Rasy psów
Międzynarodowa Federacja Kynologiczna FCI uznaje obecnie aż 344 rasy psów. Są one podzielone na dziesięć grup, a w ramach każdej grupy funkcjonują sekcje. Wszystkie rasy psów na świecie posiadają wzorce wyglądu i charakteru, z którymi szczeniaki danej rasy muszą być zgodne.
Wybór rasy psa dostosowanej do naszych potrzeb i stylu życia nie jest łatwym zadaniem.
W hodowlach znajdują się psiaki bardzo małe i olbrzymie. O krótkiej sierści i takie, które wymagają bardzo skomplikowanej pielęgnacji. Typowe kanapowce i takie, które wymagają bardzo dużej aktywności fizycznej.
Przedstawiciele każdej rasy mają bardzo różne wymagania, dlatego przed podjęciem decyzji zastanów się, jakie warunki możesz zaoferować zwierzęciu i czego oczekujesz od jego towarzystwa.
Wszystkie rasy psów na świecie
Przez wiele tysięcy lat pies domowy na całym świecie doczekał się wielu ras, różniących się rozmiarem, kształtem i kolorem umaszczenia. Jest ich ponad 400.
Pierwotne były efektem doboru naturalnego, a współczesne są efektem sztucznych krzyżówek. Większość tych ostatnich człowiek uzyskał dopiero w XIX w.
Ingerencja człowieka
Przez tysiące lat człowiek rozmnażał te lojalne zwierzęta, aby szybko się uczyły i pomagały ludziom w różnych pracach, na przykład przy polowaniach, lub aby były szczególnie przyjacielskie i pełniły funkcję towarzyszy.
Fakt, że towarzyszą nam do dzisiaj, pokazuje, jak ważne te zwierzęta są dla ludzkości.
Poszczególne rasy psa różnią się:
- kształtem głowy – może być np. wydłużona, okrągła, kwadratowa itd.,
- uszami – od krótkich po długie,
- nieowłosionym ciałem lub pokrytym sierścią różnej długości,
barwą umaszczenia, - ogonem, który może mieć różną długość i kształt – np. prosty, sierpowaty.
Do dziś rozród psów zwykle jest planowany przez człowieka. Samica ma dwa razy w roku ruję i może rozmnażać się w odstępie 6 miesięcy. Ciąża trwa około 9 tygodni, a jej efektem jest od jednego do piętnastu szczeniąt.
Szczenięta
Młode rodzą się ślepe (zaczynają widzieć ponad tygodniu) i karmione są mlekiem matki przez 8–10 tygodni. W zależności od rodzaju, domowe psy świata żyją średnio od 6 do 14 lat.
Najpopularniejsze rasy psów
Co jakiś czas określona rasa psów przeżywa okres swojej świetności. Wpływ na to ma wiele czynników – przede wszystkim popularność dzieł popkultury.
Lata 80. i 90.
W okresie PRL–u wiele osób posiadało owczarki niemieckie, co było zasługą Szarika z serialu „Czterej pancerni i pies”. W latach dziewięćdziesiątych olbrzymią popularnością cieszyły się dalmatyńczyki – bohaterowie znanej kreskówki Disneya oraz owczarki collie, których przedstawicielką była filmowa Lessie.
Czasy współczesne – border collie
Obecnie w Polsce obiektem pożądania wielu osób jest pies rasy border collie. Ta rasa psów, szczególnie w umaszczeniu blue merle, zachwyca pięknym wyglądem. Border collie często występują w filmach, serialach i spotach reklamowych. Słyną z dużej inteligencji i przywiązania do całej rodziny.
Czy border collie jest odpowiednim psem dla każdego?
Niestety, często zapomina się o tym, że są to wymagające psy użytkowe, które potrzebują nieustannej aktywności zarówno psychicznej, jak i fizycznej. Nie nadają się na zwierzęta kanapowe. Nawet długie i częste spacery to dla nich za mało. Najważniejsza jest dla nich praca, dlatego świetnie nadają się na psy do sportu lub na pastwiska.
Małe pieski rasowe
A jakie są rasy psa, które cieszą się popularnością wśród miłośników małych zwierząt? Polacy chętnie kupują maltańczyki, shih tzu oraz popularne od wielu lat yorki. Szczególnie te ostatnie są wyjątkowo częstymi ofiarami pseudohodowców.
Uważaj na pseudohodowle
Na portalach ogłoszeniowych można z łatwością znaleźć pieski w cenie kilkuset złotych, które często sprzedawane są jako miniaturki, idealne do torebki. Warto więc mieć świadomość, że żadna z wymienionych ras nie posiada oficjalnej miniaturki.
Pseudohodowcy rozmnażają najmniejsze, najsłabsze i najbardziej obciążone chorobami pieski.
Popularne rasy psów długowłosych
Spośród zwierząt domowych rasy psów długowłosych zachwycają niezwykłym wyglądem. Zazwyczaj są to zwierzęta, które wymagają dosyć intensywnej pielęgnacji, jednak dla chcącego nic trudnego.
Spośród najpiękniejszych ras długowłosych wymienić można takie jak:
- chart afgański
- hawańczyk
- szpic miniaturowy
- seter irlandzki
- szpic wilczy
- owczarek podhalański
- polski owczarek nizinny
- szpic włoski
- spaniel tybetański
Nie wszystkie psy długowłose wymagają bardzo intensywnej pielęgnacji. Powinieneś jednak zwrócić uwagę na to, że typ sierści nie ma zazwyczaj nic wspólnego z charakterem i potrzebami rasy.
Jak wybrać dla siebie odpowiedniego psa?
Dlatego pierwszym kryterium wyboru powinno być poznanie i dopasowanie potrzeb psa do twojego stylu życia. Nawet najładniejszy zwierzak może mieć wymagania typowe psom tej rasy, których nie będziesz mógł zapewnić ze względu na swój styl życia.
Psy krótkowłose – jaką rasę wybrać?
Psy krótkowłose to dobry wybór dla osób, które cenią sobie praktyczne i proste elementy pielęgnacji. Ten typ szaty dostępny jest niemal we wszystkich grupach ras – zarówno małych, jak i dużych.
U owczarków, chartów, psów towarzyszących, czy myśliwskich. Spośród najpopularniejszych ras krótkowłosych wymienić można:
- jack russell terrier
- owczarek niemiecki
- ogar polski
- mops
- bokser
- cane corso
- dalmatyńczyk
- doberman
- american staffordshire terrier
- amerykański pitbulterier
Pielęgnacja
Podobnie jak w przypadku ras długowłosych, różnorodność jest bardzo duża. Nawet krótkowłose zwierzaki potrzebują regularnego wyczesywania, jednak procedura jest zazwyczaj o wiele prostsza i mniej skomplikowana niż u czworonogów z dłuższą sierścią.
Wybór psa krótkowłosego nie jest ograniczony praktycznie niczym. W takiej szacie dostępne są zarówno amerykańskie rasy psów w typie bull, owczarki, psy kanapowe, psy pasterskie i stróżujące, jak i niemieckie rasy psów myśliwskich.
Niewielkie psy – rasy małe, które warto wybrać
Pokojowe psy o niewielkich rozmiarach to zazwyczaj doskonały wybór dla osób, które nie są szczególnie doświadczone w pracy ze zwierzakiem tego gatunku.
Są małe, dlatego przy odpowiednim wychowaniu nie zrobią nikomu krzywdy podczas zabawy, przez co są świetne dla rodzin z dziećmi. Łatwo także zapanować nad nimi podczas spaceru.
Czy małe psy są mniej wymagające?
Ze względu na ich wielkość małe psy można z łatwością transportować z miejsca na miejsce. Określane jako psy do towarzystwa, zazwyczaj nie potrzebują także tyle ruchu, co duże psy.
W żadnym wypadku nie oznacza to jednak, że ich życie powinno ograniczać się do kanapy. Niektóre rasy małych psów, które chętnie hodowane są w naszym kraju, to między innymi:
- yorkshire terrier
- jamnik
- shih tzu
- maltańczyk
- sznaucer miniaturowy
- cavalier king charles spaniel
- pembroke welsh corgi
- pudel miniaturowy
- west highland white terrier
- szpic miniaturowy
- chihuahua
Ciekawe średnie rasy psów
Wiele osób nie chce mieć małego psa, jednak nie ma warunków na trzymanie w domu molosów i innych olbrzymów. Istnieje doskonałe rozwiązanie tego typu problemów. Jaka to rasa psa? Średnia! We wzorcach FCI wiele psów określanych jest właśnie w ten sposób.
Cechy psów średnich
Jak sama nazwa wskazuje rasy psów średnich, są nie za duże i nie za małe. Zazwyczaj są to zwierzaki lekkie, harmonijnie zbudowane i takie, które dobrze czują się zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w mieszkaniach. Które psy można nazywać w ten sposób?
Najpopularniejsze rasy psów tej wielkości to:
- Border collie
- Owczarek australijski
- Shar pei
- Samojed
- Cocker spaniel angielski
- Chow chow
- Doberman
- Bulterier
- Angielski springer spaniel
- Golden retriever
Duże rasy psów
Duże rasy psów zazwyczaj zarezerwowane są dla doświadczonych opiekunów, którzy dysponują dużym terenem. W hodowlach dostępnych jest wiele ras o bardzo dużych rozmiarach.
Są to zarówno owczarki, jak i psy myśliwskie lub typowe psy obronne. Największe rasy to przykładowo:
- dogue de bordeaux
- wilczarz irlandzki
- leonberger
- chart szkocki
- owczarek węgierski kuvash
- dog niemiecki
- dog kanaryjski
- owczarek kaukaski
- mastif angielski
- bernardyn
- berneński pies pasterski
Rasa psów z długimi uszami
Wielu osobom podobają się rasy psów z długimi uszami. W hodowlach dostępne są różne pieski o takim wyglądzie – zarówno bardzo małe, jak i średnie. Musisz jednak pamiętać, że takie szczegóły anatomiczne mogą wpływać na problemy zdrowotne.
Pielęgnacja długich uszu
Długie uszy, szczególnie te obficie owłosione muszą być poddawane szczególnej pielęgnacji. Raz na jakiś czas trzeba poddawać je kontroli i sprawdzać, czy nie zbiera się w nich zbyt duża ilość wydzieliny. Rasy psów z długimi uszami to między innymi:
Rasowe psy – gdzie ich szukać?
Psy rasowe są chętnie kupowane przez osoby, którym zależy na konkretnych cechach – zarówno wyglądu, jak i charakteru. Bardzo często w poszukiwaniu wymarzonej rasy kierujemy się odruchowo na portale ogłoszeniowe.
Jak rozpoznać psa rasowego?
Warto pamiętać, że zwierzęta rasowe to wyłącznie takie, które posiadają rodowód Międzynarodowej Federacji Kynologicznej FCI. W naszym kraju jedyną organizacją, która ma prawa do wystawiania takich rodowodów, jest Związek Kynologiczny w Polsce – ZKwP.
Rodowód
Rodowód nie jest wyłącznie dokumentem, który uprawnia do wystaw. Świadczy on o tym, że kupowany szczeniak jest faktycznie zgodny ze wzorcem rasy, a jego rodzice zostali przebadani pod kątem ewentualnych chorób genetycznych.
Pseudohodowle
Pieski za kilkaset złotych, rozmnażane w mieszkaniach lub stodołach bez żadnego planu hodowlanego wyrastają zazwyczaj na psy rasy niezgodnej ze wzorcem. Bardzo często także chorują i przedwcześnie umierają.
Potrzeby psów rasowych
Rasy psów są tak różnorodne, że każdy może znaleźć pupila idealnego dla siebie. Pamiętaj jednak, że różne rasy psów zostały ukształtowane w konkretnych celach, a ich przedstawiciele mają określone potrzeby.
Jeżeli nie jesteś w stanie im sprostać, warto poszukać innego psiaka, którego usposobienie będzie bardziej pasowało do twojego stylu życia. W gruncie rzeczy to nie wygląd, a charakter mają największe znaczenie.
Jak sprawdzić jakiej rasy jest pies?
Największą pewność dają testy genetyczne oraz metryki i rodowody psiaków, wydawane wszystkim rasowym czworonogom w momencie narodzin.
Czym jest metryka?
Metrykę wydają wszystkie hodowle zrzeszone w Związku Kynologicznym w Polsce. Jeśli którejś z wymaganych informacji zabraknie, pies nie uzyska rodowodu. Tym samym formalnie nie będzie traktowany jako rasowy podczas konkursów, wystaw czy na potrzeby rozpłodu:
- rasa psa;
- data urodzenia;
- płeć;
- umaszczenie;
- dane ojca i matki
- nazwa/imię, przydomek hodowlany;
- numer Księgi Miotów;
- numer metryki;
- numer tatuażu;
- nazwa, dane hodowli/hodowcy.
Jak sprawdzić, jakiej rasy jest pies bez sięgania po dokumenty?
Metryka zawiera kompletne informacje o danym zwierzaku, w tym wskazanie rasy psa. Natomiast rodowód dodaje do nich o informacje na temat jego przodków, aż do 4. pokolenia wstecz.
Rasowość każdego psa określa się na podstawie zgodności cech budowy fizycznej oraz psychiki z ustalonym wzorcem. Znajdziesz je m.in. w artykułach serwisu zwierzaki.pl oraz na stronach ZKwP, FCI oraz innych organizacji.
Jak sprawdzić, jakiej rasy jest pies? Testy mieszańców, aplikacje na smartfony
Wielu właścicieli czworonogów kompletnie nie interesuje się wyśrubowanymi normami wszelkich stowarzyszeń. Jednak wciąż chcą poznać rasę swojego psa.
Testy DNA
Największą dokładnością cechują się profesjonalne testy DNA, przeprowadzane przez weterynarzy z odpowiednią wiedzą.
Na rynku są również testy genetyczne dla psów do użytku domowego – u osobników z niejednorodnym drzewem genealogicznym nie dają całkowitej pewności.
Jeden z amerykańskich producentów podała, że jej metoda ma 93-procentową skuteczność w prawidłowej identyfikacji ras, których połączenie dało konkretnego czworonoga.
Aplikacje do sprawdzania ras
W 2017 roku furorę wśród właścicieli psów robiła aplikacja do sprowadzania rasy. Od tego czasu powstało więcej podobnych programów. Zasada ich działania jest prosta – użytkownik robi zdjęcia, a algorytmy oceniają, jakiej rasy jest pies.
Dokładność pozostawia wiele do życzenia, różne skany tego samego zwierzaka dają różne rezultaty. Aplikację mobilną do sprawdzania rasy psa należy traktować w kategoriach ciekawostki i zabawy.
Ile jest ras psów 2023?
Konkretna liczba zależy tak naprawdę od instytucji oraz metody klasyfikacji. Duże znaczenie ma także traktowanie odmian blisko spokrewnionych ze sobą – jedne instytucje je rozdzielają, inne zaliczają do jednej rasy psów. Nie brakuje przy tym dziwacznych paradoksów.
Ile ras wyróżnia FCI?
FCI, czyli Międzynarodowa Federacja Kynologiczna, w 2023 roku wyróżnia 370 różnych ras psów, dla których opracowała wzorce. W momencie tworzenia tego artykułu ostatni wpis do rejestrów FCI pochodzi z 21 czerwca 2022 r. Numer 370. rasy psów przypadł terrierom walencjańskim.
Ile ras wyróżnia ZKwP?
Zupełnie inne wnioski można wyciągnąć na podstawie danych Związku Kynologicznego w Polsce, który należy do FCI. W sprawozdaniu hodowlanym za 2021 rok, które opublikowano 23 lutego 2022 r., ZKwP wymieniło 449 ras psów – a tylko 36 z nich jest nieuznawanych przez FCI.
Liczba ras psów
A przecież polscy właściciele czworonogów nie muszą posiadać wszystkich odmian istniejących na świecie. Ile jest ras psów? 2023 rok przyniósł różne wyliczenia. Niektóre szacunki mówią o 800 odmianach, inne podają liczby przekraczające tysiąc.
Tak naprawdę nie da się dokładnie policzyć, ile jest ras psów na całym świecie. Niektóre wymierają, ale też powstają nowe – w wyniku zabiegów hodowlanych lub przypadkowych spotkań niespokrewnionych mieszańców, które wywodzą się z tych samych odmian.