Gdy w XIX wieku próbowano stworzyć rasy spanieli, field spaniel był uznawany za tego samego psa, co cocker spaniel. Dopiero z czasem rozróżniono je przez wzgląd na ich wielkość. Ten piękny pies może zachwycać swoim uroczym spojrzeniem, długimi uszami i głęboką, czekoladową maścią. Nie jest jednak zbyt znany w Polsce i jeśli zależy ci na posiadaniu pupila tej rasy, będziesz musiał uzbroić się w cierpliwość. Jakie ma cechy charakteru? Czy nada się do domu z dziećmi? Jak należy zadbać o jego długą sierść i jaka jest cena field spaniela? Jeśli zależy ci na posiadaniu go pod twoim dachem, musisz poznać odpowiedzi na te pytania przed zakupem.

Podstawowe informacje

? Rozmiarwysokość w kłębie: ok. 46 cm;
masa ciała: od 18 do 25 kg
Szatasierść: gęsta, długa, jedwabista, odporna na niekorzystne warunki
maść: jednolita czarna, wątrobiana, wątrobiano-brązowa; każda jednolita może być dereszowata i podpalana; błękitna dereszowata, może być z podpalaniem
❤️ Długość życia10–12 lat
? Charakterniezależny, wrażliwy, pojętny, aktywny, przyjazny

Field spaniel – opis rasy

Jest to pies myśliwski o bardzo szlachetnym wyglądzie. Posiada długie uszy sięgające nosa, na których zwykle pojawiają się drobne loczki oraz umiarkowanie zaznaczony stop głowy. Jego kufa jest długa i sucha, ale nie powinna być spiczasta. Jego szczęki powinny być mocne, z nożycowym zgryzem. Odstępstwo od tej zasady może spowodować dyskwalifikację psa na ringu wystawowym. Długa szyja powinna mu umożliwiać aportowanie bez nadmiernego wysiłku – te zwierzęta powinny bez problemu przynieść myśliwemu zastrzeloną kaczkę. Pożądana długość umięśnionej klatki piersiowej wynosi ok. ⅔ długości tułowia psa. Jego chody powinny być niespieszne, a wykrok długi i elegancki.

Wielkość i umaszczenie poprawnie zbudowanego field spaniela

Zarówno pies, jak i suka tej rasy powinni mierzyć około 46 cm i ważyć ok. 18–25 kg. To nieco więcej niż cocker spaniel, którego waga w większości przypadków nie przekracza 15 kg, a zwykle waha się pomiędzy 9 a 14 kg. Długi i gładki włos tych psów powinien mieć jedwabistą strukturę. Nie powinien być kędzierzawy ani szorstki. Na grzbiecie pożądany jest włos krótki, wydłużający się na łapach i brzuchu. Dopuszcza się wiele umaszczeń rasy:

  • czarne;
  • czarne podpalane;
  • błękitny deresz;
  • błękitny deresz z podpalaniem;
  • wątrobiano-brązowe;
  • wątrobiano-podpalane;
  • wątrobiany deresz;
  • wątrobiany deresz podpalany.

W przypadku tej rasy nie dopuszcza się takich umaszczeń, jak złota, pomarańczowa czy czarno-biała.

Jaki charakter powinien mieć field spaniel?

Field spaniel jest bardzo pojętnym i aktywnym psem, który nie tylko lubi ruch, ale także chętnie pracuje z człowiekiem. Ma jednak w sobie także odrobinę niezależnego ducha. Jest świetnie dostosowany do życia na świeżym powietrzu, jednak gdy trafia do domu, powinien się uspokoić i dostosować do panującej w nim energii.

Nie jest to więc pies odpowiedni do kojca lub budy. Odznacza się dużą wytrzymałością i świetnie radzi sobie jako myśliwy, także w bardzo trudnych warunkach. Jego przewodnik powinien być stanowczy i na tyle doświadczony, aby poradzić sobie z nie zawsze najłatwiejszym charakterem tego doskonałego psa użytkowego. Przyjazny zarówno w stosunku do zwierząt, jak i do ludzi, jest chętnie wybierany jako pies rodzinny.

Field spaniel – czy jest zdrowym psem?

Opis rasy field spaniela świadczy o tym, że z reguły jest dość zdrowym psem, jednak podobnie jak cocker spaniel, może cierpieć na postępujący zanik siatkówki. To choroba, której obecność można sprawdzić dzięki badaniom genetycznym. Przenosi się w sposób jednogenowy, co oznacza, że jeśli rodzice danego osobnika nie posiadali tej choroby, ich potomstwo także nie zachoruje. Warto także badać psy na obecność dysplazji stawów biodrowych oraz łokciowych. Ponadto, z powodu oklapniętych uszu, bakterie, które się w nich znajdą, mogą się znacznie łatwiej rozprzestrzeniać. Z tego powodu warto regularnie sprawdzać, czy nic się z nimi nie dzieje.

Pielęgnacja field spaniela – to wymagający włos!

field spaniel na łące trenuje z opiekunką

Włos field spaniela skutecznie chroni go przed wahaniami temperatur, a dzięki wodoodporności pozwala psu na komfortowe pływanie. Długa sierść sprawia jednak, że trzeba go regularnie czesać. Ponadto, mimo że posiada mniej sierści niż cocker spaniel, będzie wymagał regularnych wizyt u groomera. Pamiętaj, aby nigdy nie golić tego typu psa! Posiada on podszerstek, który zapewnia mu termoregulację. Lepiej zrobisz, jeśli krótko przytniesz jego sierść. Regularnie przycinaj także jego pazury oraz zadbaj o stan jego zębów, myjąc je każdego dnia. Jeśli zaniedbasz ten element pielęgnacji, konieczne może okazać się, nieprzyjemne dla zwierzęcia, odkamienianie.

Field spaniel – hodowla w Polsce

Pierwsze field spaniele przybyły do Polski stosunkowo niedawno. Z tego powodu liczba ich hodowli jest mocno ograniczona i może okazać się, że znalezienie takiego psa będzie trudne. Lepszym wyjściem może okazać się próba sprowadzenia przedstawiciela tej rasy z Wielkiej Brytanii, co jednak będzie się wiązało ze znacznie wyższymi kosztami. Jeśli chcesz znaleźć krajową hodowlę tych psów, możesz odwiedzić swój oddział Związku Kynologicznego w Polsce, w którym zostaniesz skierowany do osób zajmujących się field spanielami. Można również zasięgnąć języka na forum internetowym, prosząc o polecenie odpowiedzialnego hodowcy.

Field spaniel – cena trudna do ustalenia

Psów tej rasy jest w Polsce naprawdę niewiele, dlatego też mioty pojawiają się niezwykle rzadko, a ustalenie uśrednionej j ceny jest bardzo trudne. Kupując psa rasowego z metryką ZKwP, prawdopodobnie będziesz musiał liczyć się z kosztem powyżej 4000 zł. Jeśli nie znajdziesz tego psa w kraju, może okazać się, że kwota ta wzrośnie nawet kilkukrotnie. Z tego powodu wiele osób decyduje się jednak na zakup podobnego cocker spaniela lub na adopcję psa ze schroniska. Pamiętaj, że jest to zwykle lepsze rozwiązanie, niż kupowanie zwierzęcia z niepewnego źródła.

Historia field spaniela – skąd się wziął?

Przodkowie psów tej rasy prawdopodobnie przybyli do Anglii z Hiszpanii. Na wyspach spaniele zaczęły się izolować, tworząc konkretne odmiany wykorzystywane do różnych dziedzin. Mniejsze z nich były wykorzystywane głównie do pracy na polach, wypłaszania zwierzyny oraz aportu. Na samym początku brytyjskiej kynologii pod nazwą „field spaniel” kryły się tak naprawdę dwie rasy, ponieważ uznawano za niego także cocker spaniela. Miłośnicy obydwu tych istniejących od dawna ras widzieli jednak pomiędzy nimi znaczne różnice. Z tego powodu zostały wydzielone..

W jakim domu sprawdzi się field spaniel?

Nie ulega wątpliwości, że field spaniel to doskonały pies myśliwski. Jeśli zajmujesz się polowaniem, może okazać się w tym doskonałym towarzyszem. Ponadto dobrze sprawdzi się jako przyjaciel aktywnej rodziny, która poszukuje średniej wielkości, żywego i ładnego psa. Ich przyjazny charakter sprawia, że mają coraz szersze grono zwolenników.

Field spaniel nie lubi samotności!

Field spaniel jest bardzo towarzyskim psem, który oczekuje   nieustannego kontaktu z człowiekiem. Z tego powodu nie należy trzymać go w kojcu. Jeśli jesteś osobą, która dużo czasu spędza poza domem, powinieneś zdecydować się na innego czworonoga.

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 123, 12.05.2015, tłumaczenie na podstawie wersji angielskiej, https://www.zkwp.pl/wzorce/123.pdf, aktualizacja (na podstawie wersji angielskiej): Renata Berlińska, data publikacji obowiązującego wzorca: 03.11.2014.

Archiwum: marzec 2023
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)