Międzynarodowa organizacja kynologiczna (FCI) uznała blisko 340 różnych ras psów. Wśród nich znajduje się również szpic nordycki. Rasa pochodzi ze Szwecji. Aby zapobiec wymarciu szpiców, w 1967 roku grupa miłośników tych północnych psów wyszukała kilku ostatnich osobników i rozpoczęła szybko rozwijającą się hodowlę. Jakim czworonogiem jest nordycki szpic? Dowiesz się tego z naszego artykułu!

Szpic nordycki – podstawowe informacje

Rozmiarwysokość w kłębie: samce ok. 45 cm, samice ok. 42 cm
masa ciała: do 15 kg
Szatasierść: twardy, krótki, prosty włos okrywowy i gęsty podszerstek
maść: dominująco biała z dużymi łatami w odcieniach żółci i czerwieni
Długość życia12–15 lat
Charakterżywiołowy, pewny siebie, chętny do pracy, uważny

Szpic nordycki – pochodzenie rasy psów

Te wyjątkowe czworonogi zostały zakwalifikowane przez FCI do grupy szpiców i psów w trybie pierwotnym (V) w sekcji nordyckich psów myśliwskich (II). Szpice wywodzą się z regionu Norbotten w Szwecji, na granicy z Finlandią. Początkowo były to osobniki wykorzystywane głównie do polowania na ptactwo w rozległych lasach. Z czasem jednak zyskały miano zwierząt domowych.

Szpic z Norbotten – charakter zwierząt

Szpice te zachowały niezależne usposobienie. Silny temperament sprawia, że przydatne mogą okazać się szkolenia z posłuszeństwa. Dobrze zsocjalizowany osobnik będzie dobrym i czułym przyjacielem dla całej rodziny. Nordyckie szpice są bardzo energicznymi i aktywnymi zwierzętami, dlatego potrzebują dużej dawki ruchu. Właściciele muszą więc znaleźć czas na zabawę ze swoim pupilem. Czworonóg z Europy Północnej jest bardzo inteligentny i dobrze znosi samotność.

Pielęgnacja myśliwskiego czworonoga

Nordyckie szpice mają gruby podszerstek i krótki włos okrywowy. Dość obficie linieją, dlatego bardzo ważne jest regularne wyczesywanie pupila. Raczej nie wykazują skłonności do nadmiernego brudzenia się i często myją się samodzielnie, dlatego codzienna pielęgnacja nie przysporzy właścicielowi większych trudności.

Zdrowie i uwarunkowania genetyczne do chorób

Szpice z kraju nordyckiego cieszą się dobrym zdrowiem i chorują stosunkowo rzadko. Istnieje jednak kilka schorzeń, na które szpice są szczególnie narażone. Zaliczają się do nich: dysplazja stawów, padaczka i alergie skórne. Czworonogi wykazują dużą odporność na zimno, ale znacznie gorzej radzą sobie z wysokimi temperaturami w okresie letnim.

Wygląd nordyckiego szpica

Dopuszczalna wysokość w kłębie zatwierdzona przez wzorzec FCI waha się między 40 a 44 cm dla suki oraz 43 a 47 cm dla psa. Szpice mają wysoko osadzone uszy i niewielkie błyszczące oczy. Krótkowłosa szata występuje w umaszczeniu dominująco białym, z rudymi lub kremowymi łatami. Waga dorosłego osobnika powinna wynosić około 10 kg, do 15 kg.

Nordyckie szpice są dobrym wyborem dla osób, które pragną zapewnić dom wesołemu i towarzyskiemu czworonogowi. Te niewielkie psiaki bardzo szybko przywiązują się do nowej rodziny i doskonale radzą sobie z obecnością małych dzieci. Jeśli szukasz inteligentnego, posłusznego psa i nie przeszkadza ci silny instynkt, szpic nordycki będzie dla ciebie idealny!

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 135 / 22.02.2012/EN, https://www.zkwp.pl/wzorce/135.pdf, tłumaczenie: Olga Jakubiel, rewizja i uzupełnienie tłumaczenia polskiego sierpień 2022 Mirosław Redlicki, data publikacji obowiązującego wzorca: 10.11.2011.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Marek Janicki

Jego rodzice zawsze mieli w domu pupila, więc od dziecka uczył się odpowiedzialności za zwierzę i troski o nie. Obecnie posiada psa rasy husky i kotkę, którą przygarnął z ulicy kilka lat temu. Są jego nieodłącznymi towarzyszami w życiu codziennym. Z pasją opowiada o różnych gatunkach zwierząt oraz ciekawych faktach z nimi związanych, zawsze zwracając uwagę na potrzebę szacunku dla zwierząt i ich naturalnego środowiska.