Terier brazylijski to nieduży pies z wielkim sercem. Uwielbia ruch i zabawę, a w szczególności – skakanie. Kiedyś był to pies typowo myśliwski. Dziś jednak jest coraz rzadziej wykorzystywany podczas polowań. Częściej gości w domach i mieszkaniach jako pies stróżujący lub do towarzystwa. W Polsce nie jest to rasa szczególnie popularna. Czy słusznie? Jeśli chcesz lepiej poznać te psy, koniecznie czytaj dalej!

Podstawowe informacje

Rozmiarwysokość w kłębie: suki od 33 do 38 cm, psy od 35 do 40 cm;
masa ciała: do 10 kg
Szatasierść: krótka, śliska, cienka, miejscami delikatniejsza;
maść: biała w łaty: niebieskie, czarne, rudobrązowe; podpalania na głowie i uszach; dopuszczalna biała strzałka lub białe znaczenie na głowie
Długość życia12–14 lat
Charakterbystry, przyjacielski dla znajomych, ruchliwy, aktywny, bywa ostry

Terier brazylijski – co to za rasa?

Terier brazylijski to nieduży, żywiołowy piesek. Kocha aktywność na świeżym powietrzu i bliski kontakt z ludźmi. Należy do grupy 3. (teriery), sekcji 1. (teriery duże i średnie). Według oficjalnego wzorca rasy wydanego przez FCI dorosłe psy osiągają 35-40 cm wysokości. Suczki są nieco mniejsze, o wysokości około 33-38 cm w kłębie. Teriery nie powinny raczej ważyć więcej niż 10 kg. Żyją około 12-14 lat. 

Brazylijski terier – wygląd zewnętrzny

Na pierwszy rzut oka to malutki i dość niepozorny piesek. Jego niewielkie rozmiary nie są wcale nieuzasadnione. Małe ciało i smukłe nogi pozwalają mu poruszać się z ogromną zwinnością i szybkością. 

Według oficjalnego wzorca terier brazylijski to smukły, proporcjonalny pies o silnej, lecz lekkiej budowie. Kształt jego ciała zamyka się w kwadracie z zaokrąglonymi brzegami. Odróżnia go to od innych typów terierów. Pozostałe cechy jego wyglądu prezentują się następująco:

  • głowa – kształt trójkątny, zwężający się w kierunku kufy;
  • stop i wgłębienie bruzdy czołowej są wyraźnie zaznaczone;
  • odległość pomiędzy zewnętrznym kątem oka a nasadą ucha jest taka sama jak pomiędzy zewnętrznymi kątami obu oczu;
  • nos jest ciemny, a nozdrza dosyć otwarte;
  • wargi ciasno przylegają i są dość cienkie;
  • uzębienie jest regularne i równomiernie rozstawione w zgryzie nożycowym;
  • policzki są dobrze rozwinięte, lecz smukłe;
  • oczy – mieszczą się w połowie odległości pomiędzy nosem a guzem potylicznym. Są dość duże, średnio wypukłe, zaokrąglone i bardzo ciemne. U psów z błękitnymi łatami mogą być szaroniebieskie. U innych umaszczeń dopuszczalne są też odcienie brązowe, zielone i niebieskie – zawsze z bystrym, inteligentnym wyrazem;
  • uszy – osadzone w sporej odległości od siebie, na wysokości oczu. Są trójkątne i lekko uniesione;
  • szyja – dość długa, lecz proporcjonalna do głowy i ciała, jest lekko wygięta w swojej górnej części.
  • kłąb – wyraźny i uwypuklony, a górna linia tułowia mocna i prosta, zad lekko opadający;
  • grzbiet i lędźwie – krótkie i silne, a zad nieco skośny;
  • klatka piersiowa – średnio szeroka, nie przeszkadza w swobodnym i energicznym ruchu kończyn;
  • ogon – naturalny może być krótki lub długi, lecz nie powinien sięgać niżej niż staw skokowy. W Brazylii był on zwykle skracany na wysokości drugiego lub trzeciego kręgu, lecz nie jest to obowiązujący wymóg;
  • kończyny są proste i umięśnione, a łopatki długie i skośne;
  • łapy – zwarte, zajęcze. Tylne są większe od przednich. Ich konstrukcja umożliwia elegancki, szybki i swobodny chód z niedużym wykrokiem;
  • skóra jest zwarta i przylegająca do ciała;
  • sierść – krótka, śliska i cienka, przylegająca do ciała. Nie jest szczególnie miękka, a skóra przez nią nie prześwituje. Włos terier brazylijski ma bardziej delikatny w obrębie głowy i dolnych, wewnętrznych partiach kończyn;
  • umaszczenie – przeważnie białe, w łaty koloru czarnego, rudo-brązowego lub niebieskiego. Często spotykane są podpalane znaczenia nad oczami, na bokach kufy, na policzkach i w okolicach uszu. Dopuszczalne są też symetryczne, białe znaczenia po obu stronach kufy i wzdłuż czoła.

Całość tworzy obraz uroczego, smukłego, niedużego pieska. Terier brazylijski raczej nie jest skłonny do tycia – nie pozwalają mu na to ogromne, wiecznie niespożyte pokłady energii. Jeśli zapewnisz mu odpowiednią dietę, będzie długo żył w doskonałym zdrowiu.

Terier brazylijski – charakter i usposobienie

Terier brazylijski jest bardzo ruchliwy i energiczny. Uwielbia aktywność fizyczną na świeżym powietrzu i zawsze wszędzie go pełno. Szczególnie kocha wysokie skoki – to z tego jest najbardziej znany. To psiak bardzo przyjacielski i miły dla ludzi. Raczej nie wykazuje zachowania agresywnego, lecz może być porywczy. Dlatego bardzo istotna będą prawidłowa socjalizacja i to, by dbać o szkolenie już od pierwszych miesięcy życia.

Usposobienie teriera brazylijskiego

Ta rasa ma temperament typowy dla terierów – jest zdeterminowana, odważna, z dość silnym instynktem drapieżnego łowcy. Bywa nieufna względem obcych, lecz bardzo wierna swojemu właścicielowi. Przywiązuje się do swojej rodziny, lecz nie jest nachalna w okazywaniu uczuć. Brazylijska odmiana może być też nieco mniej nerwowa od innych typów terierów. Jeśli przyzwyczaisz swojego psa do samotności w młodym wieku, później nie będzie miał problemów, by zostać sam na kilka godzin.

Energia teriera brazylijskiego ma różne oblicza

Terier brazylijski bywa szczekliwy. Może być to cecha, która sprawi, że życie z nim w bloku okaże się uciążliwe dla sąsiadów. Przy gospodarstwie powinien to być duży atut – czworonóg będzie zawsze ostrzegał, gdy tylko wyczuje coś niepokojącego. Jego charakter można określić jako nadpobudliwy. Jeśli zostawisz go samego, w dodatku bez zabawek, może zacząć niszczyć otoczenie.

Jak szkolić teriera brazylijskiego?

W wieku szczenięcym terier brazylijski jest często uparty. Najlepiej rozpocząć szkolenie jak najszybciej. Przyda mu się pewna, lecz delikatna tresura. Najlepsze efekty przynosi tutaj dyscyplina i konsekwentne podejście w połączeniu ze sporą dozą czułości i cierpliwości. Agresja rodzi tylko więcej agresji i może przełożyć się na lęk lub brak zaufania. Jeżeli zastosujesz się do podstawowych zasad, szkolenie nie powinno sprawiać większych problemów. Terier brazylijski chętnie się uczy i lubi stymulację umysłową.

Terier brazylijski – krótka historia rasy

Nie jest to szczególnie stara rasa. Swoją historią sięga przełomu XIX i XX wieku. Terier brazylijski powstał z mieszanki terierów europejskich i miejscowych ras. Specjaliści przypuszczają, że do jego przodków zaliczają się m.in. jack russell terrier, pinczer miniaturowy i chihuahua. 

Brazylijskie teriery wykształciły się w ciągu zaledwie kilku kolejnych pokoleń. Początkowo mieszkały na farmach, gdzie miały do dyspozycji ogromne tereny. Z czasem lokalni farmerzy zaczęli migrować do szybko rozwijających się miast. Terier brazylijski okazał się bardzo elastyczny – łatwo zaadaptował się do realiów miejskich. Dziś sprawdza się równie dobrze w mieszkaniu, jak i w domu na wsi.

Terier brazylijski – losy tej rasy w kraju pochodzenia

W latach 70. XX wieku rasa została wpisana do brazylijskiego Związku Kynologicznego. Niestety, jej popularność i liczebność zaczęła szybko spadać. Była zaledwie o krok od całkowitego wyginięcia, lecz zawzięci miłośnicy skutecznie ją odbudowali. W 1995 roku Międzynarodowa Federacja Kynologiczna oficjalnie uznała rasę. Dziś jest drugim najbardziej popularnym psem na terenie całej Brazylii.

Terier brazylijski w Europie i w Polsce

W Europie nie ma zbyt wielu terierów brazylijskich. Pierwsze osobniki pojawiły się we Francji w 1980 roku. Rozprzestrzeniły się stamtąd na pozostałe kraje kontynentu, lecz w niedużych ilościach. W Polsce aktualnie znajdują się zaledwie trzy hodowle tych piesków.

Ile kosztuje terier brazylijski?

W internecie możesz znaleźć różne oferty. Pamiętaj jednak, że wyjątkowe okazje i niskie ceny powinny wzbudzić twoje podejrzenia. Kupuj tylko od zarejestrowanej hodowli z dobrą renomą. Pseudohodowle nie zawsze spełniają wymagane standardy i mogą nie dbać o bezpieczeństwo i zdrowie psów. Szczeniak teriera brazylijskiego kosztuje około 3500-4500 zł. Możesz zapłacić znacznie mniej za starszego osobnika. W takim wypadku włożysz jednak więcej wysiłku w jego wychowanie i przyzwyczajenie do siebie.
Ten brazylijski piesek ma prawdziwie latynoski temperament. Powinien być energiczny i wesoły, tak samo, jak jego rodacy. Terier brazylijski jest raczej rzadko spotykany w Polsce, lecz jeśli jesteś gotowy za niego zapłacić, to zwierzak dobrze sprawdzi się w europejskich warunkach. Odporny i wytrzymały, przyjacielski i pewny siebie – to wspaniały towarzysz dla osób aktywnych. Kupujesz takiego szczeniaka? Przygotuj się na mnóstwo pracy, którą wynagrodzi ci jeszcze więcej świetnej zabawy!

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 341 /6.06.2007/F/D/GB, https://www.zkwp.pl/wzorce/341.pdf, data publikacji obowiązującego wzorca: 21.05.2007.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)