Alapaha blue blood bulldog pierwotnie używany był do łapania żywych zwierząt, takich jak bydło i świnie. Aktualnie sprawdza się doskonale w roli rodzinnego psa stróżującego. Mimo spłaszczonego pyska, charakterystycznego dla buldogów, cieszy się raczej dobrym zdrowiem i dłuższym życiem niż przedstawiciele pozostałych buldogów. Poznaj więcej szczegółów dotyczących tego średniej wielkości psa.

Alapaha blue blood bulldog – podstawowe informacje

? Rozmiarwysokość w kłębie: samice – od 46 do 56 cm, samce od 51 do 61 cm
masa ciała: samice – od 25 do 34 kg, samce od 32 do 41 kg
Szatasierść: krótka, błyszcząca, raczej twarda
maść: jednolita płowa, czerwona, czekoladowa, czarna, błękitna; seal; trójbarwna; każde merle i pręgowanie
❤️ Długość życia10–15 lat
? Charakterodważny, silny, czujny, nieufny, zdecydowany

Alapaha blue blood bulldog – skąd pochodzi ta rasa?

Ten rzadki pies jest kuzynem buldoga amerykańskiego. Rasa powstała w Stanach Zjednoczonych, konkretnie w stanie Georgia. Znajduje się tam miasto Alapaha leżące nad rzeką o tej samej nazwie.

Te mało popularne buldogi zwyczajowo nazywa się także Otto. Jest to imię wyjątkowo ważnego przedstawiciela tej rasy, dzięki któremu rasa została odbudowana po Wojnie Secesyjnej – amerykańskiej wojnie domowej z XIX wieku. Obecnie szacuje się, że na świecie żyje maksymalnie 200 psów rasy alapaha blue blood bulldog.

Wygląd buldoga alapaha

Alapaha to krępej budowy krótkowłosy buldog z niezbyt długimi łapami, ale bez ciężkiego brzucha. Nie jest to olbrzymi pies, ale siła i cechy charakteru, jakie posiada, sprawiają, że doskonale odnajduje się w roli stróża i pomocnika w gospodarstwie.

Według wzorca rasy alapaha blue blood bulldog ma mieć małe, szeroko rozstawione i wysoko osadzone uszy w kształcie litery V lub zagięte. Głowa powinna być kwadratowa i średniej wielkości. Wzrost nie może przekraczać 61 cm u samców, a u suczek 56 cm. Występuje w rozmaitych kolorach: merle, pręgowany, czarny, czekoladowy, jednolity błękitny, czerwony i płowy.

Opis charakteru amerykańskiego pupila

Wyjątkowa odwaga i czujność to cechy charakterystyczne dla alapaha blue blood bulldog. Mimo wrodzonej nieufności w stosunku do obcych ludzi, bez powodu nie jest agresywny.

Założeniem hodowców rasy było stworzenie psa, który jest w stanie pomóc farmerowi w pracy i jednocześnie skutecznie pilnować domowego obejścia. Mając psy alapaha nie trzeba było chować wartościowych rzeczy, ani zamykać drzwi na klucz wychodząc z domu. Dodatkowo przywiązanie i delikatność w stosunku do najmłodszych członków rodziny, robiły z alapaha wybitnego psa rodzinnego.

Decydując się na psa tej rasy, warto nabyć go od osób, które dbają zarówno o zdrowie fizyczne i psychiczne swoich podopiecznych, jak i występowanie cech bardzo istotnych dla rasy. Biorąc pod uwagę siłę i determinację, z jaką musiały sobie radzić dawne alapaha, wyjątkowo ważne jest, by nie były to psy strachliwe i agresywne.

Alapaha – szkolić, czy nie?

Decydując się na psa rasy alapaha blue blood bulldog, musisz pamiętać o pierwotnej roli psów tej rasy. Na szczęście są one bardzo podatne na szkolenie.

Warto zadbać o prawidłowe wychowanie od pierwszych chwil w domu, by nie dopuścić do niepożądanych zachowań, które u tak podejrzliwego i silnego psa, mogą stanowić nie lada wyzwanie. Przy odpowiedniej opiece i szkoleniu alapaha jest poukładanym domowym pupilem, który z pasją strzeże swojego terenu i swojej rodziny.

Alapaha blue blood bulldog nigdy nie zyskała wielkiej popularności, nie jest też uznana w FCI. Jej przedstawicieli spotkać można głównie w Ameryce. Miłośnicy rasy rejestrują swoje psy na stronie ABBAAlapaha Blue Blood Bulldog Official Online Registry. Można tam znaleźć również hodowle i szczenięta przeznaczone do sprzedaży.

Fot. główne: Mjrustline via Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.