Bulterier to pies z trudną przeszłością. Wyhodowany do walk psów, jeszcze w latach dziewięćdziesiątych kojarzony był niemal wyłącznie z przemocą i strachem. Tymczasem jest to zwierzak niezwykle wrażliwy i kochający, który obdarza uczuciem niemal każdego, kogo spotka. Dlaczego warto zdecydować się na bulteriera? Przeczytaj i dowiedz się o tej rasie psa więcej!
Co wiadomo o bulterierach?
Rozmiar | wzrost: 45 – 55 cm |
Waga | masa: 22 – 38 kg; |
Umaszczenie | Często białe, pręgowane |
Szata | sierść krótka, włos przylegający, jednolitej struktury, lśniący, twardy w dotyku, bez podszerstka; maść biała, pręgowana z białymi znaczeniami |
Długość życia | 12-15 lat |
Charakter | Uparty, opiekuńczy, odważny, zdyscyplinowany |
Pochodzenie | Wielka Brytania |
Klasyfikacja FCI | Grupa 3: teriery Sekcja 3: teriery typu „bull” Próby pracy do decyzji poszczególnych krajów |
Cena | Ok. 2 500 – 6 000 zł |
Choroby | głuchota, choroby nerek, alergie |
Jaka jest rasa bulterier?

Psy tej rasy charakteryzuje bardzo mocno umięśniona sylwetka. Zarówno psy, jak i suki osiągają w kłębie wielkość pomiędzy 35 a 50 cm. Bulterier – waga waha się zaś pomiędzy 20 a nawet 40 kg.
Jak wygląda bulterier?
Bulteriery cechuje zatem solidna postura, widoczna już na pierwszy rzut oka. Psy tej rasy mają:
- długą szyję;
- wygięty tułów;
- mocny grzbiet;
- szeroką klatkę piersiową.
Oczywiście, najbardziej charakterystyczny w ich wyglądzie jest kształt głowy. Jest duża, o nieco jajowatym kształcie. Oczy tych psów rasowych są trójkątne i wąskie. Najczęściej występującymi umaszczeniami jest bulterier czarny oraz bulterier brązowy. Jeśli chcesz zobaczyć, czy to precyzyjny opis bulteriera, zdjęcia bez problemu znajdziesz.

Jaki jest charakter i usposobienie bulteriera?

Niezbyt korzystna dla bulterierów opinia każe widzieć w nich psy o agresywnym temperamencie i nieprzyjazne, dlatego często pada pytanie „Bulterier!? Czy jest groźny?”. Jednak rzeczywistość jest inna. Bulterier charakter ma bowiem bardzo czuły i wrażliwy. Cieszą się każdą chwilą, którą spędzają w towarzystwie ukochanych opiekunów. Niektórzy uważają, że istnieje agresywna odmiana bulteriera, jednak jest to nieprawda.
Czy pies bulterier jest żądny uwagi?
Psy, które opisujemy, preferują towarzystwo znanych im osób, ale chętnie garną się także do obcych. Z tego powodu ich są czasem postrzegane wręcz jako nazbyt natrętne, gdyż stale i ochoczo domagają się ludzkiej uwagi. Mogą skakać na człowieka i głośno poszczekiwać.
Dlaczego powinieneś poświęcać bulterierowi wiele czasu?

Bulteriery kochają pieszczoty, głaskanie oraz zabawę, która stymuluje je zarówno fizycznie, jak i umysłowo; ignorowanie psa sprawi, że będzie nieszczęśliwy i sfrustrowany. Nadmiar wzbierającej w nim energii będzie musiał jakoś wyładować. To z kolei może doprowadzić do tego, że pies nabierze szkodliwych nawyków. Zacznie niszczyć przedmioty wokół siebie, a może nawet i spróbować ucieczki, aby jakoś pozbyć się nadmiaru negatywnych emocji.
Jak spożytkować energię bulteriera?
Jeśli chcesz zapewnić swojemu pupilowi szczęśliwe i dostatnie życie musisz poświęcić mu sporo czasu i uwagi. Konieczne będą codzienne, długie spacery, niezależnie od tego, czy mieszkamy w mieście, czy w domu z ogródkiem. Atrakcyjne dla psa będą także aktywności, jak agility czy flyball.
Jakie są zasady szkolenia bulteriera?

Warto jest rozpocząć wychowanie bulteriera od odpowiedniego szkolenie, już od jego szczenięcych lat. Dzięki temu będzie spokojniejszy, reakcje psa okażą się bardziej wyważone i lepiej poradzi sobie z frustracją. Nauka różnych komend także jest jak najbardziej wskazana podczas szkolenia psa. Powinieneś jednak przygotować się na to, że są to psy wyjątkowo uparte i niełatwo zmusić je do wykonywania niektórych poleceń.
To psy inteligentne oraz niezwykle towarzyskie. Osoby żyjące aktywnie, które szukają psa czułego i oddanego, z pewnością znajdą w czworonogu tej rasy idealnego kompana.
Jak dbać o zdrowie bulteriera?

Chociaż bulteriery są psami względnie odpornymi, to bardzo często dotykają je różnego rodzaju choroby, o których potencjalni opiekunowie powinni wiedzieć.
Jakie są najczęstsze choroby występujące u bulterierów?
U psów tej rasy dość często zdarzają się różnego rodzaju alergie oraz problemy skórne, np. piodermia. Wiele psów cierpi z powodu chorób nerek i serca. Bulterier biały jest często narażony na głuchotę. Warto mieć także na uwadze, że mogą cierpieć na schorzenia stawów i kości, jak dysplazja stawu biodrowego czy zwichnięcia rzepki. Nierzadko zdarzają się również problemy natury neurologicznej (padaczka), a nawet psychologicznej (OCD).
Czy powinno się badać psa?
Jeśli decydujesz się na przygarnięcie psa tej rasy, miej na uwadze powyższe schorzenia. Bulteriery pochodzące z dobrych hodowli i otoczone odpowiednią opieką właściciela będą oczywiście mniej na nie narażone. Nadal jednak warto trzymać rękę na pulsie i regularnie badać swoje psy.
Jakie są zasady pielęgnacji bulteriera?

Pielęgnacja sierści tego psa nie należy do wymagających zadań, jednak nie powinieneś jej całkowicie zaniedbywać. Psy należy regularnie wyczesywać z martwej sierści i naskórka. Nie tracą dużo włosów, ale linieją niemal przez cały czas. Kąpiele powinny odbywać się przy użyciu łagodnych szamponów przeznaczonych do pielęgnacji psów. Czworonogi te nierzadko cierpią na problemy skórne i różnego rodzaju alergie, dlatego musisz dopasować preparat specjalnie dla nich.
Jakie inne aspekty pielęgnacji bulterierów są ważne do uwzględnienia?
Powinieneś także pamiętać o systematycznej kontroli i czyszczeniu oczu oraz uszu psów. Już od najmłodszych lat warto przyzwyczajać bulteriery do obcinania pazurów. Ich tzw. wilczy pazur nie ma szans na samoistne ścieranie się, ponieważ nie styka się on z podłożem.
Jak bulteriery znoszą skrajne temperatury?

U bulterierów w okresie zimowym pojawia się miękki podszerstek. Chroni on jednak psy w stosunkowo niewielkim stopniu. Dlatego podczas dotkliwych mrozów powinieneś ograniczać się do nieco krótszych spacerów, aby niepotrzebnie nie narażać psa na dyskomfort.
Większość psów tej rasy dobrze znosi wysokie temperatury, a nawet upały. Jednocześnie jednak należy pamiętać, że na ciele psa występują miejsca niepokryte sierścią. Musisz je chronić przed oparzeniami słonecznymi. Dobrym rozwiązaniem może być zachęcanie psa do przebywania w cieniu oraz stosowanie kremów z filtrem UV.
Jakie są zalecenia dotyczące diety bulteriera?
Opisywane przez nas psy są wyjątkowo łakome, co często prowadzi do ich nadmiernego tycia. Odpowiedzialny opiekun nie powinien jednak dopuszczać do tego, aby jego pies żywił się wtedy, gdy tego nie potrzebuje i zanadto przybrał na wadze, może mieć to bowiem bardzo negatywny wpływ na zdrowie i jakość życia psa. Musisz dostosowywać porcje do wieku i aktywności pupila. W razie wątpliwości, czy karmisz go odpowiednio, możesz poradzić się dietetyka.
Jakie są wzorzec i umaszczenie rasy bulterier?
Jego maść występuje w wielu odmianach. Najpopularniejsza to biała, z dopuszczalnymi znaczeniami i prześwitami na głowie. Bulterier umaszczenie może mieć różne. Mogą to być:
- bulterier tricolor,
- bulterier płowy,
- bulterier czerwony,
- bulterier biały.
Występuje też czarny. Najbardziej pożądane są bulteriery pręgowane, natomiast wzorzec rasy nie dopuszcza maści takich, jak błękitna czy czekoladowa.
Ich włosy są bardzo krótkie i twarde w dotyku. Przy odpowiedniej pielęgnacji szata psów będzie zdrowo błyszczeć. W okresie zimowym u tych psów pojawia się zaś miękki podszerstek.
Jakie są kluczowe aspekty hodowli bulterierów?

Bulteriery są rasą bardzo specyficzną, ale zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami cieszą się uwielbieniem wielu osób. Ludzie cenią ich energię, wesołe usposobienie oraz przywiązanie, jakim darzą swoich opiekunów. Znalezienie dobrej hodowli bulterierów nie powinno więc stanowić większego wyzwania. Mimo wszystko o renomowaną hodowlę (FCI) warto pytać przede wszystkim wieloletnich właścicieli psów. Będą oni mogli wskazać miejsce wydające psy nieobciążone wadami genetycznymi.
Jaka jest przeciętna cena bulteriera?
Ile kosztuje bulterier? Cena za bulteriera będzie zależała głównie od tego, z jakiej hodowli on pochodzi. Średnia kwota wynosi od 2500 do nawet 6000 zł. Szczenięta są więc mocno zróżnicowane cenowo.
Jaka jest historia rasy bulterier?
Do przodków rasy bulterier najprawdopodobniej należą buldog oraz biały terier angielski. Ta krzyżówka wykorzystywana była do polowań na szczury oraz walk z innymi psami. Z czasem nową rasę połączono również z dalmatyńczykiem. Niektórzy sugerują, wspólne geny z pointerami i greyhoundami.
Za ojca rasy uważa się Jamesa Hinksa, który rozpoczął hodowlę psów w połowie wieku XIX. Jego dzieło kontynuowały dzieci. Wygląd psów kształtował się przez długi czas, zanim przybrał obecną formę, którą wszyscy znamy.

Jaka jest obecna sytuacja bulterierów w Polsce i na świecie?
Początkowo Anglicy byli bardzo niechętni, by sprzedawać te psy poza granice swojego kraju. Uznawali je bowiem za jeden ze swoich największych skarbów. W Polsce psy pojawiły się już w dwudziestoleciu międzywojennym, jednak pierwsze udokumentowane przypadki znane są dopiero z okresu powojennego. Współcześnie są rasą znaną i mają wielu wielbicieli na całym świecie.
Dla kogo jest bulterier?
Bulteriery są psami bardzo energicznymi i wesołymi. Łatwo przywiązują się do opiekuna i szybko stają się kochanymi członkami wielu rodzin. Jednocześnie warto pamiętać, że nie są to zwierzaki dla każdego.
Psy te potrzebują czułego, cierpliwego, ale i konsekwentnego, silnego opiekuna, który będzie umiał odpowiednio się nimi zająć i je wyszkolić. Chociaż te psy nie wykazują zachowań agresywnych, mogą być nieprzewidywalne i bardzo uparte. Taki charakter może utrudniać codzienne funkcjonowanie z innymi członkami rodziny, w tym także zwierzętami.
Jakie są relacje bulterierów z innymi zwierzętami?
Skoro o zwierzętach mowa – dobrze zsocjalizowany bull terrier będzie umiał odnaleźć się w towarzystwie innych czworonogów. Chociaż przyzwyczajanie go do obecności kotów oraz mniejszych zwierząt może być trudne, nie jest to zadanie całkowicie skazane na porażkę, wymaga jedynie odpowiedniej socjalizacji.
Dawniej psy te hodowano tak, aby walczyły z innymi psami, obecnie jednak nie powinny przejawiać wobec nich agresji. Mimo to warto mieć je pod ścisłą kontrolą, ponieważ ich energia i zapał może nie spotkać się z przychylnością mniej cierpliwych psów.
A z dziećmi?
Bulteriery bardzo lubią towarzystwo dzieci, ale nie należy zostawiać ich samych, bez ścisłego nadzoru opiekuna. Wiąże się to przede wszystkim z faktem, że psy mogą być w okazywaniu swojego entuzjazmu nieco niedelikatne, szczególnie podczas zabawy. Odpowiednie szkolenie i opieka odpowiedzialnego właściciela to recepta, aby pies tej rasy przebywał w domu z dziećmi.
Czy bulterier to dobry towarzysz osoby starszej?
Psy, o których piszemy, mają mnóstwo energii, dlatego nie są to odpowiedni towarzysze osób starszych. Potrzebują osoby aktywnej i silnej, która będzie w stanie zapewnić im odpowiednią, codzienną dawkę ruchu. Ludzie starsi i schorowani mogą temu nie podołać.
Jakie są ciekawostki o bulterierze?

Wielbiciele rasy często określają je jako świnki (ze względu na niejakie podobieństwo do świń).
Wiele znanych osób ma psy tej rasy, m.in. Tom Hardy, Lily Allen, Marc Jacobs, Eric Clapton. Opiekun, który zdecyduje się na przygarnięcie bulteriera, powinien być aktywny fizycznie. Musi mieć dużo samozaparcia, czasu oraz energii. To pozwoli mu wychować psa w miarę posłusznego i przede wszystkim szczęśliwego.

Bulterier – galeria






Bibliografia
Wzorzec FCI nr 11 /23.12.2011/GB, https://www.zkwp.pl/wzorce/11.pdf, wersja polska: grudzień 2011, data publikacji obowiązującego wzorca: 05.07.2011.