Za ojczyznę airedale terriera uważa się dolinę rzeki Aire, która leży w angielskim hrabstwie Yorkshire. Mieszkańcy tych okolic słynęli ze swojego zamiłowania do wędkarstwa. Niestety mieli bardzo dużych i sprytnych przeciwników pod postacią wydr, które nie mają sobie równych w łowieniu ryb. Z tego powodu mieszkańcy doliny rzeki Aire postanowili połączyć ottherhundy, których używali do walki z wydrami, ze staroangielskim, czarno podpalanym terierem. Tak powstała nowa rasa psa.


Jakie są podstawowe informacje o rasie?

Ogólny wyglądnajwiększy z terierów; muskularny, aktywny, krępy pies
Rozmiarwysokość w kłębie: samice od 56 do 59 cm, psy od 58 do 61 cm;
masa ciała: samice od 18 do 20 kg, samce od 23 do 29 kg
Szatasierść: gęsta, twarda, szorstka z miękkim podszerstkiem;
maść: wierzch szyi, ogona i grzbiet czarne lub czarno-szare, reszta ciała podpalana
Długość życia10–12 lat
Charakterbystry, czujny, przyjacielski, odważny, inteligentny, ufny
PochodzenieWielka Brytania
Klasyfikacja FCIgrupa 3 (teriery), sekcja 1 (teriery duże i średnie);
próby pracy do decyzji poszczególnych krajów

Jednak to nie koniec historii powstawania rasy airedale terrier. Chcąc otrzymać psa zrównoważonego, zapalonego pływaka o dużym instynkcie łowieckim, wzbogacali rasę, kojarząc ją z bulterierem, border collie czy foksterierem. Udało im się ostatecznie otrzymać rasę psów, które są nie tylko zrównoważone, ale także niezwykle odważne, piękne i inteligentne. Można powiedzieć, że po swoich przodkach airedale terrier wziął wszystko, co najlepsze.

Jak wygląda rasa airedale terrier?

airedale terrier pies stoi w polu rzepaku

Airedale terrier jest największym z reprezentantów terierów. Ma muskularną i krępą sylwetkę, ale jest ona jednocześnie niezwykle symetryczna. Posiada długą kufę, a jego oczy są niewielkie. Charakterystyczne dla tej rasy są wysoko osadzony ogon oraz oklapnięte uszy. Z pewnością nie można go pomylić z żadną inną rasą. 

Według wzorca FCI dorosły samiec airedale terriera mierzy od 58 do 61 cm, a suka ma od 56 do 59 cm w kłębie. Waga psów waha się w granicach od 20 do 30 kg. Waga ciała powinna współgrać z wyglądem psa. 

Jaka jest szata airedale terriera? Powinna być ona twarda, gęsta i jednocześnie szorstka. Tułów i kończyny są pokryte prostą i przylegającą sierścią. Warto mieć na uwadze to, że wierzchnia okrywa jest zawsze twarda, sztywna i druciana. To podszerstek jest wełnisty i miękki. Włos okrywy nigdy nie jest kędzierzawy u psa tej rasy!

Dopuszczalne przez opis wzorca umaszczenie to czarna lub szaro-czarna okrywa włosowa w obrębie szyi, grzbietu oraz wierzchu ogona. Pozostała część ciała jest podpalana. W hodowlach można spotkać psy z ciemniejszym zabarwieniem uszu lub czarnymi nalotami w okolicach szyi lub skroni – jest to dopuszczalne przez FCI. Niektóre airedale terriery posiadają także małą ilość białych włosów na klatce piersiowej.

Ile kosztuje airedale terrier?

Pewnie zastanawiasz się, jaka jest cena airedale terriera. Rasowy szczeniak tej rasy ze sprawdzonej hodowli kosztuje od około 3500 do 5000 złotych.

Jaki jest charakter airedale terriera?

Psy tej rasy to zwierzęta niezwykle inteligentne i mające radosne usposobienie. Charakteryzują się ponadto stosunkowo dużą niezależnością, dlatego nie są to pupile dla osób, które wymagają całkowitego posłuszeństwa od swojego psa. Airedale terrier ma serdeczne nastawienie zarówno wobec ludzi, jak i innych zwierząt. Warto jednak mieć na uwadze to, że samce tej samej rasy mogą nie akceptować drugiego osobnika, dlatego nie poleca się mieć dwóch samców rasy airedale terrier. 

W przeszłości psy tej rasy były wykorzystywane głównie do tępienia gryzoni, w tym przede wszystkim szczurów. Obecnie to raczej pies do towarzystwa i bardzo dobry przyjaciel rodziny. Są to zwierzęta, które sprawdzą się zarówno jako psy stróżujące, jak i obronne. Bardzo często spotyka się je na różnych wystawach. Ich dużą zaletą jest to, że nie odpowiadają zazwyczaj na zaczepki innych psów , co czyni je bardzo dobrymi towarzyszami podczas spacerów.

Jakie są zalety i wady airedale terriera?

airedale terrier pies szkolony przez człowieka

Airedale terriery to psy niezwykle radosne, ale charakterystyczne dla nich jest to, że wiecznie czuwają, więc można czuć się z nimi bezpiecznie w każdej sytuacji. Są to zwierzęta niezwykle spostrzegawcze i natychmiast reagujące na różne bodźce. Z pewnością nie są to psy, które całymi dniami będą wylegiwać się na kanapie. Są one doskonałymi towarzyszami dla całej rodziny. 

Ich wrodzona żywiołowość sprawia, że nieustannie są gotowe do aktywności, czy to spaceru, wspólnego biegania, czy zabawy w domu lub na dworze. Dotyczy to nie tylko szczeniaków, ale również psów dorosłych, a nawet dojrzałych. Airedale terrier szybko przywiązuje się do swojej rodziny i chciałby spędzać z nią jak najwięcej czasu.

Są to ponadto psy bardzo bystre i inteligentne. Jeśli dobrze się je poprowadzi, z pewnością będą w stanie szybko zdobyć wiele przydatnych umiejętności. Airedale terriery uwielbiają współpracować z człowiekiem, dlatego chętnie będą poświęcać swój czas na uczenie się sztuczek.

Do głównych zalet psów rasy airedale terrier należą:

  • niezwykle przyjazny stosunek do człowieka, dlatego są doskonałymi psami dla rodziny oraz dobrymi towarzyszami dla dzieci;
  • spokojny i zrównoważony charakter, dzięki czemu spacery z nimi to zazwyczaj sama przyjemność, również w domu łatwo z nimi się komunikować;
  • usposobienie obrońcy, z nimi na spacerze z pewnością nic się nie stanie opiekunowi;
  • brak linienia, to bardzo ważne szczególnie dla alergików;
  • szybkie przystosowywanie się do różnych warunków.

Jednak te psy to nie tylko same zalety. Mają one również wady, które warto wziąć pod uwagę, jeśli rozważa się zakup lub adopcję airedale terriera:

  • są to psy aktywne, więc potrzebują dużo ruchu, długich spacerów, może nawet wybiegania;
  • mają silny instynkt łowiecki, to znaczy, że może być problem ze spuszczeniem ich ze smyczy, zwłaszcza w połączeniu z ich niezależnym charakterem;
  • bywają uparte, mają swoje zdanie, często trudno jest przekonać je do swojej racji;
  • podczas spacerów oddalają się bardzo od swoich opiekunów, co może być niezwykle stresujące;
  • pielęgnacja psa tej rasy to zadanie bardzo czasochłonne, wymagające regularności.

Czy airedale terrier to zdrowa rasa?

Psy rasy airedale terrier to zwierzęta wyjątkowo zdrowe. Mogą mieć skłonność, zresztą jak większość psów szorstkowłosych, do alergii skórnych. Z reguły są one powodowane występowaniem pasożytów skórnych, jak choćby pcheł. Dlatego opiekunowie psów tej rasy powinni zwracać szczególną uwagę na zabezpieczenie swoich pupili przed pasożytami zewnętrznymi. To z pewnością uchroni ich psy przed przykrymi konsekwencjami alergii skórnych, takimi jak wygryzanie sierści nawet do krwi.

Jeżeli zaś chodzi o choroby dziedziczne, które zdarzyć się mogą u psów rasy airedale terrier, zaliczyć można do nich np. dysplazję stawów biodrowych. Na szczęście dzięki temu, że przeprowadza się badania RTG w hodowlach, psów dotkniętych tym schorzeniem jest coraz mniej.

Warto jeszcze mieć na uwadze to, że psy tej rasy słabo tolerują karmy wysokobiałkowe. One również mogą przyczyniać się do występowania alergii u pupila. Karmę zatem warto skonsultować z weterynarzem, hodowcą czy innymi znawcami tej rasy. Z pewnością warto dobrać taką, która będzie dobra dla układu pokarmowego pupila i nie spowoduje problemów zdrowotnych.

Jak airedale terriery prezentują się na zdjęciach?

Psy rasy airedale terrier są niezwykle zrównoważonymi pupilami. Niegdyś psy łowieckie, które wykorzystywano do walki z wydrami czy szczurami, dziś – idealni towarzysze dla rodziny z dziećmi. To psy niezwykle aktywne, które bardzo chętnie spędzają czas z człowiekiem, swoim opiekunem. Dobrze wychowane będą właściwie zachowywać się w domu i podczas spacerów. Dzięki temu, że ludziom i innym zwierzętom okazują sympatię, można je bez problemu zabierać na długie spacery czy wspólne bieganie. Airedale terrier to doskonały towarzysz, z pewnością zakochasz się w nim od pierwszego wejrzenia!

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 7/ 23.08.2021/EN, https://www.zkwp.pl/wzorce/7.pdf, rewizja tłumaczenia polskiego sierpień 2022 Mirosław Redlicki, data publikacji obowiązującego wzorca: 27.07.2021.

Archiwum: marzec 2023
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)