Redbone coonhound to dostojny, czuły towarzysz i wyjątkowy druh do polowań. Do tego słodki, delikatny i rozgadany! To delikatne usposobienie i atletyczna sylwetka czynią go wspaniałym towarzyszem dla rodziny zainteresowanej sportem i naturą. Wystarczy spojrzeć na zdjęcia, żeby zakochać się w oklapniętych uszach i pełnym miłości spojrzeniu. Co jeszcze warto wiedzieć o psach redbone coonhound?

Podstawowe informacje

Rozmiarwysokość w kłębie: suki od ok. 53 do 66 cm, psy od ok. 56 do 69 cm;
masa ciała: od 20 do 32 kg
Szatasierść: krótka, gładka;
maść: czerwona; dopuszczalne białe znaczenia
Długość życia12–15 lat
Charakterzrównoważony, przyjacielski, aktywny, z instynktem łowieckim, dobry pływak, łagodny

Krótka historia rasy

Coonhoundy pochodzą od psów myśliwskich sprowadzonych do Stanów Zjednoczonych przez szkockich imigrantów pod koniec XVIII wieku. Służyły do polowań na szopy, które były źródłem mięsa i futer dla osadników. Można pomyśleć, że ich nazwa pochodzi od koloru sierści, w rzeczywistości jednak wywodzi się prawdopodobnie od imienia jednego z pierwszych hodowców – Petera Redbone’a. Pod koniec XIX wieku rasa zyskała ugruntowaną pozycję. Redbone coonhound został oficjalnie przyjęty do grupy psów gończych w American Kennel Club (AKC) w 2009 roku. Nie jest rasą uznaną przez FCI.

Redbone coonhound – charakter

Szczenięta coonhounda stają się wyjątkowymi dorosłymi towarzyszami człowieka pod warunkiem, że przejdą odpowiednio proces socjalizacyjny. Szczególnie kiedy wprowadzają się do domu z małymi dziećmi lub kotami czy innymi zwierzętami, taka sytuacja pomaga im szybko przyzwyczaić się do różnych zapachów, ludzi oraz środowisk. Jak każdy pies myśliwski, również redbone coonhound wymaga konsekwentnego prowadzenia i zapewnienia zajęć, które zaspokoją instynkt łowiecki.

Wulkan energii

Redbone coonhound nie jest powszechną rasą w Stanach Zjednoczonych, jednak w Europie wiele osób mogło mieć przyjemność przebywania w ich radosnym i rozszczekanym towarzystwie. Ponieważ przede wszystkim są psami myśliwskimi, mogą być reaktywne i właśnie u tych pojawia się wyjątkowo dużo energii do spożytkowania każdego dnia. Temperament coonhounda wymaga zaangażowania opiekuna i odpowiedniej ilości treningów. Rasa może dobrze sprawdzać się nie tylko w polowaniach, ale też w różnych sportach, wykazując maksymalne zaangażowanie w wykonywane zadania.

Ciekawski rudzielec

Coonhound nie jest skłonny do zbyt długiego leniuchowania na kanapie, choć lubi przytulać się do członków swojej rodziny. Jednak zanim to nastąpi, będzie chciał powąchać i sprawdzić wiele rzeczy. Psy tej rasy rozwijają się dzięki odpowiednim treningom, zaspokajającym potrzeby stałej i zróżnicowanej stymulacji zarówno psychicznej, jak i fizycznej. To wyjątkowe bystrzaki, więc jeżeli nie są na tropie czegoś konkretnego i beztrosko spacerują po parku, to i tak nie można spuszczać z nich oka, ponieważ ​​ich uwaga może zostać odwrócona w jednej chwili, np. przez przebiegającą wiewiórkę.

Redbone coonhound – wygląd i budowa

Suka coonhounda jest niewiele mniejsza i lżejsza w porównaniu z samcem. Te średniej wielkości psy mierzą od 53 do 69 cm wzrostu i ważą od 20 do 32 kg.

Wspaniała gładka i krótka ruda sierść wyróżnia go spośród innych psów gończych. Pomimo że hodowcy wieki temu zadbali o jednolite umaszczenie tych psów, to u niektórych przedstawicieli tej rasy dopuszczalna jest odrobina bieli na łapach, odziedziczona po jednym z przodków.

Od wesołego wyrazu pyska po czubek wąskiego, uniesionego ogona, coonhound jest gotowy do natychmiastowej reakcji. Jego zad jest wysoki i długi, co pozwala mu z łatwością skakać po rozmaitych terenach lub przedzierać się przez bagna. Muskularna, szczupła i niezbyt masywna sylwetka przypomina ciało sportowca wytrzymałościowego.

Delikatny charakter coonhounda jest natychmiast widoczny w jego okrągłych oczach o orzechowej, bursztynowej lub jasnobrązowej tęczówce, które wpatrują się w człowieka z uwielbieniem i zapałem do wspólnej pracy. Jego jedwabiste, gładkie w dotyku długie i opadające uszy zakrzywiają się wokół szerokiej kufy tuż poniżej linii szczęki.

Redbone coonhound – pielęgnacja

Choć sierść coonhounda jest krótka i gładka, pies może linieć. Dobre cotygodniowe szczotkowanie pomaga jednak utrzymać to pod kontrolą. Na tym w zasadzie kończy się pielęgnacja tej rasy. Kocha wodę, ale dzięki krótkiej sierści nie jest to uciążliwe. Jak u wszystkich ras ze zwisającymi uszami, tu również należy zwracać uwagę na stan i czystość małżowin usznych, by wychwycić i zdusić ewentualne stany zapalne. Niektórzy właściciele uważają, że skóra tych czworonogów wydziela charakterystyczny zapach, który nie wszystkim odpowiada.

Redbone coonhound – długość życia

Standardowo pst tej rasy żyją od 12 do 15 lat, niemniej jednak należy pamiętać, że istotne znaczenie w tej kwestii ma odpowiednia pielęgnacja i sposób żywienia psa. Tylko zdrowe, zadbane zwierzęta są w stanie dożyć późnej starości.

Redbone coonhound to świetna rasa dla osoby, która kocha przebywanie na łonie natury i długie wędrówki. Jak przystało na psa myśliwskiego, ma silny instynkt łowiecki, o który należy odpowiednio zadbać. W przeciwnym razie ten uwielbiający pogonie pies może wybierać niezależne szlaki. Aby zbudować z nimi silną relację, wystarczą sesje treningowe oparte na pozytywnym wzmocnieniu.

Bibliografia

Breed standard: http://images.akc.org/pdf/breeds/standards/RedboneCoonhound.pdf.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.