Amerykański pitbulterier, popularnie zwany po prostu pitbullem, ma w naszym kraju wyjątkowo złą prasę. Seria filmów i seriali o bezwzględnych przestępcach nosi tytuł inspirowany jego imieniem. W powszechnej świadomości funkcjonuje jako groźna bestia, pies nieprzewidywalny i skłonny do agresji. Tymczasem opis ten jest tak daleki od natury pitbulla, jak to tylko możliwe. Dowiedz się co charakteryzuje tę rasę i sprawdź, czy amerykański pitbulterier to towarzysz dla ciebie.

Rozmiarwysokość w kłębie: psy – 45,7–53,3 cm, suki – 43,2–50,8 cm;
masa ciała: 15,9–27,2 kg, suki – 13,6–22,7 kg
Szatasierść: krótka, lśniąca, sztywna, bez podszerstka;
maść: każda
Długość życia8-15 lat
Charakterpogodny i wesoły, przywiązany do właściciela i rodziny; silny, waleczny i odporny na ból; zrównoważony
PochodzenieStany Zjednoczone
Użytkowośćterier i pies stróżujący; dawniej przeznaczony do walk psów
Klasyfikacjarasa uznana przez UKC jako rodzaj teriera; nieuznana przez FCI; w Polsce ujęta w wykazie ras agresywnych

Pit bull pies – wygląd

Pitbull należy do dość dużych ras. Psy osiągają wielkość 45-53 cm w kłębie oraz wagę od 16 do nawet 30 kg. Suczki są odpowiednio mniejsze, jednak i ich rozmiary potrafią niekiedy zaskoczyć – mierzą średnio 43-50 cm, a ich waga waha się od 14 do nawet 27 kg. Jest to rasa psów wyjątkowo muskularnych, o solidnej, kwadratowej budowie ciała. 

amerykańskie pitbulteriery bawią się patykiem

Oczy pitbulli są niewielkie, głęboko osadzone i dość szeroko rozstawione. Mają eliptyczny kształt, z boku wydają się niemal trójkątne. Dopuszczalna jest każda barwa oczu. Uszy amerykańskiego pitbulteriera są osadzone wysoko. Chociaż wzorzec nie zaleca kopiowania, często spotyka się psy z ciętymi uszami. Podobnie ma się zresztą kwestia ogonów – niektórzy właściciele decydują się na ich cięcie, ale zdecydowanie nie jest to nakazywane. Naturalnie ogony pitbulli są nisko osadzone i dość krótkie. 

Jeśli chodzi o sierść amerykańskich pit bulli, należy ona do krótkich, o przylegających włosach. Dopuszczalne jest niemal każde umaszczenie pitbulli (wyjątek stanowi kolor blue merle). Dzięki temu możemy natknąć się na pitbulteriery zarówno jedno- jak i wielobarwne, w wielu kolorach, jak brązowy, czarny czy niebieski. Niezwykle ciekawe umaszczenie stanowi tzw. pit bull red nose, charakteryzujące się cielistym lub lekko brązowym nosem oraz czekoladowym lub wątrobianym kolorem sierści. 

American bully – charakter

Amerykański pitbulterier na legowisku na dworze

Pitbull przez swoją przeszłość niestety wciąż uchodzi za psa bezwzględnego i agresywnego. Zupełnie niesłusznie – już od lat hodowcy dokładają bowiem starań, aby amerykański pitbulterier stanowił przede wszystkim wiernego i przyjaznego towarzysza, z którego obecności może cieszyć się cała rodzina. 

Pitbull to silny i odważny pies. Chociaż nie jest z natury agresywny, potrafi być mocno zawzięty – dlatego też potrzebuje opanowanego i jednocześnie stanowczego opiekuna, który będzie w stanie w łagodny i zdecydowany sposób go zsocjalizować oraz wyszkolić. Rasa charakteryzuje się dużą inteligencją oraz niespożytą ilością energii. Opiekun powinien móc zapewnić mu zatem treningi nie tylko zajmujące fizycznie, ale i psychicznie – pitbulle nie znoszą bowiem nudy, aby pozostać spokojne i szczęśliwe, potrzebują dużej ilości różnorodnych rozrywek. 

Połączenie nauki komend z zabawą to dobre rozwiązanie w przypadku tej rasy; dzięki temu nasz pupil szybko nauczy się nowych sztuczek i jednocześnie zrozumie, jak dużą rozrywkę stanowi przebywanie ze swoim opiekunem. 

Ze względu na swoją siłę oraz sprawność amerykańskie pitbulteriery mogą być wykorzystywane przy różnego rodzaju sportach siłowych. Bardzo dobrze biegają, chociaż raczej na krótkie, intensywne dystanse. Często spotyka się pitbulle biorące udział w zawodach tzw. wall climbing, czyli wspinania, a raczej wbiegania po ścianie na znaczną wysokość. 

Odpowiednio poprowadzone pitbulle doskonale nadają się do rodzin z dziećmi, chociaż, tak jak w przypadku większości ras, nie powinno się zostawiać ich samych z najmłodszymi domownikami. Stanowią psy, które bardzo przywiązują się do swoich rodzin i są wspaniałymi kompanami. 

Pit bull amerykański – zdrowie

Pitbull amerykański czarno-biały

Dobrej jakości hodowle starają się wyeliminować u amerykańskich pitbulterierów ryzyko wystąpienia chorób. Dlatego czystej rasy pitbulle chorują stosunkowo rzadko. Jednocześnie należy pamiętać, że pewnych dolegliwości nie da się uniknąć w stu procentach i należy mieć świadomość ryzyka ich wystąpienia. Do jednego z najczęściej pojawiających się u psów rasy pitbulterier schorzeń należy dysplazja stawu biodrowego. 

Skoro zaś mowa o chorobach stawów, należy wspomnieć o możliwym pojawiającym się u owych psów tzw. przetrenowaniu. Pitbulle należą do psów energicznych i silnych, o wyjątkowo wysokiej odporności na ból. Dlatego niewprawne oko opiekuna może nie dostrzec oznak przetrenowania, a te mogą prowadzić do dolegliwości stawów oraz mięśni i, w konsekwencji, sprawiać psu duży dyskomfort, a nawet wymagać podjęcia operacji.

Dość często amerykańskie pitbulteriery cierpią także na schorzenia skórne, nierzadko związane z alergią. Należy także uważnie przyglądać się uzębieniu naszych psów (często występuje na nim kamień) oraz oczom, jako że pitbulle potrzebuję szczególnej pielęgnacji owego obszaru. 

Długość życia pitbulli uzależniona jest od zdrowia poszczególnych osobników. Można jednak oszacować, że średnio waha się ona od 8 do nawet 15 lat. 

Amerykański pitbulterier – pielęgnacja

Dzięki swojej krótkiej sierści pitbulle nie wymagają zbyt skomplikowanej pielęgnacji. Wyczesywanie raz na tydzień martwych włosów (w okresie linienia czynność można oczywiście powtarzać częściej) w zupełności wystarczy do zachowania sierści w nienagannym stanie. Jednocześnie należy mieć na uwadze, że krótki włos pitbulterierów stanowi zarówno zaletę, jak i wadę.

Sierść tego typu nie zapewnia bowiem psom odpowiedniej izolacji, w związku z tym pitbulle nie czują się komfortowo w skrajnych temperaturach. Zimą należy chronić pupila przed mrozem oraz silnym wiatrem, latem zaś – przed przegrzaniem na słońcu. Dodatkowo, podczas upałów należy pilnować, aby nasz pies miał stały dostęp do dużej ilości świeżej wody. 

Jak zostało już wspomniane, pitbulle dość często cierpią na schorzenia uzębienia. Regularne kontrole zębów, szczególnie u starszych psów, mają na celu wyłapanie oznak kamienia, który, gdy nagromadzi się w dużej ilości, należy usuwać w klinice weterynaryjnej. U amerykańskiego pit bull teriera pilnować należy także oczu; pojawiającą się wydzielinę należy regularnie wycierać np. przy użyciu lekko wilgotnej chusteczki. 

Tak jak w przypadku innych ras, pitbullom warto podawać karmę wysokiej jakości – unikniemy w ten sposób wielu chorób, które mogłyby pojawić się przy źle zbilansowanym żywieniu. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na kupno gotowych karm od sprawdzonych producentów, czy postanowimy sami przygotowywać psu posiłki (BARF), należy pamiętać o dostarczeniu pitbullom dużej ilości mięsa. 

Jednocześnie warto mieć świadomość, że psy tej rasy wyjątkowo lubią jeść; jeżeli nie chcemy, aby nasz pupil zanadto przybrał na wadze, należy odpowiednio dawkować porcje karmy, najlepiej na 2-3 dziennie. Ponadto, jeżeli podczas treningów nagradzamy psa smakołykami, należy wliczyć je do codziennego bilansu kalorycznego. 

Jeżeli mamy wątpliwości co do odpowiedniego żywienia naszego pupila, nic nie stoi na przeszkodzie, by zwrócić się o pomoc do dietetyka. Również w sytuacji, kiedy u naszego psa wystąpi reakcja uczuleniowa pod postacią biegunki lub problemów skórnych (co może się zdarzyć, jako że pitbulle nierzadko miewają alergie, również te o podłożu pokarmowym) warto poszukać pomocy u dietetyka lub weterynarza. 

Pitbull amerykański – hodowla

Amerykański pitbulterier stoi bokiem

Chęć posiadania psa rasy pitbull musi zostać poprzedzona kilkoma ważnymi decyzjami. Przede wszystkim należy pamiętać, że w Polsce amerykański pitbulterier jest psem powszechnie uważanym za groźnego. W związku z tym, podobnie jak kilkanaście innych ras, jest on wpisany do urzędowego wykazu ras psów uznawanych za agresywne. Posiadanie hodowli, a nawet wyłącznie przedstawiciela danej rasy, wiąże się z uzyskaniem odpowiedniej zgody od gminy, oraz z wniesieniem opłaty skarbowej. 

Pitbull nie jest rasą uznawaną ani przez FCI, ani Polski Związek Kynologiczny, a jedynie przez UKC, który nadzoruje hodowlę psów na terenie USA. Dlatego pitbulteriery, które widujemy w Polsce, najczęściej pochodzą z hodowli zagranicznych. Te, które urodziły się na terenie Rzeczpospolitej nie posiadają rodowodu, dlatego technicznie rzecz biorąc nie są „czyste rasowo”. Jeżeli zależy nam na piesku, który pochodzi z oficjalnie zarejestrowanej hodowli, powinniśmy rozpocząć poszukiwania ukochanego pupila za granicą. 

Pitbull pies – cena

Cena za psa rasy pitbull wahać się będzie w zależności od hodowli, z której dany osobnik pochodzi. Wiąże się to także oczywiście z faktem, czy piesek posiada rodowód – jak bowiem zostało wspomniane, tylko UKC uznaje ową rasę. Przez znalezieniem wartościowej hodowli należy wykonać odpowiedni research, dobrze jest także zasięgnąć opinii wielbicieli danej rasy. Cena za pitbulla wynosi średnio pomiędzy 1000 a 3500 zł. 

Pitbull amerykański – dla kogo?

Psy rasy pitbull potrzebują przede wszystkim opiekuna o zrównoważonym i stanowczym charakterze. Połączenie konsekwencji z dużą dozą łagodności i cierpliwości sprawi, że pies będzie wiernym i oddanym towarzyszem. Jednocześnie należy pamiętać, że nie jest to rasa dla osób, które cenią sobie domatorski i raczej leniwy styl życia. Pitbulle wymagają bowiem dużej ilości ruchu, dlatego dobrze sprawdzą się u każdego, kto, tak jak one, spędza swój wolny czas aktywnie. Pitbulle to psy wesołe i bardzo czułe, dlatego sprawdzą się także w rodzinach z dziećmi.

Amerykański pitbulterier – historia rasy

Amerykański pitbulterier, zwany powszechnie po prostu pitbullem, wbrew swojej nazwie nie pochodzi wcale z Ameryki. To rasa, która powstała na przełomie XVIII i XIX wieku w Wielkiej Brytanii i dopiero później zaczęto transportować ją także do USA.

Amerykański pitbulterier siedzi na trawie

Pitbull powstał ze skrzyżowania buldoga ze staroangielskim terierem. Celem pierwszych hodowców było stworzenie psa, który będzie szybki i nieustępliwy niczym terier, a jednocześnie silny i odporny na ból jak buldog. Początki pitbulli nie należały do szczęśliwych i to one odcisnęły piętno na owej rasie, jeszcze na długo czyniąc psy kojarzonymi głównie z agresją i zajadłością. 

W Wielkiej Brytanii, głównie na terenie Anglii, wykorzystywano je do walk z bykami oraz innymi psami. Chociaż większości z nas te praktyki z pewnością wydają się okrutne i sadystyczne, dla ówczesnych ludzi stanowiły świetną rozrywkę, przyciągającą tłumy spragnione krwi i hazardu. Walki, nawet po ich zakazaniu w pierwszej połowie XIX wieku, długo organizowano w tzw. podziemiu. 

Ta wątpliwa forma rozrywki zdobyła sporą popularność także w USA. Poskutkowało to wieloletnim selekcjonowaniem i rozmnażaniem osobników szczególnie agresywnych i wytrzymałych, aby jeszcze lepiej spełniały swoje zadanie i przynosiły coraz większe zyski właścicielom. 

Na początku XX wieku powoli odkrywano także inne cechy pitbulli. Zaczęto wykorzystywać je jako psy łowieckie, a później także zostały zaprzęgnięte do prowadzenia i zaganiania trzody. 

Współcześnie pitbulle nie mają nic wspólnego z niebezpiecznymi i groźnymi psami, które zmuszano do walk z innymi zwierzętami. Wiele osób ceni je przede wszystkim za przyjazne i pogodne usposobienie. Pitbulle bardzo często stanowią wiernych towarzyszy całych rodzin, a nierzadko wykorzystuje się je także w dogoterapii. 

Rasy psów pitbull – ciekawostki

Amerykański aktor Kevin Bacon należy do wielkich miłośników pitbulterierów. Wraz z żoną, aktorką Kyrą Sedgwick, opiekują się suczką tej rasy o imieniu Lilly. Oboje angażują się także w zwalczanie stereotypów dotyczących pitbulli. 

Bibliografia

Official UKC Breed Standard, https://www.ukcdogs.com/american-pit-bull-terrier, revised May 1, 2017.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Anna Frankiewicz

Studentka dziennikarstwa. Od zawsze kocha pisać – od fikcji po prace naukowe – i czytać, szczególnie fantastykę i science fiction. Kocha zwierzęta i jest szczęśliwą kocią mamą ślicznej kotki. Interesuje się zwierzęcą behawiorystyką.