Amerykański pitbulterier, popularnie zwany po prostu pitbullem, ma w naszym kraju wyjątkowo złą prasę. Seria filmów i seriali o bezwzględnych przestępcach nosi tytuł inspirowany jego imieniem. Sprawdź, jaki jest naprawdę.

W powszechnej świadomości funkcjonuje jako groźna bestia, pies nieprzewidywalny i skłonny do agresji, a jego temperament ma być bardzo charakterystyczny. Tymczasem opis ten jest bardzo daleki od rzeczywistości. Dowiedz się, co charakteryzuje tę rasę i sprawdź, czy amerykański pit bull to towarzysz dla ciebie.

Podstawowe informacje

? Rozmiarwysokość w kłębie: psy – 45,7–53,3 cm, suki – 43,2–50,8 cm;
masa ciała: 15,9–27,2 kg, suki – 13,6–22,7 kg
Szatasierść: krótka, lśniąca, sztywna, bez podszerstka;
maść: każda
❤️ Długość życia8-15 lat
? Charakterpogodny i wesoły, przywiązanym do właściciela i rodziny; silny, waleczny i odporny na ból; zrównoważony

Pitbull pies – wzorzec rasy

Amerykański pitbulterier należy do dość dużych ras. Psy osiągają wysokość w kłębie około 45-53 cm oraz wagę od 16 do nawet 30 kg. Suczki są odpowiednio mniejsze, jednak i ich rozmiary potrafią niekiedy zaskoczyć – mierzą średnio 43-50 cm, a ich waga waha się od 14 do nawet 27 kg. Jest to rasa psów wyjątkowo muskularnych, o solidnej, kwadratowej budowie ciała. 

amerykańskie pitbulteriery bawią się patykiem

Ich oczy są niewielkie, głęboko osadzone i dość szeroko rozstawione. Mają eliptyczny kształt, z boku wydają się niemal trójkątne. Dopuszczalna jest każda barwa oczu. Uszy american pitbulteriera są osadzone wysoko. Chociaż wzorzec nie zaleca kopiowania, często spotyka się psy z ciętymi uszami. Podobnie ma się zresztą kwestia ogonów – niektórzy właściciele decydują się na ich cięcie, ale zdecydowanie nie jest to nakazywane. Naturalnie ogony pitbulli są nisko osadzone i dość krótkie. 

Amerykański pitbulterier – umaszczenie

Jeśli chodzi o sierść pit bulli, należy ona do krótkich, lśniących, o przylegających włosach. Dopuszczalne jest niemal każde ich umaszczenie (wyjątek stanowi kolor blue merle). Dzięki temu możemy natknąć się na pit bulle zarówno jedno- jak i wielobarwne, w wielu kolorach, jak brązowy, czarny czy niebieski. Niezwykle ciekawe umaszczenie stanowi tzw. pit bull red nose, charakteryzujące się cielistym lub lekko brązowym nosem oraz czekoladowym albo wątrobianym umaszczeniem. 

Amerykański pitbulterier – zachowanie i charakter

Amerykański pitbulterier na legowisku na dworze

Pitbulterier to pies, który przez swoją przeszłość niestety wciąż uchodzi za psa bezwzględnego i zaczepnego. Zupełnie niesłusznie – już od lat hodowcy dokładają bowiem starań, aby pitbulterier stanowił przede wszystkim wiernego i przyjaznego towarzysza, z którego obecności może cieszyć się cała rodzina. 

Amerykański pitbulterier – usposobienie

To silny i odważny pies. Chociaż nie jest z natury agresywny, potrafi być mocno zawzięty – dlatego też potrzebuje opanowanego i jednocześnie stanowczego opiekuna, który będzie w stanie w łagodny i zdecydowany sposób go zsocjalizować oraz wyszkolić. Rasa charakteryzuje się dużą inteligencją oraz niespożytą ilością energii. Opiekun powinien móc zapewnić mu zatem treningi nie tylko zajmujące fizycznie, ale i psychicznie – pitbulle nie znoszą bowiem nudy, aby pozostać spokojne i szczęśliwe, potrzebują dużej ilości różnorodnych rozrywek. 

Połączenie nauki komend z zabawą to dobre rozwiązanie w przypadku tej rasy; dzięki temu nasz pupil szybko nauczy się nowych sztuczek i jednocześnie zrozumie, jak dużą rozrywkę stanowi przebywanie ze swoim opiekunem. 

Wychowanie american pit bull terriera

Ze względu na swoją siłę oraz sprawność amerykańskie pitbulle mogą być wykorzystywane przy różnego rodzaju sportach siłowych. Bardzo dobrze biegają, chociaż raczej na krótkie, intensywne dystanse. Często spotyka się pitbulle biorące udział w zawodach tzw. wall climbing, polegające na wspinaniu się na ścianę, a raczej wbieganiu po ścianie na znaczną wysokość. 

Odpowiednio poprowadzone, doskonale nadają się do rodzin z dziećmi, chociaż, tak jak w przypadku większości ras, nie powinno się zostawiać ich samych z najmłodszymi domownikami. Stanowią psy, które bardzo przywiązują się do swoich rodzin i są wspaniałymi kompanami. 

Pitbull amerykański – zdrowie

Pitbull amerykański czarno-biały

Dobrej jakości hodowle starają się wyeliminować u american pitbulli ryzyko wystąpienia chorób. Dlatego czystej rasy bullterriery chorują stosunkowo rzadko. Jednocześnie należy pamiętać, że pewnych dolegliwości nie da się uniknąć w stu procentach i należy mieć świadomość ryzyka ich wystąpienia. Do jednego z najczęściej pojawiających się u pitbulterierów schorzeń należy dysplazja stawu biodrowego. 

Skoro zaś mowa o chorobach stawów, należy wspomnieć o możliwym pojawiającym się u owych psów tzw. przetrenowaniu. Należą do psów energicznych i silnych, o wyjątkowo wysokiej odporności na ból. Dlatego niewprawne oko opiekuna może nie dostrzec oznak przetrenowania, a te mogą prowadzić do dolegliwości stawów oraz mięśni i, w konsekwencji, sprawiać psu duży dyskomfort, a nawet wymagać podjęcia operacji.

Dość często cierpią one także na schorzenia skórne, nierzadko związane z alergią. Należy także uważnie przyglądać się uzębieniu naszych psów (często występuje na nim kamień) oraz oczom, jako że potrzebują szczególnej pielęgnacji owego obszaru. 

Długość życia amerykańskich pitbulterierów uzależniona jest od zdrowia poszczególnych osobników. Można jednak oszacować, że średnio waha się ona od 8 do nawet 15 lat. 

Amerykański pitbulterier – pielęgnacja

Dzięki swojej krótkiej sierści pitbulle nie wymagają zbyt skomplikowanej pielęgnacji. Wyczesywanie raz na tydzień martwych włosów (w okresie linienia czynność można oczywiście powtarzać częściej) w zupełności wystarczy do zachowania jego włosia w nienagannym stanie. Jednocześnie należy mieć na uwadze, że krótki włos pitbulli stanowi zarówno zaletę, jak i wadę.

Sierść tego typu nie zapewnia bowiem psom odpowiedniej izolacji, w związku z tym nie czują się komfortowo w skrajnych temperaturach. Zimą należy chronić pupila przed mrozem oraz silnym wiatrem, latem zaś – przed przegrzaniem na słońcu. Co więcej, podczas upałów należy pilnować, aby nasz pies miał stały dostęp do dużej ilości świeżej wody. 

Pielęgnacja jamy ustnej

Jak zostało już wspomniane, amerykański pitbull dość często cierpi na schorzenia uzębienia. Regularne kontrole zębów, szczególnie u starszych psów, mają na celu wyłapanie oznak kamienia, który – gdy nagromadzi się w dużej ilości – należy usuwać w klinice weterynaryjnej. U amerykańskiego pitbull terriera pilnować należy także oczu; pojawiającą się wydzielinę należy regularnie wycierać np. przy użyciu lekko wilgotnej chusteczki. 

Żywienie amerykańskiego pitbulla

Tak jak w przypadku innych ras, warto im podawać karmę wysokiej jakości – unikniemy w ten sposób wielu chorób, które mogłyby pojawić się przy źle zbilansowanym żywieniu. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na kupno gotowych karm od sprawdzonych producentów, czy postanowimy sami przygotowywać psu posiłki (BARF), należy pamiętać o dostarczeniu pitbullom dużej ilości mięsa. 

Jednocześnie warto mieć świadomość, że psy tej rasy wyjątkowo lubią jeść; jeżeli nie chcemy, aby nasz pupil zanadto przybrał na wadze, należy odpowiednio dawkować porcje karmy, najlepiej na 2-3 dziennie. Ponadto, jeżeli podczas treningów nagradzamy psa smakołykami, należy wliczyć je do codziennego bilansu kalorycznego. 

Jeżeli mamy wątpliwości co do odpowiedniego żywienia naszego pupila, nic nie stoi na przeszkodzie, by zwrócić się o pomoc do dietetyka. Również w sytuacji, kiedy u naszego psa wystąpi reakcja uczuleniowa pod postacią biegunki lub problemów skórnych (co może się zdarzyć, jako że nierzadko miewają alergie, również te o podłożu pokarmowym) warto poszukać pomocy u dietetyka lub weterynarza. 

Amerykański pitbulterier – hodowla

Amerykański pitbulterier stoi bokiem

Chęć posiadania amerykańskiego pitbulteriera musi zostać poprzedzona kilkoma ważnymi decyzjami. Przede wszystkim należy pamiętać, że w Polsce american pitbulterier jest psem powszechnie uważanym za groźnego. W związku z tym, podobnie jak kilkanaście innych ras, amerykański pitbulterier jest wpisany do urzędowego wykazu ras psów uznawanych za agresywne. Posiadanie hodowli, a nawet wyłącznie przedstawiciela danej rasy, wiąże się z uzyskaniem odpowiedniej zgody od gminy, oraz z wniesieniem opłaty skarbowej. 

Amerykański pitbulterier to rasa, która nie jest uznawana ani przez FCI, ani Polski Związek Kynologiczny, a jedynie przez UKC. Dlatego ci ich przedstawiciele, które widujemy w Polsce, najczęściej pochodzą od hodowców zagranicznych. Te, które urodziły się na terenie Rzeczpospolitej, nie posiadają rodowodu, dlatego technicznie rzecz biorąc, nie są „czyste rasowo”. Jeżeli zależy ci na piesku, który pochodzi z oficjalnie zarejestrowanej hodowli, amerykański pitbulterier to rasa, którą najłatwiej znaleźć za granicą. Także wzorzec rasy nie jest do tej pory ustalony.

Pitbull pies – cena

Cena za bull terriera wahać się będzie od jego pochodzenia. Wiąże się to także oczywiście z faktem, czy amerykański pitbull posiada rodowód – jak bowiem zostało wspomniane, tylko UKC uznaje tę rasę. Aby znaleźć godne zaufania miejsce zajmujące się sprzedażą tych zwierząt, należy wykonać odpowiedni research, dobrze jest także zasięgnąć opinii wielbicieli danej rasy. Cena za american pitbull terriera wynosi średnio pomiędzy 1000 a 3500 zł. 

Amerykański pitbulterier – historia rasy

American pitbulterier, wbrew swojej nazwie nie pochodzi wcale z Ameryki. To rasa, która powstała na przełomie XVIII i XIX wieku w Wielkiej Brytanii i dopiero później zaczęto transportować ją także do USA.

Amerykański pitbulterier siedzi na trawie

Pitbull powstał ze skrzyżowania buldoga ze staroangielskim terierem. Celem pierwszych hodowców było stworzenie psa, który będzie szybki i nieustępliwy niczym terier, a jednocześnie silny i odporny na ból jak buldog. Początki american pitbull terrierów nie należały do szczęśliwych i to one odcisnęły piętno na owej rasie, jeszcze na długo czyniąc psy kojarzonymi głównie z agresją i zajadłością. 

W Wielkiej Brytanii – głównie na terenie Anglii – były wykorzystywane jako psy do walki z bykami oraz innymi psami. Chociaż większości z nas te praktyki z pewnością wydają się okrutne i sadystyczne, dla ówczesnych ludzi stanowiły świetną rozrywkę, przyciągającą tłumy spragnione krwi i hazardu. Walki, nawet po ich zakazaniu w pierwszej połowie XIX wieku, długo organizowano w tzw. podziemiu. 

Ta wątpliwa forma rozrywki zdobyła sporą popularność także w USA. Poskutkowało to wieloletnim selekcjonowaniem i rozmnażaniem osobników szczególnie agresywnych i wytrzymałych, aby jeszcze lepiej spełniały swoje zadanie i przynosiły coraz większe zyski właścicielom. Swoją nazwę american pitbull terrier zawdzięcza właśnie tej popularności w Stanach Zjednoczonych. Do tej pory jedynie amerykańskie organizacje kynologiczne takie jak American Dog Breeders Association i American Kennel Club uznają ją za odrębną rasę.

Pitbulle w XX wieku

Na początku XX wieku powoli odkrywano także inne cechy pitbulli. Zaczęto wykorzystywać je jako psy łowieckie, a później także zostały zaprzęgnięte do prowadzenia i zaganiania trzody. 

Współcześnie pitbulle nie mają nic wspólnego z niebezpiecznymi i groźnymi psami, które zmuszano do walk z innymi zwierzętami. Wiele osób ceni je przede wszystkim za przyjazne i pogodne usposobienie. Bardzo często stanowią wiernych towarzyszy całych rodzin, a nierzadko wykorzystuje się je także w dogoterapii. Niestety, ta reputacja psów bojowych, psów wykorzystywanych do walki, wciąż utrudnia im znajdowanie kochających rodzin.

Pitbull amerykański – dla kogo?

Psy rasy pitbull potrzebują przede wszystkim opiekuna o zrównoważonym i stanowczym charakterze. Połączenie konsekwencji z dużą dozą łagodności i cierpliwości sprawi, że pies będzie wiernym i oddanym towarzyszem. Jednocześnie należy pamiętać, że nie jest to rasa dla osób, które cenią sobie domatorski i raczej leniwy styl życia. Pitbulle wymagają bowiem dużej ilości ruchu, dlatego dobrze sprawdzą się u każdego, kto, tak jak one, spędza swój wolny czas aktywnie. To psy wesołe i bardzo czułe, dlatego sprawdzą się także w rodzinach z dziećmi.

Amerykański pitbulterier – galeria zdjęć

Rasy psów pitbull – ciekawostki

Amerykański aktor Kevin Bacon należy do wielkich miłośników pitbulterierów. Wraz z żoną, aktorką Kyrą Sedgwick, opiekują się suczką tej rasy o imieniu Lilly. Oboje angażują się także w zwalczanie stereotypów dotyczących rasy pit bull.

Popularne imiona dla psa rasy pitbull amerykański

Popularne imiona dla psa rasy pitbull amerykański to:

  • Luna;
  • Lexi;
  • Bella;
  • Max;
  • Leo.

Amerykański pitbulterier – najczęściej zadawane pytania

Czy w Polsce trzeba mieć pozwolenie na pitbulla?

Tak. Rasa znajduje się w rządowym wykazie, dlatego pozwolenie jest niezbędne.

Jak często można kąpać pitbulla?

Wtedy, kiedy tego potrzebuje. Nie ma potrzeby wprowadzać regularnych kąpieli. Zamiast tego warto zadbać np. o czyszczenie psich zębów, bo rasa ma skłonność do gromadzenia się kamienia nazębnego.

Czy amstaff i pitbull to to samo?

W Polsce – nie. W Stanach Zjednoczonych różne organizacje kynologiczne mogą uznawać pitbule za amstaffy. W Polsce jednak amerykański pitbulterier nie jest uznany przez FCI. Z kolei american staffordshire terrier, czyli amstaff, jest rasą uznaną i dość popularną.

Bibliografia

Official UKC Breed Standard, https://www.ukcdogs.com/american-pit-bull-terrier, revised May 1, 2017.

Archiwum: kwiecień 2023