Flat coated retriever wydaje się wprost idealnym psem dla rodzin z dziećmi. Łatwo wyobrazić go sobie na rodzinnym portrecie tuż obok rozbrykanych dzieci. Psy tej rasy faktycznie doskonale czują się w rodzinach, a za swoich opiekunów oddałyby życie. Mimo wszystko warto pamiętać, że są to zwierzęta stworzone do pracy. Jeżeli nie zapewnisz im odpowiedniej aktywności, bardzo prawdopodobne, że szybko zaczną sprawiać problemy.

Podstawowe informacje

? Rozmiarwysokość w kłębie: suki od 56,5 do 59 cm; psy od 59 do 61,5 cm;
masa ciała: suki od 25 do 32 kg, psy od 27 do 36 kg
Szatasierść: gęsta, dobrej jakości, przylegająca
maść: czarna lub wątrobiana
❤️ Długość życia8–14 lat
? Charakterprzyjazny, łagodny, wesoły, z naturalnym instynktem łowieckim

Pies flat – wygląd

flat coated retriever na ciemnym tle

Flat coated retriever jest zakwalifikowany przez FCI do grupy VIII, która zrzesza aportery, płochacze i psy dowodne. To dosyć duże psy. Wysokość w kłębie samców wynosi od 59 do 61 centymetrów. Samice są tylko odrobinę niższe. W zależności od płci i cech osobniczych flaty ważą od 25 do 36 kilogramów. 

Szata jest stosunkowo gęsta. Sierść może być prosta i delikatna, jednak zdarzają się także włosy średniej grubości. Włos dobrze przylega do skóry. Nieco bardziej bujne owłosienie znajduje się na łapach i ogonie. Najczęściej spotykany jest czarny retriever, jednak dopuszczalna jest także maść wątrobiana. 

Flat coated retriever – charakter

Psy tej rasy, tak jak wszystkie retrievery, cechują się bardzo dużą inteligencją oraz ogromnym przywiązaniem do swojego opiekuna. Bardzo chętnie wybierane są na psy rodzinne, ponieważ kochają zabawę i są bardzo łagodne w stosunku do dzieci. Flat-coated retriever stosunkowo długo dojrzewa i przez wiele miesięcy zachowuje typową dla szczeniaka radość życia i ogromną żywiołowość. 

Warto jednak pamiętać, że hodowcy nadal bardzo skupiają się na cechach użytkowych rasy. Podlega ona próbom pracy i jest do dzisiaj ceniona przez myśliwych. Flat coated retriever jest naturalnym aporterem, dlatego nauka tej zabawy przychodzi mu naturalnie. Na polowaniach jest w stanie doskonale prześledzić trajektorię lotu ustrzelonego ptaka i w stanie nienaruszonym przynosi go myśliwemu. 

Flat coated retriever jest psem niezwykle serdecznym. Radośnie wita nie tylko członków swojej rodziny, ale także gości. Oczywiście jeżeli są oni mile widziani przez przewodnika. Na intruza zareaguje bardzo głośnym szczekaniem. Przy okazji warto wspomnieć o tym, że flaty nie należą do psów cichych. Wręcz przeciwnie – są bardzo wokalne i wydają mnóstwo dźwięków. 

Oprócz przywiązania i doskonałych cech myśliwskich psy tej rasy słyną także z ogromnej inteligencji. Odpowiednio szkolone w mig zrozumieją panujące w domu zasady, nauczą się sztuczek i będą idealnie współpracować z przewodnikiem. Niestety, pozostawione same sobie, jak przystało na psy pracujące, bardzo szybko same znajdą sobie zajęcie. Może na tym znacząco ucierpieć wyposażenie twojego domu. 

Warto wspomnieć także o tym, że flat coated retriever jest psem niezwykle emocjonalnym. Nienawidzi samotności. Wracających domowników wita z ogromnym entuzjazmem a nieodpowiednio prowadzony może stać się zbyt reaktywny. Warto mieć to w pamięci i w razie potrzeby odpowiednio pracować z psem. 

Flat coated retriever – zdrowie

flat coated retriever na łące

Tak jak większość psów myśliwskich flat coated retriever są stosunkowo zdrowe i odporne. Musisz jednak wiedzieć, że bardzo wiele zależy od tego, z jakiej linii hodowlanej pochodzą. Niektóre psy mają skłonność do nowotworów, które pojawiają się już w młodym wieku. Problemem mogą być także schorzenia typowe dla dużych psów – dysplazja stawów biodrowych oraz skręt żołądka. 

Miłość do wody sprawia, że psy tej rasy mogą cierpieć na okresowe zapalenie spojówek oraz na infekcje uszu. Po powrocie ze spaceru warto dokładnie przejrzeć psa pod kątem ewentualnych ran. Flat coated retriever jest psem wyjątkowo odpornym na ból, a jego cechy użytkowe warunkują potrzebę ukrywania wszelkich problemów zdrowotnych. Bardzo często potencjalnych ran lub urazów możesz więc nawet nie zauważyć. 

Pies flat coated retriever – pielęgnacja

Flat coated retriever nie wymaga szczególnie intensywnej pielęgnacji. Warto jednak wiedzieć, że psy tej rasy nie będą odpowiednim wyborem dla osoby, która uwielbia czystość. Gubią one bowiem duże ilości sierści. Najgorzej jest w okresie linienia, czyli w okolicach wiosny i jesieni. Wówczas mogą one wymagać codziennego szczotkowania. Poza okresem linienia wystarczy czesanie raz w tygodniu. Grzebień przyda się do rozczesywania ewentualnych kołtunów, a szczotka pudlówka usunie nadmiar martwych włosów. 

Flat coated retriever ma skłonności do powstawania kamienia nazębnego, dlatego przy kontrolnych wizytach u lekarza warto poprosić o przejrzenie stanu pyska. Niezbędne jest także skracanie pazurów oraz kontrolowanie stanu uszu, które mają skłonność do infekcji. 

Flat coated retriever – hodowla

flat coated retriever w wodzie

Tak jak w przypadku wszystkich innych ras, w poszukiwaniu hodowli warto kierować się przede wszystkim jej przynależnością do ZKwP. Związek Kynologiczny w Polsce to jedyna organizacja, która w naszym kraju upoważniona jest do wystawiania rodowodów FCI. 

Bardzo ważne jest to, aby w hodowli psy przechodziły przez odpowiednie badania – przede wszystkim prześwietlenia pod kątem dysplazji stawów biodrowych. Dobry hodowca nie będzie unikał kontaktu i chętnie odpowie na wszystkie twoje pytania i wątpliwości. Nie bój się pytać o przodków swojego psa. Bardzo możliwe, że w danej linii występowały konkretne problemy zdrowotne, o których masz prawo być poinformowany.

Flat coated retriever – cena

Flat coated retriever z hodowli, która wystawia rodowody FCI to obecnie koszt około 4-4,5 tysiąca złotych. Oczywiście ceny mogą zmieniać się na bieżąco i są ustalane indywidualnie przez każdego hodowcę. Czasami szczeniaki z jednego miotu mogą znacznie różnić się od siebie ceną, dlatego kwestie finansowe warto bardzo dokładnie ustalić. 

Flat coated retriever – historia rasy

Flat coated retriever, tak jak pozostałe psy z tej grupy, został ukształtowany jako aporter. Jego rolą na polowaniu jest lokalizacja ustrzelonej zwierzyny i przynoszenie jej w pysku bez uszkodzenia ciała. Jest to stosunkowo wąska specjalizacja, dlatego na swój moment w historii retrievery musiały trochę poczekać. Zaczęto wykorzystywać je masowo dopiero w okresie rewolucji przemysłowej. 

Początki rasy sięgają pierwszej połowy XIX wieku. Jej protoplastką jest retriever nowofundlandzki, którzy przybył do Wielkiej Brytanii z Kanady. Krzyżowany z miejscowymi seterami dał początek linii retrieverów. Flat coated został uznany za oddzielną odmianę w 1864 roku.

Jeszcze w XIX wieku psy tej rasy były najpopularniejszymi retrieverami w Wielkiej Brytanii. Znajdowały uznanie szczególnie u miejscowych myśliwych i gajowych. W latach dwudziestych XX wieku pierwsze flaty dotarły do Stanów Zjednoczonych. W Polsce pojawiły się późno, bo dopiero w latach dziewięćdziesiątych. Obecnie rasa jest umiarkowanie popularna w naszym kraju, chociaż ma swoich oddanych zwolenników. 

Flat coated retriever – dla kogo?

flat coated retriever leży w lesie

Flat coated retriever to pies odpowiedni dla osoby, która rozumie fakt, że jest to przede wszystkim rasa pracująca. Oczywiście nie musisz być myśliwym, który regularnie strzela do kaczek, aby móc przyjąć pod swój dach właśnie tego psa. Pamiętaj jednak, że rasa wymaga specyficznych aktywności.

Bardzo duża inteligencja, doskonały węch i empatia sprawiają, że flat coated retriever świetnie odnajdzie się jako pies w służbach mundurowych, ratownictwie czy dogoterapii. Psy tej rasy często towarzyszą także osobom niewidomym. Flat coated retriever to też doskonały wybór dla osób, które szukają psa do sportu. Dobrze sprawdzi się w dziedzinach takich jak:

  • agility,
  • dogtrekking,
  • obedience,
  • taniec z psem.

Można uprawiać z nim tropienie i obronę sportową. Górskie wycieczki, długie wędrówki po lasach, czy jogging to także aktywności, w których pies tej rasy będzie czuł się jak ryba w wodzie. Zdecydowanie nie jest to pies dla domatora ani dla osoby starszej o limitowanej aktywności fizycznej. 

Tak jak większość retrieverów, flat coated dobrze sprawdza się jako pies rodzinny. Jest czuły, serdeczny i zawsze chętny do zabawy. Uwielbia dzieci i jest dla nich doskonałym towarzyszem. Warunkiem jest oczywiście odpowiednie szkolenie z podstaw posłuszeństwa oraz zapewnianie psu aktywności, która jest mu potrzebna. 

Pamiętaj, że flat coated retriever jest bardzo wrażliwy. Jakakolwiek przemoc ze strony ukochanego człowieka może całkowicie złamać go psychicznie, dlatego w szkoleniu wykorzystuj wyłącznie metody pozytywne. Już w okresie socjalizacji warto rozpocząć pierwsze wprawki do szkolenia. Zapisz swojego flata do psiego przedszkola i zabieraj go na spotkania z innymi psami. 

Flat coated retriever może być psim jedynakiem, jednak przedstawicieli swojego gatunku powita w domu z dużą otwartością. Może także mieszkać z kotami, jednak najlepiej, aby był z nimi zapoznany już w okresie socjalizacji. W stosunku do dzieci jest zawsze łagodny i wesoły. 

Zasadniczo nie ma przeszkód, aby pies tej rasy mieszkał w bloku, jeżeli będzie miał możliwość pracy na powietrzu. Pamiętaj jednak, że ten wulkan energii na małej przestrzeni może czasami narobić wielkiego bałaganu.

Flat coated retriever – ciekawostki 

  • Do okresu I wojny światowej flat coated retriever był jednym z najchętniej wybieranych psów w Wielkiej Brytanii. Dopiero później został zastąpiony przez goldeny i bardziej masywne labradory.
  • Futro psów tej rasy doskonale izoluje je od wody.
  • Flat coated retriever nie przepuści żadnej okazji do kąpieli w rzece. Te psy naprawdę kochają wodę.

Flat coated retriever nie jest może tak popularny jak golden czy labrador, jednak jego wyjątkowe cechy charakteru cenione są zarówno przez myśliwych, jak i przez aktywne rodziny. Ta wszechstronna rasa szybko dostosowuje się do każdych warunków. Musi jednak być traktowana łagodnie i bardzo uważnie szkolona wyłącznie metodami pozytywnymi.

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 121/28.10.2009, https://www.zkwp.pl/wzorce/121.pdf, data publikacji obowiązującego wzorca: 28.07.2009.

Archiwum: marzec 2023
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.