Buldogi francuskie niebieskie mają w sobie wiele uroku. Te małe, szare kulki wzbudzają sympatię nie tylko swoim wesołym usposobieniem, ale również dlatego, że bardzo przywiązują się do swoich właścicieli! Popularność tej rasy niestety ma też swoje ciemne strony, które powodują duże problemy zdrowotne. Jeśli marzysz o buldogu francuskim o niebieskim umaszczeniu, koniecznie przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, jakie są plusy i minusy tej niesamowitej rasy!

Historia buldoga francuskiego blue

Zastanawiasz się skąd pochodzą buldogi francuskie? Bynajmniej nie z Francji, jak wskazywałaby na to ich nazwa. Genealodzy od wielu lat starają się znaleźć oficjalnych przodków buldoga francuskiego. Istnieje wiele teorii, które mówią o jego historii – jedna dotyczy Peru, w którym znaleziono podobizny tego pieska. Z kolei inna sięga czasów Cesarstwa Rzymskiego. 

buldog francuski blue szczeniak

Buldogi francuskie niebieskie mają też swoją historię w Hiszpanii, ponieważ właśnie tam w 1625 roku wybito medal z ich podobizną. Ich ojczyzną jest jednak Wielka Brytania!

Od walecznych psów po kanapowce – niebieski buldog francuski

Choć dzisiaj sport ten uważany jest za ogromne barbarzyństwo, dawniej walki psów były ogromną atrakcją – hodowano specjalne rasy, które konkurowały o miano najbardziej walecznej. Miały być też silne i wytrzymałe. W ten sposób powstało wiele ras znanych obecnie jako psy stróżujące. Sport ten był niezwykle krwawy, dlatego startujące w zawodach psy musiały odznaczać się silnym charakterem, odpowiednią budową ciała, ale także bardzo mocnym uściskiem szczęk.

Walki psów miały różne oblicza. Jedną z nich była m.in. walka z bykami – i to właśnie stąd nazwa rasy buldog – „byczy pies”. To właśnie początek krwawej historii tej uroczej rasy. Zanim buldogi blue stały się małymi kanapowcami, mialy całkiem spore rozmiary.

Od walki na arenie do kanapy – niebieski buldog francuski wkracza na salony!

Walki psów zostały oficjalnie zakazane w 1802 roku (oczywiście toczyły się jeszcze w podziemiu). Psy, które do tej pory walczyły o przetrwanie podczas tych krwawych praktyk, musiały znaleźć nowe przeznaczenie. Okazało się nim po prostu dotrzymywanie towarzystwa, dzięki czemu dzisiaj możemy cieszyć się w domu widokiem niesamowicie mądrych i walecznych pupili!

Początkowo buldogi, które jeszcze nie tak dawno walczyły na arenie, stały się buldogami angielskimi. W pewnym momencie rasa ta rozdzieliła się na dwa szczepy i w efekcie możesz spotkać zarówno buldożka z Wysp Brytyjskich, jak i buldoga francuskiego niebieskiego.

buldog francuski blue szczenię na rękach

Niebieski buldożek francuski jako łapiszczur

Jak jednak doszło do rozdzielenia tej rasy? Zanim błękitny buldog francuski stał się arystokratycznym kanapowcem, służył przede wszystkim robotniczej warstwie społeczeństwa. Był typowym łapiszczurem, który pomagał w wytępieniu gryzoni zarówno w domach, jak i fabrykach. Potocznie określany był mianem psa robotniczego, dlatego nie gościł na arystokratycznych dworach. Co sprawiło, że w przeciągu kilkudziesięciu lat ten mały pies stał się ulubieńcem królów?

Razem z robotnikami buldog francuski przedostał się do Francji, a tam szybko zrobił karierę i znalazł się w domach największych osobistości, nawet na dworze króla Edwarda VII! I tak oto waleczny pies został typowym kanapowcem, który po dziś dzień jest niezwykle uwielbiany i szanowany.

Od 1898 roku niebieski buldog francuski jest oficjalną rasą. Przez wiele lat bardzo się zmieniał, ale jego ostatnia modyfikacja nastąpiła w 1995 roku.

Magiczne umaszczenie blue

To, co najmocniej wyróżnia buldoga francuskiego blue na tle innych psów, to jego niesamowite umaszczenie. Jest ono powiązane z genem blue, który powoduje, że czarny pigment się rozjaśnia, a umaszczenie przyjmuje odcień szaro-niebieski.

Jest to związane z odpowiednim doborem osobników w hodowli. Wybiera się psy, które posiadają ten gen tak, aby każde następne pokolenie miało coraz jaśniejsze oczy oraz kolor sierści.

Buldog francuski blue – umaszczenie pożądane przez hodowców

Miłośnicy buldogów zwracają ogromną uwagę na umaszczenie. To właśnie ten wyjątkowy kolor sprawia, że niebieski buldog francuski jest niezwykle pożądany. Dobrze jest mieć jednak na uwadze, że odcień ten nie pasuje do wzorca rasy!

Wzorzec zatwierdzony przez FCI zakłada, że buldog francuski może występować w umaszczeniu: białym, płowym, jasnobrązowym, pręgowanym. Odcień szaroniebieski, czyli blue, jest natomiast odstępstwem od niego, tak jak i barwa czarna i szara.

buldog francuski blue stoi i patrzy w górę

Umaszczenie buldożka a problemy zdrowotne

Choć to wyjątkowe umaszczenie przyciąga wzrok, jest też niestety oznaką skażenia genetycznego i niesie za sobą ryzyko wielu chorób, przez które buldog francuski blue po prostu cierpi. To też powód, dla którego hodowla psów o tym umaszczeniu budzi tak wiele kontrowersji, a sam kolor jest wykluczony z oficjalnego wzorca rasy.

Ta rasa psów powstaje w wyniku błędu genetycznego – nie ma zatem nic dziwnego w tym, że powiązane są z tym także inne choroby. Buldog francuski niebieski może zatem cierpieć na zanik wzroku spowodowany coraz jaśniejszą siatkówką oka, a z każdym nowym pokoleniem ryzyko wystąpienia tej choroby wzrasta.

Choroby genetyczne buldoga francuskiego niebieskiego

Wszystkie buldogi francuskie (nie tylko blue) narażone są na choroby, które wynikają głównie z ich budowy ciała. To przede wszystkim poważne problemy z sercem, nietolerancja pokarmowa, a także alergie i różne schorzenia dermatologiczne.

Ze względu na budowę czaszki o krótkiej kufie buldog ten ma też problem z wydolnością oraz oddychaniem, dlatego charakterystycznie pochrapuje. To też powód, dla którego buldog francuski, nawet ten z rodowodem, musi się znaleźć pod stałą kontrola lekarza weterynarii. Wskazane są wizyty minimum raz na rok, choć w momencie stwierdzenia chorób wrodzonych warto robić to częściej.

Jaki jest buldog francuski niebieski?

Choć wygląd niebieskich buldogów francuskich jest niesamowity, to swoją popularność rasa zawdzięcza charakterowi! To przede wszystkim psy wyjątkowo towarzyskie. I choć na początku nie są zbyt ufne, co okazują delikatnym szczekaniem, łatwo wkupić się w ich łaski – najlepiej zabawą!

Są też bardzo wierne – członków rodziny będą bronić za wszelką cenę. Nie opuszczą cię też na krok i możesz być pewien, że własne posłanie szybko zamienią na miejsce na łóżku tuż obok ciebie. Uwielbiają również najmłodszych członków rodziny, z którymi świetnie się bawią, goniąc po całym mieszkaniu.

Buldog francuski blue a inne zwierzęta

Ta mała rasa psów jest bardzo łagodna. Z racji tego niebieski buldog francuski bardzo szybko dogada się z innym psem i kotem. Są łatwe w ułożeniu, szybko uczą się posłuszeństwa, ale uwaga – będą walczyć o twoją atencję, ponieważ potrzebują dużo miłości!

Jeśli zatem wprowadzasz buldoga francuskiego niebieskiego do domu, w którym jest już jeden zwierzak, stosuj się do zaleceń behawiorystów w zakresie socjalizacji z izolacją. Dzięki temu unikniesz problemów, a miłość pomiędzy zwierzakami szybko rozkwitnie!

Buldog francuski blue – wszystko, co musisz wiedzieć o jego pielęgnacji

Opieka nad buldogiem francuskim blue nie jest niestety prosta. Jak wszystkie pozostałe buldogi, ze względu na swoją budowę wymaga codziennego czyszczenia pyszczka, szczególnie fałd w okolicach nosa i oczu. Musisz też regularnie czyścić mu uszy oraz zęby.

Niebieski buldog francuski źle znosi zmiany pogodowe – zwłaszcza upały. Ma wtedy największe problemy z oddychaniem. Pamiętaj by zostawić mu wtedy matę chłodzącą oraz odpowiedni zapas wody. Buldożki są też kapryśne – nie przepadają za deszczem i śniegiem! Spacery zimą mogą zatem być nieco krótsze, ale na pewno nie pozbawione zabawy!

Raz w tygodniu trzeba go wyszczotkować, od czasu do czasu musisz też przyciąć mu pazury. Najważniejsze jest regularne odwiedzanie gabinetu weterynaryjnego, aby jak najszybciej wykryć ewentualne choroby. Dzięki temu twój pies dłużej będzie cieszył się naprawdę dobrym zdrowiem!

Staraj się też wybierać psy z certyfikowanych hodowli – właściciel udzieli ci ważnych rad, które będą pomocne zarówno w kwestii pielęgnacji psa, jak i jego zdrowia.

Kontrowersje w kwestii buldoga francuskiego blue

Choć buldog francuski blue jest niezwykle uroczym pieskiem, to specyficzne umaszczenie sierści związane jest z wadą genetyczną. Zły dobór par do rozrodu prowadzi do poważnych schorzeń, które sprawiają, że psy tej rasy cierpią.

Z tego powodu wiele związków kynologicznych nie uznaje tej rasy. Jeśli zależy ci na tym, aby mieć naprawdę zdrowego towarzysza, również zastanów się nad zakupem niebieskiego buldoga francuskiego. Być może lepiej adoptować psa z fundacji, która ma pod swoimi skrzydłami porzucone buldożki albo jednak postawić na psa, który nie jest nosicielem genu blue?

Tak naprawdę każdy buldog to idealny towarzysz dla rodzin z dziećmi, a także dla osób starszych, które chcą mieć u swojego boku wesołego pupila. Powielanie błędu genetycznego sprawia jednak, że przedstawiciele tej rasy narażeni są na różne choroby – w tym na utratę wzroku. Pomimo jednak wad i problemów ten pies zawsze będzie zadowolony z życia i wniesie do twojego domu dużo pozytywnej energię!

Nie jest to jednak rasa wymagająca, dlatego bez problemu poradzi sobie z nią każdy. Można wręcz uznać, że buldog francuski blue to świetny towarzysz dla początkującego opiekuna, który chce mieć pewność, że dobrze rozumie psi język!

Popularne imiona dla psa rasy buldog francuski blue

Popularne imiona dla psa rasy buldog francuski blue to:

  • Luna;
  • Lola;
  • Maks;
  • Bruno;
  • Nela.
Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Anna Frankiewicz

Studentka dziennikarstwa. Od zawsze kocha pisać – od fikcji po prace naukowe – i czytać, szczególnie fantastykę i science fiction. Kocha zwierzęta i jest szczęśliwą kocią mamą ślicznej kotki. Interesuje się zwierzęcą behawiorystyką.