Osoby, które rozważają przygarnięcie do swojego domu psa, muszą poświęcić sporo czasu na wybór zwierzęcia. Trzeba bowiem wziąć tutaj pod uwagę zarówno indywidualne możliwości dotyczące opieki nad czworonogiem, jak i potrzeby konkretnej rasy. Należy również zapewnić psu przyjazne środowisko do rozwoju i codziennej egzystencji. Posiadanie takiego przyjaciela może okazać się więc sporym wyzwaniem. Boykin spaniel bez wątpienia może być wspaniałym towarzyszem, który ma właścicielowi wiele do zaoferowania. Poznaj tę rasę i sprawdź, jak się nią zajmować!

Boykin spaniel – podstawowe informacje

? Rozmiarwysokość w kłębie: suki od 36 do 42 cm, psy od 39 do 43 cm;
masa ciała: suki od 11 do 16 kg, psy od 14 do 18 kg
Szatasierść: średnio długa, prosta do falowanej i lokowatej
maść: jednolita wątrobiana lub ciemnoczekoladowa
❤️ Długość życia14–16 lat
? Charakterprzyjazny, łatwy w szkoleniu, łagodny, lubiący uwagę

Pies boykin spaniel – wspaniałe zwierzę, które może być świetnym towarzyszem

Boykin spaniel to średniej wielkości pies. Zwierzaki będące przedstawicielami tej rasy psów są uznawane za inteligentne. Dość łatwo i szybko się uczą, dlatego też warto postawić na ich szkolenie. Może to być dla nich wspaniałe źródło rozrywki i sposób na ciekawe spędzanie czasu. Jeśli szukasz psa, który jest aktywny i żywiołowy, a także bardzo ceni sobie zabawę, rasa ta może być dla ciebie bardzo interesującą opcją.

Wygląd boykin spaniela – poznaj podstawowe informacje na ten temat!

Sierść boykin spaniela może być prosta lub delikatnie kręcona o barwie czekoladowej czy też czerwono-brązowej, nazywanej również wątrobianą. Szata tego zwierzaka jest niezwykle imponująca, co jest zasługą domieszki krwi cocker spaniel i chesapeake bay retrievera. Wysokość psa w kłębie oscyluje mniej więcej wokół czterdziestu centymetrów.

Charakter boykin spaniela – co warto wiedzieć na temat tych psów?

Jak już zostało to wspomniane, boykin spaniel jest energicznym psem, dlatego też trzeba zatroszczyć się o to, aby spędzał czas w ciekawy sposób. Ta rasa jest towarzyska i wesoła, dzięki czemu może dostarczać właścicielowi mnóstwo radości. Interesującą formą aktywności może być dla niego nauka wykonywania komend. Ten umiarkowanej wielkości pies potrafi świetnie polować. Źle znosi nudę i brak uwagi, a ponadto jest bardzo przywiązany do swojego opiekuna, dlatego też należy poświęcać mu dużo czasu.

Boykin spaniel a pielęgnacja – czy jest to wymagające zwierzę?

Omawiana rasa psów nie jest szczególnie wymagająca, choć oczywiście trzeba podchodzić odpowiedzialnie do kwestii związanych z jej pielęgnacją. Trzeba regularnie czesać boykin spaniela, a ponadto ważna jest troska o zęby pupila. Zawsze ważne jest to, aby uważnie obserwować swojego podopiecznego w celu wychwycenia ewentualnych nieprawidłowości. Ze względu na fakt, że te czworonogi uwielbiają ruch, należy zapewnić im odpowiednio długie i umiejętnie zorganizowane spacery. Wspólna zabawa bez wątpienia może być wspaniałym i budującym relację doświadczeniem!

Dla kogo boykin spaniel może być ciekawym rozwiązaniem? Dowiedz się!

Jeżeli chcesz wziąć do siebie osobnika wskazanej rasy, musisz zdawać sobie sprawę z tego, że ważna jest tutaj umiejętna organizacja czasu i przemyślane planowanie aktywności psa. Boykin spaniel może się doskonale sprawdzić w przypadku osób ceniących sobie intensywne spędzanie czasu na powietrzu oraz dysponujących sporą ilością wolnych chwil. Trzeba poświęcać psu sporo uwagi. Warto spróbować z czworonogiem rozmaitych pomysłów na zabawy i dbać o różnorodność dobieranych form aktywności.

Boykin spaniel a inne zwierzęta domowe i stosunek do opiekuna oraz dzieci

Boykin spaniel jest psem rodzinnym i przyjaznym. Obecność dzieci nie sprawia mu problemu, podobnie jak kontakty z innymi zwierzętami. Zawsze jednak należy wykazywać się ostrożnością w tej sferze, a także troszczyć się o to, żeby nie drażnić swojego podopiecznego hałasami, czy też nachalnymi pieszczotami. Trzeba mieć również wiedzę dotyczącą odczytywania sygnałów wysyłanych przez czworonoga.

Posiadanie psa rasy boykin spaniel niewątpliwie może okazać się ciekawym pomysłem dla tych, którzy szukają angażującego towarzysza codziennego życia. Ważne jest jednak to, aby decyzję o przygarnięciu czworonoga podejmować w odpowiedzialny sposób i kierować się rozsądkiem. Trzeba bowiem zapewnić swojemu podopiecznemu adekwatne warunki do rozwoju. Zastanów się dobrze nad tym, czy jesteś w stanie poświęcać psu czas, bawiąc się z nim, czy też pielęgnując go.

Bibliografia

Wzorzec rasy: https://www.ukcdogs.com/docs/breeds/boykin-spaniel.pdf, revised July 1, 2013.

Fot. Ilustracyjne: jetsonphoto via Wikimedia, CC BY-SA 2.0

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.