Jeżeli marzy ci się pies rasy użytkowej, który będzie stabilny, odporny na trudne warunki atmosferyczne i chętny do pracy z przewodnikiem być może właśnie znalazłeś rasę dla siebie. Czy w Polsce działają aktywne hodowle? Jaka jest prawdziwa natura tego psa? Podpowiadamy!

Podstawowe informacje

Rozmiarwysokość w kłębie: suki od 62 do 67 cm, psy od 67 do 72 cm;
masa ciała: od 36 do 57 kg
Szatasierść: dwuwarstwowa, z gęstym, prostym włosem okrywowym średniej długości, tworzącym portki, i miękkim, dobrze rozwiniętym podszerstkiem;
maść: czarno-szara; czarno-brązowawa; czarna z podpalaniem; jednolicie czarna z białymi znaczeniami na piersi; szaro-sobolowa
Długość życia10–12 lat
Charakternieufny wobec obcych, pewny siebie, zrównoważony, czujny, łatwy do wyszkolenia

Owczarek wschodnioeuropejski – wygląd

Na pierwszy rzut oka owczarek wschodnioeuropejski jest bardzo podobny do swojego niemieckiego kuzyna. Różni się jednak od niego rozmiarami i umaszczeniem. To duży i solidnie zbudowany pies o dobrze rozwiniętym układzie mięśniowym.

Sierść jest krótka, ale bardzo gęsta. Posiada także podszerstek, który pozwala na dobre funkcjonowanie podczas mroźnych zim. VEO świetnie radzi sobie także w upały, chociaż trzeba wówczas zapewnić mu czas na odpoczynek i stały dostęp do wody.

Dopuszczalne umaszczenia to:

  • czaprakowe;
  • czarno-szare;
  • wilczaste;
  • czarno-płowe;
  • czarne.

Wysokość w kłębie u samców wynosi od 67 do 72 centymetrów. Suki są nieco drobniejsze i mierzą od 62 do 67 centymetrów. Waga w zależności od płci i cech osobniczych wynosi od 36 do 57 kilogramów.

Wostocznik – charakter i predyspozycje

Owczarek wschodnioeuropejski to niezwykle wszechstronna rasa. Psy te doskonale sprawdzają się zarówno w służbach użytkowych, jak i w roli zwierząt towarzyszących. Bywają wykorzystywane w policji, wojsku i straży granicznej. Z drugiej strony świetnie radzą sobie także jako przewodnicy osób niewidomych oraz reprezentacji sportów obronnych.

Po owczarkach niemieckich odziedziczyły bardzo dużą inteligencję oraz chęć do pracy z przewodnikiem. Z drugiej strony mają silny instynkt terytorialny i popęd łupu, dlatego wymagają odpowiedniego prowadzenia.

Pies rasy owczarek wschodnioeuropejski bardzo dobrze czuje się w rodzinach z dziećmi. Jest jednak psem jednego pana, z którym musi trenować i który będzie w stanie poskromić jego ciężki temperament.

Owczarek wschodnioeuropejski VEO – pochodzenie

VEO to rasa psów, która powstała w Związku Radzieckim w pierwszej połowie XX wieku. Hodowle rozpoczęto na bazie sprowadzonych z Niemiec tamtejszych owczarków. Celem Rosjan było jednak stworzenie psa, który będzie większy, silniejszy i jeszcze lepiej sprawdzi się w pracach użytkowych w bardzo trudnych warunkach klimatycznych.

Po zakończeniu II wojny światowej wostocznik stał się przede wszystkim psem stróżującym i pasterskim. Pierwszy wzorzec zatwierdzono w 1955 roku. Ten obecnie obowiązujący, zatwierdzony przez Rosyjską Federację Kynologiczną, pochodzi z 2002 roku.

Owczarek wschodnioeuropejski – dla kogo jest ten pies?

Owczarek wschodnioeuropejski to rasa dla opiekuna, który ma już doświadczenie w pracy z psem. W roli jego przewodnika najlepiej sprawdzi się osoba aktywna, która chce i lubi trenować. Przedstawiciele tej rasy wykazują ogromną inteligencję, ale także silny charakter. W rękach odpowiedzialnego opiekuna będą zrównoważone i posłuszne. Zaniedbane mogą jednak sprawiać problemy.

Po zbutwieniu odpowiedniej relacji z przewodnikiem są mu posłuszne. Osiągają więc dobre wyniki w sportach kynologicznych, takich jak obedience czy obrona sportowa. Wbrew pozorom psy te nie potrzebują bardzo dużej dawki aktywności. Najważniejsze jest to, aby jego codzienne zajęcia były produktywne i urozmaicone. Nawet najdłuższy spacer po parku zdecydowanie nie wystarczy!

VEO cieszy się doskonałym zdrowiem. Jak na duże psy przystało może mieć jednak skłonności do dysplazji, dlatego warto wybierać szczenięta rodowodowe po przebadanych rodzinach.

Owczarek wschodnioeuropejski VEO to świetny pies użytkowy i towarzyszący, co potwierdzają spływające od lat opinie właścicieli. Bardzo ważne jest jednak to, aby trafił do doświadczonego przewodnika, który będzie wiedział, jak wydobyć z niego wszystkie najlepsze cechy.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.