Spis treści pokaż

Podstawowe informacje o cavalier king charles spaniel

Rozmiarwysokość w kłębie: od 30 do 33 cm
masa ciała: samice od 5,4 do 8 kg
Szatasierść: długa, jedwabista, lekko falista
maść: ruby, blenheim, czarna podpalana, trójkolorowa
❤️ Długość życia9–14 lat
Charakterłagodny, wesoły, przyjacielski, uczuciowy, sprawny

Pies cavalier king charles spaniel został zakwalifikowany przez FCI do grupy zwierząt do towarzystwa. Jest bardzo mały, a jego waga zazwyczaj nie przekracza 8 kilogramów. Wyróżnia się proporcjonalną i harmonijną budową ciała. Głowa jest płaska między uszami, kufa zwęża się i jest dobrze wypełniona pod oczami – nie powinna być wąska i szpiczasta. Wzrok przykuwają duże uszy, które są wysoko osadzone i mocno opiórowane. Charakterystyczne dla rasy psa cavalier king charles spaniel są piękne i duże oczy. Powinny być okrągłe i szeroko rozstawione, jednak w żadnym wypadku niewyłupiaste. 

Sierść cavaliera jest półdługa, obfita, gładka i lekko falująca. Umaszczenia zgodne ze wzorcem to:

  • czarne podpalane;
  • ruby;
  • blenheim;
  • tricolor.

Od Redakcji

Nie można utożsamiać cavaliera king charles spaniela z king charles spanielem. To dwie osobne rasy! Obie mają podobne usposobienie i będą dogadywać się z dziećmi czy innymi zwierzętami. Jak je rozróżnić? Psy rasy cavalier mają mniej spłaszczone pyski i nie są aż tak narażone na obciążające objawy zespołu brachycefalicznego.

Jaki charakter mają cavalier king charles spaniele? 

Cavalier king charles spaniel na smyczy

Charakter cavalier king charles spaniela czyni z niego idealnego psa do towarzystwa. Zwierzęta te doskonale nadają się do życia z rodziną. Bardzo szybko przywiązują się do opiekuna, są oddane i wprost uwielbiają dzieci. 

Jaki temperament mają psy rasy cavalier king charles spaniel?

Nie każdy wie, że te urocze psiaki mają korzenie myśliwskie, a ich przodkowie polowali na drobne ptactwo. Chociaż lata pracy hodowców wyeliminowały większość instynktu łowieckiego, przedstawiciele rasy psa cavalier king charles spaniel chętnie aportują i dobrze czują się w psich sportach, takich jak agility. Pozostawione bez aktywności fizycznej będą miały poważne skłonności do tycia. 

Mimo swoich myśliwskich korzeni nie ma skłonności do ucieczek. Jego szkolenie nie powinno przysporzyć żadnych problemów. Uwielbia swojego opiekuna i jest maksymalnie nastawiony na pracę z nim. Warto jednak wcześniej zapoznać się z podstawami tego, jak trenować psa rasy cavalier king charles spaniel.

Cechy idealnego właściciela dla cavalier king charles spaniela

Cavalier king charles spaniel leży w słońcu

Opinie o cavalier king charles spanielach czynią z nich towarzyszy dla każdego. Jednak podobnie jak w przypadku innych, również ta rasa psów potrzebuje odpowiedniego opiekuna. Powinna to być osoba, która jest:

  • zdecydowana;
  • cierpliwa;
  • nastawiona na wykorzystanie potencjału zwierzaka.

Warto jednak zaznaczyć, że cavaliery nadają się na pierwszego psa. Opieka nad nimi nie wymaga więc wcześniejszego doświadczenia.

Cavalier king charles spaniel – poziom aktywności i potrzeba ćwiczeń

Jaki jest poziom aktywności cavalier king charles spaniela? Chociaż te niewielkie psy uwielbiają przytulanie i relaks, to ważne są również regularne ćwiczenia. Codzienne krótkie spacery oraz delikatna zabawa są wystarczające, aby zaspokoić ich potrzeby ruchowe. Zbyt mało aktywności może prowadzić do kłopotów z wagą cavalier king charles spaniela i problemów behawioralnych.

Cavalier king charles spaniel – interakcja z ludźmi i innymi zwierzętami

Cavalier king charles spaniel siedzi na trawniku

Spaniel królewski jest psem bardzo ufnym. Do wszystkich, także obcych, powinien podchodzić z bardzo dużą otwartością. Z jednej strony jest to niezwykle urocze, jednak z drugiej – może narażać psa na niebezpieczeństwo, dlatego na spacerach należy mieć go na oku. Cavaliery bardzo przywiązują się do swoich opiekunów i źle znoszą samotność. Największą karą jest dla nich obojętność ze strony rodziny i wykluczenie z życia w domu.

Dzięki swojemu charakterowi cavalier king charles spaniel doskonale nadaje się dla rodzin z dziećmi, dobrze odnajduje się w domu, w którym są już inne zwierzęta. Nie powinno być problemów z socjalizacją.

Jakie są metody treningowe dopasowane do cavalier king charles spaniela?

Jak trenować psa rasy cavalier king charles spaniel? Zastosowane metody powinny być łagodne i oparte na pozytywnym wzmocnieniu. Ta inteligentna rasa dobrze reaguje na nagrody w postaci smakołyków lub pochwał. Ważne jest unikanie surowych sposobów, gdyż psy to bardzo wrażliwe psy. Osoby, które nie są pewne swoich możliwości w tej kwestii, powinny zwrócić się o pomoc do trenera.

Jak dbać o zdrowie cavalier king charles spaniela?

Cavalier king charles spaniel  patrzy w obiektyw

Przed adopcją warto poszukać nie tylko opinii o cavalier king charles spanielu dotyczących charakteru psiaka. Trzeba też wiedzieć, jak go pielęgnować i troszczyć się o jego zdrowie.

Jakie są najczęściej występujące choroby u cavalier king charles spaniela?

Zacznijmy od tego, jakie są najczęstsze choroby rasy cavalier king charles spaniel. W tym przypadku należy wspomnieć o chorobach serca i układu krążenia (np. małopłytkowość. niedomykalność zastawki). Ich słabym punktem są również oczy – duże i osadzone stosunkowo płytko. Należy szczególnie uważać na różnego rodzaju urazy mechaniczne, które mogą pojawiać się podczas zabawy z innymi psami. Choroby okulistyczne, na które mogą cierpieć spaniele królewskie, to między innymi:

  • postępujący zanik siatkówki;
  • katarakta;
  • dystrofia rogówki;
  • dystrofia siatkówki;
  • dwurzędowość rzęs;
  • podwinięcie powieki;
  • zespół suchego oka;
  • nadmierne łzawienie oczu.

Wymienione wyżej schorzenia nie wyczerpują oczywiście pełnej listy najczęstszych chorób rasy cavalier king charles spaniel. Częsta jest syringomyelia i zaburzenie neurologiczne takie jak zespół Arnolda–Chiariego. Ma podłoże genetyczne, dlatego najlepiej kupować psy tylko z certyfikowanych hodowli.

Dieta i żywienie – jak dopasować do cavalier king charles spaniela?

Charakterystyka cavalier king charles spaniela musi obejmować również sposób odżywiania psiaka. Jako rasa skłonna do nadwagi, ważne jest kontrolowanie ich porcji i unikanie nadmiaru przekąsek. Zaleca się karmę wysokiej jakości, zbilansowaną pod kątem potrzeb energetycznych i odżywczych, z odpowiednią zawartością białka i tłuszczu. Ważne jest również dostarczanie właściwej ilości błonnika, aby wspierać zdrowie przewodu pokarmowego.

W przypadku tych psów sprawdzi się zarówno dieta BARF, jak i specjalnie dla nich gotowane jedzenie, czy też gotowe puszki. Ważne, by dla jego dobra kontrolować wagę cavalier king charles spaniela.

Jak pielęgnować psy rasy cavalier king charles spaniel?

Cavalier king charles spaniel dorosły ze szczeniakiem

Szukając informacji o rasie cavalier king charles spaniel, trzeba skupić się na pielęgnacji. Jest jednak prosta do opanowania:

  • sierść cavaliera trzeba wyczesywać za pomocą szczotki typu pudlówka lub klasycznego metalowego grzebienia;
  • podczas czesania trzeba skupić się na obszarach, gdzie z sierści tworzą się kołtuny – pod pachami oraz na brzuchu;
  • psy nie potrzebują częstych kąpieli – najczęściej jest to wskazane po długich spacerach;
  • najlepiej używać szamponów dla psów z długimi i delikatnymi włosami;
  • ze względu na tendencję do chorób oczy cavalierów wymagają stałej kontroli;
  • trzeba sprawdzać też stan ich uszu;
  • konieczne jest regularne przycinanie pazurów;
  • należy dbać o higienę pyszczka, ponieważ psy mają tendencję do osadzania kamienia nazębnego.

Wprowadzenie szczeniaka rasy cavalier king charles spaniel do nowego domu

Adopcja szczeniaka cavalier king charles spaniela wiąże się z koniecznością stworzenia dla niego bezpiecznej i cichej przestrzeni. Należy przygotować wygodne legowisko, miski na jedzenie i wodę oraz zabawki. Ważne, by stopniowo zapoznawać szczenię z nowym domem i jego mieszkańcami. Kluczowe jest budowanie bliskiej relacji poprzez spokojne zabawy, a także ustalenie rutyny dnia. Nawet jeśli czworonóg pochodzi ze sprawdzonej hodowli, dobrze jest odwiedzić weterynarza.

Historia i pochodzenie rasy cavalier king charles spaniel

Jaka jest historia cavalier king charles spaniela? Wśród kynologów nie ma zgody co do pochodzenia. Wiemy, że ich przodkami były psy myśliwskie polujące na niewielkie ptactwo. Zakłada się także, że mogą pochodzić od hiszpańskiego psa na trufle. 

Pochodzenie i rozwój rasy cavalier king charles spaniel

Z informacji o rasie cavalier king charles spaniel wynika, że były towarzyszami europejskiej arystokracji. Dzięki temu do dzisiaj możemy podziwiać je na wielu dziełach sztuki artystów takich jak Tycjan czy Rembrandt. Szczególnie ukochała je sobie dynastia Stuartów. Król Karol II wydał edykt dający im dostęp do wszystkich miejsc, łącznie z brytyjskim parlamentem. Natomiast Maria Stuart podobno zabrała swojego ulubieńca ze sobą na szafot.

W czasach Stuartów i jeszcze przez wiele lat później poszczególne małe spaniele różniły się od siebie, ponieważ rody hodowały różne linie tych psów. Z czasem popularność rasy spadła, a na dworach zaczęły pojawiać się inne pieski – na przykład pekińczyki. Dopiero w latach dwudziestych XX wieku rozpoczęto pracę nad odtworzeniem rasy i ujednoliceniem jej. Angielski Kennel Club uznał cavalier king charles spaniela za rasę w 1948 roku.

Obecność rasy cavalier king charles spaniel w Polsce

Historia cavalier king charles spaniela jest dość krótka. Pierwsze szczeniaki w naszym kraju urodziły się dopiero w 1981 roku, jednak psy tej rasy szybko zyskały popularność.

Cavalier king charles spaniel – galeria zdjęć

Ciekawe fakty i rekordy rasy cavalier king charles spaniel

Czego nie wiesz o rasie cavalier king charles spaniel? Przekonaj się!

Znane osobistości i historie związane z rasą cavalier king charles spaniel

  • Cavaliery nadal cieszą się popularnością wśród sław. Psa tej rasy miał prezydent USA Ronald Reagan, a także popularna aktorka Liv Tyler.
  • Podczas egzekucji Karola II dekapitowano także jego ukochane spaniele;
  • Pierwsza hodowla królewskich spanieli w Polsce nosiła nazwę „Z Piastowskiego Wrocławia”. 

Jaką rolę odgrywają psy rasy cavalier king charles spaniel w pracy i służbie 

Jak wskazują wcześniejsze informacje o rasie cavalier king charles spaniel, psy te nie są używane w służbach mundurowych. Ze względu na przyjazne usposobienie i zdolność do nawiązywania bliskich więzi z ludźmi, często są wykorzystywane jako psy terapeutyczne i do pracy w dogoterapii. Ich łagodny charakter sprawia, że to doskonali towarzysze dla osób w szpitalach, domach opieki, a także dla dzieci i ludzi z różnymi potrzebami specjalnymi.

Najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje pies rasy cavalier king charles spaniel?

Ile kosztuje cavalier king charles spaniel? Koszt szczeniaka może być wysoki, bo zależy od kilku różnych czynników. Cena cavalier king charles spaniel z rodowodem to wydatek rzędu do 5 do 9 tys. zł. Skąd taka rozpiętość? Wiele zależy od renomy hodowli, rodowodu rodziców szczeniaka, a także jego umaszczenia. Stawki mogą jednak różnić się od siebie w zależności od indywidualnych kwestii związanych z hodowlą. Warto stawiać na te sprawdzone, ponieważ psy z niepewnych źródeł nader często cierpią na różne choroby. Wspieranie pseudohodowli jest nieetyczne.

Jak długo żyją psy rasy cavalier king charles spaniel?

Ile lat żyje cavalier king charles spaniel? Niestety, nie są to psy długowieczne. Przeciętna długość życia cavalier king charles spaniela wynosi od 9 do 14 lat. Dla miłośników psów to zdecydowanie zbyt krótko. Dlatego też warto dbać o zdrowie cavaliera, tym bardziej że wiemy, jakie są jego najczęstsze przypadłości i problemy. W zamian za opiekę zyskujesz oddanego towarzysza, który będzie chodził za tobą krok w krok.

Cavalier king charles spaniel infografika

Czy rasa cavalier king charles spaniel jest łatwa do szkolenia?

Czy rasa cavalier king charles spaniel jest łatwa do szkolenia? Zdecydowanie tak. Te psy charakteryzują się dużą inteligencją oraz chęcią do zadowalania swojego właściciela, co sprawia, że są otwarte na naukę i stosunkowo łatwe w treningu. Ich wrażliwość wymaga jednak delikatnego podejścia, unikania surowości, ale trzeba wykazać się konsekwencją. Psiaki mają zdolność szybkiego uczenia się i adaptacji, co ułatwia ich szkolenie w różnych dziedzinach, od podstawowych komend po bardziej złożone sztuczki.

Czy rasa cavalier king charles spaniel jest odpowiednia dla osób mieszkających w mieszkaniu?

Cavalier king charles spaniel w mieszkaniu jest zazwyczaj doskonałym towarzyszem. Są to psy towarzyskie, które cenią bliskość z ludźmi, więc mogą świetnie dogadywać się z mieszkańcami. Ważne jest jednak, aby zapewnić im codzienne spacery i zabawy, aby były szczęśliwe i zdrowe. Ich łagodny temperament sprawia, że są świetnym wyborem dla osób mieszkających w apartamentach czy blokach. Cavalier king charles spaniel życie w małej przestrzeni toleruje więc dobrze, pod warunkiem zapewnienia regularnej aktywności fizycznej i mentalnej. 

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 136 /12. 01. 2009, https://www.zkwp.pl/wzorce/136.pdf, wersja polska listopad 2010, data publikacji obowiązującego wzorca: 12.01.2009.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.