Braque du bourbonnais jest oddanym towarzyszem zarówno jako łowca, jak i domowy pupil. Dzięki swej inteligencji i zrównoważeniu jest wyjątkowo ceniony przez myśliwych. Chcesz dowiedzieć się więcej o tej rasie? Czytaj dalej!

Podstawowe informacje

? Rozmiarwysokość w kłębie: suki od 48 do 55 cm, psy od 51 do 57 cm;
masa ciała: suki od 16 do 22 cm, psy od 18 do 25 kg
Szatasierść: cienka, krótka, gęsta, lekko szorstka;
maść: orzechowa z nakrapianiem; płowa z nakrapianiem
❤️ Długość życia13–15 lat
? Charakterspokojny, czuły, zrównoważony, inteligentny, dokładny w pracy

Braque du bourbonnais – opis

Braque du bourbonnais szczyci się szlachetną i umięśnioną sylwetką. Mimo silnej postawy pies posiada inteligentne i wyraziste spojrzenie. Charakteryzuje się dużymi, brązowymi oczami i uszami zwisającymi wzdłuż pyska. Jego sierść jest biała i krótka, z drobnymi beżowymi kropkami. Jest zaliczany do średniej wielkości psów, ponieważ dorosły osobnik osiąga do 57 cm wysokości i 25 kg masy ciała.

Historia

Jak sugeruje nazwa, braque du bourbonnais pochodzi z francuskiej Burbonii. Powstanie rasy szacuje się na końcówkę XVI wieku, jednak najbardziej popularna stała się dopiero w wieku XIX. Wraz z upływem czasu, traciła jednak na ważności. W 1970 roku niemal wyginęła, jednak zespół hodowców w porę rozpoczął pracę nad przetrwaniem wyżła.

Charakter

Braque du bourbonnais to idealny łowca! Jest nie tylko szybki i inteligentny, ale także spokojny, rozważny i chętny do współpracy. Dodatkowo jest wytrwały, dzięki czemu potrafi dostosować się do trudnych warunków w terenie i bardziej wymagającej zwierzyny. Poza cechami idealnego łowcy posiada również szereg cech, które czynią go wspaniałym przyjacielem. Braque du bourbonnais ma towarzyską naturę i potrzebuje kontaktu z ludźmi. Źle znosi izolację i czas, kiedy jest pozostawiony sam. Mimo swojej postury jest bardzo czuły wobec bliskich osób. Dobrze dogaduje się z innymi zwierzętami i dziećmi.

Wymagania

Jak każdy wyżeł, braque du bourbonnais ma bardzo dużą potrzebę ruchu, dlatego będzie idealnym kompanem dla osób uprawiających sport. Potrafi przystosować się do życia w mieszkaniu, pod warunkiem że opiekun poświęci czas na długie i częste spacery. Braque du bourbonnais ma łagodne usposobienie i jest spokojnym psem, jednak może się to zmienić, gdy jego podstawowe potrzeby nie zostaną spełnione. Poza aktywnością fizyczną pies do prawidłowego rozwoju potrzebuje również wysiłku psychicznego. Świetnie sprawdzą się zabawy z wykorzystaniem tropienia czy węszenia smaczków.

Wychowanie

Psy rasy braque du bourbonnais mimo silnego charakteru, są posłuszne i skore do współpracy. Jeśli tylko zaczniesz wychowywać go już od pierwszych dni w domu, stosując wzmacnianie pozytywnych zachowań i łagodne i konsekwentne metody – nie będziesz miał większych trudności z odpowiednim wyszkoleniem pupila. Dodatkowo pies jest inteligentny i uwielbia spędzać czas z człowiekiem, więc nauka nowych komend będzie świetną zabawą!

Pielęgnacja i żywienie

Braque du bourbonnais nie potrzebuje specjalnego strzyżenia ani specjalnej pielęgnacji, aby jego sierść była zdrowa i czysta. Wystarczy regularne szczotkowanie sierści raz w tygodniu. Pies tej rasy nie jest wybredny, jeśli chodzi o pożywienie. Warto jednak pamiętać, aby karma zawierała dużo białka i niezbędne witaminy i minerały, które będą wsparciem dla tak ruchliwego i energicznego psa. Porcje karmy powinny być dostosowane do wysiłku psa, aby nie spowodować niepożądanego tycia.

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 179, https://www.zkwp.pl/wzorce/179.pdf, data publikacji obowiązującego wzorca: 07.08.1998.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.