W poradniku przedstawimy opis rasy oraz historię jej powstania. Poznasz też charakter i temperament wyżła słowackiego szorstkowłosego, a także porady dotyczące jego szkolenia. W treści artykułu znajdziesz również porady dotyczące pielęgnacji oraz żywienia osobników tej rasy. Sprawdź, czy byłbyś dobrym opiekunem dla takiego zwierzaka!

Wyżeł słowacki szorstkowłosy – podstawowe informacje

Rozmiarwysokość w kłębie: samice od 57 do 64 cm, psy od 62 do 68 cm
masa ciała: do 30 kg
Szatasierść: twarda, gęsta, z podszerstkiem i przylegającym włosem okrywowym
maść: odcienie szarości z bielą, w tym deresz i łaty
Długość życiaok. 12 lat
Charakterodważny, silny, posłuszny, zrównoważony, urodzony aporter

Krótka historia powstania rasy i klasyfikacja FCI

Rasa powstała tuż po zakończeniu II wojny światowej poprzez skrzyżowanie ze sobą osobników poniższych odmian:

  • wyżły weimarskie szorstkowłose;
  • wyżły niemieckie;
  • czeskie fouseki;
  • pudelpointery.

Pierwszym hodowcą był Koloman Slimak pochodzący z Czech. Zależało mu na stworzeniu wszechstronnego psa użytkowego, któremu niestraszne będą polowania zarówno w lesie, jak i w wodzie. Rasa została uznana przez FCI w 1985 roku i zaklasyfikowana do sekcji wyżłów kontynentalnych.

Słowacki wyżeł szorstkowłosy – budowa ciała i umaszczenie

Wyżeł słowacki szorstkowłosy to pies pracujący o wyjątkowo szlachetnym wyglądzie. Osiąga od 57 do 68 centymetrów wysokości w kłębie i może ważyć nawet 30 kilogramów. Charakteryzuje go mocny, solidny, ale nie ociężały tułów. Umiarkowanie umięśnione kończyny są proste, pionowe oraz równoległe. W czasie ruchu ogon jest noszony poziomo, a podczas spoczynku opadający. Głowa jest proporcjonalna do reszty ciała, z wysoko osadzonymi oczami i charakterystyczną, szorstką, owłosioną brodą.

Zwierzę ma twardą i szarą sierść, składającą się z krótkiego podszerstka i wierzchnich, szorstkich włosów. Umaszczenie powinno mieć lżejsze lub ciemniejsze odcienie brązu z białymi znaczeniami na klatce piersiowej i łapach. Zgodnie ze wzorcem rasy maść nie może być zbyt jasna.

Charakter i temperament. Co musisz wiedzieć przed wyborem hodowli i szkoleniem?

Wyżły to zwierzaki mające ogromne zapotrzebowanie na ruch. Celem hodowlanym było uzyskanie psa, który będzie gonić za zwierzyną, w związku z czym mają wyśmienity instynkt aportowania. Świetnym sposobem na spożytkowanie ich ogromnej energii będzie trenowanie takich sportów jak agility czy canicross.

Są odważne i dość uparte, dlatego jeśli chcesz, by szczeniak wyrósł na posłusznego psa, musisz zadbać o jego odpowiednie szkolenie. Metoda tzw. twardej ręki zdecydowanie się nie sprawdzi, a jedynie zniechęci do ciebie czworonoga. Traktuj swojego pupila z szacunkiem i stosuj tresurę opartą o pozytywne wzmacnianie pożądanych zachowań. To psy wyjątkowo inteligentne i szybko się uczą, w związku z czym szkolenie ich to czysta przyjemność. Zazwyczaj są spokojne w domu, ale zanim zostawisz swojego podopiecznego samego, powinieneś go do tego przyzwyczaić.

Wyżeł słowacki szorstkowłosy – zdrowie, pielęgnacja i żywienie

To rasa, która uznawana jest za zdrową. Wyżły słowackie szorstkowłose nie cierpią z powodu charakterystycznych chorób genetycznych, o ile pochodzą z certyfikowanych hodowli prowadzonych przez odpowiedzialnych właścicieli.

Sierść tych psów jest niezwykle łatwa w pielęgnacji. Wystarczy regularne szczotkowanie oraz kąpiele w razie potrzeby. W przypadku opadających uszu o wiele łatwiej o rozwinięcie się infekcji dlatego powinieneś systematycznie kontrolować ich stan. Jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy, od razu zabierz swojego pupila do gabinetu weterynaryjnego. Nie zapominaj o sprawdzaniu długości pazurów oraz obcinaniu ich, kiedy są zbyt długie. Niezbędne jest również codzienne szczotkowanie zębów dedykowaną pastą dla psów.

Zanim zdecydujesz się na skomponowanie jadłospisu dla swojego pupila, zabierz go do lekarza weterynarii, który wykona niezbędne badania kontrolne i oceni stan zdrowia zwierzaka. Jeśli nie stwierdzi nic niepokojącego, możesz przejść do wyboru diety. Zrezygnuj z produktów zawierających zboża i produkty odzwierzęce niewiadomego pochodzenia. Zamiast nich postaw na wysokiej jakości karmy wysokomięsne. Coraz większą popularnością cieszy się żywienie typu BARF, ale komponowanie takich posiłków wymaga wiedzy w zakresie zoodietetyki i doświadczenia.

Do kogo będzie pasować wyżeł słowacki szorstkowłosy?

Wyżły słowackie szorstkowłose to zwierzęta o zrównoważonym charakterze, w związku z czym odnajdą się w większości domów. Pamiętaj jednak, że wymagają one sporej dawki ruchu, a pięciominutowy spacer na pewno jej im nie zapewni. Jeśli lubisz aktywnie spędzać czas, z pewnością zostaniecie dobrymi przyjaciółmi.

Bibliografia

FCI-Standard N° 320, 24.07.1996/EN, https://www.fci.be/Nomenclature/Standards/320g07-en.pdf, TRANSLATION: Mrs. Peggy Davis. Official language (DE), DATE OF PUBLICATION OF THE OFFICIAL VALID STANDARD: 06.01.1995.

Fot. ilustracyjne: Martina Vernerová via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.