Jeśli marzysz o masywnym psie w typie mastiffa, zwróć uwagę na psa górskiego z Estrela. Ten olbrzym będzie świetnym psem stróżującym – oddanym opiekunom i nieufnym wobec obcych. Brzmi interesująco? W takim razie sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć o tych psach. Przeczytaj o nich w naszym tekście!

Podstawowe informacje

Rozmiarwysokość w kłębie: suki od 62 do 69 cm, psy od 65 do 73 cm;
masa ciała: suki od 35 do 45 kg, psy od 45 do 60 kg
Szatasierść: gruba, twarda, przypominająca kozią; miękki, obfity, zwarty podszerstek; istnieją odmiany z krótkim i długim włosem;
maść: jednolite: szare, płowe, żółte; wilczaste; pręgowane z żółtym, płowym, szarym tłem i ciemną maską; dopuszczalne niewielkie białe znaczenia
Długość życia10–12 lat
Charakteroddany opiekunowi i stadu, odważny, nieufny wobec obcych, łagodny dla opiekuna

Pies górski z Estrela – wzorzec rasy

Pies górski z Estrela charakteryzuje się atletyczną budową i dużymi rozmiarami. Psy te osiągają wysokość w kłębie odpowiednio 62–68 cm (suki) i 65–72 cm (samce). Prawidłowa waga oscyluje zaś w granicach 40–50 kg.

Dorosłe psy wyglądem przypominają molosy – mają prostokątną sylwetkę i mocne kości. Głowa jest duża, długa i lekko wysklepiona, kufa równa długości mózgoczaszki. Uszy małe, trójkątne i wiszące, ogon długi zakończony haczykiem.

Sierść i umaszczenie rasy z Portugalii

Klasyfikacja FCI uznaje za dopuszczalne umaszczenie psów jednolite (szare lub płowe), wilczaste albo pręgowane. Dopuszczalna jest czarna maska, a białe znaczenia – jedynie na klatce piersiowej i palcach. Sierść podzielona jest na włos okrywowy i gruby podszerstek. Pies górski występuje w 2 odmianach:

  • długowłosej;
  • krótkowłosej.

Osobniki długowłose mają włosie proste albo faliste tworzące kryzę, portki i pióra – taka długość włosia jest spotykana częściej u wystawowych psów rasowych.

Charakter portugalskich olbrzymów

Psy tej rasy, pochodzące z Półwyspu Iberyjskiego olbrzymy, to czworonogi oddane i kochające wobec swojej rodziny. Będą lojalne i wierne, więc świetnie sprawdzają się jako psy stróżujące. Są czujne i głośne – opiekunowie od razu więc dowiedzą się, gdy w okolicy domu pojawi się ktoś obcy. Pies górski z Estrela jest przy tym nieufny wobec nieznajomych i bardzo wycofany. Najlepiej od najmłodszych lat socjalizować pupila i spędzać z nim czas w otoczeniu innych ludzi oraz innych czworonożnych pupili. Pies jest też bardzo zwinny, więc hodowcy polecają, aby posesję, której strzeże, odgrodzić płotem o wysokości minimalnej 1,8 m.

Historia rasy, czyli co warto wiedzieć o psie górskim z Estrela?

Cao da Serra da Estrela, czyli pies górski z Estrela, to jedna z najstarszych ras psów na terenie Portugalii. Rozwinęła się jeszcze w czasach Imperium Rzymskiego. Wtedy to Rzymianie na teren dzisiejszej Portugalii sprowadzili psy w typie mastiffa. Z uwagi na to, że wprowadzono je na odizolowany teren górski, zwierzęta nie zmieniały się zbytnio przez wieki, a cechy rasy – znacząco umacniały. Pies górski z Estrela wykorzystywany był jako pies stróżujący i pasterski (strzegł stad owiec i kóz). Z czasem, z uwagi na zmianę stylu życia większości ludzi, popularność rasy mocno spadła.

Wzorzec i popularność portugalskich czworonogów

Pierwszy standard rasy opracowano dopiero w 1922 roku. Międzynarodowa Federacja Kynologiczna zmieniała go jednak jeszcze dwa razy (w 1933 i 1955). W latach 30. XX w., kiedy zauważono drastyczny spadek popularności (i liczebności populacji) psów górskich z Estrela, rozpoczęto w Portugalii rządową akcję propagowania ras narodowych. Jednak wyraźny wzrost znaczenia tej, którą opisujemy, nastąpił dopiero po 1974 r. Obecnie pies górski z Estrela najbardziej popularny jest na terenie Portugalii i Wielkiej Brytanii.

Pielęgnacja dużych psów stróżujących

Czworonogi tej rasy występują w dwóch odmianach. Długowłosa wymaga dokładniejszej i bardziej czasochłonnej pielęgnacji. Psy trzeba często czesać – minimum to dwa razy w tygodniu. Co pewien czas należy je także wykąpać. Dużo bardziej pracochłonne jest przygotowywanie psów na wystawy. Wówczas najlepiej oddać pupila w ręce profesjonalnego psiego fryzjera.

Psy krótkowłose są łatwiejsze w utrzymaniu i nie wymagają tak częstego czesania. Ich sierść wciąż jest jednak bardzo gruba, więc zabiegów pielęgnacyjnych nie należy całkowicie zaniedbywać.

Zdrowie i najczęstsze choroby psa górskiego z Estrela

Rasa ta jest bardzo zdrowa i odporna. Jednak jak wszyscy przedstawiciele dużych ras, również psy górskie z Estrela mogą być podatne na dysplazję stawów biodrowych. U osobników tej rasy zdarzają się także choroby serca, które także wynikają najczęściej z rozmiarów zwierzęcia.

Warto także pamiętać o okresowym badaniu stanu zdrowia ulubieńca u lekarza weterynarii. Dobrze jest również zadbać o profilaktykę i szczepić psa zgodnie z obowiązującym kalendarzem szczepień ochronnych.

Żywienie portugalskich psów stróżujących

Pies górski z Estrela ma duży apetyt odpowiadający jego rozmiarom. Pupila można karmić zarówno gotowymi mieszankami (karmą suchą lub mokrą), jak i samodzielnie przygotowywanymi posiłkami. Wówczas należy opierać je na zasadach diety BARF. Jej podstawę powinny stanowić:

  • różnorodne surowe mięsa;
  • podroby;
  • kości i ścięgna.

Dodatkiem mogą być surowe jaja, owoce i warzywa. Przed ich podaniem pupilowi warto upewnić się, że produkty nie należą do grupy takich, które u psów mogą wywołać problemy trawienne (jak np. winogrona, cebula czy czosnek).

Pies górski z Estrela to lojalny, uroczy olbrzym, który najlepiej sprawdzi się jako opiekun dużej posesji. Pies mocno przywiązuje się do ludzi i potrzebuje ich towarzystwa, więc najszczęśliwszy będzie wówczas, gdy praca opiekunów nie wiąże się z nieobecnością przez cały dzień.

Bibliografia

FCI-Standard Nº 173 / 30.03.2009, https://www.zkwp.pl/wzorce/173.pdf, data publikacji obowiązującego wzorca: 04.11.2008.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.