Decydując się na konkretną rasę, musisz wziąć pod uwagę różne czynniki, między innymi wygląd i gabaryty pupila, jego charakter, problemy zdrowotne, pielęgnację. Nie każdy pies dobrze będzie czuł się w mieszkaniu, choć norfolk terrier nie będzie miał z tym problemu. W dalszej części artykułu poznasz dokładnie tę rasę. Zgromadziliśmy dla ciebie najważniejsze informacje, które być może pomogą ci w podjęciu decyzji, czy jest to odpowiedni pies dla ciebie.

Podstawowe informacje

Rozmiarwysokość w kłębie: ok. 25 kg;
masa ciała: ok. 5 kg
Szatasierść: twarda, prosta, drutowata, miejscami krótsza i gładsza;
maść: pszeniczna, ruda, czarna z podpalaniem, grizzle
Długość życiado 15 lat
Charaktermiły, bystry, nieustraszony, zgodny

Norfolk terrier – charakterystyka rasy psów

Norfolk terrier patrzy w górę

Norfolk terrier jest małym psem, który osiąga wysokość do około 25 cm, a jego waga wynosi maksymalnie 5 kg. Ma dosyć twardą i prostą sierść. Dopuszczalne umaszczenie jest:

  • rude we wszystkich odcieniach;
  • pszeniczne;
  • czarne z podpalaniem;
  • grizzle – siwo-rude.

Dopuszczalne są białe znaczenia, aczkolwiek nie jest to cecha pożądana.

Bardzo często rasa mylona jest z norwich terrierem. Faktycznie są to bardzo podobne psy. Ich podstawowa różnica polega na tym, że norfolk terrier ma, w przeciwieństwie do norwich terriera, oklapnięte uszy.

Norfolk terrier charakteryzuje się przysadzistą, masywną budową i krótkimi łapami. Nie da się ukryć, że jest to uroczy pies, który, między innymi ze względu na swoją wielkość, nadaje się nawet do niedużego mieszkania. Jeśli szukasz niewielkiego pupila, który będzie cudownym dopełnieniem twojej rodziny, być może norfolk terrier to pies dla ciebie. Koniecznie czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tej rasie!

Norfolk terrier – jaki ma charakter?

Norfolk terrier siedzi na trawie

Jest podstawowa rzecz, którą powinieneś poznać, zanim zdecydujesz się na przygarnięcie norfolk terriera – charakter przedstawiciela tej rasy. Przede wszystkim jest to pies, w którym od razu się zakochasz. Niezwykle przyjazny, wesoły i pełen energii, będzie chętny do zabawy i wspólnego spędzania czasu ze swoją ludzką rodziną. 

Norfolk terrier – mały pies, duży charakter

Trzeba pamiętać, że – tak jak wszystkie teriery – są to psy o silnym charakterze i dużej niezależności. Dosyć ciężko jest je wyszkolić i nauczyć posłuszeństwa. Norfolk terriery są odważne, uparte i zaczepne; co więcej, nie boją się nawet znacznie większych psów. W stosunku do ludzi są bardzo entuzjastycznie i przyjaźnie nastawione. Mogą przebywać w domu z innymi zwierzętami pod warunkiem, że już od pierwszych tygodni swojego życia będą odpowiednio socjalizowane.

Norfolk terrier – aktywność fizyczna i nauka

Norfolk terrier uwielbia długie spacery i zabawy ze swoim właścicielem. Bardzo mocno przywiązuje się do opiekuna, lubi podążać za nim krok w krok, co czasami może przysparzać problemów. Pies tej rasy ma silnie wykształcony instynkt łowiecki i jest dosyć uparty, co może utrudniać szkolenie i naukę posłuszeństwa. Jednak wystarczy odrobina cierpliwości i samozaparcia, a pies zacznie wykonywać polecenia właściciela. 

Norfolk terrier – stosunek do ludzi i zwierząt

Norfolk terrier siedzi w parku

Norfolk terrier będzie czuł się świetnie w domu z dziećmi, dobrze sprawdzi się także jako pupil aktywnych seniorów. Ma w sobie niespożyte pokłady energii i zawsze ogromną chęć do zabawy. Jeśli mieszkasz w domu z ogrodem, będziesz musiał uważać, bo uwielbia kopać dziury – zwłaszcza, gdy się nudzi. Potrzebuje aktywnego właściciela, który będzie mu towarzyszył w codziennych zabawach. Czuje się dobrze zarówno w mniejszych mieszkaniach, jak i w dużym domu. To cudowny pies, który będzie twoim wiernym przyjacielem. 

Jakie choroby mogą wystąpić u norfolka?

Norfolk terrier jest rasą odporną na wiele chorób i rzadko występują u niego schorzenia o podłożu genetycznym. Zazwyczaj wiążą się one z:

  • problemami z oczami;
  • dermatozami;
  • schorzeniami kardiologicznymi;
  • padaczką;
  • zwichnięciem rzepki. 

Psy te żyją nawet 15 lat. 

Norfolk terrier – odpowiednia pielęgnacja rasy

Norfolk terrier na trawie

Pielęgnacja norfolk terriera nie jest skomplikowana. Powinieneś szczotkować psa 2-3 razy w tygodniu. W ten sposób zapobiegniesz tworzeniu się kołtunów. Warto zadbać także o czyszczenie uszu, mycie oczu, zębów i obcinanie pazurów. Jeśli chodzi o kąpiel, należy wykonywać ją wyłącznie wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba. 

Norfolk terrier cena – ile musisz zapłacić za szczeniaka?

Przy wyborze konkretnej rasy niemałą rolę odgrywa cena, jaką musisz zapłacić za szczeniaka. Wybierając hodowlę, stawiaj na te sprawdzone i przede wszystkim – legalne. Tylko wtedy możesz mieć pewność, że otrzymasz psa czystej rasy, który nie będzie obciążony genetycznie. 

Jeśli chodzi o norfolk terriera, ceny rozpoczynają się od około 3000 zł. Jednak nie jest to bardzo popularna rasa, więc możesz mieć problem ze znalezieniem hodowli. Unikaj miejsc, które oferują podejrzanie niską cenę, ponieważ może to oznaczać, że masz do czynienia z pseudohodowlą. Utrzymanie psów w bardzo dobrym stanie i zapewnienie im odpowiednich warunków do życia to spory wydatek. 

Norfolk terrier – historia rasy

Jaka jest historia norfolk terriera? Psy tej rasy pochodzą z Anglii. Za ich przodków uznaje się między innymi terriera irlandzkiego, border terriera i cairn terriera. Rasa została stworzona do polowań na lisy i szczury. Norfolk terrier trafił do Polski dopiero w latach 90. XX wieku, jednak nadal nie jest bardzo popularny. 

Norfolk terrier – dla kogo?

Norfolk terrier na kanapie

Szukasz pupila, który będzie twoim towarzyszem na co dzień? Wiernym i oddanym przyjacielem? Taki właśnie jest norfolk terrier – opis rasy zdecydowanie to potwierdza. To uroczy pies, który świetnie będzie czuł się jako przyjaciel singla, ale także pupil w dużej rodzinie z dziećmi. Sprawdzi się zarówno dla młodszych, jak i starszych. Jedynym warunkiem jest to, abyś miał wystarczająco dużo czasu na pielęgnację i szkolenie zwierzaka, a także na długie spacery, które uwielbia. Aktywny tryb życia to nieodłączny element życia norfolk terriera.

Ciekawostki na temat rasy norfolk terrier

Zaciekawić może cię fakt, że norfolk terrier oraz norwich terrier były kiedyś uznawane za tą samą rasę, ponieważ różniły się jedynie kształtem uszu. Dopiero po jakimś czasie przygotowano dla nich osobne wzorce – i tak pozostało do dziś. Norfolk terrier ma urocze, oklapnięte uszy, z kolei norwich terrier – szpiczaste i stojące. 

Nie da się zaprzeczyć temu, że psy potrafią być wiernymi przyjaciółmi na wiele lat. Jednocześnie są to żywe istoty zależne od człowieka i potrzebujące odpowiedniej opieki. Zastanów się, czy będziesz miał wystarczająco dużo czasu dla psa i czy cała twoja rodzina pragnie tego, co ty. Podejmij przemyślaną decyzję i wybierz rasę, którą będziesz się w stanie odpowiednio zająć. Z pewnością norfolk terrier może być wspaniałym przyjacielem i kompanem w codziennym życiu aktywnych osób.

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 272 /16.02.2011, https://www.zkwp.pl/wzorce/272.pdf, data publikacji obowiązującego wzorca: 13.10.2010.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)