Ta popularna w Chorwacji rasa jest mało znana w Polsce. Jak można ją scharakteryzować? Gończy chorwacki pomaga myśliwym w tropieniu zwierzyny, ale nie tylko. Chętnie uczestniczy w dalekich spacerach i poradzi sobie w różnych dyscyplinach psich sportów. Chcesz sprawdzić, czy to pupil dla ciebie? Przeczytaj opis rasy i poznaj cechy charakteru tych uroczych psów.

Podstawowe informacje

? Rozmiarwysokość w kłębie: od 46 do 58 cm;
masa ciała: do 25 kg
Szatasierść: gęsta, gładka, sztywna, do ok. 3 cm długości;
maść: czerwono-pszeniczna z białą strzałką lub gwiazdą; dopuszczalne inne białe znaczenia
❤️ Długość życiaok. 12 lat
? Charakterzrównoważony, umiarkowanie żywy, z pasją łowiecką

Gończy chorwacki i jego pochodzenie

Gończy chorwacki to rasa znana już w poprzednich stuleciach, jednak jej oficjalny wzorzec ustanowiono dopiero w połowie XX wieku. Pies gończy z basenu Kras, bo tak brzmi nazwa rasy, pochodzi z doliny Sawy w Chorwacji i spokrewniony jest z psami gończymi bośniackimi. Rasa cieszy się popularnością w krajach Półwyspu Bałkańskiego. W Polsce trudno zaś znaleźć oficjalną hodowlę.

Jak wygląda gończy chorwacki?

Gończy chorwacki to niewielki pies, osiągający wysokość maksymalnie 56 cm i wagę do 25 kg. Jak można opisać jego wygląd?

  1. Ma mocną sylwetkę, krótkie nogi i lekko podłużną kufę.
  2. Wyróżniają go zwisające, trójkątne uszy.
  3. Sierść jest krótka, dwuwarstwowa, złożona z gęstego podszerstka i szorstkich włosów okrywowych.
  4. Umaszczenie psa jest na ogół rude lub płowe, z białymi znaczeniami na grzbiecie i kufie. Gończy ma również białymi łapy.

Nie wymaga częstego czesania i gubi mało sierści. Jest także odporny na niskie temperatury.

Cechy charakteru psa gończego znad Adriatyku

Ten wytrzymały pies z radością spędzi długie godziny w lesie i na długich wycieczkach. Można go więc wykorzystywać na polowaniach na lisy, zające i dziki. Gończy chorwacki sprawdzi się jednak także jako pies rodzinny, ponieważ lubi dzieci i aktywność na świeżym powietrzu. Lepiej będzie się czuł na wiejskich podwórkach niż w mieście.

Pies rasy gończy chorwacki nie jest dla każdego

Nie nadaje się jednak dla osób starszych, którym brakuje siły na długie spacery oraz dla tych, którzy mieszkają w ciasnych mieszkaniach w bloku. Nie sprawdzi się też jako stróż podwórka, bo jest ufny i przyjazny również dla obcych. Pamiętaj jednak, że nie lubi kotów.

Szkolenie i pielęgnacja psów tej rasy

Gończego psa z Chorwacji stosunkowo łatwo ułożyć, by był posłuszny i przywiązany do opiekunów. To rasa odporna na choroby, choć narażona na problemy z uszami, które osłonięte są małżowiną i podatne na bakterie i zakażenia grzybicze. Warto dbać nie tylko o uszy, lecz także regularnie czyścić i przemywać mu nos oraz oczy wacikiem, nasączonym solą fizjologiczną.

Pies gończy chorwacki powinien za troskliwą opiekę odwdzięczyć się wiernością i przyjaźnią na długie lata. To zwierzak nie tylko dla myśliwych, ponieważ może się okazać idealnym towarzyszem aktywnych rodzin, które dysponują odpowiednią przestrzenią.

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 154 /15.01.1973/F, https://www.zkwp.pl/wzorce/154.pdf, data publikacji oryginalnego wzorca: 15.01.1973.

Fot. główne: Strojovodjazg via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Archiwum: marzec 2023
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.