Ten dostojny i mądry pies jest mało znany poza krajem swojego pochodzenia. Poza kolorem szaty ma charakterystyczny wygląd dla francuskich psów gończych. Ufne spojrzenie dodaje mu łagodnego wyrazu, jednak warto pamiętać, że wciąż jest to pies głównie wykorzystywany do polowań. Sprawdź, czy gascon saintongeois nadaje się na twojego pupila.

Podstawowe informacje

? Rozmiarwysokość w kłębie: suki od 62 do 68 cm, psy od 65 do 72 cm;
masa ciała: od 30 do 32 kg
Szatasierść: gęsta, krótka
maść: biały nakrapiany czernią lub z czarnymi łatami; mogą pojawiać się sarnie znaczenia i płowe włosy
❤️ Długość życia12–15 lat
? Charakterposłuszny, pomysłowy, spokojny, posłuszny

Gascon saintongeois – opis

Rasa Gascon saintongeois posiada dwie odmiany: grand gascon saintongeois i petit gascon saintongeois. Różnią się one wyłącznie wielkością. Psy większego typu osiągają do 72 cm wysokości oraz 40 kg wagi. Dorosłe osobniki mniejszej odmiany osiągają natomiast maksymalnie 60 cm wysokości, przy wadze 20–25 kg. Sierść jest krótka i szorstka, najczęściej w kolorze biało-czarnym lub biało-złotym, z odznaczającą się czarną głową i czarnymi znaczeniami. Gascon saintongeois posiada swobodnie zwisające, duże, cienkie uszy umiejscowione nieco z tyłu głowy, pod linią oczu.

Historia rasy

Rasa gascon saintongeois została utworzona w XIX wieku we Francji przez pewnego barona. Najprawdopodobniej jest krzyżówką dwóch innych francuskich ras: gascon bleu i ariegeois. Mniejsza odmiana została wyselekcjonowana przez myśliwych w południowo-zachodniej Francji w XX wieku. Psy tej rasy były wykorzystywane do polowań na dużą zwierzynę, najczęściej w sforze.

Charakter

Najbardziej charakterystyczną cechą dla psa rasy gascon saintongeois, która zdecydowanie odróżnia go od innych psów gończych, jest duża wylewność i czułość w stosunku do opiekunów. Poza pracą jest przyjaźnie nastawiony, łagodny i cierpliwy. Gascon saintongeois jest wytrwały, zrównoważony i inteligentny, co czyni go świetnym towarzyszem polowań. Uwielbia ruch i zabawę na świeżym powietrzu. Mimo silnego przywiązania do rodziny czworonóg ma dużą skłonność do ucieczek, co spowodowane jest silnym instynktem gończym.

Wymagania psa rasy gascon saintongeois

Najważniejszymi potrzebami, jakie musi zaspokoić opiekun, są ruch i towarzystwo. Jako pies gończy potrzebuje nie tylko dużej ilości spacerów, ale również ciekawego zajęcia, np. w postaci zabaw. Gascon saintongeois źle znosi samotność, dlatego od maleńkości należy go do niej stopniowo przyzwyczajać, by nie wykazywał zaburzeń zachowania. Pies ma niski poziom niezależności, a odpowiednio wychowany jest bardzo posłuszny. Gascon saintongeois może polować w sforze, co świadczy o tym, że nie tylko dogaduje się z innymi zwierzakami, ale również potrafi się z nimi odpowiednio komunikować.

Wychowanie

Wychowanie gascon saintongeois powinno zacząć się już od pierwszych dni w domu. Pies jest pojętny i cierpliwy, dzięki czemu doświadczony opiekun nie będzie miał większych problemów z treningami czy nauką komend. Ze względu na duże gabaryty i dużą potrzebę ruchu, pies nie nadaje się do życia w małym mieszkaniu. Najlepiej będzie się czuł tam, gdzie jest dużo przestrzeni, czyli np. w domu z ogrodem.

Pielęgnacja i żywienie

Gascon saintongeois nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Aby zachować sierść w dobrej kondycji, wystarczy go szczotkować raz w tygodniu. Żywienie również nie jest trudne. Czworonóg nie ma skłonności do alergii pokarmowych, dlatego sprawdzi się większość sposobów żywienia: sucha karma, gotowane mięso z ryżem i warzywami czy dieta BARF.

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 21 /03.10.1996/GB, https://www.zkwp.pl/wzorce/21.pdf, data publikacji oryginalnego wzorca: 24.01.1996.

Archiwum: marzec 2023
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.