Golden retriever to nadal bardzo popularna rasa psów. Chociaż w roli psa rodzinnego w reklamach coraz częściej zastępuje go border collie, to golden znakomicie pasuje do rodzinnych portretów. Są to czworonogi bardzo przyjazne i niezwykle inteligentne. Czy jednak faktycznie jest to rasa psa, z którym poradzi sobie każdy? Dowiedz się tego z naszego tekstu i sprawdź, czy to odpowiedni pies dla ciebie i twoich bliskich. 

Podstawowe informacje

Kraj pochodzeniaWielka Brytania
UżytkowaniePies myśliwski
Klasyfikacja FCIGrupa 8 – Aportery, płochacze i psy dowodne.
Sekcja 1 – Aportery
Podlega próbom pracy.
Wygląd ogólnyHarmonijny, zrównoważony, aktywny, mocny, zwarty; krzepki o
łagodnym wyrazie.
Rozmiarwysokość w kłębie: suki od 51 do 56 cm, psy od 56 do 61 cm;
masa ciała: od 25 do 34 kg
Szatasierść: średnio długa, falista lub prosta, z piórami; wodoodporny podszerstek;
maść: od kremowej do złotej; dopuszczalna biała plama na piersi
Długość życia10–12 lat
Charakterinteligentny, łagodny, pewny siebie, przyjazny, potulny, towarzyski

Jakie są podstawowe informacje o golden retrieverze?

golden retriever głowa

Golden retriever to pies majestatyczny i elegancki, którego budowa ciała jest zwarta i mocna. Klatka piersiowa jest szeroka, a przedpiersie dosyć rozbudowane. Pies ma prosty grzbiet. Jego ogon jest gruby i mocny. Linia ogona stanowi optyczne przedłużenie grzbietu. 

Głowa jest dosyć szeroka, ale średniej wielkości, proporcjonalna do reszty ciała. Warto zwrócić uwagę na to, że w ostatnim czasie ze wzorca usunięto kryterium wagowe. W związku z tym psy stały się nieco cięższe, ich łapy krótsze, a tułów wydłużony. W hodowlach amerykańskich obecnie przychodzą na świat psy o nieco lżejszej budowie ciała od tych europejskich. Kolor sierści jest u nich także głębszy i bardziej złoty. Golden retriever amerykański nie jest często spotykany w Polsce.

Podobną, a jednocześnie znacząco różniącą się od goldena rasą jest labrador retriever. Ma silniejszy charakter i twardszy, krótki włos. Jeśli więc interesuje cię golden retriever krótkowłosy, możesz zastanowić się nad tą rasą. Jeśli natomiast zastanawiasz się, czy istnieje golden retriever długowłosy, odpowiedź brzmi: nie.

Jaka jest sierść i umaszczenie golden retrievera?

Sierść goldena jest średniej długości, prosta lub falowana, dwuwarstwowa. Podszerstek jest bardzo obfity i gęsty. Ma on także właściwości wodoodporne. Na szyi sierść tworzy piękną kryzę, a na tylnych nogach bujne portki. Chyba każdy zna typowe dla rasy golden retriever umaszczenie.

Interesuje cię, czy istnieje golden retriever czekoladowy? Jakie są możliwe u psów rasy golden retriever kolory? Wzorzec dopuszcza jedynie spektrum złotej sierści, od jasnej po ciemną. Psy takie jak golden retriever czarny czy brązowy to wymysł pseudohodowli i nie ma on wiele wspólnego z rasą. Dopuszczalne są drobne białe znaczenia tylko na piersi. Jeśli chcesz zobaczyć, jak wygląda golden retriever, zdjęcia znajdziesz poniżej.

Jaki jest rozmiar golden retrievera?

Dorosły samiec mierzy w kłębie od 56 do 61 cm. Suczki są drobniejsze i delikatniejsze. Zazwyczaj ich wysokość w kłębie zamyka się w granicy od 51 do 56 centymetrów. We wzorcu nie ma już kryterium wagowego, jednak psy ważą zazwyczaj od 25 do 34 kilogramów. Typowa dla rasy golden retriever waga zależy od płci i cech osobniczych każdego psa. 

Jaki charakter ma golden retriever?

golden retriever szczeniaki

Golden retriever jest niemal idealnym psem rodzinnym. Warto jednak zaznaczyć, że w początkach swojego istnienia był zwierzęciem wyhodowanym do polowań. Ta znacząca zmiana w użytkowaniu rasy była skutkiem tego, jaki jest typowy dla rasy golden retriever charakter. Są to psy sympatyczne, bardzo miłe i otwarte. Uwielbiają kontakt z człowiekiem, a do rodziny są niezwykle przywiązane. 

Jak zachowywać się wobec golden retrievera?

Warto zwrócić uwagę na zrównoważone, charakterystyczne dla osobników rasy golden retriever usposobienie. Są jednak także niezwykle wrażliwe. Właśnie dlatego powinni być traktowani z dużą dozą łagodności. Pies ten nie nadaje się dla osób nerwowych i egzekwujących posłuszeństwo w twardy sposób. Krzyk, a nawet ostrzejsza uwaga ze strony opiekuna są przez psa traktowane bardzo poważnie. Nerwy okazywane w nadmiarze mogą stanowić bardzo duże obciążenie dla psychiki psa.

Czy szkolenie goldena jest proste?

Szkolenie goldena nie jest trudne, ponieważ największą motywacją dla tego psa jest spełnianie oczekiwań swojego przewodnika. Jest posłuszny i bardzo oddany, co w połączeniu z dużą łagodnością sprawia, że rasa faktycznie świetnie nadaje się dla rodzin z dziećmi.

Nic dziwnego, że golden retriever bardzo często wykorzystywany jest w dogoterapii. Dzięki doskonałemu węchowi często pomaga także służbom ratowniczym w poszukiwaniu ofiar lawin i innych katastrof, a także pracuje przy wyszukiwaniu ładunków wybuchowych. 

Jak dbać o to, aby golden był aktywny?

Warto pamiętać, że jest to pies bardzo aktywny, który lubi pracować. Bezczynność szybko przerodzi się u niego we frustrację i zwierzak może zacząć niszczyć elementy wyposażenia domu, pamiętaj więc o zapewnieniu mu odpowiedniej dawki ruchu. 

Jak wygląda zdrowie u golden retrievera?

golden retriever szczeniak

Rasa ta powstała w celach myśliwskich. Właśnie dlatego są rasą dosyć zdrową i odporną. Dzięki bardzo gęstemu podszerstkowi psy te są chronione zarówno przed niskimi, jak i wysokimi temperaturami. Jeśli spełnione są wszystkie wymagania rasy golden retriever, ile żyje jej przedstawiciel? Przeciętnie do 12 lat.

Jak dbać o zdrowie golden retrievera?

Tak jak u większość dużych ras, problemem zdrowotnym golden retrieverów może być dysplazja stawów biodrowych. Przed zakupem szczeniaka warto dopytać hodowcę o wszystkie wykonane prześwietlenia i badania.

Dużym ryzykiem jest także niezwykle niebezpieczny skręt żołądka. Można zapobiegać mu poprzez rozdzielanie posiłków na kilka mniejszych porcji. Mniej więcej przez godzinę od posiłku należy unikać intensywnego wysiłku fizycznego. Najlepiej nauczyć psa, że bezpośrednio po jedzeniu jest czas na odpoczynek.

Jakie są najczęstsze choroby psów rasy golden retriever?

Najbardziej wrażliwym zdrowotnie narządem goldenów są ich oczy. Sporadycznie w rasie pojawiają się takie problemy, jak:

  • postępujący zanik siatkówki;
  • zaćma;
  • entropium;
  • ektropium.
mały golden retriever

Szczególnie niebezpieczna jest zaćma, która nieleczona może doprowadzić nawet do utraty wzroku u psa.

W ostatnich latach europejskie linie goldenów stały się nieco bardziej przysadziste i masywne. Niestety, często przekłada się to na problemy z układem ruchu. W żadnym wypadku nie można więc dopuścić do tego, aby pupil miał nadwagę. 

Jak pielęgnować golden retrievera?

Chociaż sierść tych psów jest dosyć długa i gęsta, nie wymaga ona jednak bardzo skomplikowanej pielęgnacji. Należy jednak zachować w niej dosyć dużą systematyczność. 

Jak szczotkować golden retrievera?

Sierść psów tej rasy ma tendencję do filcowania się i zbijania w kołtuny. Unikniesz tego poprzez szczotkowanie jej mniej więcej dwa razy w tygodniu. Do usuwania nadmiaru podszerstka przyda się trymer poprzeczny. W podstawach pielęgnacji golden retrievera sprawdzi się także szczotka pudlówka oraz prosta druciana szczotka z gładko zakończonymi igłami. 

Unikaj szczotkowania na sucho, ponieważ w takich wypadkach sierść się elektryzuje i może mieć tendencję do łamania się. Warto zaopatrzyć się w dobrej jakości odżywkę w spreju, która ułatwia rozczesywanie sierści. 

Czy golden retrieverowi wypadają włosy?

W okresie linienia golden retriever może obficie zrzucać włos, jednak jest to w pewnym sensie uzależniona od trybu życia psa. Zwierzaki, które spędzają dużo czasu na dworze, wymieniają sierść dwa razy w roku – na jesień i wiosnę. W mieszkaniu z centralnym ogrzewaniem ten naturalny proces zostaje zaburzony i wtedy pies linieje nie tak intensywnie, jednak praktycznie przez cały rok. 

Czy golden retriever jest dobry dla alergików?

Regularne szczotkowanie sprawia, że wypadanie włosów nie jest aż tak uciążliwe. Warto jednak mieć świadomość, że te czworonogi należą do takich, które linieją dość mocno. Włosy mogą powodować intensywniejsze objawy alergii u osób, które na nią cierpią. Golden retriever wady i zalety ma zrównoważone, ale ta cecha może być decydująca w wyborze.

Jak wybrać hodowlę golden retrievera?

Szczenięta golden retriever nie są szczególnie trudne do znalezienia, ponieważ rasa cieszy się w naszym kraju dosyć dużą popularnością. Warto jednak kontaktować się wyłącznie z uznanymi hodowlami, np. zrzeszonymi w ZKwP, w których miot przechodzi przegląd, a rodzice posiadają stosowne uprawnienia i rodowody FCI. 

Zdecydowanie nie kontaktuj się z osobami, które sprzedają zwierzęta bez metryki lub rodowodu albo rejestrują je w podejrzanych związkach, gdzie trudno o weryfikację pochodzenia szczeniąt. 

Ile kosztuje golden retriever? 

Jeśli chcesz wiedzieć, ile kosztuje golden retriever, rasowy szczeniak stanowi wydatek od 3 do 6 tysięcy złotych. Ceny są dosyć zróżnicowane i zależą od wielu kryteriów, takich jak renoma hodowli, pochodzenie rodziców czy… umaszczenie szczeniaka. W europejskich hodowlach goldeny przychodzą na świat najczęściej w kolorach od bardzo jasnokremowego (niemal białego) do lekko złotego. Golden retriever złoty brzmi jak najbardziej typowy przedstawiciel rasy, ale nie musi tak być!

golden retriever stoi bokiem

Jaka jest historia rasy golden retriever?

Jest to rasa wyhodowana w końcówce XIX wieku w Wielkiej Brytanii. Ten pies jest blisko spokrewniony z pięcioma innymi rasami z grupy retrieverów, których pierwotnym przeznaczeniem było polowanie na ptactwo. Za twórcę rasy uznaje się szkocko-angielskiego hodowcę, sir Dudleya Marjoribanksa, barona Tweedmouth. 

Co oznacza nazwa psów golden retriever?

Nazwa rasy odnosi się do umaszczenia psa oraz do typu pracy, jaki miał wykonywać (ang. to retrieve – aportować). W istocie psy te miały za zadanie przynosić (najczęściej wyławiać ze zbiornika wodnego) ustrzelone ptactwo w taki sposób, aby nie uszkodzić jego ciała. 

Jakie są teorie na temat pochodzenia rasy goldenów?

Istnieje legenda, że goldeny mają swoje korzenie w Rosji. Wg niej sir Dudley Marjoribanks zakupił od rosyjskiej wędrownej trupy cyrkowej kilka owczarków, które odznaczały się piękną złoto-żółtą sierścią. Czy ta opowieść ma wiele wspólnego z rzeczywistością? Prawdopodobnie nie. Psy myśliwskie raczej nie bywają intencyjne skrzyżowane z owczarkami. Według kynologów lord Tweedmouth krzyżował swoje retrievery z innymi psami myśliwskimi o żółtawym umaszczeniu. 

Jaka jest historia krzyżowania retrieverów?

Gen żółtego umaszczenia jest recesywny, dlatego większość retrieverów występuje w takim kolorze. Twórca rasy krzyżował żółte gładkowłose retrievery z sukami rasy tweed water spaniela. Ta ostatnia rasa już nie istnieje, jednak posłużyła wówczas za dobrą bazę hodowlaną. Psy były krzyżowane także z seterami irlandzkimi. Z czasem stały się doskonałymi myśliwymi z ogromnym zapałem do aportowania. 

Jak przebiegła ekspansja goldenów poza Wielką Brytanię?

W początkach swojego istnienia golden retriever był uznawany za jedną z odmian flat coated retrievera. Z odrębną rasę uznano go dopiero w 1920 roku decyzją angielskiego Kennel Clubu. Do określenia standardu posłużyły bardzo dokładne notatki udostępnione z archiwów sir Dudleya Marjoribanksa. 

Na wystawach kynologicznych rasa zaczęła pojawiać się za sprawą lorda Harcourta. Goldeny bardzo szybko zaczęły być popularne poza Wielką Brytanią. Pod koniec lat dwudziestych trafiły do Francji i Holandii. Na początku lat trzydziestych rasa pokonała ocean i dostała się do Stanów Zjednoczonych. Do dzisiaj są to psy niezwykle popularne w tym kraju. 

Jakie są dzieje golden retrieverów w Polsce?

W naszym kraju rasa ta pojawiła się stosunkowo późno. Pierwsze psy hodowlane sprowadzono z Danii w latach dziewięćdziesiątych XX wieku. Rasa bardzo szybko zdobyła dużą popularność, w czym niemała była zasługa ówczesnego kina i popkultury. 

Dla kogo pies rasy golden retriever?

golden ratriever uśmiech

Jest to rasa idealna dla każdego, kto chce mieć wiernego towarzysza, który jest obok na każdym kroku. Warto zaznaczyć, że goldeny naprawdę towarzyszą swoim przewodnikom wszędzie – od spaceru po toaletę. 

Z pewnością jest to w pewnym stopniu urocze, jednak przekłada się na to, że pies tej rasy ma problemy ze znoszeniem samotności. Trzymanie go w kojcu nie wchodzi w grę. Co więcej, nawet jeśli zostawisz go w domu zaledwie na kilka godzin, może to być dla psa trudne do zniesienia, jeżeli nie będzie do tego odpowiednio przygotowywany. 

Czy golden retrieber to pies dla domatorów?

Objawy lęku separacyjnego u tej rasy to prawdziwa bomba, która, wybuchając, dewastuje wszystko na swojej drodze. Zdecydowanie można więc uznać, że nie jest to pies dla osób, które spędzają w domu niewiele czasu. Golden retriever najlepiej sprawdzi się w rodzinie, gdzie cały czas będzie mógł mieć kontakt z kimś z domowników. 

Jak wygląda golden retriever? Galeria zdjęć

Jakie są ciekawostki o golden retrieverze?

  • W Europie hoduje się psy w umaszczeniu jasnego złota, natomiast w Stanach Zjednoczonych mają one ciemniejszy, głęboki kolor.
  • Żaden pies, nawet golden retriever, bez odpowiedniego szkolenia nie będzie umiał prawidłowo pomagać osobom niepełnosprawnym ani nie będzie psem terapeutycznym. Wymaga to odpowiedniego przygotowania i miesięcy, a nawet lat pracy i treningów. Błędne oczekiwania początkujących nabywców mogą prowadzić do frustracji zarówno opiekuna, jak i psa.
  • Goldeny wraz ze swoimi opiekunami corocznie kwestują w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy.

Golden retriever zawsze cechuje się otwartością i przyjaznym usposobieniem. Jest to jednak pies niezwykle energiczny i szalenie inteligentny. W związku z tym wymaga szkolenia i jasnego stawiania granic. Trzeba go od szczenięctwa przygotować, by spokojnie zostawał sam w domu. Nie powinien się jednak być bez towarzystwa zbyt długo. Jeśli w twojej rodzinie zawsze jest ktoś, kto ma czas dla czworonoga, zastanów się nad wyborem właśnie tej rasy.

Golden retriever infografika

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 111 /28.10.2009, https://www.zkwp.pl/wzorce/111.pdf, data publikacji obowiązującego wzorca: 28.07.2009.

Archiwum: lipiec 2023
Photo of author

Zwierzaki

Redakcja serwisu Zwierzaki.pl to zespół pasjonatów i miłośników zwierząt różnego rodzaju. Swoją wiedzę opierają na wieloletnim doświadczeniu, które zdobywali poprzez studia, kursy i przede wszystkim praktykę. Ich celem jest zapewnienie czytelnikom kompleksowej wiedzy na temat różnych zwierząt, ich zachowań, potrzeb, sposobów pielęgnacji, hodowli i ochrony.