Eurasier to rasa, która istnieje dopiero od jakiegoś czasu i nie jest jeszcze tak bardzo popularna, jak wiele innych ras z bardzo długą historią. Jednak trzeba od razu podkreślić, że jej przedstawiciele są przyjaźni i inteligentni. To sprawia, że eurasier zdecydowanie powiększa grono swoich miłośników.

Kto wie, być może za chwilę i ty do nich dołączysz! Jeśli jesteś dumnym właścicielem tej rasy lub dopiero myślisz o kupnie pupila, w tym artykule znajdziesz wiele informacji, które mogą Ci się przydać.

Podstawowe informacje

? Rozmiarwysokość w kłębie: suki od 48 do 56 cm, psy od 52 do 60 cm;
masa ciała: suki od 18 do 26 kg, psy od 23 do 32 kg
Szatasierść: włos okrywowy leżący, średniej długości; gęsty podszerstek; włos na różnych częściach ciała różni się długością
maść: wszystkie barwy prócz białej, wątrobianej i białych łat
❤️ Długość życiaok. 15 lat
? Charakterpewny siebie, spokojny, zrównoważony, czujny, nieufny wobec obcych, przywiązany do rodziny

Eurasier – wygląd

Zastanawiasz się pewnie, jak wygląda eurasier? Jakie są jego cechy charakterystyczne? Opis rasy eurasier określa kilka kwestii, między innymi rozmiary – są to psy średniej wielkości, ważące od około 20 do 30 kilogramów. Czymś, co zdecydowanie je wyróżnia, jest piękne, gęste futro.Sierść jest nieco dłuższa na tułowiu i krótsza z przodu. Jeśli chodzi o kolor, jest tu duża dowolność. Dopuszczalne umaszczenie eurasiera jest:

  • rude;
  • czarne;
  • szare;
  • wilczaste.

Niepożądane są eurasiery w całości białe lub z białymi łatami. Z kolei jasne znaczenia są akceptowane. Idealny wzrost przedstawiciela rasy wynosi od 50 do 60 cm. Psy te żyją około 15 lat. 

eurasier głowa

Eurasier – charakter i usposobienie psa tej rasy

Wybierając pupila, który będzie nam towarzyszył przez wiele lat i stanie się po prostu przyjacielem, musimy zwrócić uwagę na charakter typowy dla rasy. To bardzo ważny aspekt, szczególnie, gdy w domu są już inne zwierzęta lub dzieci. 

Eurasier a stosunek do ludzi i zwierząt

Charakter eurasiera można opisać w kilku prostych słowach. To pies bardzo pewny siebie i zrównoważony. Na co dzień jest spokojny i przyjazny. Potrafi nawiązać z właścicielem bardzo silną więź. Z kolei w stosunku do nieznajomych będzie zdystansowany i czujny. Jednego możesz być pewny – nie są to psy agresywne, ale muszą znać swoje miejsce w stadzie.Zazwyczaj bez żadnego problemu dogadują się z innymi zwierzętami w domu i żyją z nimi w harmonii. 

Eurasier – szkolenie

To bardzo inteligentne psy, które szybko się nudzą. Jako właściciel takiego czworonoga musisz wykazać się kreatywnością i co jakiś czas wymyślać nowe zabawy, które będą atrakcją dla zwierzaka. To jednak nie wszystko! Eurasiery często wykorzystywane są do pracy z dziećmi, ze względu na to, że są spokojne i szybko się uczą. Ta rasa nie ma instynktu łowieckiego.

Jeśli szukasz energicznego i wesołego psa, z którym będziesz mógł się aktywnie bawić, eurasier będzie świetnym wyborem. Zwierzak będzie Twoim wiernym przyjacielem, jeśli poświęcisz mu wystarczająco dużo uwagi i troski. Pamiętaj, że pies to obowiązek i odpowiedzialność. Przemyśl dokładnie swoją decyzję o jego przygarnięciu.

Eurasier – zdrowie pupila

Na jakie aspekty zdrowotne trzeba zwrócić uwagę, jeśli zdecydujesz się na czworonoga rasy eurasier? Ogólnie psy te nie chorują zbyt często, jednak warto wiedzieć o kilku kwestiach. Jeśli będziesz chciał kupić czworonoga, wybieraj jedynie legalne i sprawdzone hodowle. Tylko wtedy będziesz miał pewność, że Twój pies jest zdrowy, dowiesz się także, jak wyglądają rodzice.

eurasier szczeka

Eurasier – najpopularniejsze choroby

Do najbardziej popularnych schorzeń, które występują u psów tej rasy, zaliczają się między innymi:

  • wypadanie rzepek;
  • dysplazja stawów;
  • problemy ze stawami biodrowymi;
  • niedoczynność tarczycy;
  • choroby powiek, na przykład podwijanie się ich do wewnątrz lub na zewnątrz.

To kilka schorzeń, które czasami zdarzają się u eurasierów. Ogólnie są to jednak zwierzęta zdrowe i silne, bez dziedzicznych obciążeń. Żyją około 15 lat. 

Eurasier – pielęgnacja

Pielęgnacja eurasierów nie jest bardzo skomplikowana. Wystarczy, że będziesz czesał swojego pupila dwa razy w tygodniu. Zwiększ częstotliwość tej czynności w okresie linienia – wtedy konieczne jest codzienne wyczesywanie podszerstka. Częste kąpiele nie są zalecane, psa trzeba kąpać wtedy, gdy jest to potrzebne, zazwyczaj raz na kilka miesięcy. 

Jak w przypadku każdej rasy, bardzo ważna jest higiena zębów. Stan uzębienia powinien być regularnie kontrolowany. Jeśli pojawi się kamień nazębny, trzeba go jak najszybciej usunąć. Eurasierowi wystarczy karmienie trzy razy dziennie pożywieniem, które ma dobry skład i dostarczy mu wszystkich potrzebnych substancji odżywczych. 

Hodowla Eurasiera

Jaki jest temperament eurasiera? To z pewnością przyjazny pies, którego pokochasz od pierwszego wejrzenia. Pamiętaj jednak, aby wybierać jedynie hodowle zarejestrowane są w Związku Kynologicznym w Polsce. Są one prowadzone przez osoby, które dobrze się na tym znają, a dodatkowo pozostają pod kontrolą różnych organów. Jedynie w przypadku legalnych, zarejestrowanych hodowli możesz mieć pewność, że dostaniesz zdrowego psa bez wad genetycznych i innych obciążeń. 

Unikaj pseudohodolwi, w których cena za psa jest zdecydowanie niższa – nie warto na tym oszczędzać. Rasa ta nie jest bardzo popularna w naszym kraju, ale może się zdarzyć, że znajdziesz eurasiera do adopcji. 

Eurasier – cena pupila z hodowli

Jaka jest cena eurasiera? Pies z dobrej hodowli może kosztować od około 3 do 5 tysięcy. Oczywiście, ceny zmieniają się dynamicznie i trzeba pamiętać, że mogą stale rosnąć. Są też zależne od skojarzenia, hodowli czy wybarwienia miotu.

eurasier stoi bokiem

Eurasier – historia rasy

Wiesz już, że rasa eurasier jest dosyć młoda i powstała dopiero w XX wieku w Niemczech przez skrzyżowanie wilczastego szpica niemieckiego z chow chowem. Jednak trzeba mieć na uwadze fakt, że w tamtych czasach chow chow wyglądał inaczej niż obecnie. 

Oficjalnie eurasier jako rasa powstał w 1973 roku. Za jej twórcę uznany został Julius Wipfel. Chciał on stworzyć psa średniej wielkości, który będzie budził respekt, ale jednocześnie pozostanie zrównoważony i spokojny. W ten sposób właśnie powstał eurasier. 

Eurasier – dla kogo jest ta rasa?

Z jakimi osobami świetnie będzie czuł się pies rasy eurasier? Trzeba pamiętać, że uwielbia on aktywność fizyczną, ale jest przyjazny i spokojny. Będzie dobry dla rodzin z dziećmi lub innymi pupilami, dla osób aktywnych i przede wszystkim takich, które mają czas na to, aby zajmować się psem. Nie zapominaj o tym, że to żywe stworzenie, nie zabawka, a decyzja o jego zakupie powinna być dobrze przemyślana.

Eurasier – zdjęcia

Ciekawostki o rasie eurasier

Zastanawiasz się, czy coś może Cię zaskoczyć, jeśli chodzi o tę rasę? Ciekawostką może być fakt, że u niektórych eurasierów występuje niebieski język. To pozostałości po psach rasy chow chow.

Eurasier to bez wątpienia rasa warta uwagi. Cechuje się przyjaznym usposobieniem, jest bardzo energiczna i uwielbia się bawić. Świetnie sprawdzi się jako pupil w dużej rodzinie z dziećmi. Bardzo dobrze dogaduje się również z innymi zwierzętami. Pielęgnacja eurasierów również nie jest skomplikowana i ogranicza się do czesania sierści psa kilka razy w tygodniu. Być może to właśnie rasa, której szukasz!

eurasier na śniegu

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 291 /17.02.2020/EN, https://www.zkwp.pl/wzorce/291.pdf, tłumaczenie: Olga Jakubiel, rewizja i uzupełnienie tłumaczenia polskiego sierpień 2022 Mirosław Redlicki, data publikacji obowiązującego wzorca: 04.09.2019.

Archiwum: marzec 2023
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)