Shiba inu dał się poznać szerokiej publiczności kilka lat temu, kiedy to pojawił się w słynnych memach jako Pieseł. W Japonii jednak rasa znana jest od setek lat, a hodowcy przez wieki dokładali wszelkich starań, aby zachowała się ona w niezmienionej formie do dzisiejszych czasów. Shiba to zwierzak o niezwykle mocnym charakterze, dużej odporności i przywiązaniu do człowieka. Sprawdź, czy ta rasa psa będzie odpowiednim towarzyszem właśnie dla ciebie i ile kosztuje shiba inu!

Jakie są najważniejsze fakty o psach shiba inu?

Ogólny wyglądmały, harmonijny, muskularny pies o szybkim, swobodnym i pięknym chodzie
Rozmiarwysokość w kłębie: suki ok. 37 cm, psy ok. 40 cm;
masa ciała: suki od 6,8 do 9 kg, psy od 8 do 11 kg
Szatasierść: szorstki, prosty włos okrywowy; gęsty, miękki podszerstek;
maść: sezamowa, rudo-sezamowa, ruda, czarna podpalana, czarna sezamowa; wszystkie kolory z urajiro (białymi znaczeniami charakterystycznymi dla rasy)
Długość życia12–15 lat
Charakterwierny, temperamentny, czujny
PochodzenieJaponia
Użytkowośćpies myśliwski do polowania na ptaki i drobną zwierzynę; pies do towarzystwa
Klasyfikacja FCIgrupa 5 (szpice i psy ras pierwotnych), sekcja 5 (szpice azjatyckie i rasy pokrewne); nie podlega próbom pracy

Jak wyglądają psy shiba?

shiba inu pies z wyciągniętą łapą patrzy mądrze

Japońska rasa psów, jaką jest shiba inu, znana jest większości osób. Chociaż są to psy niewielkich rozmiarów, bo wzrost psa w kłębie to 40 cm, a suki – 37 cm, są zbudowane proporcjonalnie, sprawiają wrażenie eleganckich i sympatycznych.

Jak zbudowany jest shiba inu?

Shiba inu ma szeroką czaszkę o wyraźnie zaznaczonym stopie. Powinien mieć czarny nos oraz ciemnobrązowe, trójkątne oczy. Uszy psa są raczej małe, o trójkątnym kształcie i stojące. Shiba ma prosty i mocny grzbiet oraz szeroką klatkę piersiową. Kończyny sprawiają wrażenie mocnych i dobrze umięśnionych. Ogon jest wysoko osadzony, gruby i zagięty nad grzbietem. Kiedy jest opuszczony, sięga stawów skokowych. 

Shiba inu w lesie

Jakie umaszczenie i sierść ma shiba inu?

Włos okrywowy shiby jest raczej szorstki i prosty, podszerstek natomiast bardzo gęsty i miękki w dotyku. Dopuszczalne maści to:

  • ruda;
  • sezamowa;
  • czarna sezamowa;
  • ruda sezamowa;
  • czarna podpalana. 
Shiba inu w szelkach i na smyczy

Bardzo ważne jest, aby wszystkie kolory miały tzw. urajiro. To biała sierść na bokach kufy, policzkach, żuchwie, klatce piersiowej, szyi, brzuchu, wewnętrznej stronie nóg oraz spodniej części ogona. 

Jaki jest charakter shiby inu?

Shiba inu z łapkami na oczach

Shiba należy do czworonogów bardzo silnych i niezależnych. Wynika to po części z jego wielowiekowego hodowania jako psa łowieckiego, który miał przetrwać w najbardziej skrajnych i trudnych warunkach. Dlatego, mimo że obecnie shiby traktuje się jako psy do towarzystwa, nie można zapominać o ich naturze. Osoby spodziewające się prorodzinnego, wylewnego czworonoga może spotkać pewne rozczarowanie.

Nie oznacza to jednakże, że shiby nie przywiązują się do właścicieli – wręcz przeciwnie. Są to psy wesołe i przyjacielskie, które bywają wręcz zazdrosne o swoich opiekunów i często mocno zabiegają o ich względy. Jednocześnie należy nauczyć się szanować granice tych czworonogów, bo czasami potrzebują chwil wyciszenia i samotności. Shiby muszą same zdecydować o momencie, w którym zechcą okazać swoim bliskim czułość i sympatię. Bliskość jest dla nich ważna, jednak nie należy psów do niej przymuszać. 

Jak szkolić shibę inu?

Shiba inu – szkolenie

Shiba inu to rasa bardzo aktywna. Codzienne spacery oraz spora dawka ćwiczeń i zabaw będzie niezbędna do zaspokojenia potrzeby ruchu. Energię i chęć do aktywności tych psów warto wykorzystać podczas nauki komend. Chociaż shiby są bardzo inteligentne, upór i niezależność mogą utrudniać im przyswojenie pewnych norm, nie zawsze chcą także słuchać poleceń. Nauka poprzez zabawę, szczególnie odpowiednio zróżnicowaną i motywowaną ze strony opiekuna, może stanowić bardzo dobre rozwiązanie. 

Jaki stosunek do jedzenia mają te psy?

Motywatorem dla psa rasy shiba inu może być także jedzenie. Czworonogi te są wyjątkowo łakome i z chęcią „zapracują” na przysmak podczas ćwiczenia sztuczek oraz nauki komend. Warto przy tym pamiętać, że zbyt duża ilość jedzenia może doprowadzić do nadmiernego tycia, trzeba zatem zwracać bardzo dużą uwagę na dietę shiby. 

Jak bardzo aktywne są psy shiba?

Zapewnienie psom odpowiedniej dawki ruchu jest ważne także w kontekście rozładowania ich energii. Jeżeli opiekun shiby nie podejmie się dostarczenia swojemu czworonogowi codziennej aktywności fizycznej, musi liczyć się z tym, że stanie się on niespokojny i może zacząć niszczyć przedmioty w mieszkaniu. Psom shiba inu warto dać okazję do wybiegania się i rozładowania emocji. Należy jednak pamiętać, aby spacery odbywały się na znanym i zabezpieczonym terenie. Silny instynkt łowcy może bowiem wziąć nad psem górę i, w przypadku zwęszenia zwierzyny, czworonoga nie sposób będzie odwołać. 

Shiba inu na śniegu

Czy shiba inu sprawdzi się jako stróż?

Prócz bycia świetnymi łowcami, shiby zalicza się do psów odpowiednich do pilnowania domu i rodziny. Czworonogi są bardzo czujne i raczej nieufne w stosunku do obcych. Nie okazują jednak strachu i, w razie zagrożenia, potrafią głośno zakomunikować je opiekunom. 

Pomimo niezależnego charakteru shiba inu nie czuje się dobrze, kiedy zostaje całkowicie sama. Chociaż ceni sobie spokój, nie oznacza to, że nie potrzebuje obecności swoich opiekunów. Dłuższa absencja bliskich może dać się psu we znaki, dlatego zdecydowanie warto przyzwyczajać shibę do chwil, które będzie musiała spędzić sama.

Na co chorują i ile żyją shiby inu?

Shiba inu na kolanach opiekuna

Shiba inu żyje nawet do szesnastu lat. Mimo tego rasy nie omijają niektóre problemy i schorzenia, na które potencjalni opiekunowie powinni zwracać szczególną uwagę. 

Czy shiba inu jest narażony na nadwagę i problemy gastryczne?

Jak zostało już wspomniane, shiby to ogromne łakomczuchy, zdolne do zjedzenia większości serwowanych im pokarmów. Przez ten fakt czworonogi mają tendencję do nadmiernego przybierania na wadze, co może prowadzić do innych, ogólnych problemów ze zdrowiem. Należy uważnie kontrolować jadłospis psów, aby nie doprowadzić do ich nadwagi. 

Nierzadko psom rasy shiba inu towarzyszą problemy związane z układem pokarmowym, najczęściej wynikające ze zbyt szybkiej zmiany karmy. Nową dietę należy wprowadzać stopniowo, powoli przyzwyczajając do niej organizm psa. 

shiba inu na fotelu

Jakie są inne choroby charakterystyczne dla rasy?

Do rzadkich, jednak występujących u psów rasy shiba inu chorób zalicza się także dysplazję stawów biodrowych oraz zwichnięcia rzepki. Czworonogom zdarzają się również choroby oczu, np. jaskra. Warto zatem uważać podczas szczególnie intensywnych ćwiczeń z psami oraz regularnie badać ich oczy, celem szybkiego wykrycia schorzenia.

Psom rasy shiba inu zdarzają się alergie o różnym podłożu. Warto również badać tarczycę czworonogów, bywa bowiem, że zapadają one na jej niedoczynność. 

Psy shiba inu, które pochodzą z dobrych hodowli, przeważnie są gruntownie przebadane pod kątem ewentualnych chorób genetycznych. Rozmnaża się wyłącznie zdrowe osobniki. Mimo to warto trzymać rękę na pulsie i systematycznie zabierać psa na badania weterynaryjne, aby odpowiednio wcześnie rozpoznać i wyleczyć potencjalne schorzenie. 

Jak pielęgnować shibę inu?

Pielęgnacja sierści psów shiba inu nie należy do skomplikowanych ani czasochłonnych. Czworonogi nie linieją intensywnie, za wyjątkiem okresu wiosennego i jesiennego, dlatego ich wyczesywanie nie musi być częste. W okresie linienia szczotkowanie należy przeprowadzać kilka razy w tygodniu. Jeśli chodzi o kąpiele, wystarczą ok. 2-3 razy w roku. Częstsze mycie nie jest im szczególnie potrzebne – shiba należy bowiem do rasy psów, która wylizuje sierść i zachowuje przez to czystość. 

Shiba inu portret psa

Jak wygląda żywienie shiby?

Shiba inu to rasa wyjątkowo łakoma. Z uwagi na to psy mają niestety skłonność do tycia, dlatego należy bardzo uważnie kontrolować ilość jedzenia, którą podaje się czworonogom. Z drugiej strony psy shiba nie będą wybredne pod względem serwowanego im pożywienia i na pewno z chęcią zjedzą większość przygotowywanych dla nich posiłków. Warto jednak przy tym pamiętać, aby dieta zawierała karmę dobrej jakości, kupną lub zrobioną przez opiekuna, aby dostarczać psu właściwą ilość składników odżywczych. 

Jak shiby znoszą różne warunki atmosferyczne?

Shiba inu stoi na śniegu

Shiba to pies silny i bardzo odporny, także na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Dzięki pochodzeniu rasy ma ona gruby i gęsty podszerstek. Shiba inu doskonale znosi nawet bardzo niskie temperatury, deszcz czy śnieg. Psy nieco gorzej czują się podczas bardzo upalnego lata, kiedy temperatury są wysokie. Warto zapewnić im dużo świeżej, czystej wody i miejsce, w którym będą mogły schronić się przed ostrym słońcem. 

Skąd wziąć szczeniaka shiba inu?

Shiba inu szczeniaki z kobietą

Osobom chcącym przygarnąć pod swój dach psa rasy shiba inu, zaleca się znalezienie renomowanej hodowli. Takiej, która oferuje szczeniaki odpowiednio odchowane, zdrowe i bez problemów behawioralnych. Jeśli planujesz zakup psiaka, na pewno zastanawiasz się, ile kosztuje Shiba inu.

Cena shiba inu bez rodowodu będzie oczywiście znacząco niższa, niż psa z odpowiednimi papierami. Jednakże warto pamiętać, że kupując psa z niezarejestrowanej w FCI hodowli, bezpośrednio przyczyniasz się do wspierania miejsc, które rozmnażają psy wyłącznie dla zysku, bez znajomości ich potrzeb i odpowiedniej socjalizacji. Takie czworonogi nierzadko cierpią z powodu problemów natury zdrowotnej i żyją znacznie krócej niż osobniki pochodzące z dobrych hodowli. Są to często zwierzęta niezgodne ze wzorcem rasy.

Ile kosztuje shiba inu?

Shiba inu – szczeniak

Cena za rodowodowe psy shiba inu wynosi średnio od 3500 do 10000 zł. Oczywiście będzie ona zależała od wieku i płci psa, ilości szczeniąt w miocie oraz, przede wszystkim, renomy hodowli. Ważne, aby hodowla była zrzeszona w Związku Kynologicznym w Polsce. Co istotne, w Polsce nie ma zbyt wielu miejsc zajmujących się hodowlą tej rasy, dlatego cena Shiba inu jest tak wysoka. Wszystko to musisz wziąć pod uwagę, ponieważ może się zdarzyć, że jedyną opcją zakupu psa będzie zapisanie się w kolejkę – nawet przed narodzinami miotu. Oczywiście, powinieneś się liczyć z większym kosztem, gdy chcesz, by pies brał w przyszłości udział w wystawach, a z mniejszym, gdy ma być jedynie twoim towarzyszem zabaw. Pamiętaj też, cena Shiba inu będzie wyższa, jeśli jego przodkowie byli czempionami. Skoro już wiesz, ile kosztuje Shibu inu, będzie ci łatwiej zweryfikować status hodowli. 

Jaki jest koszt utrzymania shiby inu?

Shiba inu w szelkach jesienią

Utrzymanie psa zależy przede wszystkim od stanu jego zdrowia, dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniej hodowli. Oprócz wyżywienia musisz zapewnić psu opiekę weterynarza, regularne wizyty, szkolenia, czy też spotkania z psim behawiorystą. To wszystko musisz uwzględnić, decydując się na kupno Shibu inu. Cena psiaka jest znacznie wyższa niż koszt miesięcznego utrzymania, który powinien zamknąć się w około 300 zł. 

Dla kogo odpowiedni będzie pies shiba?

Shiba inu to rasa dość wymagająca. Osoby, które nie są zaznajomione z jej potrzebami albo wręcz dopiero rozpoczynają przygodę z wychowywaniem psów, nie powinny w pierwszej kolejności decydować się na shibę. Zdecydowanie nie jest to pies dla początkujących. 

Shiba inu w mieście

Chociaż czworonogi rasy shiba inu potrafią być wyjątkowo ciepłe i wesołe, a swoich opiekunów kochają ponad wszystko, nie wolno zapominać o ich upartej i niezależnej naturze. Wychowanie i nauczanie psów posłuszeństwa to nie lada wyzwanie. Mają też duże zapotrzebowanie na aktywność fizyczną. Psy poleca się raczej sportowcom albo po prostu osobom, które cenią sobie ruch. 

Czy shiba inu może przebywać z innymi zwierzętami?

Ze względu na bardzo silny instynkt łowiecki psów rasy shiba inu, nie powinny one mieszkać z kotami lub innymi mniejszymi zwierzętami. Możliwe, że psy wychowujące się od szczeniaka z kotem będą tolerować jego obecność i nie zachowają się wobec niego agresywnie, jednakże warto mieć na uwadze, że zawsze istnieje takie ryzyko. Instynktu i pewnych odruchów nie da się w pełni oduczyć. 

dwa psy Shiba inu bawią się

Shiby tolerują inne psy, szczególnie jeżeli razem dorastały i dobrze się znają. Nieszczególnie lubią natomiast obecność obcych psów, zwłaszcza na swoim terytorium. Odpowiednio zsocjalizowane, nie będą agresywne, mogą jednak być nieufne i zdystansowane. 

Czy shiba inu nadaje się dla dzieci?

Shiby bardzo lubią towarzystwo dzieci. Jeżeli najmłodsi wiedzą, jak odpowiednio postępować z psami, a czworonogi przeszły odpowiednie szkolenie, nic nie stoi na przeszkodzie, aby, pod opieką osoby dorosłej, spędzały czas na wspólnej zabawie. Shiba inu nie nadaje się natomiast na rasę dla osoby starszej. W większości przypadków seniorzy nie dadzą rady z wychowaniem psa tak niezależnego i energicznego. 

Jak prezentują się shiby na zdjęciach?

Jaka jest historia rasy shiba inu?

Shiba inu należy do bardzo starych, pierwotnych ras. Psy pochodzą z górzystych obszarów znajdujących się nieopodal Morza Japońskiego. W zależności od dokładnego miejsca, w którym hodowano rasę, poszczególne osobniki różniły się nieco swoim wyglądem. Shiba inu używano do polowań, głównie na ptaki oraz drobną zwierzynę. 

Pod koniec XIX w. i na początku XX w. polowanie z psami urosło w Japonii do rangi sportu. Zaczęto wówczas bowiem sprowadzać z Anglii takie rasy jak pointery czy setery, które krzyżowano z shiba inu. Stało się to tak powszechne, że pierwotna rasa niemal wyginęła. Dopiero pod koniec lat 20 XX wieku zainteresowano się jej ochroną. W 1934 r. ujednolicono wzorzec shiba inu, a trzy lata później shiba stał się pomnikiem przyrody. 

Shiba inu infografika

Jakie są najciekawsze fakty o rasie shiba inu?

  • Słowo „shiba” oznacza „małego psa”.
  • Shiba inu należy do najpopularniejszych ras psów w Japonii. 
  • Pies rasy shiba inu przeszedł do historii internetu jako kultowy Pieseł z memów. 

Shiba inu to nie tylko niezwykle urodziwy psiak, ale także wierny przyjaciel z dużym temperamentem. Wymaga dosyć doświadczonego opiekuna, jednak jeśli poświęcisz mu odpowiednio dużo czasu, będzie twoim najwierniejszym towarzyszem przez wiele lat.

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 257 09.02.2017/EN, https://www.zkwp.pl/wzorce/257.pdf, tłumaczenie: Olga Jakubiel, rewizja i uzupełnienie tłumaczenia polskiego sierpień 2022 Mirosław Redlicki, data publikacji obowiązującego wzorca: 30.10.2016.

Archiwum: lipiec 2023
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.