Czego można nauczyć tego zwierzaka, a co się raczej nie uda? W jaki sposób zabrać się do tresury kota? Jakie błędy najczęściej popełniają właściciele, jeśli chodzi o wychowanie kota? Dowiedz się tego z artykułu.

Wychowanie kota – czy jest możliwe?

Wiele osób żyje w przekonaniu, że kota nie da się skłonić do robienia określonych rzeczy. W rzeczywistości sprawy mają się zupełnie inaczej. Niepowodzenia w szkoleniu kotów zazwyczaj mają związek raczej z ludzkim niż kocim nastawieniem. Największym błędem, który popełnia większość ludzi, próbując wychowywać kota, jest traktowanie go jak psa. Prowadzi to z jednej strony do stosowania metod, które przy kotach są bezużyteczne. Co więcej, sprawia też, że błędnie odczytujesz koci język ciała.

Jak wytresować kota?

Koty to bardzo inteligentne zwierzęta. Nie są jednak zdolne do myślenia abstrakcyjnego, co oznacza, że ich szkolenie może przebiegać znacznie wolniej, niż byś sobie tego życzył. Jeśli jednak będziesz pamiętał o specyfice wychowania kota i przestrzegał kilku prostych reguł, nie powinieneś mieć problemów z uzyskaniem oczekiwanych efektów.

Konsekwencja

Koty uwielbiają rutynę i nie znoszą zmian. To przekłada się również na sposób, w jaki będą reagować na treningi. Pamiętaj, że najlepsze efekty osiągniesz wówczas, kiedy będziesz konsekwentny w swoich staraniach.
Mowa tutaj nie tylko o rodzaju zachowań, których próbujesz nauczyć kota, ale też o wszystkich czynnikach, które będą cię otaczać podczas nauki. Aby uzyskać najlepsze efekty w wychowaniu kota, postaraj się o to, aby treningi:

  • zawsze przebiegały w tym samym miejscu;
  • odbywały się o tym samym czasie;
  • były prowadzone przez tę samą osobę.

Pozytywne skojarzenia

Nikt z nas nie lubi być karany, ale koty mają z tym szczególny problem. Te zwierzęta zupełnie nie rozumieją sensu kar. Jedyne, co możesz uzyskać przez negatywną reakcję, to niechęć kota do dalszej pracy.
Aby odpowiednio wyszkolić zwierzaka, musisz stosować przede wszystkim system nagród. Powinny one być też odpowiednio dostosowane do kota. Sprawdź, co najbardziej motywuje twojego pupila. Mogą być to smakołyki, głaskanie albo dodatkowy czas na zabawy z opiekunem. Pamiętaj o konsekwentnych nagrodach za wszystkie prawidłowo wykonane czynności.

Szacunek dla kocich instynktów

Jeśli chcesz z powodzeniem wychować kota, musisz pamiętać o tym, aby dostosować swoje oczekiwania do rzeczywistości. Nie nauczysz go, aby przestał być kotem. Zanim zaczniesz szkolenie, zastanów się, czy podczas oduczania destrukcyjnego nawyku dajesz zwierzęciu odpowiedni zamiennik.

Dotyczy to takich kwestii jak na przykład niszczenie mebli czy też drapanie i gryzienie stóp i nogawek każdego, kto akurat przechodzi. Zarówno drapanie, jak i polowanie są dla kota niezbędnymi czynnościami, musisz mu więc zapewnić alternatywy. Upewnij się, że ma odpowiedni drapak i bawisz się z nim odpowiednio często.

Cierpliwość

Podczas uczenia kota nowych zachowań musisz wykazać się ogromnymi pokładami cierpliwości. Twój pupil nie potrafi skupiać się przez zbyt długi czas. Pamiętaj, by sesje treningowe były tak krótkie, jak to tylko możliwe. To oczywiście oznacza, że nauka jednej rzeczy może trwać dłużej, niż przewidywałeś.

Nie poddawaj się jednak! Pamiętaj również, aby do nauki podchodzić etapami. Nie staraj się od razu nauczyć kota skomplikowanych zachowań. Podziel je na małe elementy i ucz pupila krok po kroku. W końcu zaczniesz dostrzegać efekty!

Czego da się nauczyć kota?

Oto kilka rzeczy, które może opanować twój kot:

  • korzystanie z kuwety;
  • reagowanie na swoje imię;
  • podróżowanie samochodem;
  • chodzenie na szelkach;
  • jedzenie w wyznaczonym czasie.