Rozmiarwysokość: psy – 27–35 cm, suki – 24–32 cm;
waga: psy – 9–14 kg, suki – 8–13 kg
Umaszczeniepłowe, pręgowane lub nie
Charakterłagodny i towarzyski; inteligentny, aktywny i skory do zabaw
Długość życia10-14 lat

Podstawowe informacje o buldogu francuskim

Pies buldog francuski jest przedstawicielem małych ras. U samców wysokość w kłębie wynosi od 27 do 35 cm, natomiast u suczek – od 24 do 32 cm. Psy są mocno umięśnione, więc powinny sprawiać wrażenie aktywnych i silnych. Waga buldogów francuskich powinna wynosić od ok. 9 do 14 kg (w przypadku samców) i od 8 do 13 kg (w przypadku samic). Należą do rasy brachycefalicznej, tzn. ze skróconą częścią szczękowo-nosową.

buldog francuski leży na plecach

Co jeszcze warto wiedzieć? Oto inne istotne informacje:

  • pies ma tzw. grzbiet karpiowaty, czyli wznoszący się od kłębu do lędźwi;
  • ogony rasy psów buldog francuski są naturalnie krótkie (nie powinny sięgać poniżej ich stawu skokowego, ale muszą być dość długie, by zasłonić odbyt);
  • nogi psów są mocne i dobrze umięśnione, tylne nieco dłuższe od przednich;
  • charakterystyczny jest spłaszczony pysk i lekko wypukłe oczy;
  • sierść jest przylegająca i krótka, psy nie mają podszerstka;
  • umaszczenie może występować w każdym możliwym odcieniu płowego.

Taki kolor może łączyć się z umaszczeniem pręgowanym oraz z białymi znaczeniami. Buldogi francuskie czarne, niebieskie oraz we wszelkich kolorach, które nie są podane we wzorcu, mają wady dyskwalifikujące. Chociaż osobniki białe oraz białe z ciemną oprawą oczu są dopuszczalne, nie należą do pożądanych ze względu na ryzyko wystąpienia głuchoty.

Buldog francuski na białym tle

Jaki charakter mają buldogi francuskie?

Czy ten psiak nadaje się na domowego pupila? Zanim podejmiesz decyzję o wprowadzeniu go do rodziny, warto sprawdzić charakter buldoga francuskiego. 

Jaki temperament mają psy rasy buldog francuski?

Charakter buldoga francuskiego czyni z niego świetnego towarzysza. To typowy piesek kanapowy, niezwykle łagodny i sympatyczne, który mocno przywiązuje się do swoich opiekunów. Chociaż nie mają instynktu stróżującego, to zaniepokojone nagłym hałasem lub obecnością nieznajomej osoby w pobliżu, mogą zaalarmować głośnym szczekaniem

Cechy idealnego właściciela dla buldoga francuskiego

Charakterystyka buldoga francuskiego powinna obejmować również omówienie cech idealnego właściciela. Psy nadają się dla niedoświadczonych osób. Wychowywanie takiego czworonoga nie wymaga szczególnych umiejętności. Opiekunami powinni być jednak ludzie odpowiedzialni, którzy dużo czasu spędzają w domu. Jak wynika bowiem z wcześniejszych informacji o rasie buldog francuski, psy są bardzo towarzyskie i nie znoszą samotności.

buldog francuski na trawie

Buldog francuski – poziom aktywności i potrzeby ćwiczeń

Poziom aktywności buldogów francuskich nie jest przesadnie wysoki. Jednak codzienna dawka ruchu w postaci spacerów, a nawet krótkich przebieżek, pozwala im na uniknięcie frustracji spowodowanej brakiem ruchu. Warto także poświęcić trochę czasu na obmyślenie atrakcyjnych zabaw, które będą stymulować psy zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Buldogi francuskie są bowiem niezwykle inteligentne i chętnie uczą się nowych sztuczek – pod warunkiem że treningi będą odpowiednio zajmujące. 

Buldog francuski – interakcja z ludźmi i innymi zwierzętami

Powszechna jest opinie o buldogach francuskich, według której są to fantastyczne psy dla dzieci. Rzeczywiście, chętnie spędzają z nimi czas na zabawie. To również bardzo dobry wybór jeśli szukamy psa dla starszej osoby. Jednak czy dogadują się z innymi zwierzętami domowymi? Brak instynktu łowieckiego i łagodny charakter sprawiają, że mogą one przebywać w domu z kotami oraz mniejszymi stworzeniami. Buldożki nie należą natomiast do czworonogów, które lubią dzielić tę samą przestrzeń z innymi psami.

Jakie są metody treningowe dopasowane do buldoga francuskiego?

Pomimo że to psy aktywne i wesołe, nie przepadają za intensywną aktywnością fizyczną. Jak trenować psa rasy buldog francuski? Wymaga to cierpliwości i konsekwencji. Kluczowe jest regularne powtarzanie ćwiczeń, najlepiej w krótkich, ale częstych sesjach. Psiaki dobrze reagują na spokojny, ale stanowczy ton głosu. Warto wziąć pod uwagę, że czworonogi rasy buldog francuski mogą potrzebować więcej czasu na przyswojenie i utrwalenie komend niż inne psy. Ważne są więc jasne komunikaty. Nie każdy jednak wie, jak trenować psa rasy buldog francuski, dlatego też można zwrócić się o profesjonalną pomoc. 

Jak dbać o zdrowie buldoga francuskiego?

Można usłyszeć różne opinie o buldogach francuskich. Według niektórych są to psy dość chorowite – dlatego też warto wiedzieć, jak prawidłowo opiekować się tą rasą.

Jakie są najczęściej występujące choroby u buldoga francuskiego?

Ze względu na specyficzną budowę czaszki do najczęstszych chorób rasy buldog francuski należą zaburzenia oddechowe. Ze względu na spłaszczoną kufę, psiaki źle znoszą wysokie temperatury. Ponadto cierpią na alergie pokarmowe oraz choroby oczu, czyli:

  • owrzodzenia rogówki;
  • wypadanie gruczołu trzeciej powieki;
  • wszelkiego rodzaju urazy mechaniczne.

Omawiając najczęstsze choroby rasy buldog francuski, trzeba wspomnieć również o tych, mających podłoże genetyczne. To między innymi kłopoty z sercem, rozszczep podniebienia, problemy z kręgosłupem. Z tego też względu trzeba zapewnić im odpowiednią opiekę weterynaryjną.

buldog francuski czujny
Problemy związane z budową dróg oddechowych buldogów francuskich sprawiają, że wiele z nich wymaga operacji poprawiającej komfort życia. Zazwyczaj obejmują one poszerzenie nozdrzy i zmianę kształtu podniebienia. Niekiedy jednak konieczne są również korekta przepony czy nawet przełyku, jeśli objawom towarzyszy np. refluks.

Dieta i żywienie – jak dopasować do buldoga francuskiego?

W charakterystyce buldoga francuskiego dużą uwagę trzeba zwrócić na prawidłowe żywienie. Przede wszystkim psy tej rasy są dość łakome. Ich zamiłowanie do jedzenia połączone z raczej niską aktywnością nieraz może skutkować nadmiernym tyciem. Dlatego warto podawać karmę najwyższej jakości, bogate w mikroelementy i dużą ilość białka zwierzęcego. W okresie linienia warto uzupełnić pokarm nienasyconymi kwasami tłuszczowymi. Buldożki powinny jeść dwa posiłki dziennie. Stosując się do tych zasad, łatwiej zapanujesz nad problemami zdrowotnymi i wagą buldoga francuskiego.

Buldog francuski na rękach u opiekunki

Jak pielęgnować psy rasy buldog francuski?

Buldożki mają krótkie, przylegające włosy, których pielęgnacja nie wymaga dużo zachodu ani stosowania żadnych skomplikowanych zabiegów. Dbanie o dobrostan zwierzaka opiera się na:

  • cotygodniowym przeczesywaniu sierści;
  • kąpielach przeprowadzanych w razie potrzeby;
  • raz na tydzień trzeba przecierać fałdy z okolic nosa i oczu buldoga francuskiego;
  • regularnym skracaniu pazurów;
  • kontrolowaniu stanu uzębienia, aby wcześnie wykryć problemy np. z kamieniem.

Z wcześniejszych informacji o rasie buldog francuski wynika, że są to psy wrażliwe na temperatury. Zarówno latem, jak i zimą potrzebują odpowiedniej opieki. Wysokie temperatury mogą okazać się dla nich nawet śmiertelne. Trzeba więc ograniczyć spacery, zapewnić im chłodne miejsce i świeżą wodę.

Wprowadzenie szczeniaka rasy buldog francuski do nowego domu

Osoby, które zdecydowały się na adopcję szczeniaka buldoga francuskiego, powinny dobrze zająć się maluchem. Wprowadzenie buldożka do nowego domu wymaga przygotowania. Ważne jest stworzenie bezpiecznego, cichego miejsca, gdzie pies może odpoczywać. Należy zapewnić szczeniakowi dostęp do wody i karmy dostosowanej do jego wieku. Pierwsze dni powinny być spokojne, z ograniczoną liczbą gości, aby uniknąć stresu. Szczeniak musi mieć czas na zapoznanie się z nowym otoczeniem. Warto także wprowadzać rutynę spacerów i posiłków.

buldog francuski leży na podłodze

Historia i pochodzenie rasy buldog francuski

Jaka jest historia buldoga francuskiego? Wywodzą się najprawdopodobniej od buldogów angielskich, które były wykorzystywane w walkach. Jednak kiedy zakazano ich w XIX wieku, zaczęły być traktowane jako zwierzęta domowe. Okazały się jednak zbyt duże do niewielkich lokali należących do rzeźników, marynarzy i klasy robotniczej. Potrzeba więc było mniejszego zwierzaka o spokojniejszym charakterze. Miniaturowe buldożki stały się ulubieńcami biedoty – polowały m.in. na szczury.

Pochodzenie i rozwój rasy buldog francuski

Do Francji trafiły jako towarzysze włókniarzy, którzy podążyli do kraju za pracą. Tam buldogi zaczęto krzyżować z pinczerami, terierami i mopsami. Z czasem dostrzeżono je także w tzw. wyższych sferach. W 1880 r. w Paryżu powstał pierwszy klub buldogów, zaś pięć lat później do rejestru trafił pierwszy przedstawiciel danej rasy. W 1898 r. związek kynologiczny uznał rasę i opracował jej wzorzec. Należy jednocześnie nadmienić, że ulegał modyfikacjom aż do 2012 r. 

Obecność rasy buldog francuski w Polsce

Historia buldoga francuskiego dwudziestolecia międzywojennego. Obecnie należą one do jednych z najpopularniejszych w naszym kraju ras psów.

Buldog francuski leży na deskach

Ciekawe fakty i rekordy rasy buldog francuski

Lubisz tę przyjazne pieski? Sprawdź więc, czego nie wiesz o rasie buldog francuski

Znane osobistości i historie związane z rasą buldog francuski

  • Psy tej rasy są niezwykle popularnych wśród celebrytów. Do gwiazd, które obecnie mają buldożki, należą m.in. Lady Gaga, Reese Witherspoon, Hugh Jackman, Hillary Duff, Eva Longoria, Eli Roth, Snoop Dogg i John Mulaney;
  • Jednym z psów tej rasy, które zrobiły karierę w sieci, jest Manny. Psiak zasłynął przebierankami, relacjonowaniem swoich przygód i pozytywnym podejściem do życia. Niestety, w lipcu 2023 r. przeszedł na drugą stronę tęczy – miał 12 lat.

Jaką funkcję odgrywają psy rasy buldog francuski w pracy i służbie

Buldożki nie są wykorzystywane w pracy czy służbie. Jednak ich przyjazne usposobienie sprawia, że świetnie nadają się jako psy terapeutyczne

buldog francuski na ciemnym tle

Najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje pies rasy buldog francuski?

Ile kosztuje buldog francuski? Jest to całkiem spory wydatek. Za szczeniaka trzeba zapłacić od 3 do 6 tys. zł. Jednak ostateczna cena buldoga francuskiego zależy od indywidualnych ustaleń hodowcy. Jeśli psiak miał utytułowanych rodziców, wówczas koszt zakupu wzrasta. Nie radzimy jednak szukać oszczędności i kupować w niesprawdzonych hodowlach. Istnieje ryzyko, że psiak będzie chory – do tego dochodzą też kwestie etyczne.

Jak długo żyją psy rasy buldog francuski?

Buldogi francuskie są psami umięśnionymi i dość silnymi, mimo niedużej postury. Ile lat żyje buldog francuski? Długość ich życia wynosi od 10 do nawet 14 lat, chociaż oczywiście w dużej mierze uzależniona jest od jakości opieki, jaką otacza się psy. Niestety, jest to rasa, która zmaga się z wieloma problemami natury zdrowotnej. To również wpływa na ostateczną długość życia buldoga francuskiego.

Czy rasa buldog francuski jest łatwa do szkolenia?

Zastanawiasz się, czy rasa buldog francuski jest łatwa do szkolenia? Reaguje najlepiej na pozytywne wzmocnienie, takie jak nagrody i pochwały. Wymaga cierpliwości i konsekwencji w szkoleniu. Regularne, krótkie sesje treningowe są bardziej skuteczne niż dłuższe. Łatwiej uczą się przez zabawę, co może być wykorzystane do efektywnego treningu. Zatem, choć nie są to psy „łatwe do szkolenia” w tradycyjnym sensie, przy odpowiednim podejściu mogą skutecznie przyswajać komendy i zachowania.

Czy rasa buldog francuski jest odpowiednia dla osób mieszkających w mieszkaniu?

Czy buldog francuski w mieszkaniu to dobry pomysł? Ich niewielka aktywność fizyczna sprawia, że dobrze dostosowują się do życia w bloku, pod warunkiem że otrzymują regularne krótkie spacery. Buldogi francuskie są też z natury ciche i spokojne, co jest dodatkową zaletą. Ich przyjacielska natura sprawia, że są dobrymi towarzyszami, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Ważne jest jednak, by pamiętać, że życie w małej przestrzeni z buldogiem francuskim to pewnego rodzaju wyzwanie.

buldog francuski infografika podstawowe informacje

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 101, 17.04.2015, https://www.zkwp.pl/wzorce/101.pdf, tłumaczenie na podstawie wersji angielskiej i francuskiej, aktualizacja: Renata Berlińska, data publikacji obowiązującego wzorca: 03.11.2014.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.