Podstawowe informacje o owczarku niemieckim

Ogólny wyglądśredniej wielkości, umięśniony pies o zwartej, nieco wydłużonej sylwetce
Rozmiarwysokość: psy – 60–65 cm, suki – 55–60 cm;
waga: psy – 30–40 kg, suki – 22–32 kg
Sierśćkrótka lub długa, zawsze z podszerstkiem
Umaszczenieczarne podpalane (z czerwonawym, płowym i żółtym podpalaniem), jednolicie czarne, czaprakowe, śniade, szare
Charakterzrównoważony, pewny siebie, odważny, czujny, łatwy do wyszkolenia, oddany właścicielowi i łagodny
Długość życia9-13 lat
Użytkowośćwszechstronny pies użytkowy, pasterski i służbowy
PochodzenieNiemcy
Klasyfikacja FCIgrupa 1 (psy pasterskie i zaganiające), sekcja 1 (psy pasterskie);
próby pracy wymagane
Owczarek niemiecki leży na trawie

Owczarek niemiecki pierwotnie był nieco podobny do wilka. Stąd określenie, które przylgnęło do niego już na dobre – wilczur. Pies tej rasy jest średniej wielkości, a jego sylwetka powinna być harmonijnie zbudowana. Klatka piersiowa jest głęboka, grzbiet wydłużony, a zad – spadzisty. Głowa ma wielkość proporcjonalną do ciała, a uszy są stojące i spiczaste. Wysokość w kłębie u suk wynosi od 55 do 60 centymetrów. Samce są nieco wyższe i mierzą od 60 do 65 centymetrów. Idealna masa ciała powinna zamykać się w granicy od 22 do 40 kilogramów w zależności od płci i cech osobniczych.

Jaki charakter mają owczarki niemieckie?

Owczarek niemiecki leży na dywanie

Według charakterystyki owczarek niemiecki to pies, którego cechuje wszechstronność i duża inteligencja. Dodatkowo powinien on być odważny, nieustępliwy i zrównoważony. 

Jaki temperament mają psy rasy owczarek niemiecki?

Owczarek niemiecki patrzy czujnie

To właśnie siła, spokój i opanowanie w połączeniu z dużą mądrością sprawiły, że rasa owczarek niemiecki stała się tak popularna niemal na całym świecie. Niestety, o ile tej mądrości nie można tym czworonogom odmówić, o tyle o opanowanie i odwagę jest obecnie w rasie naprawdę trudno. Owczarek bardzo często jest psem, u którego trzeba walczyć z cechami takimi, jak lękliwość i wynikająca z niej agresja w stosunku do ludzi i innych psów. 

Cechy idealnego właściciela dla rasy owczarek niemiecki

Owczarek niemiecki w parku

Tak jak wszystkie owczarki, także onek będzie doskonałym psem dla osoby, która jest aktywna i chce pracować z psem. U rasy owczarków niemieckich bardzo często zdarza się nadwrażliwość, lękliwość, a nawet histeria. Bardzo ważne jest więc to, aby psa rasy owczarek niemiecki od szczeniaka prawidłowo socjalizować i oswajać z sytuacjami, które mogą spotkać go w przyszłości. Powinien być to kontakt z innymi psami, ale także spacery po mieście, jazda środkami komunikacji czy poznawanie nowych osób. Głównym zadaniem opiekuna jest przystosowanie każdego psa do życia w społeczeństwie.

Owczarek niemiecki – poziom aktywności i potrzeby ćwiczeń

Pies tej rasy charakteryzuje się znacznymi potrzebami ćwiczeń. Jako rasa pierwotnie wyhodowana do pracy z wysokim poziomem aktywności owczarki niemieckie są energiczne, inteligentne i wymagają regularnej aktywności fizycznej oraz mentalnej. Jak trenować psa rasy owczarek niemiecki? 

Codzienne długie spacery, bieganie, a także zaawansowane treningi posłuszeństwa lub agility są dla nich idealne. Psy te czerpią dużą satysfakcję z zadań wymagających skupienia i umiejętności, takich jak szkolenie poszukiwawcze, aportowanie czy tropienie. Regularne ćwiczenia nie tylko pomagają w utrzymaniu dobrej kondycji fizycznej i wagi owczarka niemieckiego, ale także zapobiegają nudzie i problemom behawioralnym, które mogą wynikać z braku odpowiedniej stymulacji.

Owczarek niemiecki – interakcja z ludźmi i innymi zwierzętami

Owczarek niemiecki głowa

Psy tej rasy są bardzo towarzyskie i tworzą silne więzi z członkami rodziny, wykazując przy tym dużą ochronność i oddanie. Ich inteligencja i chęć do nauki ułatwiają proces szkolenia, co pozwala na skuteczną socjalizację i kontrolę zachowania w obecności innych osób i zwierząt. Owczarki niemieckie są znane z dobrego zachowania w obecności dzieci, choć ich duży rozmiar wymaga nadzoru podczas interakcji. W stosunku do innych zwierząt, wczesna socjalizacja jest kluczowa, aby zapobiec dominującemu lub agresywnemu zachowaniu, co jest naturalne dla tej rasy jako dawnych psów pasterskich.

Jakie są metody treningowe dopasowane do rasy owczarek niemiecki?

Te psy są niezwykle chętne do nauki i pracy, więc trening powinien być różnorodny i wyzywający, aby zapewnić im odpowiednią stymulację umysłową. Jak trenować psa rasy owczarek niemiecki? Regularne, krótkie sesje treningowe są bardziej skuteczne niż długie i monotonne. Poziom aktywności owczarków niemieckich jest bardzo wysoki, w psy tej rasy doskonale radzą sobie z nauką skomplikowanych komend i zadań. Dzięki temu świetnie sprawdzają się w agility, posłuszeństwie oraz pracy z ludźmi. 

Jak dbać o zdrowie owczarka niemieckiego?

owczarki niemieckie na szkoleniu

Większość owczarków i psów pasterskich wyróżnia się dosyć dobrym zdrowiem. Onki bardzo długo słynęły z doskonałego zdrowia, jednak ostatnie lata zdecydowanie zweryfikowały ten pogląd. Odpowiedzialnością za to obarcza się prace hodowlane, które skupiały się przede wszystkim na zabiegach kątowania i ciągłym obniżaniu linii grzbietu w okolicach zada. Do tego należy dodać stopniowe wydłużenie tylnych kończyn. Poniżej przeczytasz o najczęstszych chorobach rasy owczarek niemiecki.

Jakie są najczęściej występujące choroby u owczarków niemieckich?

Najczęstsze choroby rasy owczarek niemiecki dotyczą aparatu ruchu. Często dolega im dysplazja stawów biodrowych i łokciowych. Pojawiają się problemy z nadgarstkami i różnego rodzaju schorzenia kręgosłupa. W rasie psa owczarek niemiecki zdarzają się także alergie pokarmowe i problemy z trawieniem. Problemem jest jednak układ kostny, który często sprawia, że stosunkowo młode zwierzęta wyglądają na bardzo stare i schorowane. Jeżeli zdecydujesz się na psa tej rasy, bardzo ostrożnie wybieraj hodowlę i dokładnie sprawdzaj, na jakie choroby zapadali rodzice szczeniaka.

 Dieta i żywienie – jak dopasować do owczarka niemieckiego?

Owczarek niemiecki biegnie po lesie

Dieta rasy owczarek niemiecki powinna składać się z najwyższej jakości pokarmów. Na co zwracać uwagę przed zakupem suchej karmy dla psa? Ważne kwestie to:

  • wiek psa;
  • przeznaczenie karmy;
  • aktywność zwierzaka;
  • waga owczarka niemieckiego;
  • ewentualna alergia pupila.

Młode psy do prawidłowego rozwoju potrzebują mięsa z dodatkiem warzyw, które zapewnią niezbędne składniki odżywcze. Psy te przybierają na wadze około kilograma tygodniowo, więc niezbędne jest im sporo białka.

Od Redakcji

Z natury pies owczarek niemiecki jest dobrym stróżem. Warto pamiętać, że jest dosyć szczekliwy. Bardzo często ta skłonność do głośnego szczekania (nie tylko na własnym podwórku, lecz także na spacerach) brana jest za chęć ochrony swojego pana. Niestety u tej rasy bywa to po prostu objawem lęku i braku pewności siebie. Nadmierną jazgotliwość u onka trzeba koniecznie przepracować, najlepiej z behawiorystą.

Jak pielęgnować psy rasy owczarek niemiecki?

owczarek niemiecki leży z piłką

Pielęgnacja onka zależna jest w dużej mierze od tego, z jakim typem szaty mamy do czynienia. Owczarek niemiecki długowłosy powinien być wyczesywany raz w tygodniu. U krótkowłosych osobników można robić to rzadziej, a pielęgnację wzmagać w okresie linienia. Warto wspomnieć, że psy tej rasy dosyć intensywnie linieją. U niewykastrowanych suczek zmiana sierści może pojawić się tuż przed cieczką. Psy, które dużą część życia spędzają na dworze, obficie linieją dwa razy w roku. W tym czasie konieczne jest częste szczotkowanie. 

Wprowadzenie szczeniaka rasy owczarek niemiecki do nowego domu

Owczarek niemiecki szczeniak

W pierwszych dniach warto ograniczyć liczbę nowych wrażeń, umożliwiając szczeniakowi powolne adaptowanie się do nowego otoczenia. Niezbędne jest także wprowadzenie szczeniaka w podstawowe zasady higieny i zachowania w domu, co wymaga konsekwencji i pozytywnych metod wychowawczych. Wczesna socjalizacja z ludźmi i innymi zwierzętami jest kluczowa, aby owczarek niemiecki rozwijał zdrowe nawyki społeczne. 

Historia i pochodzenie rasy owczarek niemiecki

Historia owczarka niemieckiego zaczęła się na początku XIX wieku, gdy na terenie Niemiec rozpoczęły się prace hodowlane nad ujednoliceniem wyglądu tych psów. W pracach nad wzorcem służyły hodowcom przede wszystkim psy z terenów Wirtembergii.

Pochodzenie i rozwój rasy owczarek niemiecki

Owczarek niemiecki ROLAND von Starkenburg

W roku 1899 Artur Mayer i rotmistrz Max von Stephanitz rozpoczęli pracę nad stworzeniem pierwszego psa, które miałoby służyć propagowaniu hodowli owczarków niemieckich. Dla Stephanitza był to też moment stworzenia związku poświęconego tej rasie. Numerem jeden w pierwszej księdze hodowlanej został pies HORAND von Grafrath. Obecnie prawie wszystkie owczarki mają w sobie krew Horanda, wyhodowanego przez Maxa von Stephanitza.

KLODO von Boxberg, czyli wzór eksterieru

Z czasem jednak zarówno sylwetka psa, jak i cechy jego charakteru zaczęły znacznie odbiegać od pożądanego wzorca. W 1925 roku we Frankfurcie nad Menem odbyła się wystawa, którą wygrał KLODO von Boxberg. To właśnie w tym momencie uznano, że KLODO jest psem, w którego kierunku powinna dążyć hodowla. HORAND von Grafrath stanowił więc idealny wzorzec cech użytkowych, a KLODO zaś był wzorem, na podstawie którego zdecydowano się prowadzić działania hodowlane.

W ciągu ostatnich stu lat wzorzec rasy zmieniał się wielokrotnie. Od 2011 roku obowiązuje taki, który uznaje odmianę długowłosą owczarka niemieckiego za rasową. Do tego momentu wszystkie psy w miotach, które rodziły się z długą sierścią, były uznawane za wadliwe. Dostawały rodowody, jednak nie miały szansy na wysokie noty na wystawach. Obecnie obydwa warianty rasy pokazywane są na wystawach oddzielnie. Nie można także ich ze sobą krzyżować.

Obecność rasy owczarek niemiecki w Polsce

Owczarek niemiecki leży w lesie

Do naszego kraju pierwsze psy tej rasy trafiły jeszcze przed II wojną światową. Były to jednak częściej psy w typie niż prawidłowi przedstawiciele rasy psa owczarek niemiecki. Pierwsze hodowle FCI zaczęły pojawiać się dopiero w latach sześćdziesiątych XX wieku. Popularność rasy poszybowała w górę na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. Wówczas rekordy oglądalności bił serial „Czterej pancerni i pies”, którego tytułowym bohaterem był pies Szarik. 

Ciekawe fakty i rekordy rasy owczarek niemiecki

W latach dwudziestych XX wieku w Hollywood karierę robił owczarek niemiecki Rin Tin Tin. Zwierzak został zabrany przez amerykańskiego żołnierza z jednego z poniemieckich bunkrów pod koniec II wojny światowej. 

Na kartach historii owczarki niemieckie zapisały się jako legendarna rasa, która do dzisiaj odczuwa skutki nie do końca udanych eksperymentów kynologicznych. Na szczęście, współcześni hodowcy FCI robią wiele, aby odwrócić stare błędy. Jest to jednak proces, który jeszcze trochę potrwa. Jeśli jesteś osobą, która może poświęcić psu dużo uwagi, możesz zastanowić się nad kupnem wilczura.

Znane osobistości i historie związane z rasą owczarek niemiecki

Owczarek niemiecki na czarnym tle

Dzięki swojemu wyjątkowemu charakterowi owczarek niemiecki stał się ikoną w wielu sferach życia publicznego i kultury. Czego nie wiesz o rasie owczarek niemiecki? Jedną z najbardziej znanych postaci związanych z tą rasą był Rin Tin Tin, pies uratowany z pola bitwy podczas I wojny światowej, który później stał się gwiazdą Hollywood, występując w wielu filmach i serialach. 

Pozytywne opinie o owczarkach niemieckich spowodowały, że wiele znanych osobistości miało lub ma psy tej rasy, w tym Tom Hanks, John F. Kennedy czy Michael Jackson.

Jaką rolę odgrywają psy rasy owczarek niemiecki w pracy i służbie?

Owczarek niemiecki siedzi spokojnie

Ze względu na swój charakter owczarki niemieckie są także często wykorzystywane w służbach policyjnych i wojskowych ze względu na ich inteligencję, odwagę i lojalność. Ich zdolności sprawdzają się w różnorodnych rolach, od poszukiwania zaginionych, przez wykrywanie narkotyków, po służbę w jednostkach specjalnych.

owczarek niemiecki infografika

Najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje pies rasy owczarek niemiecki?

Cena owczarka niemieckiego z rodowodem ZKwP waha się w granicach od 3 do nawet 6 tysięcy złotych. To, ile kosztuje owczarek niemiecki, zależy między innymi od renomy hodowli. Pamiętaj, żeby w żadnym wypadku nie kupować szczeniaka z niepewnego źródła. Ryzykujesz wtedy kupno psa, który obarczony jest chorobami genetycznymi i bardzo złą budową kośćca.

Jak długo żyją psy rasy owczarek niemiecki?

Przeciętna długość życia owczarka niemieckiego to od 9 do 13 lat. To, ile lat żyje owczarek niemiecki, zależy od genetyki, pielęgnacji, odpowiedniej diety i regularnego sprawdzania stanu zdrowia. 

Czy rasa owczarek niemiecki jest łatwa do szkolenia?

Owczarek niemiecki jest uważany za jedną z najłatwiejszych ras do szkolenia ze względu na jego niezwykłą inteligencję, chęć do nauki i chęć współpracy z właścicielem. Te psy są bardzo skupione na zadaniu i mają naturalną tendencję do szybkiego uczenia się nowych komend i zachowań.

Czy owczarek niemiecki jest odpowiedni dla osób mieszkających w mieszkaniu?

Owczarek niemiecki w mieszkaniu może stanowić wyzwanie. Te inteligentne i aktywne psy wymagają sporej ilości ruchu i stymulacji umysłowej, co w ograniczonym wnętrzu może być trudne do zapewnienia. Życie owczarka niemieckiego w małej przestrzeni musi wiązać się z codziennymi długimi spacerami, zabawami na świeżym powietrzu oraz regularnymi treningami, aby zaspokoić jego potrzeby fizyczne i mentalne. Bez tego, owczarek niemiecki może stać się niespokojny i wykazywać niepożądane zachowania.

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 166 23.12.2010/EN, https://www.zkwp.pl/wzorce/166.pdf, data publikacji obowiązującego wzorca: 11.08.2010.

Archiwum: lipiec 2023
Photo of author

Zwierzaki

Redakcja serwisu Zwierzaki.pl to zespół pasjonatów i miłośników zwierząt różnego rodzaju. Swoją wiedzę opierają na wieloletnim doświadczeniu, które zdobywali poprzez studia, kursy i przede wszystkim praktykę. Ich celem jest zapewnienie czytelnikom kompleksowej wiedzy na temat różnych zwierząt, ich zachowań, potrzeb, sposobów pielęgnacji, hodowli i ochrony.