Wśród nowych psów, stanowiących krzyżówkę dwóch innych, warto wskazać na rasę pomsky, zwaną też pomski. Stanowi ona połączenie husky’ego i szpica miniaturowego (pomeraniana). W efekcie pies ten wygląda jak nieco mniejsza wersja husky`ego, która dobrze sprawdzi się w hodowli domowej. Dzięki skojarzeniu ze sobą dwóch wspomnianych ras powstała niezwykle udana hybryda, dziedzicząca najlepsze cechy wyglądu i charakteru po swoich przodkach.

Pomsky – podstawowe informacje

Rozmiarwysokość w kłębie: od 25 do 35 cm
masa ciała: od 10 do 14 kg
Szatasierść: półdługa, jedwabista, z gęstym podszerstkiem
maść: szara, szaro-biała, czarna, rudawa, brązowa
Długość życiaok. 14 lat
Charakterenergiczny, niezależny, inteligentny, wierny, wymagający

Wygląd psów pomsky

Jak wygląda pies pomsky? To średniej wielkości czworonóg, który ma od 25 do 35 cm wzrostu i waży od 10 do 14 kg. Pomiędzy przedstawicielami rasy pomsky psy mogą znacząco od siebie różnić pod względem wizualnym, ponieważ nie ma ustalonego fenotypu.

Jeśli chodzi o sierść pomsky, rasa ma umaszczenie podobne do umaszczenia rodziców. Zwierzęta te bywają szare, szaro-białe, a nawet czarne, rudawe i brązowe. Sierść tej rasy jest gęsta, ma podszerstek i jedwabiste włosy okrywowe.

Co istotne, najczęściej oczy psa pomsky są niebieskie, co upodabnia go wyraźnie do husky’ego. U krzyżówek zdarzają się oczy w dwóch kolorach.

pomsky szczeniak

Charakter – łagodny, aktywny zwierzak

Rasa pomsky dziedziczy cechy charakteru po dwóch innych, silnych rasach, do których zalicza się husky i szpice miniaturowe. W efekcie pies pomsky zwykle jest pełen energii i ma wesołe usposobienie jak szpic, ale i będzie wykazywał się inteligencją, oddaniem i wiernością jak husky.

Pomsky pies pochodzi od ras zaliczanych do grupy V FCI, które zwykle są energiczne i niezależne. Jeśli nie przejdzie w wieku szczenięcym odpowiedniej socjalizacji, pod okiem doświadczonego hodowcy czy trenera lub właściciela, może być nieposłuszny w okresie dorastania i dorosłości. Brak szkolenia spowoduje, że wykazuje zachowania niewłaściwe, agresywne albo wręcz przeciwnie – wszystkiego się obawia lub uparcie dąży do swoich celów, niekoniecznie zbieżnych z oczekiwaniem właściciela.

Bardzo często w charakter psa pomsky wpisany jest instynkt obronny, przez co zwierzęta te sprawdzają się jako stróże.

Zdrowie psów pomsky

Pomsky dziedziczą niektóre problemy zdrowotne zarówno po huskym, jak i po pomeranianach. Wśród najczęstszych chorób tych zwierząt wymienić należy:

  • kłopoty z uzębieniem;
  • choroby oczu (zapalenie rogówki, zaćma, jaskra);
  • problemy z biodrami i stawami;
  • padaczka;
  • hipoglikemia;
  • dermatoza cynkozależna.

Pies pomsky może cierpieć na zapadającą się tchawicę, niedoczynność tarczycy czy zwichnięcie rzepki kolanowej.

Zadbaj o prawidłowe żywienie pomsky. Rasa ta słynie z ruchliwości, dlatego ma większe zapotrzebowanie kaloryczne. Zwierzęta nie mają tendencji do tycia, ale nie przekarmiaj swojego czworonoga. Jego karma bytowa powinna mieć wysoką jakość. Średnia długość życia psów rasy pomsky wynosi 14 lat.

Pielęgnacja psów pomsky

Najwięcej czasu przy pielęgnacji przedstawicieli rasy pomsky zajmie ci troska o sierść swojego pupila. Musisz ją regularnie szczotkować i myć z wykorzystaniem odpowiedniego szamponu. Jeśli przyzwyczaisz swojego psa do takich zabiegów już w okresie szczenięcym, chętnie będzie poddawał się im w przyszłości, a jego sierść będzie gładka i wręcz jedwabista. Nie ma potrzeby zabierać takich czworonogów do psiego fryzjera.

Jeśli kąpiesz swojego pupila, zadbaj o odpowiednie wysuszenie jego sierści, która niestety schnie dosyć długo i może istnieć potrzeba wykorzystania w tym celu suszarki do włosów. Pamiętaj o konieczności przycinania pazurów, jeśli są za długie, a pies ich nie zdziera podczas spacerów.

pomsky szczeniak siedzi na podłodze

Hodowla psów hybrydowych pomsky

W USA często powstają krzyżówki czworonogów, które mają wykazywać określone cechy charakteru lub wyglądu. W przypadku rasy pomsky pies miał wyglądać jak zaprzęgowy, ale być od niego znacznie mniejszy. Cechy psów pomsky uzależnione są od tego, jakie mieli jego rodzice czy poprzednie pokolenia. Zwierzęta rasy pomsky w hodowli w pierwszym pokoleniu nadal są dosyć duże, choć niejednolicie, ale po dwóch kolejnych, w których pomsky paruje się ze sobą, zostaje osiągnięta pożądana wielkość czworonogów.

Odpowiednia socjalizacja psa przez hodowcę sprawi, że będzie on dobrze ułożony, szybko nauczy się komend i będzie wykazywał się odpowiedzialnością w pilnowaniu rodziny opiekuna. Stanie się wiernym, mądrym i lojalnym przyjacielem.

Cena – ile kosztuje pies pomsky i gdzie go kupić?

Nie ma certyfikowanych hodowli rasy pomsky, dlatego listy hodowców tej rasy hybrydowej nie znajdziesz na liście Związku kynologicznego w Polsce. To pewne utrudnienie w kupowaniu psa pomsky. Można go jednak nabyć od sprzedawców cieszących się renomą. Trzeba też sprawdzić, jakich ma rodziców. Cena czworonoga może wynosić od 5 do nawet 10 tys. zł.

Historia rasy psów pomsky

Rasa pomsky powstała w wyniku skrzyżowania ze sobą szpica miniaturowego (pomeraniana) i husky’ego. Pierwsze krzyżówki prowadzące do jej stworzenia powstawały w Stanach Zjednoczonych. Celem hodowców było uzyskanie psa, który będzie wyglądał jak wilk, ale jednocześnie nie będzie tak duży. Rasa pomsky nazywana jest również huskarian.

Jest ona młoda i nie uzyskała jeszcze akceptacji FCI. Również w USA, gdzie powstała, nie stworzono jeszcze standardu hodowlanego.

Dla kogo pies pomsky?

Pomsky to czworonóg odpowiedni dla ciebie, jeśli lubisz długie spacery. Potrzebuje się wybiegać – może ci towarzyszyć podczas treningów biegowych. Z uwagi na fakt, że są to psy raczej małe, można je trzymać w niewielkich domach czy mieszkaniach, o ile zapewnisz im odpowiednią dawkę aktywności na świeżym powietrzu.

pomsky szczeniak w ogrodzie

Musisz mieć świadomość tego, że psy pomsky lubią szczekać, co może być uciążliwe, jeśli chciałbyś hodować takiego czworonoga w mieszkaniu w bloku wielorodzinnym. Nie zostawiaj swojego psa pomsky zbyt często samego w domu. Nie znosi samotności, a kiedy się nudzi, może zacząć niszczyć rzeczy znajdujące się w mieszkaniu. Najlepiej zapewnić mu odpowiednią ilość zabawek, które będą stymulowały rozwój inteligencji pupila.

Ciekawostki

Hodowla psów pomsky odbywa się wyłącznie przez sztuczne zapłodnienie. Zawsze matką jest tu suczka rasy husky, ponieważ dzięki temu można uniknąć problemów, jakie mogłyby powstać przy porodach dużych szczeniąt przez pomeraniany. Z tego względu hodowla pomsky jest kosztowna, a w Polsce psy te nadal są mało popularne.

Archiwum: lipiec 2023
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)