Chihuahua uznawana jest za jednego z najmniejszych psów na świecie. Jeśli szukasz zwierzaka, który będzie twoim towarzyszem i odnajdzie się nawet na małej przestrzeni, możesz rozważyć zakup właśnie psa tej rasy. Jednak musisz wiedzieć, że to bardzo energiczne psy, które nie lubią się nudzić i potrzebują sporo uwagi ze strony właściciela. Ten mały psiak jest niezwykle inteligentny, sprytny, ale także wrażliwy. Poznaj historię rasy, wygląd, cechy charakteru, a także zasady dotyczące pielęgnacji i żywienia małych pupili.

Chihuahua czarna – wygląd

Chihuahua czarna leży na dywanie

Chihuahua jest malutkim i drobnym psem z nieproporcjonalnie dużymi uszami oraz spiczastym noskiem. Wysokość w kłębie wynosi od 15 do 25 cm, a waga od 1,5 do maksymalnie 3 kg. Ze względu na to, że psy chihuahua o małej wadze stały się bardzo pożądane, hodowcy zaczęli parować ze sobą osobniki o niskiej wadze, co skutkowało pojawieniem się psów, które docelowo miały ważyć około 1 kg. Takie zabiegi nie są popierane przez miłośników zwierząt. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż takie działania wpływają na to, że rodzą się psy bardziej podatne na różne schorzenia.

Jeśli chodzi o długość sierści, wyróżnia się odmianę krótkowłosą i długowłosą. Pies krótkowłosy ma krótkie, ale bardzo gęste, przylegające i lśniące futro. Z kolei pies długowłosy ma miękkie i długie futerko, charakterystyczny owłosiony ogon i uszy. Wielu właścicieli decyduje się na założenie swojemu pupilowi ubranka na spacer, gdy pogoda za oknem nie rozpieszcza.

Historia rasy chihuahua

Chihuahua to pies, który jest potomkiem starożytnych psów, które znalazły swoje miejsce na dworach azteckich władców. Jednak tamte zwierzaki było nieco większe niż dziś znane czworonogi. Z kolei nazwa pochodzi od miejscowości w północnej części Meksyku. Ta wyjątkowa rasa zyskała ogromną popularność na przełomie XVIII i XIX wieku w Stanach Zjednoczonych, a następnie w Europie. Psiaki coraz częściej pojawiały się na wystawach i stały się obiektem pożądania miłośników małych psów. Obecnie chihuahua czarna jest ulubieńcem zarówno w świecie celebrytów, jak i zwykłych wielbicieli czworonożnych przyjaciół.

Chihuahua – cechy charakteru

Chihuahua czarna podpalana leży

To psiaki o bardzo pogodny usposobieniu, mają ogromną potrzebę czułości i szybko przywiązują się do właściciela. Jednak są bardzo zdystansowane i nieufne w stosunku do obcych osób. Właściciel musi się przygotować na to, że psiaki mają ogromne pokłady energii, wszędzie ich pełno, a do tego uwielbiają szczekać. Z pewnością w domu nie będzie zbyt spokojnie i cicho. Oczywiście takie zachowania można niwelować. Jeśli zapewnisz pupilowi odpowiednią dawkę ruchu i zaangażujesz się w szkolenie, pies w domu będzie znacznie bardziej spokojny i ułożony. Te drobne i urocze psy wymagają odpowiedniego wychowania i poświęcenia im uwagi. Jeśli tego nie otrzymają, będą niesforne i mogą niszczyć różne przedmioty w domu. Mogą przydać się różne zabawki edukacyjne.

Chihuahua czarna – dla kogo to odpowiednia rasa?

Chihuahua czarna podpalana na trawie

Chihuahua czarna to pies, który świetnie odnajdzie swoje miejsce w dużej rodzinie, ale także może być wiernym przyjacielem osoby, która jest miłośnikiem zwierząt i szuka wiernego towarzysza. Te psiaki potrzebują dużo miłości, czułości i uwagi ze strony swojego właściciela. Ze względu na niekończące się pokłady energii, konieczne są regularne dłuższe spacery. Pamiętaj jednak, że aktywność fizyczna w przypadku takiego małego psa powinna być dopasowana do jego indywidualnych możliwości. Zdecydowanie nie jest to zwierzak, który może uprawiać z tobą jogging lub biegać przy rowerze. Taka przygoda byłaby dla niego bardzo wyczerpująca. Właściciel małego pupila powinien dysponować czasem, być cierpliwy i odpowiedzialny, aby wyszkolić małego czworonoga.

Chihuahua – żywienie psa

Czarna chihuahua w ozdobnej obroży
Close-up of Chihuahua looking at camera against white background

Niezależnie od konkretnej rasy pupila, odpowiednie żywienie jest niezwykle ważne, aby zwierzak cieszył się zarówno dobrym zdrowiem, samopoczuciem, jak i wyglądem sierści. Koniecznie zadbaj o ten aspekt, jeśli chcesz, aby pies był przy twoim boku przez wiele lat. Karma powinna być przede wszystkim dopasowana do rasy, wieku, wagi i potrzeb zwierzaka. Jedzenie ma być dla psa źródłem cennych witamin i minerałów, które wspierają pracę całego organizmu. W kontekście zdrowia powinieneś również pamiętać o regularnych wizytach u lekarza weterynarii, aby sprawdzić, czy psiak nie ma żadnych problemów zdrowotnych. Jeśli zauważysz zmianę zachowania pupila lub inne niepokojące objawy, nie zwlekaj z wizytą, jedynie w ten sposób możesz pomóc zwierzakowi wrócić do zdrowia i dobrego samopoczucia.

Pielęgnacja małego pupila

Każdy pies chihuahua – czarny czy nie – wymaga starannej pielęgnacji, która jednak nie zajmuje wiele czasu. Wystarczy regularne wyczesywanie sierści, kąpiele, obcinanie pazurków, kontrolowanie stanu uszu, oczu oraz czyszczenie zębów. Pielęgnacja psów jest w dzisiejszych czasach bardzo łatwa, gdyż na rynku jest wiele produktów ułatwiających wykonanie podstawowych czynności. Możesz skorzystać ze specjalnych szamponów dla psów i preparatów do czyszczenia uszu, szczoteczek do zębów dla psów. Jeśli zauważysz u swojego czworonoga niepokojące objawy, nie lekceważ ich i od razu udaj się do lekarza weterynarii na kontrolę. To bardzo ważny aspekt obcowania ze zwierzakiem, jeśli zadbasz o jego zdrowie, możesz mieć pewność, że będzie ci towarzyszył przez wiele lat.

Jak wybrać dobrą hodowlę?

chihuahua czarna leży
Chihuahua puppy on white isolated background. Little cute black dog breed with a fluffy tail.

Jeśli postanowisz, że chcesz przygarnąć do swojego domu czworonożnego przyjaciela, koniecznie zadbaj o to, aby wybrać sprawdzoną i legalną hodowlę psów. Chihuahua ze względu na to, że jest bardzo pożądaną i popularną rasą znacznie częściej wpada w ręce nieodpowiedzialnych hodowców, którzy nastawieni są wyłącznie na zysk i nie dbają o dobro zwierząt. Pojawia się więc pytanie, jak sprawdzić, czy dana hodowla jest godna zaufania? Przede wszystkim wybieraj wyłącznie hodowle należące do FCI. Wtedy możesz mieć pewność, że szczeniak, będzie psem rasowym, który przyszedł na świat w bardzo dobrych warunkach. W takich hodowlach zazwyczaj masz również możliwość zobaczyć rodziców pupila.

Chihuahua czarna to wyjątkowy pies o ciemnym ubarwieniu i nieco tajemniczym wyglądzie. To małe stworzenie z pewnością skradnie twoje serce już od pierwszych wspólnych chwil. Rasa cieszy się bardzo dużą popularnością. Jeśli zdecydujesz się na nowego członka rodziny w postaci małego czworonoga, pamiętaj, aby dobrze się do tego przygotować. Pielęgnacja tej rasy nie jest skomplikowana, jednak psiak wymaga twojej uwagi i odpowiedniego szkolenia, aby wasze wspólne życie było miłe i przyjemne. Jedno jest pewne, chihuahua czarna będzie twoim ukochanym przyjacielem i towarzyszem w codziennym życiu!

Bibliografia

Wzorzec FCI 218/15.09.2010/GB, wersja polska listopad 2010, https://www.zkwp.pl/wzorce/218.pdf, data publikacji obowiązującego wzorca: 28.07.2009.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.