Współcześnie stosunkowo niewiele ras psów spełnia te same funkcje, do których zostały wyhodowane. Wiele psów myśliwskich nadal towarzyszy człowiekowi w lasach czy na moczarach, ale znacznie częściej są to towarzysze całej rodziny. Podobnie jest w przypadku ras pasterskich. Chociaż nadal istnieje zapotrzebowanie na zwierzęta zaganiające bydło lub strzegące stada, to wiele owczarków sprawdza się w roli psów rodzinnych. Zwierzęta dawniej walczące, obecnie spełniają się jako psy stróżujące lub wyjątkowi pupile. Właśnie w tej roli najczęściej sprawdza się buldog amerykański.

Co wiadomo o Buldogu amerykańskim?

Wrażenie ogólneMocny, atletyczny pies o krótkiej sierści, silnie umięśniony, dobrze zbudowany.
Kraj pochodzeniaUSA (Pochodzi od Bulldogów z Anglii, lecz został zachowany i rozwinięty w USA)
UżytkowanieWielozadaniowy pies roboczy, nieustraszony i stabilny pies stróżujący, lojalny towarzysz rodziny.
Rozmiarwysokość w kłębie: suki 51–66 cm, psy 58–71 cm;
Wagamasa ciała: suki 32–59 cm, psy 41–68 cm
SzataKrótka, przylegająca, miękka lub sztywna w dotyku. Długość nie przekracza 1 cala.
UmaszczenieDowolne, z wyjątkiem całkowicie czarnego, całkowicie niebieskiego, merle i trójkolorowego. Pełna czarna maska jest nieakceptowalna. Brązowe lub czerwone odcienie są dopuszczalne. Brak pigmentacji jest wadą kosmetyczną.
Długość życia10–15 lat
CharakterEsencja rasy to zdolność do pracy jako pies do chwytania świń i bydła oraz jako obrońca własności. To potężny, zwinny, pewny siebie pies z dużą głową i mocnymi szczękami. Jest delikatnym, kochającym towarzyszem rodziny.

Jaka jest charakterystyka rasy Buldog amerykański?

Buldog amerykański stoi na trawie

Jak już wspomniano, w latach 50. w wyniku działań dwóch hodowców wyodrębniły się dwa główne typy buldoga amerykańskiego. Różnice te wynikały z różnego spojrzenia na wygląd oraz użytkowość rasy. Z racji tego, że twórcy nowych odmian nie potrafili dojść do porozumienia, postanowili rozwijać swoje linie osobno, czego efektem są dwa różniące się od siebie typy. Niezależnie od tego cała rasa posiada kilka wspólnych cech. Najważniejszą jest rodzaj i kolor futra. Te czworonogi cechują się gładką, przylegającą do ciała sierścią, która występuje wśród wszystkich buldogów. W umaszczeniu przeważa najczęściej kolor biały, który występuje z brązowymi łatami. Mogą one przyjmować różne odcienie – od jasnego, niemal rudego do prawie czarnego.

Jaki charakter ma buldog amerykański?

Buldogi to psy inteligentne, odpowiednie do pracy i chętne do współpracy z człowiekiem. Są wierne swojej rodzinie i zdecydowanie nie będą wylewne oraz szczególnie przyjacielskie wobec obcych. Zachowują się wobec nich nieufnie, choć nie powinny być strachliwe ani agresywne. Nie najlepiej tolerują samotność. Buldog, który nie zostanie przyzwyczajony do samotności, może niszczyć mieszkanie lub uporczywie szczekać. Zaletą jest za to brak ucieczek czy skłonności do gonienia za zwierzętami. To wybitny stróż, który wyczuje zbliżających się gości i na pewno poinformuje o nich domowników. W razie ich złych zamiarów może zaprezentować charakter psa obronnego.

Jakiego wychowania potrzebuje buldog amerykański?

Buldogi to psy wymagające dużo ruchu. Mogą być chowane w mieszkaniu, jednak trzeba je wówczas wyprowadzać na długie spacery. Od właściciela oczekują konsekwencji, cierpliwości i przede wszystkim doświadczenia. Ze względu na swój silny charakter nie sprawdzą się zatem jako tzw. pierwszy pies. Podczas szkolenia należy prowadzić je ze stanowczością, lecz bez przemocy, ponieważ zwierzę czujące się niepewnie może zaatakować. Psy tej rasy powinny też być od małego przyzwyczajane do dzieci, obcych oraz innych zwierząt. Właściwie prowadzone przez pewnego siebie opiekuna, będą wspaniałymi i bardzo czułymi towarzyszami rodziny.

Czym wyróżnia się buldog amerykański Scott?

Inna nazwa psa tego typu to „standard”. To bardziej popularna odmiana, która podobno przypomina przedwojenne buldogi hodowane przez brytyjskich imigrantów. Może ona przywodzić na myśl także pitbulla. Cechuje się dużą niezależnością i skłonnością do walki. Ma również mniejsze rozmiary, gdyż dorasta do około 60 cm w kłębie i nie przekracza wagą 49 kilogramów. Te średniej wielkości psy najczęściej są w całości białe, choć wśród Scottów zdarzają się również zwierzęta o dużych łatach.

Jakie są cechy Buldoga amerykańskiego Johnson?

Johnson american bulldog bywa również nazywany typem Bully lub Classic. Jest on większy od swoich kuzynów, ponieważ może osiągnąć do 68 cm wysokości w kłębie, a jego waga sięga nawet 54 kilogramów. Ma dużą, nieco kwadratową głowę i silne umięśnienie, przez co jest mniej zwinny. Nadrabia to wytrwałością i zaciętością, w których nie ustępuje podobnym przedstawicielom rasy. Jego charakterystyczną cechą jest krótka kufa, jeszcze mniejsza niż w przypadku odmiany Scott.

Jaki jest hybrydowy buldog amerykański?

Oprócz wspomnianych czystych odmian buldoga amerykańskiego występuje również ich mieszanka. Jest to w zasadzie najmniej spójny typ buldoga i czasami trudno na pierwszy rzut oka ustalić przynależność psa do danego typu. Może mieć bowiem mniej lub bardziej masywną sylwetkę i odznaczać się zróżnicowanym charakterem. Waga tych psów mieści się najczęściej w przedziale od 35 do 57 kilogramów. Wzrost jest uzależniony od wagi i od rodziców. To właśnie po rodowodzie można najłatwiej ustalić przynależność psa do konkretnego typu. Jeśli jego rodzice nie pochodzą z tej samej linii, można uznać go za hybrydę.

Buldog amerykański miniaturka – czy to osobna rasa?

Niektóre rasy psów, oprócz różnych odmian, mają także swoje miniaturowe odpowiedniki. Za przykład można tu podać różne pudle mierzące w kłębie od 28 do 60 cm, w zależności od odmiany, czy szpice osiągające między 20 a 41 cm w kłębie. Buldog amerykański nie zalicza się do tej kategorii – jedyne różnice w wyglądzie występują w obrębie trzech wymienionych powyżej odmian. Nie istnieje zatem miniaturowy typ tej rasy psów. Można za to wyszczególnić rasy cechujące się podobną budową lub zbliżonym wyglądem pyska. Wymienić można tu buldoga angielskiego czy francuskiego.

Czy na posiadanie buldoga amerykańskiego potrzebne jest pozwolenie?

Artykuł 10. Ustawy o ochronie zwierząt z dnia 21 sierpnia 1997 roku określa istnienie tzw. ras uznawanych za agresywne. Są to psy pierwotnie wykorzystywane do walk, które wymagają szczególnej socjalizacji. Uznawane są za wyjątkowo niebezpieczne, więc na ich posiadanie trzeba uzyskać specjalne pozwolenie wydawane przez wójta, burmistrza lub prezydenta w miejscu, w którym mieszka właściciel. Rasa buldogów amerykańskich została uwzględniona w tym zapisie, więc po zakupie należy jak najszybciej złożyć odpowiedni wniosek. Wymaga to świadectwa szczepień psa oraz opłaty skarbowej w wysokości 82 zł. Brak zezwolenia może skutkować odebraniem czworonoga.

Jak dbać i pielęgnować buldoga amerykańskiego?

Buldog amerykański prezentacja uzębienia

Z racji krótkiej sierści, przylegającej do ciała, pielęgnacja buldogów nie jest trudna. Chociaż buldogi amerykańskie od czasu do czasu wymagają szczotkowania, nie mają skłonności do kołtunienia się sierści czy nawet obfitego linienia. Trzeba jedynie dbać o ich uszy, ponieważ z powodu ich załamania są szczególnie podatne na infekcje. To psy o dobrym zdrowiu i raczej długowieczne (dożywają 13 lat). Trzeba dbać o ich dietę, ponieważ mają skłonności do tycia i alergii skórnych. Mogą również cierpieć na dysplazję stawów biodrowych i łokciowych oraz borykać się z problemami z oddychaniem. Należy również kontrolować oczy pupilów w celu wyeliminowania np. zaćmy i uważać na ich tarczycę.

Buldog amerykański szczeniaki

W naszym kraju rasa ta jest raczej mało popularna. Wybierając hodowlę, zwróć uwagę na to, czy jest ona zarejestrowana w Związku Kynologicznym w Polsce. Hodowca musi również posiadać specjalne pozwolenie na prowadzenie ośrodka, ze względu na obecność rasy w wykazie psów uznawanych za agresywne. Brak jakiegokolwiek z tych dokumentów powinien automatycznie wzbudzić twoją czujność. Hodowla taka może być bowiem patologiczna, a kupno psa najpewniej będzie skutkować w przyszłości dużymi problemami. Zwierzęta spoza oficjalnych hodowli mogą cechować się złym charakterem, agresją i wadami genetycznymi.

Buldog amerykański – szczeniaki czy dorosłe psy?

Buldog amerykański na trawniku

Zakup szczeniaka po dobrych rodzicach ze sprawdzonej hodowli daje pewność pożądanego charakteru psa. Nie ryzykujesz wówczas wystąpienia takich ciężkich chorób zwierzęcia, jak dysplazja, a także masz pewność, że pies nie będzie w przyszłości reagował agresją na niemal każdy bodziec. Kupując szczenię buldoga amerykańskiego, możesz również wychować je zgodnie z zasadami chowania rasy psa, która została uznana za agresywne. Szybko można nauczyć go bytowania z ludźmi i innymi zwierzętami, dzięki czemu pies stanie się świetnym pupilem dla całej rodziny.

Jaka jest cena za szczenię?

Buldog amerykański szczenięta na białym tle

Minimalna cena psa tej rasy to 2000 zł. Jest to koszt, na który na pewno trzeba się przygotować, choć najczęściej czworonoga można nabyć za ok. 3000 zł. W niektórych przypadkach koszty potrafią zaś wzrosnąć nawet do 5000 zł.

Buldog amerykański to pies wymagający dobrego wychowania i doświadczenia. W przypadku braku odpowiednich wzorców może on stać się zagrożeniem dla ludzi i innych zwierząt, a więc zakup trzeba bardzo dokładnie przemyśleć.

Jak wygląda Buldog amerykański?

Jaka jest historia rasy Buldog amerykański?

Buldog amerykański leży na trawie

Drugi człon rasy wiele, choć nie wyczerpująco, mówi o pochodzeniu rasy. W Stanach Zjednoczonych hodowali go bowiem imigranci z Wielkiej Brytanii, którzy potrzebowali czworonogów do strzeżenia domostw. Miały one także odganiać bezpańskie psy błąkające się po ulicach. Dramatycznym okresem dla buldogów amerykańskich była II wojna światowa, kiedy przedstawiciele tej rasy niemal całkiem wyginęli. Lata 50. przyniosły na szczęście odrodzenie, które dokonało się dzięki staraniom dwóch hodowców: Johnsona i Scotta. Od ich nazwisk wzięły się też nazwy nowych typów rasy, które utrzymują się do dzisiaj. Obecnie rasa uznawana jest przez Międzynarodową Federację Kynologiczną i większość krajowych organizacji.

Bibliografia

Wzorzec rasy: https://www.ukcdogs.com/docs/breeds/american-bulldog.pdf, revised May 1, 2017.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)