Ciekawskie, lecz wymagające koty orientalne wymagają dużego zaangażowania właściciela w ich wychowanie. Cieszą się mniejszą popularnością niż rasa syjamska, lecz zawsze, gdy się pojawiają, zwracają na siebie uwagę. Nie są szczególnie duże, a dzięki swojej budowie pozostają zwinne i skoczne. Skąd się wzięły i jaka jest ich historia? Ile czasu potrzebuje kot orientalny krótkowłosy, by przekonać się do nowego właściciela?

Kot syjamski – orientalny przodek brytyjskiej rasy kota

Mimo swojej nazwy ta odmiana kota została tak naprawdę wyhodowana w Wielkiej Brytanii. Doszło do tego w latach 50. XX wieku. Wtedy właśnie koty syjamskie zaczęto mieszać z przedstawicielami innych ras, aby następnie uzyskać osobniki o specyficznym wyglądzie. 

Właściwie niczym nie różnią się one obecnie od swojego orientalnego przodka, z tą różnicą, że mają bardziej różnorodne umaszczenia. Przypominają syjama także przez wzgląd na swój dość niezależny charakter. Można więc uznać, że kot orientalny o krótkiej sierści będzie doskonałym wyborem dla tych, którzy cenią sobie syjamy, ale nie przepadają za ich umaszczeniem.

kot orientalny krótkowłosy-orientalny przodek

Kot orientalny – charakter jest najważniejszy

Wybierając kota, powinieneś przede wszystkim kierować się jego charakterem. Kot orientalny krótkowłosy jest zwierzęciem stosunkowo niezależnym. Lubi głaskanie, ale tylko wtedy, gdy sam ma na to ochotę. Trzyma się blisko opiekuna, ale nie jest typowym pieszczochem, który mógłby cały dzień leżeć na kanapie. 

Jednocześnie kot orientalny jest niezwykle inteligentny. Lubi zabawę i wszelkie aktywności. Kupując takiego zwierzaka, musisz więc przygotować się na to, że będziesz musiał poświęcić mu dużo czasu.

Kot orientalny krótkowłosy – socjalizacja

Gdy do twojego domu trafia niewielki kociak orientalny, musisz koniecznie pamiętać, aby zająć się jego socjalizacją. Wystawiając go w kontrolowany sposób na różne bodźce, dbasz o to, by wychować odważnego oraz skorego do zabawy kota. To niezwykle istotne, ponieważ dzięki temu, jeśli w przyszłości będą miały miejsce stresujące dla niego sytuacje, zwierzę będzie lepiej je znosić.

Kot orientalny krótkowłosy – dla kogo?

To koty, które są niezwykle aktywne. Z tego powodu często świetnie dogadują się z lubiącymi zabawy psami oraz z dziećmi o dużych pokładach energii. Jednocześnie nie nadają się raczej dla osób starszych oraz takich, które cenią sobie święty spokój. https://assets.pinterest.com/ext/embed.html?id=516295544773414123

Kot orientalny krótkowłosy wymaga atencji przez wiele godzin w ciągu dnia. Jeśli nie przepadasz za aktywnym spędzaniem czasu ze zwierzęciem, może okazać się, że ta rasa nie jest dla ciebie. Wtedy lepiej postawić na jakiś spokojniejsze zwierzęta, np. kota brytyjskiego.

Kot orientalny krótkowłosy – wygląd

Koty te mają intensywnie zielone lub dwukolorowe tęczówki. Ich oczy są skośne. Zwierzęta mają giętkie grzbiety oraz bardzo charakterystyczne, klinowate głowy, ozdobione trójkątnymi oraz ostro zakończonymi uszami. Wyróżnia je smukła budowa ciała, która pozwala im na istne popisy zwinności. Pod tym względem nie różnią się od kotów syjamskich orientalnych, które były podstawą do stworzenia tej rasy.

Kot orientalny biały czy kot orientalny czarny?

kot orientalny krótkowłosy-wygląd

W przeciwieństwie do kota syjamskiego, ta rasa występuje w bardzo różnych kolorach. Poniekąd możesz dobrać jej kolor do swoich własnych upodobań. Często spotykany jest czarny kot orientalny. Wśród umaszczeń pojawiają się też takie kolory jak:

  • niebieski;
  • czekoladowy;
  • liliowy;
  • złocisty;
  • rudy;
  • płowy;
  • kremowy.

Biały kot orientalny również się zdarza, choć w tym przypadku trzeba uważać na ewentualną głuchotę. Barw jest wiele i to, jakiego zwierzaka wybierzesz, zależy tylko od ciebie. Czasem warto poczekać, aż hodowca będzie miał kociaka w twoim wymarzonym kolorze. W końcu będziesz spędzał z tym zwierzęciem długie lata.

Ile waży kot orientalny krótkowłosy?

To raczej koty średniej wielkości, ze stosunkowo wyraźnym dymorfizmem płciowym. Samice ważą od 2 do 5 kg, a samce pomiędzy 3 a 6 kg. Wzrostem nie wyróżniają się na tle innych kotów i mierzą ok. 30 cm. Kot orientalny krótkowłosy to dobry wybór dla osób szukających przeciętnej wielkości zwierzęcia, który jednak charakteryzuje się zdecydowanie mniej typowym wyglądem. https://assets.pinterest.com/ext/embed.html?id=634444666271923676

Co powinien jeść kot orientalny krótkowłosy?

Koty są najbardziej mięsożernym gatunkiem zwierząt domowych. W ich diecie znajdują się głównie mięso i podroby, dlatego nie powinno ich zabraknąć w sposobie żywienia, który proponujesz mruczkowi. Postaw na karmę mokrą bez dodatku zbóż. Powinno znajdować się w niej przede wszystkim wysokiej jakości mięso, podroby oraz chrząstki, a także dodatek produktów pochodzenia odzwierzęcego. Dobrze zbilansowana karma zawiera także czasem niewielką ilość warzyw i owoców. Twój kot ma problemy z żołądkiem? Ustal sposób żywienia razem z zoodietetykiem.

Kot orientalny krótkowłosy a spacery

Behawioryści nie zalecają, aby koty mogły wychodzić na zewnątrz w pełni swobodnie, bez towarzystwa człowieka. Jednak świeże powietrze na pewno działa na ich korzyść. Z tego powodu musisz zapewnić swojemu podopiecznemu możliwość zażywania spacerów. Kup szelki, dzięki którym wyjdziesz z nim na zewnątrz pod kontrolą. 

Postaraj się też stworzyć wolierę zewnętrzną. Możesz przemienić w nią swój balkon albo przygotować ją na tarasie swojego domu. Pamiętaj, że im będzie większa i ciekawsza, tym lepiej! Umieść w niej podesty, kryjówki i masę ciekawych zabawek.

Jakich zabawek potrzebuje kot orientalny krótkowłosy?

Koty orientalne krótkowłose uwielbiają różne tekstury oraz dźwięki – kieruj się tym przy wyborze zabawek. Być może dobrym wyjściem okaże się np. szeleszcząca piłeczka zrobiona z papieru lub folii. Ciekawym rozwiązaniem są też wędki, które pozwolą ci na wspólną i bardzo aktywną zabawę z kotem. Sprawdzą się też pluszaki czy zabawki z kocimiętką. Niech będzie różnorodnie! 

kot orientalny-jakich zabawek potrzebuje

Pamiętaj, aby każdego dnia znaleźć chociaż chwilę na wspólną zabawę z twoim pupilem. W ten sposób dbasz zarówno o jego kondycję, jak i dobre samopoczucie. To kluczowe w utrzymaniu go w dobrym zdrowiu psychicznym.

Koty syjamskie – pomorskie i inne regiony. Znajdź hodowcę

Szukając kota orientalnego krótkowłosego, wybierz sprawdzonego hodowcę. Skontaktuj się ze swoim okolicznym klubem kota rasowego i dowiedz się, kto w twojej okolicy hoduje twoją wymarzoną rasę. W twojej okolicy nie występują koty syjamskie? Pomorskie czy inne województwo to nie jedyny teren, gdzie możesz szukać wymarzonego pupila. Czasem warto po niego pojechać dalej.

Następnie sprawdź opinię o wybranej hodowli w sieci lub wśród znajomych. Postaw na hodowcę zarejestrowanego w znanym związku, z którym dobrze ci się rozmawia. Pamiętaj, że dobry kontakt z nim będzie ważny także w późniejszych etapach życia twojego kota. Dzięki niemu będziesz mógł np. znaleźć odpowiedniego weterynarza czy szybciej rozpoznać symptomy związane z podupadającym zdrowiem zwierzęcia.https://assets.pinterest.com/ext/embed.html?id=805933295833757764

Ile kosztuje miesięczne utrzymanie i pielęgnacja kota?

To, ile będzie kosztować utrzymanie kota, zależy od wielu czynników, m.in. od ceny karmy. Można jednak uznać, że zwykle będzie wynosić około 130-230 złotych na miesiąc, przynajmniej jeśli chodzi o sam zakup jedzenia dla twojego podopiecznego. Czasem jednak będziesz musiał dokupić również zabawki czy nowe legowiska. 

Nie da się też ukryć, że kosztowne mogą być również wizyty u weterynarza. Jeśli twój kot orientalny krótkowłosy okaże się chory, być może będziesz musiał płacić miesięcznie od kilkuset do kilku tysięcy złotych za leki oraz badania. Z tego powodu, kupując zwierzę, należy nastawić się na ewentualność pojawienia się tego typu wydatków. 

Kot orientalny – cena kociaka z hodowli

Nie da się ukryć, że rasowe zwierzęta sporo kosztują. Cena kota orientalnego krótkowłosego jest wyższa, bo nie jest najpopularniejsza z polskich ras. Dlatego, chcąc takowego kupić, musisz liczyć się z wydatkiem rzędu nawet 4-5 tysięcy złotych. 

kot orientalny krotkowlosy maly.jpg

Weź pod uwagę, że ceny mogą zmieniać się bardzo szybko. Najlepiej zrobisz, kontaktując się bezpośrednio z ich hodowcą. Ponadto nie zapominaj, że niewykastrowane lub niewysterylizowane zwierzęta będą znacznie droższe, niż te, które nie są przeznaczone do hodowli. Dlatego, jeśli nie chcesz mieć kociąt, postaw właśnie na takiego podopiecznego.

Kot orientalny krótkowłosy to niezbyt popularna rasa, która sprawdzi się w domu wielbiciela syjamów. Zwierzęta te mają dużą potrzebę aktywności, ale są też niezależne. Zachwycają wyglądem i dostępne są w pełnej gamie umaszczeń.

Najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje orientalny kot?

Orientalny kot w Polsce będzie kosztował przynajmniej 3 500 złotych.

Ile kosztuje kot nietoperz?

„Koty nietoperze”, czyli peterebaldy, to jedna z najdroższych ras kotów, której cena waha się od 6 do 10 tysięcy złotych.

Ile lat żyje kot orientalny?

Koty orientalne żyją od 10 do 20 lat.

Ile kosztuje kot tygrysi?

Kot tygrysi kosztuje od 3 500 złotych.

Archiwum: listopad 2022
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)