Ta rasa psów łowieckich powstała przez skrzyżowanie gończych z Niemiec, Szwajcarii i Anglii. Pierwszy wzorzec rasy ustalono w 1932 roku. Gończy fiński do dziś pomaga skandynawskim myśliwym w polowaniach na zające i lisy, a także na inną leśną zwierzynę. Potrafi je wypłoszyć, ale też wytropić ranne, ponieważ jest to pies z grupy posokowców. Oznacza to, że szuka zwierzęcia po śladach farby (krwi). Dowiedz się, jak wygląda ten czworonóg i jaką ma osobowość!

Podstawowe informacje

? Rozmiarwysokość w kłębie: suki od 52 do 58 cm, psy od 55 do 61 cm;
masa ciała: ok. 25 kg
Szatasierść: średnio długa, przylegająca, prosta; obfity, miękki, krótki podszerstek;
maść: trójbarwna
❤️ Długość życia10–13 lat
? Charakterprzyjazny, żywy, energiczny, zrównoważony

Gończy fiński – opis rasy

szczeniaki gończy fiński na trawie

To średnich rozmiarów pies o silnej, wyprostowanej sylwetce i mądrym spojrzeniu. Wysokość psów wynosi 55-61 cm, a suk 52-58 cm.

  1. Ma trójkolorowe umaszczenie, czarny płaszcz, biały krawat, strzałkę na kufie i łapach, podpalany spód i nogi.
  2. Uszy są trójkątne, zwisające.
  3. Ogon ma długi cienki, zwisający lub wyprostowany w trakcie tropienia.
  4. Kufa wydłużona z łagodnym stopem.
gończy fiński
EtäKärppä via Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Rasa wyróżnia się doskonałym węchem i silnym instynktem łowieckim. To sprawia, że gończy fiński ma skłonności do ucieczek podczas spacerów, by gonić za kotem. Głośnym szczekaniem psy tej rasy oznajmiają, że właśnie odkryły coś w zaroślach.

Nie boi się zimy ani długich wycieczek

Gończy fiński na trawie

Psy tej rasy mają gęstą, krótką sierść, złożoną z podszerstka i gęstych, szorstkich włosów okrywowych. Nie marzną więc nawet w czasie mrozu. Uwielbiają aktywność na świeżym powietrzu, długie spacery, bieganie z możliwością tropienia. Chętnie uprawiają też sport wspólnie z właścicielem. Gończy fiński to zatem rasa psów nie tylko dla myśliwych. Sprawdzi się doskonale jako pies do towarzystwa dla rodziny lubiącej trekking, bieganie i rowerowe wycieczki. Najlepiej będzie się czuł na wsi, na dużym podwórku, gdzie może się swobodnie wybiegać.

Jak wychować gończego fińskiego, aby był posłuszny?

szczenięta gończy fiński bawią się na trawie

Rasa ta wymaga ułożenia już na etapie dorastania. Gończy fiński to pies inteligentny, który chętnie się uczy. Przedstawiciele rasy potrzebują jednak stanowczego i konsekwentnego podejścia, aby nauczyć się posłuszeństwa i dobrych relacji z otoczeniem. Gończy lubi dzieci i towarzystwo rodziny. Jest dość nieufny w stosunku do innych psów. Nie cierpi kotów ani innych małych zwierząt. Źle czuje się w ciasnych mieszkaniach w bloku. Nie najlepiej znosi samotność i ciszę. Jeśli nie ma okazji do biegania, to swoją frustrację oznajmia wyciem i niszczeniem domowych mebli.

W Polsce nie funkcjonuje hodowla tej rasy. Szczeniaki są hodowane i trenowane najczęściej w Szwecji i Finlandii. To właśnie tam doskonały pies myśliwski rasy gończy fiński jest bardzo znany i ceniony.

Bibliografia

FCI-Standard N° 51, 14.11.2000/EN, https://www.fci.be/Nomenclature/Standards/051g06-en.pdf, DATE OF PUBLICATION OF THE OFFICIAL VALID STANDARD: 17.07.1997.

Fot. ilustracyjne: EtäKärppä via Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Archiwum: marzec 2023
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.