Być może kojarzysz rasę bouvier des flandres z wybiegów i pokazów. Pies nazywany jest również (często błędnie): bouvier flandryjski, pies bouvier, bouvier de flandres albo bouviers des flandres. Psy flandryjskie wyglądają tam wręcz olśniewająco. Musisz jednak wiedzieć, że zawdzięczają to długim godzinom pracy swoich właścicieli. Niezadbany owczarek flandryjski to po prostu kudłaty, potargany pies. Zanim skusi cię jego wygląd, pamiętaj, że to od ciebie zależy, jak pies będzie się prezentował. To jednak nie wszystko – bouviery flandryjskie potrzebują dobrego pana, który poświęci im dużo czasu i uwagi. Myślisz, że jesteś w stanie zaspokoić wszystkie potrzeby takiego psa? Czytaj dalej, aby się przekonać.

Podstawowe informacje

? Rozmiarwysokość w kłębie: suki od 59 do 65 cm, psy od 62 do 68 cm;
masa ciała: suki od 27 do 35 kg, psy od 35 do 40 kg
Szatasierść: obfita, z twardym włosem okrywowym i miękkim podszerstkiem;
maść: szara lub pręgowana z czernią; dopuszczalna biała gwiazdka na piersi
❤️ Długość życia10–12 lat
? Charakterzrównoważony, odważny, inteligentny, energiczny

Owczarek flandryjski – opis rasy

Owczarek flandryjski czarny stoi na białym tle

Bouvier des flandres to sporych rozmiarów pies – osiąga 60-68 cm wysokości i 27-40 kg. Jego charakterystyczną sierść dość trudno utrzymać w czystości. W budowie tego psa bardzo ważne jest zachowanie pewnych proporcji. Długość tułowia powinna być równa jego wysokości w kłębie. Według standardu przyjmuje się też, że stosunek długości czaszki do kufy powinien wynosić 3:2. 

Bouvier des flandres – wzorzec

Bouvier des flandres na placu

Wzorzec rasy bouvier des flandres ustalony przez FCI w 2000 roku wygląda następująco:

 • głowa – masywna, lecz jednocześnie proporcjonalna do reszty ciała;
 • czaszka – raczej dłuższa niż szersza;
 • stop – tylko lekko zaznaczony;
 • ledwie widoczna bruzda czołowa;
 • nos – duży, okrągły, z szerokimi nozdrzami, lekko wypukły i zawsze w kolorze czarnym;
 • wargi – ciemne i przylegające;
 • mocna szczęka, zęby białe i równe, ułożone w zgryz nożycowy;
 • płaskie policzki;
 • bystre, szczere oczy – lekko owalne, w jak najciemniejszym kolorze;
 • czarne powieki;
 • przycięte w trójkąt, stojące uszy – wysoko osadzone i dosyć ruchliwe. Uszu niecięte powinny być mocno załamane i lekko zaokrąglone na końcach, przylegające do policzków,
 • szyja – dość krótka i umięśniona;
 • krótki, mocny i zwarty tułów;
 • krótki, szeroki grzbiet i lędźwie;
 • zad – powinien być przedłużeniem linii grzbietu i płynnie przechodzić w zaokrąglenie;
 • klatka piersiowa – głęboka i szeroka, ale nie beczkowata;
 • dość wysoko osadzony ogon powinien być przedłużeniem kręgosłupa; w niektórych krajach ogon przycina się na wysokości 2-3 kręgów;
 • kończyny są proste i równoległe, mocne i umięśnione;
 • skóra jest ściśle przylegająca, nie obwisła;
 • sierść – obfita, twarda, sucha, bez połysku, o długości około 6 cm. Jej kolor jest zwykle szary lub pręgowany, z dodatkiem czerni.

Bouviery flandryjskie – charakter

Bouvier flandryjski podczas treningu

Bouvier des flandres to z natury pies pasterski. Mimo, że przeważnie nie jest już strażnikiem stada, pozostał mu charakter pasterski. Jest odważny i inteligentny, wyjątkowo czujny i silny, a jednocześnie wierny i lojalny. Mocno przywiązuje się do domowników i źle znosi rozłąkę. Wbrew pozorom nie polubi życia na zewnątrz w kojcu lub na łańcuchu. Jeśli żyje z dala od człowieka, jest wówczas nieszczęśliwy.

Owczarek flandryjski i jego usposobienie

Psy te mogą być nieufne wobec obcych ludzi i zwierząt. Raczej nie mają skłonności do agresji – nie powinny szczekać ani atakować bez powodu. Po odpowiednim szkoleniu mogą stać się znakomitymi psami stróżującymi lub obronnymi do domu i gospodarstwa. Bouviery flandryjskie mają ogromny zapał do pracy. Są wytrzymałe i inteligentne. Bardzo chętnie spędzają ze swoim właścicielem czas na nauce. Bywają też uparte, dlatego zdecydowanie nie są to psy dla każdego. Lepiej sobie z nimi poradzisz, jeśli masz już jakieś doświadczenie w tresurze psów.

Bouvier des flandres w domu i mieszkaniu

Bouvier des flandres bawi się na dworze

Bouvier des flandres to pies, który potrzebuje dużej dawki ruchu. Niekoniecznie wyklucza go to jednak z życia w mieszkaniu. Aby jednak owczarek nie znudził się w miejskich czterech kątach, musisz codziennie zapewnić mu długie, ciekawe spacery. Oprócz aktywności fizycznej bouviery potrzebują też stymulacji umysłowej. Mogą okazać się świetnymi towarzyszami pieszych wędrówek lub rowerowych przejażdżek. Chłoną nowe informacje i chętnie się szkolą. 

Owczarek flandryjski potrzebuje ruchu

Owczarek flandryjski w biegu

Jeżeli nie zapewnisz takiemu psu odpowiedniego poziomu aktywności, będzie po prostu się nudził. Znudzony pies okaże się uciążliwy – będzie rozkopywał ogródek, więcej szczekał, niszczył meble, a nawet przejawiał zachowania agresywne. Nie będzie stwarzał podobnych problemów, jeśli zaspokoisz wszystkie jego potrzeby.

Bouviery flandryjskie a dzieci

Owczarek flandryjski doskonale nadaje się do domu z małym dzieckiem. Pies wykazuje się sporą cierpliwością do dzieci. Nie tylko znosi ich obecność, lecz nawet się nią cieszy. Bouvier dość długo zachowuje swój radosny, szczenięcy charakter. Będzie więc świetnym towarzyszem także dla starszych dzieci. Dorosłe psy są mniej chętne do frywolnej zabawy, ale nadal dobrze dogadają się z twoimi maluchami.

Bouviery flandryjskie – żywienie i pielęgnacja 

Bouvier flandryjski podczas treningu

Bouvier des flandres będzie czuł się najlepiej na tradycyjnej, domowej diecie. Musisz zapewnić mu zróżnicowany jadłospis, pełen wysokiej jakości mięsa, warzywa i kasze. Może sprawdzić się tu też gotowa karma. Jeśli masz zamiar kupować suchą lub mokrą karmę, upewnij się, że jest ona wysokiej jakości. Musi mieć dobry skład, który nie zaszkodzi twojemu psu. Owczarek powinien dostawać dwa posiłki dziennie. Dostosuj porcje do wielkości i poziomu aktywności fizycznej psa.

Pielęgnacja psa bouvier des flandres

bouvier des flandres leży na śniegu

Przechodzimy do kwestii estetycznych. Tutaj nie można zapominać o niezwykłej sierści bouviera. Owczarek flandryjski wymaga dość czasochłonnej pielęgnacji. Raczej nie traci zbyt wiele sierści, jednak przynosi na niej niemało brudu z ze spacerów. Po każdym powrocie do mieszkania trzeba wyczesać lub wymyć łapy z piachu, błota czy liści. Gęste futro ma tendencje do plątania się i filcowania. Dlatego musisz je dokładnie rozczesywać – przynajmniej raz na tydzień. Używaj do tego szczotki z twardego, lecz niezbyt gęstego włosia lub obrotowego zgrzebła.

Kąpiel owczarka flandryjskiego

Nie musisz zbyt często kąpać całego czworonoga. Psa rasy bouvier des flandres możesz myć mniej więcej raz na dwa miesiące. Używaj do tego wyłącznie szamponu przeznaczonego dla psów. Możesz też zastosować psią odżywkę, która ułatwi sprawne wyczesywanie. Pamiętaj, aby zawsze dokładnie wysuszyć psa po kąpieli. W przeciwnym razie może nabawić się od wilgoci odparzeń na skórze. Może też zajść potrzeba okazjonalnego strzyżenia sierści – szczególnie w okolicach brwi i brody.

Bouvier dog – historia i pochodzenie rasy

Bouvier des flandres początkowo służył jako pies pasterski i pociągowy. Jednak rewolucja technologiczna w rolnictwie sprawiła, że psy nie są już potrzebne do takich zadań. Obecnie używa się go do stróżowania i obrony, a także jako psa policyjnego. 

Bouvier des flandres stoi na trawie

Już sama nazwa rasy wyraźnie wskazuje jej pochodzenie. Bouvier dog wywodzi się z Flandrii – regionu podzielonego pomiędzy Belgię i Francję. Tamtejsi pasterze i hodowcy bydła wybierali miejscowe psy, uwzględniając ich konkretne cechy użytkowe. Mieszając je ze sobą, dążyli do stworzenia możliwie jak najlepszych psów do przepędzania stad zwierząt hodowlanych.

Rola owczarków flandryjskich dawniej i powstanie wzorca

W XX wieku owczarki te służyły do pilnowania owiec i krów. Strzegły też obejścia domu i gospodarstwa rolnego i były pomocne podczas transportowania towarów. Pierwszy standard bouvier doga powstał w 1903 roku, a oficjalny wzorzec pojawił się 9 lat później. Dziś nie jest to szczególnie popularna rasa. Można spotkać pojedyncze osobniki w Europie i Ameryce Południowej. Jednak często są one mylone z czarnym terierem i nie są doceniane.

Bouvier des flandres – cena

Bouvier des flandres bawi się z opiekunem

Cena psa bouvier des flandres jest zależna od wielu czynników. Wpływa na nią przede wszystkim jego pochodzenie, wiek, a nawet płeć. W zarejestrowanych hodowlach FCI średnia cena wynosi 3 tys. zł. Jednak najlepsze osobniki mogą kosztować nawet 4000 zł. Są to dość spore psy, które wymagają odpowiedniej diety i troski. Miesięczny koszt utrzymania owczarka flandryjskiego może wynosić nawet do 200 zł.

Bouvier des flandres – zdjęcia


Bouvier des flandres to pewne siebie psy z tendencją do dominacji. Gdy nie są odpowiednio wytrenowane, mogą okazać się trudne do opanowania. Zdecydowanie nie będą to psy dla osób, które nie mają czasu na opiekę nad czworonogiem. Jednak jeżeli poświęcisz zwierzakowi dużo uwagi i zapewnisz konsekwentne szkolenie, owczarek flandryjski z pewnością okaże się wspaniałym towarzyszem.

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 191, https://www.zkwp.pl/wzorce/191.pdf, data publikacji obowiązującego wzorca: 25.10.2000.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)