Owczarek kaukaski, potężny stróż z górskich regionów Kaukazu, to rasa psów o niezwykłej odwadze i wierności. Jego majestatyczna postura i nieugięta postawa kryją serce pełne oddania dla rodziny. Czy wiesz, jakie sekrety skrywa ten imponujący czworonóg? Zapraszamy do odkrycia fascynującego świata owczarka kaukaskiego!

Jakie są podstawowe fakty o owczarku kaukaskim?

Ogólny wyglądharmonijnie zbudowany, silny pies o mocnym kośćcu i muskulaturze
Rozmiarwzrost psa – ok. 72–75 cm, wzrost suki – 67–70 cm
waga – od 45 kg u suk i od 50 kg u samców
Szatasierść: prosta, gruba, nie krótsza niż 5 cm, z obfitym podszerstkiem
umaszczenie: jednolite lub łaciate, dowolne prócz czekoladowego, błękitnego, czarnego jednolitego
Charakterzrównoważony, pewny siebie, opanowany, nieustraszony, niezależny, czujny, nieufny wobec obcych
Długość życia10–12 lat
PochodzenieZSRR
Przeznaczeniepies stróżujący
Klasyfikacja FCIgrupa 2 (pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do bydła), sekcja 2.2 (molosy typu górskiego); nie podlega próbom pracy

Jak wygląda owczarek kaukaski?

Owczarek kaukaski na smyczy w mieście

Owczarek kaukaski ma bardzo zwartą i krępą budowę ciała o sylwetce wpisanej w prostokąt. Pies tej rasy onieśmiela swoją wielkością. Wysokość w kłębie u psów może osiągać nawet 85 centymetrów. Suki są nieznacznie drobniejsze i mierzą do 75 centymetrów. Waga waha się od 45 do 64 kilogramów, w zależności od płci i wieku. 

Masywne ciało owczarka kaukaskiego otula gęsta dwuwarstwowa półdługa sierść. Na szyi tworzy się obfita kryza, a ogon zdobi wyraźne pióro. Wzorzec rasy dopuszcza niemal każde umaszczenie, jednak pies nie może być czarny, brązowy i brunatny. 

Jakim psem jest kaukaz?

Owczarek kaukaski to rasa typowo użytkowa. Te psy zostały stworzone do pracy, dlatego do dzisiaj najlepiej czują się pełniąc rolę stróżów i obrońców swojej rodziny. 

Jaki charakter ma owczarek kaukaski?

Owczarek kaukaski idzie po moście

Z natury kaukazy są psami zrównoważonymi. Nigdy nie powinny okazywać agresji i nie atakują, jeśli nie zostaną sprowokowane. Trzeba jednak zaznaczyć, że nawet drobne błędy w wychowaniu i socjalizacji mogą sprawić, że staną się niebezpieczne i nieprzewidywalne. 

Owczarki kaukaskie nie tolerują obcych na swoim terenie. Jeżeli poczują, że ich dom albo rodzina są zagrożone, nie wahają się zaatakować, używając całej swojej siły. A tej – o czym trzeba pamiętać – mają niemało. Zdecydowanie jest to więc rasa dla doświadczonych przewodników, którzy doskonale wiedzą, w jaki sposób będą pracować z psem. 

Jak usposobienie tego psa wiąże się ze stróżowaniem?

Owczarek kaukaski siedzi

Kaukaz służył człowiekowi, pilnując stad w terenie, w którym przebywał sam. Właśnie dlatego psy są naturalnie predysponowane do podejmowania samodzielnych decyzji. Relację z nimi trzeba budować na szacunku i żelaznej konsekwencji, ale także łagodności i spokoju. 

Na co dzień kaukaski owczarek może wydawać się bardzo spokojny, wręcz leniwy czy ociężały. Tymczasem pies ten pozostaje w stałej czujności i zawsze wie, co się wokół niego dzieje. Jeżeli sytuacja tego wymaga, to zaatakuje skutecznie, ale raczej niepostrzeżenie i znienacka. 

Czy owczarek syberyjski (kaukaski) to zdrowa rasa?

Owczarek kaukaski zimą z rodziną

Owczarki kaukaskie są niezwykle odporne na trudne warunki atmosferyczne. To zdrowa użytkowa rasa, która co do zasady nie cierpi na szczególne choroby o podłożu genetycznym (chociaż w pseudohodowlach mogą oczywiście zdarzać się wyjątki). Warto jednak zaznaczyć, że tak jak wszystkie psy ras olbrzymich, narażone są na skręt żołądka oraz dysplazję stawów biodrowych. 

Jak wygląda pielęgnacja owczarka kaukaskiego?

Pielęgnacja owczarka kaukaskiego nie jest szczególnie trudna. Pies ma jednak bardzo gęstą i dwuwarstwową sierść, a także podszerstek, który obficie linieje. Wymaga intensywnego szczotkowania przynajmniej trzy razy w tygodniu. Wskazana jest także regularna kontrola uzębienia, ze względu na potencjalne odkładanie się kamienia nazębnego. 

Co trzeba wiedzieć o hodowli owczarka kaukaskiego?

Owczarek kaukaski – szczeniak

Owczarek kaukaski to bardzo wymagająca rasa, która wymaga żelaznej konsekwencji i wczesnej socjalizacji. Właśnie dlatego trzeba wybierać hodowlę, w której pieski mają od urodzenia kontakt z ludźmi i innymi zwierzętami.

Braki w socjalizacji lub błędy w planie hodowlanym mogą poskutkować tym, że pies będzie wykazywał nadmierne zachowania agresywne. Właśnie dlatego hodowlę trzeba wybierać bardzo ostrożnie i rozważnie. Oczywiście, powinna ona wystawiać psiakom rodowody FCI (czyli być zrzeszona w ZKwP). Jeśli chcesz kupić kaukaza, psa wybieraj po zasięgnięciu rady u miłośników rasy i doświadczonych właścicieli. 

Dlaczego nie warto kupować kaukaza z pseudohodowli?

Niestety, w pseudohodowlach często sprzedawane są owczarki kaukaskie pochodzące z przemytu, których przeszłość trudno zweryfikować. Kupno takiego zwierzęcia zazwyczaj kończy się tragedią zarówno dla niego, jak i dla opiekuna, który nie potrafi poradzić sobie z psem i w najlepszym wypadku oddaje go do schroniska. 

Jak wygląda wybór małego owczarka kaukaskiego?

Pamiętaj, że dobry hodowca nie zarezerwuje ci psiaka w pierwszej dobie jego życia wyłącznie pod kątem umaszczenia czy innych cech zewnętrznych. Po okresie obserwacji i rozmowie z tobą wskaże natomiast pieska, który potencjalnie najlepiej wpisze się w twoje potrzeby. 

Ile kosztuje owczarek kaukaski?

Owczarek kaukaski z profilu

Szczeniaki owczarka kaukaskiego to obecnie wydatek od 3 do nawet 7 tysięcy złotych. Wszystko zależy od wielu czynników, takich jak renoma hodowli czy rodowód szczeniąt. 

Dla kogo odpowiedni będzie owczarek kaukaski?

Owczarek kaukaski szczeniak na trawie

Owczarek kaukaski to pies, który nadaje się wyłącznie dla doświadczonego, konsekwentnego i stabilnego przewodnika. Taka osoba doskonale zdaje sobie sprawę, dlaczego chce pracować właśnie z tym psem.

Jakiego szkolenia wymaga szczeniak tej rasy?

Kaukaz jest urodzonym stróżem. Spełnia wszystkie kryteria i jest:

  • uważny;
  • spostrzegawczy;
  • bardzo silny;
  • niezwykle odważny.

Nie wymaga żadnego doszkalania obronnego. Wręcz przeciwnie, trzeba szkolić psa w taki sposób, aby stabilizować jego instynkty, a nie podjudzać agresję. Szkolenie owczarka kaukaskiego z posłuszeństwa i przywołania stanowi minimum, na którym nie wolno poprzestać.

W jakiej przestrzeni kaukaz czuje się najlepiej?

Kaukaz nie nadaje się do życia w mieście. Nawet dom z ogrodem to dla niego za mało. Rasa polecana jest przede wszystkim osobom, które mieszkają na łonie natury, najlepiej z daleka od skupisk ludzkich, dlatego potrzebują dodatkowej ochrony. Duży wybieg do stałego patrolowania to niezbędne minimum dla owczarka kaukaskiego. Teren powinien być jednak zabezpieczony. Pies powinien mieć jak najmniejsze szanse, aby się z niego wydostać. Dla napotkanych na wolności osób i zwierząt może stanowić poważne niebezpieczeństwo. 

Czy owczarek kaukaski to dobry towarzysz dzieci i seniorów?

Owczarek kaukaski zimą

W stosunku do dzieci w swojej rodzinie dobrze ułożony kaukaz nie powinien wykazywać żadnych zachowań agresywnych. Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że malucha nie wolno zostawiać samego z tak ogromnym zwierzęciem. Same gabaryty owczarka kaukaskiego stanowią zagrożenie dla małych dzieci. Nawet podczas zabawy kaukaz może niechcący porządnie je poturbować. Zdecydowanie nie jest to także rasa dla osób starszych. 

Dla kogo kaukaz nie będzie dobrym wyborem?

Czasem kupno lub adopcja tego psa nie jest najlepszym pomysłem. Raczej nie powinny ich przygarniać osoby, które nie mają doświadczenia z rasą, lub chociażby z innymi obronnymi psami górskimi. 

Jaka jest historia owczarka kaukaskiego?

Nazwa rasy odnosi się do jej pochodzenia. Przedstawiciele tej rasy od wieków strzegli stad owiec na trudnych górskich terenach Zakaukazia i Astrachania. Pomimo ciągłego kontaktu z owcami nigdy nie były to jednak psy pasterskie, tylko obronne. Ich zadaniem była walka na śmierć i życie z każdym drapieżnikiem, który zagrozi stadu. 

Do czasów po II wojnie światowej psy te były hodowane amatorsko, głównie przez pasterzy. Zwierzęta słynęły z ogromnej odwagi, waleczności i agresji. Bez cienia lęku i wahania zabijały w pojedynkę nawet po kilka wilków. 

Jak rozwijała się rasa?

Z czasem w Związku Radzieckim rozpoczęto oficjalną hodowlę kaukazów, jednak głównie po to, aby po krzyżówkach z innymi rasami doprowadzić do wyhodowania moskiewskiego psa stróżującego. Część psów, tych najbardziej agresywnych, wysyłano do NRD, gdzie miały pracować w służbach mundurowych.

W naszym kraju pierwsze owczarki kaukaskie pojawiły się pod koniec lat siedemdziesiątych. Obecnie w ZKwP zarejestrowanych jest kilka bardzo dobrych hodowli, które od lat pracują nad wydawaniem wyłącznie psów o dobrym i stabilnym charakterze. 

Jak owczarki kaukaskie prezentują się na zdjęciach?

Jakie są ciekawostki o rasie pies kaukaski?

Mioty owczarków kaukaskich są naprawdę pokaźne. W standardowym miocie przychodzi na świat około piętnastu szczeniąt. Jest to problematyczne nie tylko z perspektywy suki, która musi wychować tak liczne potomstwo, ale także samego hodowcy. 

Owczarki kaukaskie znajdują się na liście ras psów uznawanych za niebezpieczne w wielu krajach, także w Polsce. 

Owczarek kaukaski to typowy pies stróżujący, który najlepiej czuje się w dużej przestrzeni, gdzie może mieć wiele swobody. Trzeba go jednak odpowiednio wyszkolić i chronić przed ucieczką, ponieważ dla obcych osób może być niebezpieczny. Zdecydowanie nie jest to pies dla każdego.

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 328 /02.03.2011/EN, https://www.zkwp.pl/wzorce/328.pdf, data publikacji oryginalnego wzorca: 13.10.2010.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.