Fila brasileiro jest psem odważnym, walecznym i niezwykle wiernym. W swojej ojczyźnie stał się wręcz synonimem bezgranicznego oddania. Jest ono jednak okupione dużą niechęcią do obcych, która przy nieodpowiedniej socjalizacji może zamienić się w agresję. Aby tego uniknąć, konieczne jest prawidłowe wychowanie i szkolenie, które zostanie przeprowadzone przez osobę znającą charakter i potrzeby tej rasy. 

Podstawowe informacje

? Rozmiarwysokość w kłębie: suki od 60 do 70 cm, psy od 65 do 75 cm;
masa ciała: suki min. 40 kg, psy min. 50 kg
Szatasierść: krótka, gęsta, gładka
maść: jednolita prócz białej, mysiej; pręgowana na jednolitym tle; niedopuszczalna łaciata, błękitna, czarna podpalana
❤️ Długość życia9–11 lat
? Charakternieufny wobec obcych, spokojny, cierpliwy, łagodny, posłuszny, lojalny, odważny

Fila brasileiro – wzorzec rasy i wygląd

Fila brasileiro na trawie

Fila brasileiro to ogromny pies o imponujących mięśniach i grubych kościach. Jego wysokość w kłębie może dochodzić nawet do 75 centymetrów. Waga przewidziana we wzorcu wynosi do 40 kilogramów dla suki i 50 kilogramów dla samca. 

Mamy więc do czynienia z bardzo dużym i silnym zwierzęciem, które jednak porusza się lekko i bardzo szybko. Jego ciało jest proporcjonalne i muskularne, a sylwetka wpisana w prostokąt. Charakterystyczną cechą tej rasy jest gruba i luźna skóra. 

Fila brasileiro – umaszczenie i okrywa

Fila brasileiro ma krótką i gęstą sierść, która dobrze przylega do ciała. Wzorzec rasy dopuszcza wszystkie jednolite umaszczenia za wyjątkiem:

  • niebieskiego;
  • czarnego podpalanego;
  • białego;
  • mysiego.

Możliwe są także maść pręgowana oraz białe znaczenia na końcu ogona, piersiach i łapach. 

Fila brasileiro – zachowanie i charakter

Fila brasileiro jest psem niezwykle odważnym i czujnym. Właśnie dlatego świetnie sprawdza się w roli psa obronnego i stróżującego. Obecnie zwierzęta te wykorzystywane są przede wszystkim w tych celach. Nie pozwolą żadnym obcym osobom wedrzeć się na ich teren. 

Fila brasileiro – agresja

Fila brasileiro na spacerze z kobietą

W internecie bardzo łatwo znaleźć nagrania, na których widać fila brasileiro atakujące sędziów na wystawach. Co więcej, przez wiele lat normą było ocenianie tych psów z pozycji klatki, ponieważ hodowcy zaznaczali, że zwierzę może rzucić się na przechodzące osoby bez żadnego ostrzeżenia. 

Przekonanie, że jest to rasa agresywna i niezwykle groźna poskutkowało tym, że przez lata hodowcy sprzedawali osobniki o właśnie takich cechach. Przyciągnęło to osoby o wątpliwych intencjach, które wykorzystywały psy do niekoniecznie legalnych zajęć. Wszystko to stworzyło złą reputację fila brasileiro. Charakter, który przypisuje się tym psom, wydaje się być nienajlepszy. Czy faktycznie jest to pies, który bez powodu rzuca się na ludzi? 

Tak jak w przypadku każdego innego zwierzęcia, wszystko zależy od człowieka. Fila brasileiro nie musi być agresywny. Powinien jednak pochodzić z dobrej hodowli i trafić do odpowiedzialnego przewodnika, który będzie go szkolił w odpowiedni sposób. 

Fila brasileiro – zdrowie i żywienie

Fila brasileiro to bardzo odporny pies. Rasa nie jest narażona na wiele chorób genetycznych dla niej typowych. Niektóre osobniki mogą cierpieć na postępowy zanik siatkówki (PRA) oraz problemy z budową powieki. 

Tak jak większość bardzo dużych ras, fila narażony jest na dysplazję stawów biodrowych i łokciowych. W okresie dorastania ważne jest zapewnienie psu dobrego żywienia oraz dostosowanie aktywności do jego możliwości. W hodowli zapytaj także koniecznie o prześwietlenia. 

Zmorą dużych ras jest skręt żołądka. Ta przypadłość dotyka także fila brasileiro, dlatego zaleca się unikanie dużej aktywności bezpośrednio po jedzeniu. Staraj się także dzielić posiłki psa na mniejsze porcje. 

Mastif brazylijski – pielęgnacja

Sama szata fila brasileiro nie jest trudna w pielęgnacji. Jego sierść wypada przez cały rok w niewielkich ilościach, jednak na wiosnę i jesień linienie staje się bardziej intensywne. Twarde włosy mogą wbijać się w tapicerkę, dlatego ich posprzątanie bywa trudne. Najlepszym rozwiązaniem będzie dokładne wyczesywanie zwierzęcia gumową rękawicą lub szczotką z miękkim włosiem. W okresie linienia przyda się furminator. 

Kąpiele konieczne są wyłącznie w momencie, kiedy pies się ubrudził – na przykład po spacerze w lesie. Używaj wówczas szamponu dla ras krótkowłosych. Nie są potrzebne żadne odżywki, natomiast czworonoga trzeba dokładnie wysuszyć. 

Hodowla rasy fila brasileiro

Fila brasileiro leży na trawie

Fila brasileiro to rasa uznana przez Międzynarodową Federację Kynologiczną. Właśnie dlatego w poszukiwaniu szczeniaka najlepiej rozglądać się za hodowlą zrzeszoną w Związku Kynologicznym w Polsce. W ten sposób będziesz mieć pewność, że zwierzę jest zgodne ze wzorcem rasy zarówno pod względem wyglądu, jak i charakteru. 

To bardzo istotne, ponieważ fila brasileiro to trudne psy, które mogą mieć skłonność do nadmiernej agresji. Branie takiego zwierzęcia z niepewnego źródła może skutkować tym, że trafisz na osobnika, nad którym nie będzie można zapanować. 

Zanim kupisz szczeniaka, koniecznie odwiedź wybraną przez siebie hodowlę po to, aby poznać jego rodziców. Jeżeli będą oni dobrze zsocjalizowani i zrównoważeni, zachodzi większe prawdopodobieństwo, że piesek także nie będzie miał problemów z emocjami.

Przed wyborem hodowli warto skorzystać z porad miłośników rasy. Znajdziesz je na forum fila brasileiro lub na grupach w social mediach. 

Fila brasileiro – cena

Jeśli planujesz zakup fila brasileiro, cena szczeniaka waha się obecnie od 4,5 do 6 tysięcy złotych. Psy te nie są w naszym kraju szczególnie popularne, jednak znalezienie hodowli nie powinno być problemem. 

Historia rasy psa fila brasileiro

Fila brasileiro leży na plecach

Warto wiedzieć więcej o rasie fila brasileiro przed jej wyborem. Zwierzęta te były wszechstronnymi psami pracującymi. Występowały na terenie całej Ameryki Południowej. Stróżowały na plantacjach, bywały jednak używane do zaganiania bydła oraz niezbyt etycznego dyscyplinowania zbiegłych niewolników.

Praca na brazylijskich plantacjach nie należała do łatwych. Warunki były ciężkie, a podejście do hodowli – mało humanitarne. W rezultacie przetrwały wyłącznie najsilniejsze osobniki. 

Wzorzec rasy fila brasileiro

Ze względu na rozległość Brazylii, w różnych częściach kraju rozwinęły się rozmaite warianty tej rasy. Jednolity wzorzec, podobny do tego, który obowiązuje dzisiaj, stworzył dr Paulo Santos Cruz. W latach 30. XX wieku zaczął on poszukiwać psów odpowiadających konkretnemu kanonowi. 

W 1946 roku w brazylijskim związku kynologicznym powstał pierwszy zapis o możliwości przyznawania rodowodów rasie fila brasileiro. Przez Międzynarodową Fundację Kynologiczną (FCI) została ona uznana w 1968 roku. Obecny wzorzec obowiązuje od 2004 roku. 

Fila brasileiro – dla kogo?

Fila brasileiro siedzi z kobietą

Fila brasileiro zdecydowanie nie jest rasą dla początkującego psiarza. Co więcej, jest ona uznawana na tyle trudną, że nawet doświadczeni przewodnicy mogą mieć problem z jej prawidłowym ułożeniem. 

Fila brasileiro – temperamentny pies

Fila ma bardzo trudny, silny i niezależny charakter. Szkolenie psów tej rasy nie należy do łatwych, jednak powinno przebiegać z niezachwianą konsekwencją i cierpliwością. Fila brasileiro mają dużą skłonność do dominacji, są niezależne i uparte. W żadnym wypadku nie wolno używać w stosunku do nich przemocy. Najlepszym opiekunem będzie osoba doświadczona, spokojna, stabilna emocjonalnie i niezwykle cierpliwa. 

Ułożony i dobrze wychowany fila brasileiro będzie bardzo wiernym towarzyszem rodziny. Dla dzieci jest bardzo łagodny i chętnie spędza z nimi czas, o ile uznaje je za osoby zaufane i bliskie.

Fila brasileiro jako pies pracujący

Fila brasileiro będzie doskonałym psem stróżującym. Ma silne poczucie własności i jest niechętny, a niekiedy wręcz wrogi w stosunku do obcych. Każdy gość musi być wprowadzony do domu przez opiekuna, tak aby pies nie uznał go za zagrożenie. Zwierzak nie powinien być zaczepiany, dotykany ani głaskany przez obcych. 

Fila brasileiro – ciekawostki

Fila brasileiro porusza się inochodem. Oznacza to, że unosi jednocześnie obydwie kończyny z jednej strony ciała.

Jak wskazuje wzorzec rasy, fila brasileiro bywa trudny i wymagający. Pies ten jest doskonałym stróżem i obrońcą. Trzeba jednak dołożyć wszelkich starań, aby nie stał się agresywny. W przeciwnym razie może stanowić zagrożenie dla każdego stworzenia, które uzna za potencjalnego wroga. Zdecydowanie nie jest to rasa dla każdego.

Bibliografia

FCI-Standard N° 225/ 04.10.2016 / EN, https://www.zkwp.pl/wzorce/225.pdf, rewizja tłumaczenia polskiego sierpień 2022 Mirosław Redlicki, data publikacji obowiązującego wzorca: 29.09.2016.

Archiwum: marzec 2023
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.