Łatwy w pielęgnacji, chętny do współpracy i z zamiłowaniem podejmujący wyzwania w psich zawodach właśnie taki jes australian stumpy tail cattle dog. Co jeszcze warto wiedzieć o przedstawicielach tej rasy? Sprawdź, jak wygląda taki czworonóg, w jaki sposób o niego dbać. Przeczytaj nasz tekst!

Podstawowe informacje

? Rozmiarwysokość w kłębie: samice od 43 do 48 cm, samce od 46 do 51 cm
masa ciała: od 16 do 23 kg
Szatasierść: prosty, twardy, krótki włos okrywowy; miękki, gęsty podszerstek
maść: niebieska jednolita albo przesiana; ruda przesiana
❤️ Długość życiado 16 lat
? Charakterczujny, inteligentny, żywy, odważny, wierny

Australian stumpy tail cattle dog – wzorzec rasy i umaszczenie

Australian stumpy tail cattle dog został wyhodowany do współpracy z człowiekiem. Jest to średniej wielkości pies – jego wysokość w kłębie wynosi odpowiednio od 43 do 48 cm u suk i od 46 do 51 cm u samców. Psy ważą zwykle od 16 do 23 kg.

Przedstawiciele tej rasy odznaczają się proporcjonalną budową, choć ich wygląd jest nieco surowy. Każdy pies jest mocno zbudowany, a sylwetka wydaje się dość kwadratowa. Szczenięta najczęściej rodzą się ze szczątkowym ogonem – i taki właśnie, według wzorca rasy, powinien on być. Czworonogi długoogonowe nie mogą bowiem stać się psami wystawowymi.

Sierść i umaszczenie tego psa rodem z Australii

Sierść australian stumpy tail cattle dog składa się z dwóch warstw. Pod dość krótkim, twardym i prostym włosem okrywowym znajduje się miękki i gęsty podszerstek. Co ciekawe, włosy nie mają równiej długości na całym ciele psa. Najkrótsze są na głowie i łapach. Najdłuższa z kolei jest sierść na szyi. W przypadku australian stumpy tail cattle dog akceptowalne przez FCI jest umaszczenie niebieskie dereszowate (wymieszane włosy czarne i białe) lub rude dereszowate (pomieszane włosy białe i rude). Dopuszczalne jest występowanie czarnych lub rudych łat na głowie i tułowiu psa. Warto przy tym zaznaczyć, że szczeniaki tej rasy rodzą się albo zupełnie białe, albo z łatami, które pozostają psu na całe życie.

Charakter rzadkich australijskich psów

Rasa znana jest ze swojego temperamentu. Psy są żywiołowe, bystre, przyjazne i zawsze chętne do zabawy. Australian stumpy tail cattle dog mocno przywiązuje się do swojego opiekuna i niechętnie się od niego oddala. Lubi dzieci, jednak z uwagi na jego skoczność i niepohamowaną chęć zabawy z najmłodszymi pies nie powinien bawić się bez nadzoru dorosłych. Australijski psiak jest przy tym bardzo opiekuńczy i szybko ludzkie dzieci potraktuje jak własne, starając się chronić je przed obcymi. Wobec tych pies pozostanie bardzo nieufny. W otoczeniu australian stumpy tail cattle dog mogą być hodowane inne zwierzęta. Pies tej rasy został jednak wyhodowany jako pasterski, czasem może więc próbować je zaganiać.

Australian stumpy tail cattle dog – hodowla

Pies rasy australian stumpy tail cattle dog potrzebuje codziennie dużej dawki ruchu. Polecany jest jako towarzysz dla osób bardzo aktywnych. Będzie świetnym psem rodzinnym dla miłośników górskich wycieczek. Docenią go osoby, które planują jazdę na rowerze w psim towarzystwie – jest bardzo wytrzymały.

Australijski czworonóg to też świetny kandydat dla opiekunów, którzy chcieliby uprawiać z pupilem psie sporty. Przedstawiciel tej rasy może brać udział w zawodach:

  • obedience;
  • agility;
  • flyballu;
  • frisbee.

Historia rasy, czyli skąd wywodzi się australian stumpy tail cattle dog?

Przodkiem australian stumpy tail cattle dog były psy rasy Hall’s heeler wyhodowane przez Thomasa Halla w XIX wieku. Hodowca ten sprowadził do Australii drovers dogs – psy poganiające popularne wówczas na terenie Wielkiej Brytanii. Jego celem było wyhodowanie rasy odpornej na trudne warunki panujące w Australii. Skrzyżował więc sprowadzone psy z rodzimymi w Australii dingo, aby w ten sposób zapewnić nowej rasie długowieczność i dobre zdrowie. Pierwsze szczenięta pojawiły się na świecie w 1840 roku i do śmierci Halla w 1870 r. pozostawały jedynie w rękach jego rodziny. Później zwierzęta zostały sprzedane, a w 1897 roku powstał wzorzec rasy. Z czasem jej popularność zaczęła spadać, a psom groziło wyginięcie. Dopiero w 1988 roku w Australii rozpoczęto program odbudowy rasy, który zakończył się sukcesem. Na uznanie przez FCI australian stumpy tail cattle dog musiały jednak czekać aż do 2005 roku.

Zdrowie rasy i najczęstsze choroby

Psy rasy australian stumpy tail cattle dog są niezwykle zdrowe i odporne na trudne warunki klimatyczne. To jedne z najzdrowszych i najbardziej długowiecznych czworonogów! Może im jednak zagrażać postępujący zanik siatkówki. Obecnie dostępny jest już test genetyczny, dzięki któremu można wcześnie potwierdzić lub wykluczyć chorobę. U szczeniąt, które mają ok. 7 tygodni, warto także wykonać badanie słuchu, bo psy cierpią czasem na głuchotę (choć zdarza się to bardzo rzadko!).

Pielęgnacja sierści australijskich psów

Pies australian stumpy tail cattle dog to idealny towarzysz dla opiekunów, którzy zabiegom pielęgnacyjnym ulubieńca nie lubią poświęcać zbyt wiele czasu. Sierść pupila wystarczy przeczesać gumowym zgrzebłem raz na jakiś czas. W ten sposób usunięty zostanie martwy włos i naskórek. Zabieg ten warto powtarzać nieco częściej w okresie linienia. Poza tym raz na kilka miesięcy można wykąpać ulubieńca.

Australian stumpy tail cattle dog to wesoły i pełen temperamentu pies, który potrzebuje jednak wiele bliskości i nie odstępuje opiekuna na krok. Jest lojalny i oddany właścicielowi, a do szczęścia (poza uznaniem) potrzebuje jedynie dużo ruchu. Sprawdzi się więc jako towarzysz miłośników wielu sportów!

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 351, https://www.zkwp.pl/wzorce/351.pdf, data publikacji obowiązującego wzorca: 06.07.2005.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.