Kot perski nie bez powodu jest tak rozpoznawalny. Charakterystyczny, wklęsły pysk sprawia, że trudno go pomylić z jakąkolwiek inną rasą. Niestety, wygląd wiąże się z wieloma chorobami, na jakie te zwierzęta mogą cierpieć. Czy powinieneś się tym zrażać? Te szlachetne zwierzęta odznaczają się niezwykłym charakterem. Są łagodne i dostojne jednocześnie. Wybierane są nawet przez rodziny z dziećmi, a np. persy szynszylowe charakteryzują się przy okazji ciekawym umaszczeniem. Czy te zalety sprawiają, że jest to rasa dla każdego? Przeczytaj i przekonaj się, czy ta rasa kota będzie odpowiednia dla ciebie!

Co warto wiedzieć o kotach perskich?

Charakterystyczne cechyspłaszczony pyszczek, krótkie nogi, masywna budowa
Rozmiarwysokość w kłębie: do 35 cm;
waga: od 4 do 7 kg
Szatafutro: długie, z puszystym ogonem, kryzą i pędzelkami między palcami i w uszach;
maść: dopuszczalne wszystkie kolory w różnych zestawieniach
Charakterłagodny, spokojny, nieco samotniczy
Długość życia12-17 lat
Głoscichy, melodyjny
PochodzenieIran

Jak wygląda kot perski?

kot perski-wyglad

Persy to koty o krępej budowie ciała, ze stosunkowo krótkimi łapami i niedługim ogonem. Ten powinien być także mocny i gruby. Głowa tych kotów jest proporcjonalnie duża i okrągła, z małymi, ale szeroko rozstawionymi oczami i uszami. Powinny mieć mocną brodę, ale z silną i prostą szczęką. Ich cechą charakterystyczną jest kryza rosnąca wokół głowy, przypominająca nieco lwią grzywę. Czoło tego kota powinno być wypukłe, z pełnymi policzkami. Podaje się, że jego średnia długość sierści to ok. 10 cm, w związku z czym wymaga on regularnej pielęgnacji. Przedstawiciele tej rasy nie szczególnie zwinni, jednak poruszają się z elegancją. Wspomniany na początku kot perski krótkowłosy to w istocie kot egzotyczny, czyli odrębna rasa hybrydowa, do której stworzenia wybrano właśnie m.in. persa.

Ile ważą koty perskie?

Kot perski jest zaliczany raczej do tych o średniej wielkości. Czy są ciężkie? Samce ważą nawet do 7 kg! Małe samice mogą mieć zaś ok. 3,5 kg, choć zdarzają się też i takie, które są niewiele mniejsze od przeciwnej płci i osiągają 6 kg wagi. To, w połączeniu z olbrzymią ilością sierści, sprawia, że mogą wyglądać na naprawdę olbrzymie zwierzęta, chociaż w praktyce wcale takie nie są. Nie da się jednak ukryć, że z daleka mogą robić duże wrażenie.

W jaki sposób kot perski przyciąga swoim wyglądem?

Persy są masywne, a elegancki wykrok i znudzone spojrzenie sprawia, że kot perski wygląda na prawdziwego kociego arystokratę. A takiemu przecież mało kto może się oprzeć! Jeśli np. z powodów zdrowotnych zależy ci na niewielkim podopiecznym, może okazać się, że to nie jest odpowiednia rasa dla ciebie. Nie da się jednak ukryć, że kot perski biały będzie doskonale wyglądał w każdym wnętrzu.

Jakie umaszczenie może mieć kot perski?

kot perski-umaszczenie

Kot perski może występować w olbrzymiej gamie odmian kolorystycznych. Możliwe jest nawet ok. 150 rodzajów umaszczeń! Należy jednak zwrócić uwagę na to, że kot perski rudy nie oznacza tego samego, co np. kot perski dymny. Umaszczenia można podzielić na kilka wzorów:

  • szylkretowe;
  • szynszylowe;
  • jednobarwne;
  • dwubarwne;
  • colorpoint.

Osobno kategoryzowane są z kolei konkretne kolory. Jest więc kot perski biały, kot perski niebieski, kot perski szary czy rudy. To właśnie z takich połączeń następnie tworzy się szeroka paleta maści, np. kot jednobarwny rudy albo kot szynszylowy szary. Należy to brać pod uwagę. Paradoksalnie jednak tak wiele barw do wyboru sprawia, że możesz wybrać dokładnie takie zwierzę, jakie tylko ci się zamarzy. Co ciekawe, występuje również kot perski tricolor. 

Jaki jest charakter kota perskiego?

Persy to niebywale spokojne koty, które od skakania po meblach wolą spacery na ziemi. Mają mocno schowany instynkt łowiecki. Są bardzo spokojne i przyjazne. To doskonały wybór dla wszystkich osób, które chcą mieć pod swoim dachem uwielbiającego głaskanie arystokratę. To zwierzaki, które naprawdę kochają kontakt z człowiekiem. Osoba, która raz się na nie zdecyduje, pokocha całym sercem ich niezwykłą osobowość. Kot perski jest uznawany za ciche zwierzę. Rzadko miauczy i informuje o swojej obecności. Jeśli cenisz sobie spokój lub nie możesz mieć zbyt głośnego kota, będzie to świetna rasa dla ciebie.

Czy koty perskie lubią się bawić?

Kot perski może mieć mocno wygaszone instynkty, ale to nie oznacza, że nie lubi się czasem bawić. Przyjmując takiego pieszczocha pod swój dach, musisz więc zaopatrzyć się także w zabawki. Na początek warto kupić ich różne rodzaje np. wędkę, szeleszczące piłeczki czy pluszaki. Dzięki temu nauczysz się, jaki rodzaj twój kot lubi najbardziej i będziesz mógł odpowiednio dopasować kolejne zakupy do waszych wspólnych potrzeb.

czy koty perskie lubia sie bawic

Czy z persem można się bawić laserem?

Jakich przedmiotów nie powinieneś używać zbyt często podczas takich aktywności? Staraj się unikać lasera. Ten może być przydatny, ale tylko w początkowych fazach zabawy. W końcu kot perski niebieski to łowca, a światła nie da się złapać, co jest tym zwierzętom niezmiernie potrzebne.

Jak często trzeba pielęgnować jego sierść?

Sierść tych zwierząt jest długa i delikatna. Koty mają sporo podszerstka. Pielęgnacja kota perskiego powinna się sprowadzać przede wszystkim do codziennego czesania. To niezwykle istotne, ponieważ pozwala zadbać o dobre samopoczucie kociaka. Jeśli chcesz kupić takie zwierzę, musisz być pewien, że możesz poświęcić mu czas na czesanie i nauczysz go posłuszeństwa w trakcie pielęgnacji. To w dalszym ciągu kot, który ma swoje zdanie i nie lubi, gdy dotyka się go bez pozwolenia. Naukę czesania należy więc zacząć od pierwszych chwil malucha w nowym domu, aby zrozumiał, że to część codziennej rutyny.

Czy koty perskie są zdrowe?

Koty perskie mogą cierpieć na szereg chorób, o czym nowy właściciel musi pamiętać. Poza tym często cierpią na drobne schorzenia, które mogą być dość problematyczne, np. mają zatkane kanaliki łzowe. To sprawia, że należy codziennie przecierać ich oczy. Ponadto mają tendencję do tycia, którą wzmaga ich niezbyt wysoka aktywność fizyczna. Deformacja pyszczka może zaś powodować problemy natury dentystycznej, dlatego należy regularnie sprawdzać ich szczękę. Warto kontrolować też ich drogi oddechowe, ponieważ wielu przedstawicieli tej rasy ma problem z prawidłowym oddychaniem. Kot perskie mogą zatem mieć problemy z płucami i sercem.

Czym karmić kota perskiego?

Koty zaliczają się do najbardziej mięsożernych zwierząt. Z tego powodu ich dieta powinna zawierać jedynie niewielkie ilości starannie wyselekcjonowanych warzyw. Powinieneś przede wszystkim karmić te czworonogi wysokiej jakości mięsem i podrobami. Z powodu chorób, jakimi może być obarczony kot perski, musisz zwrócić szczególną uwagę na jego odpowiednią dietę. Podawanie zwierzakom kiepskiej jakości produktów może doprowadzić do pogorszenia się ich stanu, lub też pogłębić istniejące już problemy zdrowotne. Pamiętaj, że nie wybierasz marki produktu, ale konkretny skład! Żywienie kota perskiego jest absolutnie kluczowe dla jego długiego życia.

Ile kosztuje kot perski?

Kot perski z rodowodem nie jest tani. Musisz liczyć się z kosztem rzędu kilku tysięcy złotych. Wiele zależy w tej kwestii od umaszczenia, płci czy pochodzenia. Pamiętaj, że przeznaczone do dalszej hodowli praktycznie zawsze są znacznie droższe. Jednak jest to dość popularna rasa, więc zapewne znajdziesz odpowiednią osobę, od której będziesz mógł kupić zwierzę. Warto także rozglądać się za fundacjami, które czasem mają persy przeznaczone do adopcji. Można je znaleźć tam częściej niż inne rasowe koty.

Jakie są koszty przygotowania domu i utrzymania kota?

Pamiętaj, że zakup kota perskiego to dopiero pierwszy z wydatków, jaki będziesz musiał ponieść. Koszt wyposażenia domu może wynieść nawet do kilku tysięcy złotych, jeśli chcesz, by twój podopieczny czuł się w pełni komfortowo, a i to nie wszystko. W końcu wizyty u weterynarza czy wysokiej jakości karma to również obciążenie dla kieszeni!

Jesteś pewien, że przystosujesz swój dom do kota perskiego, będziesz miał na niego czas i środki oraz zadbasz o jego regularną pielęgnację? Jeśli tak, śmiało możesz zdecydować się właśnie na tę rasę. Możesz wybrać naprawdę wyjątkowego pupila, który będzie się wyróżniał i przyciągał wzrok!

Czy wszystkie koty perskie wyglądają tak samo?

Warto wiedzieć, że do powstania kota perskiego we współczesnej formie przyczyniły się trzy różne organizacje zajmujące się kotem rasowym. Typ może różnić się, w zależności od miejsca z którego kupujesz persa. Nie przejmuj się więc tym, że zwierzęta na żywo wyglądają nieco inaczej niż zdjęcia kota perskiego z sieci. Najważniejsze jest to, aby uważnie sprawdzać, z jakich organizacji kupujesz zwierzę i zweryfikować hodowcę. Możesz to zrobić, zbierając opinie np. na grupach mediów społecznościowych. Najlepiej zapytaj znajomych, którzy mają już koty tej rasy. Świadomy wybór pupila to podstawa! Nie pożałujesz czasu, który spędzisz na sprawdzaniu rynku.

kot perski-cena

Jaka jest historia kota perskiego?

Pierwszy kot perski Europie (a właściwie zwierzę w jego typie) został zaprezentowany w 1871 roku, w trakcie pierwszej wystawy kotów w londyńskim Pałacu Kryształowym, choć osobniki tej rasy pojawiły się w XVII wieku. Początkowo kot perski uznawany był za przedstawiciela jednej rasy wraz z angorą turecką. Jednak ostatecznie różnice pomiędzy nią a persem okazały się zbyt duże i podzielono je na dwa rodzaje. 

Czy kot perski ma coś wspólnego z Persją?

Pers, jak nazwa sugeruje, prawdopodobnie wywodzi się z terenów dawnej Persji, jednak obecnie nie wykazuje pokrewieństwa ze znajdującymi się tam zwierzakami. Prawdopodobnie dlatego, że rasa została poddana bardzo mocnej selekcji. W jej wyniku uwidoczniły się typowe dla współczesnego persa cechy.

Jak wyglądają koty perskie na zdjęciach?

O co najczęściej pytają potencjalni posiadacze persów?

Czy kot perski lubi dzieci?

Wśród ras kotów persy cenią sobie spokój. Z tego powodu lepiej dogadują się ze starszymi dziećmi, które nie są tak głośne i ruchliwe.

Czy kot perski ma włosy?

Futro kota perskiego składa się z włosa okrywowego i podszerstka, zupełnie jak futro wszystkich krótkowłosych i długowłosych kotów.

Czy można kąpać kota perskiego?

Kąpiele są możliwe, jednak zwierzęta te za nimi nie przepadają. Długą sierść warto szczotkować regularnie, aby zapobiegać tworzeniu się kołtunów.

Jak strzyc perskiego kota?

Koty perskie wymagają czesania. Strzyżenie można wykonywać kosmetycznie, np. u kotów wystawowych. Zwierząt nie należy golić, jeśli nie wymagają tego ze względów zdrowotnych.

Czy koty perskie mogą wychodzić na dwór?

Możesz wyprowadzać kota na spacer w szelkach i na smyczy albo zapewnić mu bezpieczną, zabudowaną wolierę. Nie poleca się wypuszczania kotów tej rasy z domu bez nadzoru.

Archiwum: wrzesień 2022
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)