Jak wygląda kangal? Ten świetny stróż to dość spory pies, który doskonale radzi sobie w najtrudniejszych warunkach i odstrasza drapieżniki. Jednak do naszego kraju ten turecki pies pasterski trafił jako zwierzę domowe. Czy psa kangala da się rzeczywiście oswoić i uczynić dobrym kompanem? Jak o niego dbać? Ile kosztuje szczeniak z rodowodem? Na te pytania i wiele innych odpowiadamy w naszym artykule. Dowiedz się więcej o tej rasie!

Rozmiarwysokość w kłębie: suki do 65 do 73 cm, psy od 72 do 78 cm;
masa ciała: suki od 40 do 50 kg, psy od 48 do 60 kg
Szatasierść: włos średniej długości, twardy; gęste podszycie;
maść: od płowej do wilczasto-sobolowej z czarną maską; dopuszczalne białe znaczenie na klatce piersiowej, końcu ogona i stopach
Długość życia13–14 lat
Charakterpewny siebie, odważny, inteligentny, dumny, niezależny, nieufny wobec obcych, lojalny wobec opiekuna

Kangal – co to za turecka rasa psa?

Kangal leży

Kangal to duży pies, który jest popularny w Turcji i uznawany za psa pasterskiego. Warto jednak zauważyć, że jest to raczej strażnik stada, opiekun owiec, aktywnie odpędzający małe i duże drapieżniki niż turecki pies pasterski. Był doskonałym obrońcą przed niedźwiedziami, wilkami i szakalami, dlatego został eksportowany do Afryki, aby radzić sobie z gepardami i lwami atakującymi lokalne stada m.in. w Kenii czy Namibii. Do Polski kangal trafił w 2008 roku, jako… zwierzę domowe. Zanim go jednak kupisz, musisz wiedzieć o nim kilka istotnych rzeczy.

Kangal i jego wygląd, czyli jak rozpoznać, że to turecki pies pasterski

Kangal na polu

Trudno słowami opisać jak wygląda pies kangal, dlatego zachęcamy cię do przejrzenia jego zdjęć w internecie. Według FCI, która twierdzi, że kangal turecki to owczarek anatolijski, jest to pies mierzący od 74 do 85 cm (w przypadku suk wzrost to od 71 do 79 cm). Waga, jaką osiąga turecki kangal, mieści się w przedziale 50-70 kg, a płeć żeńska nie przekracza w tym przypadku 40-60 kg. Pies kangal ma prostą, krótką szatę, z gęstym podszerstkiem. Jej grubość zależy od klimatu, ale włos jest zawsze obfitszy i dłuższy na barkach, szyi oraz portkach. Ten turecki pies pasterski ma piaskową lub płową maść, a także czarne uszy i maskę.

Kangal – charakter

Co wyróżnia kangala? Musisz wiedzieć, że ten pies turecki jest doskonałym stróżem, który szczeka tylko wtedy, gdy wyczuwa zagrożenie. Niestety, w związku z tym, że ta turecka rasa psa ma instynkt stróżujący, nie cofnie się na krok przed intruzem lub kimś, kogo uzna za swojego wroga. Oznacza to, że kangal będzie bronić wyznaczonego osobiście terenu do ostatniej kropli krwi. Zabezpieczany teren nie zawsze więc pokryje się z ogrodzeniem twojej posesji. Jest to pies zdecydowanie niezależny i nieufny, ale też bardzo przywiązany do rodziny, inteligentny, pewny siebie oraz zrównoważony. 

kangal leży na chodniku

Kangal turecki i jego umiejętności

Psy kangal są prawie niewidoczne, spokojne i opanowane, o ile czują się bezpiecznie. Nigdy nie tracą swojej energii na marne, oszczędzając ją na „lepszy” moment. Jeśli jednak w pobliżu pojawi się coś, co zaburzy ich spokój, są jak burza z piorunami. Działają szybko i skutecznie atakują każdego intruza czy złoczyńcę. Właśnie dlatego na posesji mogą czuć się bezpiecznie tylko osoby wpuszczone przez właściciela. Hodowla kangala nie jest trudna, ponieważ nie jest on niszczycielem. Lubi mieć wykopany na swojej posesji dołek, który chroni go przed upałem lub jest legowiskiem dla szczeniąt.

Kangal pies – zdrowie i długość życia

Turecki kangal żyje około 13-14 lat. Jego zaletą jest to, że nie wymaga zbyt wiele ruchu, choć mimo wszystko potrzebuje przestrzeni. Na choroby jest bardzo odporny, chociaż zdarza mu się dysplazja stawów biodrowych. Z tego powodu polecamy kupować szczeniaki kangala pochodzące od przebadanych pod tym kątem psów. Z reguły kangal turecki cieszy się doskonałym zdrowiem i jest długowieczny. Hodowla kangala w Polsce jest natomiast możliwa, ponieważ jest to pies odporny zarówno na mrozy, jak i fale upałów.

kangal głowa

Pielęgnacja kangala tureckiego, czyli jak dbać o turecką rasę psa

Pielęgnacja tureckiej rasy psa jest dość prosta, aczkolwiek musisz zdawać sobie sprawę z tego, że kangale dwa razy w roku linieją i to dość mocno. Wówczas każdego dnia musisz ostrożnie szczotkować sierść psa, najlepiej na podwórku. Dotyczy to jednak dwóch okresów w roku. W pozostałym czasie wystarczą regularne, niezbyt częste szczotkowania. Nie musisz też kupować psu zabawek, ponieważ kangal turecki zamiast zabawy wymaga miejsca i możliwości częstego ruchu.

Kangal – hodowla i wychowanie psa tureckiego

Kangal na łące

Kangal od małego potrzebuje konsekwentnego i ciągłego wychowywania oraz bezpieczeństwa. Jest to niezbędne, aby pies rasy kangal opanował swój instynkt stróżujący i nauczył się podstawowych komend. Właśnie dlatego wysyła się go do szkoły dla psów. Czworonóg przyzwyczaja się tam do innych istot i uczy się zaufania. Oprócz tego bardzo ważne w życiu każdego kangala są też długie spacery. Czego nie powinno ci zabraknąć, gdy decydujesz się na takiego psa? Aktywności fizycznej, energii oraz domu z dużym, ogrodzonym terenem do biegania.

Kangal – cena

Cena kangala tureckiego z rodowodem waha się w zależności od miejsca jego nabycia. Obecnie wynosi około 3500-4000 zł. Na zakup szczeniaka kangala musisz poczekać, ale jest to opłacalne. W ten sposób możesz poznać jego rodziców i sprawdzić ich pod kątem chorób genetycznych. Szczeniaka możesz także wychować, aby w przyszłości nie stwarzał problemów, jako silny pies i obrońca domu. Dodatkowo, przed zakupem warto zawsze odpowiedzieć sobie na kilka istotnych pytań:

  • Czy poradzę sobie z tak potężnym i silnym psem?
  • Czy mam wystarczająco dużo miejsca?
  • Czy będę trzymał go pewnie i bezpiecznie?

Jest to bardzo ważne, jeśli nie chcesz mieć problemów.

kangal leży na trawniku

Historia rasy tureckiego psa kangal

Nazwa rasy pochodzi od miasta Kangal w Turcji, gdzie te zwinne tureckie psy pasterskie pilnowały stad, zanim na dobre nie przeniosły się do innych państw jako psy domowe. Pierwsze psy kangal pojawiły się ponad 6 tys. lat temu i od tamtej pory pełniły już funkcje pasterskie, pomagały w czasie polowań, a nawet wspierały żołnierzy w czasie wojen. Co ciekawe, ze względu na swoją siłę i wytrzymałość potrafiły odpędzić zwierzęta większe od siebie. Niestraszne im były niedźwiedź czy lew i to właśnie dlatego sprawdziły się jako stróże owiec i mieszkańców górskich terenów.

Dla kogo kangal jest odpowiednim psem, a kto powinien zrezygnować z jego zakupu?

kangal na białym tle

Jak już wspominaliśmy, nie każdy nadaje się na opiekuna czworonoga tej rasy. Kangal turecki to pies silny, groźny i niebezpieczny. Właśnie dlatego potrzebuje właściciela z:

  • dużą siłą;
  • energią;
  • mnóstwem czasu;
  • poczuciem odpowiedzialności;
  • ogrodzonym terenem. 

Tylko człowiek, który jest w stanie utrzymać kangala i uchronić przed nim inne osoby, może rozważać jego przygarnięcie. Jeśli istnieje chociażby cień ryzyka, że twój pies nie opanuje instynktu stróżującego albo kogoś zaatakuje lub nie masz odpowiednich predyspozycji i warunków, nie powinieneś brać na siebie takiej odpowiedzialności.

Ciekawostki o kangalu tureckim

kangal leży na białym tle
  • Szkolenie kangala tureckiego należy do trudnych, gdyż ta turecka rasa psa jest bardzo samodzielna i niezależna;
  • Kangal turecki płci męskiej jest zdecydowanie większy od suki tej rasy;
  • Pies kangal kosztuje właściciela około 200-300 zł miesięcznie;
  • Turecki pies pasterski kangal jest najpopularniejszy w Turcji, ale można go też często spotkać w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii;
  • Psy kangal potrafią opiekować się innymi zwierzętami;
  • Turecki kangal stale musi być w ruchu. Nie lubi bierności i nudy;
  • Pies turecki kangal wymaga uwagi właściciela i to niemało (dwóch godzin dziennie).

Skoro przeczytałeś nasz tekst, mamy nadzieję, że teraz ten turecki pies pasterski nie będzie ci obcy. Rasa psa kangal jest dość ciekawa i warta uwagi, ale pamiętaj, że zanim kupisz czworonoga, musisz racjonalnie przemyśleć swoją decyzję. Nie każdy nadaje się na opiekuna tego energicznego i silnego zwierzęcia. Jeśli masz odpowiednie warunki, czas i dużo siły, wówczas kangal może strzec twojego podwórka!

Kangal infografika

Bibliografia

Wzorzec FCI N° 331, 25.06.2018 / wersja angielska, https://www.zkwp.pl/wzorce/331.pdf, data publikacji oficjalnie obowiązującego wzorca: 15.06.2018.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)