Mały münsterländer nieco się różni od dużego, dlatego warto poznać obie odmiany. Dawniej te zwierzęta służyły przede wszystkim jako psy myśliwskie. Czy jednak mogą być również pupilami, które odnajdą się w domu lub mieszkaniu? Przeczytaj nasz tekst o najmniejszych wyżłach i sprawdź, czy przedstawiciel tej rasy będzie dla ciebie odpowiedni!

Podstawowe informacje

Rozmiarwysokość w kłębie: suki ok. 54 cm, psy ok. 56 cm;
masa ciała: od 18 do 27 kg
Szatasierść: średnio długa, pofalowana, wodoodporna, z piórem;
maść: czekoladowo-biała w wersjach łaciatej, płaszczowej i dereszowatej z łatami
Długość życia12–13 lat
Charakterinteligentny, chętny do nauki, temperamentny, stabilny, przyjacielski, chętny do pracy, z silnym instynktem łowieckim

Mały münsterländer – wzorzec rasy

Mały münsterländer to bardzo ciekawy pies należący do grupy wyżłów w klasyfikacji FCI. Czym się charakteryzuje? Najmniejszy wyżeł, choć od dużego münsterländera pozornie różni się tylko wielkością, ma swój własny wzorzec i uznawany jest za odrębną rasę. Z łatwością znajdziesz do porównania zdjęcia obu ras, wpisując w wyszukiwarce hasła „mały munsterlander” i „duży munsterlander”.

Mały münsterländer leży na białym tle

Wygląd ogólny przedstawiciela rasy mały münsterländer

Mały münsterländer to czworonóg średniej wielkości, mocno zbudowany, ale bardzo harmonijny. Z wyglądu przypomina spaniela. Kufa jest długa, o prostym grzbiecie nosa. Uszy są wysoko osadzone, szerokie, niezbyt długie, zwisające i zaokrąglone na końcach. Efektowną szatę charakteryzuje dłuższy włos na tylnej stronie kończyn i ogonie.

Wielkość małego münsterländera

Maksymalna wysokość w kłębie u dorosłego psa wynosi maksymalnie 56 cm, a u suki jest to 54 cm. Dla porównania duży münsterländer samiec mierzy od 60 do 65 cm, a suka od 58 do 63 cm.

Waga małego münsterländera oscyluje w przedziale od 15 do 17 kg ( duży münsterländer natomiast może ważyć ok. 30 kg), a przekroczenie normy może oznaczać początek sporych problemów z psim zdrowiem.

Umaszczenie małego münsterländera

Jakie umaszczenie jest typowe dla małego münsterländera? Jedyna zgodna ze wzorcem szata to biało-brązowe łaty. Czasami jednak są tak gęsto rozmieszczone, że pies z daleka sprawia wrażenie zwierzaka o jednolicie brązowym umaszczeniu. Brąz to wyłączny kolor głowy, w przypadku której wzorzec nie dopuszcza jasnych akcentów. 

Sierść małego münsterländera powinna mieć średnią długość, przy czym na uszach jest ona znacznie dłuższa. Warto wspomnieć, że sierść:

  • jest wodoodporna;
  • bardzo dobrze przylega do ciała i zapewnia psu świetną ochronę przed czynnikami atmosferycznymi. Dzięki temu mały münsterländer może spędzać czas na długich wędrówkach, bez względu na pogodę czy porę roku. 

Charakterystyka rasy münsterländer

Pies, o którym mowa, to typowy reprezentant ras myśliwskich, stworzonych z myślą o wykonywaniu konkretnych działań. Przekłada się to na temperament psa i jego charakter. Jakimi zachowaniami może cię zaskoczyć münsterländer? 

Mały münsterländer siedzi na białym tle

Mały münsterländer – zalety

Miłośnicy münsterländerów potrafią wymienić wiele powodów, dla których warto je docenić. Jakie atuty wskazywane są najczęściej? 

Wielkimi zaletami rasy są:

  • wytrzymałość i zapał do aktywnego wypoczynku w towarzystwie swojego opiekuna;
  • zamiłowanie do wody, cenione przez osoby uprawiające sporty wodne;
  • wierność i przywiązanie do opiekuna; 
  • duża cierpliwość w stosunku do dzieci;
  • łagodne usposobienie;
  • przyjazny charakter, także wobec innych psów; 
  • duża podatność na szkolenie
  • czuły węch;
  • odporność na warunki atmosferyczne.

Taki zwierzak z myśliwskim rodowodem jest świetnym partnerem dla tych osób, które lubią całodniowe wycieczki (również te górskie). Charakter rasy sprawia, że przy odpowiednim prowadzeniu będzie także dobrym psem rodzinnym.

Mały münsterländer – wady

Mały münsterländer nie jest jednak idealny. Z jakimi wadami musisz się zmierzyć jako jego opiekun? Bez wątpienia jednym z największych problemów jest nadmierne przywiązanie do jednego opiekuna. Jeśli pies wybierze ciebie, będzie wymagał od większej uwagi niż od pozostałych członków rodziny. 

A inne wady? Te najczęściej wymieniane to:

  • skłonność do niszczenia. Brak odpowiedniej opieki (a przede wszystkim brak ruchu) sprawia, że münsterländer sam szuka sobie zajęć. Efekt? Wykopane dołki w ogródku lub pogryzione kable w mieszkaniu; 
  • silny instynkt łowiecki, nad którym – przy braku odpowiedniego szkolenia – bardzo ciężko jest zapanować; 
  • bardzo duża wrażliwość na zapachy, przez co nie można korzystać z niektórych środków chemicznych w domu;
  • skłonność do tarzania się w padlinie i taplania się w kałużach; 
  • silne przywiązanie do opiekuna lub jednego z członków rodziny, co może skutkować lękiem separacyjnym. 

Jak zadbać o dobrą formę münsterländera? 

Münsterländer może przeżyć 12–13 lat. Jeśli chcesz, by twój pupil możliwie jak najdłużej utrzymał dobrą formę, musisz zapewnić mu odpowiednią opiekę. O czym musisz pamiętać?

Mały münsterländer na spacerze

Jakich warunków potrzebuje mały münsterländer? 

Mały münsterländer ma spore wymagania. Wynika to przede wszystkim z jego pierwotnej roli. Szukasz psa kanapowego? Myślisz, że pies to żywa maskotka, której wystarczy wygodne posłanie i codzienna porcja pieszczot? Jeśli tak, münsterländer z pewnością nie spełni twoich oczekiwań, a ty nie sprawdzisz się jako jego opiekun. 

Gdzie najmniejszy wyżeł czuje się najlepiej?

Mały münsterländer w mieszkaniu może odnaleźć się równie dobrze, jak w wielkim domu z ogrodem. Pamiętaj jedynie, że münsterländer potrzebuje sporo uwagi i przestrzeni, a pozostawiony sam sobie zaczyna z nudów psocić. Aby zapewnić mu dobre samopoczucie, musisz dostarczyć mu zabawy i dużej dawki ruchu na świeżym powietrzu.

Najlepsza dieta – co powinien jeść münsterländer? 

Opieka nad tym zwierzakiem wymaga czasu, jednak podstawowe zasady pielęgnacji nie są trudne. Jako opiekun musisz znaleźć czas i na długie spacery, i na karmienie w odpowiedni sposób. Najlepszym posiłkiem będą gotowe karmy, tworzone z myślą o psach polujących. Dostarczą one twojemu pupilowi białka, witamin i minerałów, dzięki którym münsterländer będzie się prawidłowo rozwijać. Zachowaj jednak umiar podczas karmienia. Zbyt duże porcje mogą sprzyjać nadwadze, a ta dla każdego czworonoga jest bardzo dużym zagrożeniem. 

Münsterländer i jego zdrowie

Najczęściej münsterländer cierpi z powodu chorób genetycznych, np. dysplazji. Musisz też zwrócić szczególną uwagę na oczy swojego ulubieńca, ponieważ te psy są narażone na zaćmę. 

Kontroluj też regularnie stan psiej sierści. Dość częstą przypadłością wśród münsterländerów jest dysplazja mieszków czarnych włosów – choroba, której najbardziej charakterystycznym symptomem jest wypadanie włosów o czarnym zabarwieniu. To choroba dziedziczna, którą można rozpoznać już w czwartym tygodniu życia zwierzaka.

Mały münsterländer z zabawkami

Pielęgnacja psa rasy mały münsterländer

Münsterländery muszą być regularnie czesane, a do takiego zabiegu musisz wykorzystać odpowiednią szczotkę. Dzięki temu okres linienia nie będzie aż tak uciążliwy dla domowników, a utrzymanie psiej sierści w dobrym stanie będzie o wiele łatwiejsze. 

Co z kąpielami? 

Taki zabieg pielęgnacyjny musisz wykonać w chwili, gdy pies jest już brudny. Nie kąp jednak swojego münsterländera zbyt często. Każda kąpiel oznacza bowiem usunięcie z sierści powłoki ochronnej, niezbędnej do tego, aby zapewnić maksymalną ochronę nawet przed wyjątkowo trudnymi czynnikami atmosferycznymi. 

O wiele ważniejsze jest dbanie o to, by utrzymać w czystości uszy i zęby pupila, a także na bieżąco kontrolować długość jego pazurów. 

Mały münsterländer – hodowla i historia rasy

Przodkami małego münsterländera były płochacze krzyżowane z psami wystawiającymi zwierzynę, takimi jak wyżły niemieckie długowłose. 

Münsterländer jest rasą stosunkowo młodą, a jej początki sięgają przełomu XIX i XX wieku. Nazwa rasy pochodzi od niemieckiego regionu Münsterland i miasta Münster. Leży ono na terenie Dolnej Saksonii, pomiędzy Hamburgiem a Hanowerem. To właśnie tam, w krainie znanej z rozległych wrzosowisk, pojawiły się pierwsze psy tej rasy. Szybko stały się popularne zarówno wśród myśliwych, jak i w kręgach niezwiązanych z łowiectwem. 

Mały münsterländer leży na brązowym tle

Münsterländer staje się psem nie tylko dla myśliwych

W okresie międzywojennym zmieniły się przepisy dotyczące myślistwa, a to sprawiło, że münsterländery straciły na znaczeniu jako psy wykorzystywane podczas polowań. Stały się za to psami do towarzystwa, które mogą dotrzymać kroku osobom aktywnym. 

Dziś możesz je spotkać niemal w całej Europie. Münsterländer wciąż najliczniej spotykany jest w Niemczech, choć dobre hodowle psów tej rasy pojawiają się we Francji i w krajach skandynawskich. W Polsce jest to pies dość słabo znany. Jednak moda na prowadzenie zdrowego i aktywnego stylu życia przekłada się na rosnącą popularność ras, które mogą towarzyszyć swoim opiekunom w trakcie treningów. 

Mały münsterländer – szczeniaki

Szczeniaki tej rasy psów powinny dość wcześnie zostać poddane procesowi socjalizacji. Większość hodowców jeszcze przed wystawieniem pieska na sprzedaż oswaja go z ludźmi i ze strzałami (to ważne, gdyż w wielu regionach münsterländery wciąż są wykorzystywane przede wszystkim do polowań). 

Gdy szczenię trafi pod twój dach, zacznij pracę nad jego zachowaniem. Dzięki temu münsterländer będzie posłuszny, a ty unikniesz poważniejszych problemów.

Ile kosztuje münsterländer? 

Mały münsterländer portret psa

Za szczeniaka münsterländera zapłacisz około 2000–2500 złotych. Ostateczna cena uzależniona jest od hodowcy i jego renomy. Nie daj się skusić promocyjnym ofertom i okazją cenowym. Modę na tę rasę psów chętnie wykorzystują pseudohodowcy, dla których ważniejsza od zdrowia zwierząt jest prędkość ich rozmnażania. Decydując się na psa w promocji, możesz kupić zwierzaka obciążonego poważnymi chorobami genetycznymi. Słaby psiak będzie wymagał częstego leczenia i regularnych wizyt u weterynarza.

Mały münsterländer – galeria zdjęć 

Münsterländer i kilka ciekawostek o rasie

Czy wiesz, że: 

  • wyżły niemieckie długowłose, od których pochodzi münsterländer, w średniowieczu były nazywane ptasznikami? 
  • duży münsterländer różni się od małego münsterländera jedynie wysokością w kłębie, a mimo to przez kynologów został uznany za odrębną rasę? 
  • FCI uznała małego münsterländera dopiero w 1964 roku? 
  • AKC oficjalnie uznało tę rasę w 2006 roku? 

Mały münsterländer może się okazać wspaniałym towarzyszem dla tych osób, które prowadzą aktywny styl życia i mają czas na pracę ze swoim pupilem. Ten inteligentny i żywiołowy pies mocno przywiązuje się do swoich opiekunów, a dłuższe rozłąki są dla niego wielkim wyzwaniem. Jesteś osobą aktywną? Nie lubisz rutyny? Masz sporo czasu dla zwierzaka? To może być pies dla ciebie!

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 102, 14.11.2019/EN, https://www.zkwp.pl/wzorce/102.pdf, wersja polska 19.11.2019, tłumaczenie (z języka angielskiego): Mirosław Redlicki, data publikacji obowiązującego wzorca: 04.09.2019.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Mirosława Jankowiak