Najpopularniejsze rasy psów licznie występują we wszystkich państwach świata, nie tylko w swoich ojczyznach. Wymienić można tutaj na przykład owczarki niemieckie czy dalmatyńczyki. Istnieją jednak takie, które w kraju pochodzenia cieszą się dużym zainteresowaniem, ale poza jego granicami nie są szczególnie znane. Takim przypadkiem zdecydowanie jest Catahoula leopard dog. Zwierzęta te są praktycznie niespotykane poza krajem pochodzenia, chociaż są bardzo wszechstronne i sprawdzają się w wielu różnych rolach. Poznaj cechy charakterystyczne tych wyjątkowych psów.

Podstawowe informacje

? Rozmiarwysokość w kłębie: suki 50–60 cm, psy 55–65 cm
masa ciała: od 18 do 23 kg
Szatasierść: gruba, gęsta, krótka
maść: marmurkowe, jednolite czarne, pręgowane, czerwone, żółte, czekoladowe; białe i w łaty
❤️ Długość życia10–14 lat
? Charakterodważny, wesoły, czujny, dobry dla dzieci

Catahoula leopard dog – pochodzenie i historia rasy

Catahoula leopard dog szczeniaki dwa siedzą

Psy tej rasy wywodzą się z Luizjany i hodowlaną historię rozpoczynają w XIX wieku. Wtedy powstały trzy linie reprodukcyjne, które znacznie różniły się od siebie wzrostem i budową. Całość wyklarowała się do lat 70. XX wieku, kiedy powstał oficjalny wzorzec rasy. Same jej początki sięgają jednak czasów odkrycia Ameryki, kiedy hiszpańscy konkwistadorzy przywieźli je do Europy. Mieszały się one z lokalnymi psowatymi – według niektórych badaczy indiańskimi niskimi psami, a według innych płowymi wilkami. Od rdzennych mieszkańców Ameryki pochodzi pierwszy z członów nazwy rasy, który oznacza „święte jezioro”.

Czy catahoula leopard dog jest klasyfikowany w FCI?

Wzorzec rasy catahoula leopard nie został jeszcze zarejestrowany przez Międzynarodową Federację Kynologiczną. Nie znajdzie się go także w Związku Kynologicznym w Polsce, gdzie figuruje w sekcji ras nieuznanych. Zaakceptowały ją natomiast rodzime, czyli amerykańskie organizacje kynologiczne. Najpierw, w 1995 roku dokonało tego United Kennel Club (który ustalił wzorzec rasy), zaś w 2010 roku American Kennel Club. Związkiem rasowym, który precyzuje wszystkie najważniejsze informacje na temat tych psów, jest National Association of Louisiana Catahoulas powstałe w 1979 roku.

Skąd wzięła się nazwa leopard dog?

Drugi człon nazwy może sugerować powiązanie tego psa z wielkimi kotami, jednak nie należy tutaj szukać analogii do polowań, np. na lamparty. Psy te były hodowane niemal wyłącznie w Ameryce Północnej, gdzie próżno szukać sawann. Nazwa przywodząca na myśl egzotycznego kota wzięła się od charakterystycznego umaszczenia catahoula leoparda. Mają one bowiem szatę z wieloma drobnymi cętkami przypominającymi umaszczenie lampartów. Mimo że to jedno z najczęściej spotykanych umaszczeń, można też spotkać te psy w wielu innych odmianach, na przykład czarnej z brązowym podpalaniem czy brązowej z białym.

Wygląd psów rasy catahoula leopard dog

Catahoula leopard dog szczeniak stoi

Wyróżniające się umaszczenie to zdecydowanie jedna z cech charakterystycznych tych psów. Nie można jednak zapominać o innych rzeczach, które sprawiają, że wyróżniają się one spośród innych czworonogów. Warto wymienić dość dużą głowę i pysk – dość smukły, ale jednocześnie o mocnym zgryzie. Cała budowa psa jest zresztą dość muskularna i świadczy o jego intensywnym wykorzystaniu w przeszłości. Długi i dość cienki ogon nie przeszkadza mu w wykonywaniu obowiązków. Sierść psa jest bardzo krótka, więc nie sprawia problemów w pielęgnacji.

Do czego były wykorzystywane psy catahoula leopard dog?

Omawiana rasa to jedna z najbardziej wszechstronnych odmian psów w historii. Bardzo intensywnie wykorzystywali ją pasterze i to zarówno w charakterze pasterskim, jak i stróżującym. Zwierzęta te miały za zadanie przeganiać stada, a kiedy owce lub bydło znalazło się w pożądanym miejscu – strzegły je przed atakami wilków oraz złodziei. Nie jest to jednak jedyny rodzaj pracy, którą wykonywały psy rasy catahoula leopard. Czasami towarzyszyły myśliwym i zaganiały zwierzynę łowną, aby była łatwiejsza do upolowania. Wszystkie te funkcje wymagały od czworonogów konkretnych cech, które prezentują również współcześnie. Mimo że nie pracują one tak intensywnie jak dawniej, nadal są nieodłącznymi towarzyszami osób pracujących.

Charakter psów catahoula leopard dog

Wszystkie wyżej wymienione zadania wykształciły w tych czworonogach bardzo silny charakter. Są one inteligentne i potrafią szybko zrozumieć, czego oczekuje od nich właściciel. Odznaczają się dużą aktywnością i żywiołowym temperamentem, szczególnie za młodu. Są całkiem dobrymi towarzyszami całej rodziny, choć ze względu na dużą ruchliwość mogą bywać nieostrożne. Nadadzą się zatem lepiej dla nieco starszych członków rodziny. Mają dominujący charakter, w związku z czym nie najlepiej dogadują się z samcami podobnego rozmiaru. Inne psy mogą być przez nie tolerowane.

Catahoula leopard dog siedzi na trawie

Cechy charakterystyczne rasy psów

Te amerykańskie psy to urodzeni stróże. Będą zatem strzec swojego terytorium oraz członków stada przed obcymi, a czasem mogą wykazać się wobec nich agresją. Muszą zatem być prowadzone tak, by nie atakowały innych osób czy zwierząt. Oprócz tego cechują się pewnymi cechami psów łowieckich – mogą gonić jelenie, dziki i innych mieszkańców lasu. Czasami ich ofiarami padają również koty, więc wychowanie tych dwóch gatunków razem należy rozpocząć jak najwcześniej. Catahoula są bardzo chętne do pracy, lecz wymagają od swojego opiekuna nieco doświadczenia.

Catahoula leopard dog – szczeniaki i ich socjalizacja

Pracę z tymi psami najlepiej jest rozpocząć jak najwcześniej. Można wówczas wykorzenić ewentualną agresję wobec obcych. Nie można też dopuścić do tego, by zwierzęta były lękliwe, ponieważ może to wyzwalać negatywne reakcje na różne bodźce zewnętrzne. Ich szkolenie powinno odbywać się za pomocą pozytywnego wzmocnienia, ponieważ zbyt liczne kary wywołają u nich niechęć do pracy. Dobrze jest zapewnić pupilom różnorodne zajęcia, które będą odpowiadać ich charakterowi. Ze względu na ryzyko wystąpienia dysplazji stawów biodrowych nie można zbytnio przeciążać młodych psów.

Catahoula leopard dog – hodowla w Ameryce i poza nią

Catahoula leopard dog szczeniak z niebieskimi oczami

W Stanach Zjednoczonych psy te są często spotykane na farmach oraz innego rodzaju gospodarstwach. Najczęściej pracują z bydłem, a czasem także świniami, gdzie wykazują się dużą siłą i konsekwencją. Oprócz tego potrafią tropić zwierzynę łowną na polowaniach i nadają się zarówno do grubych łowów na dziki, a nawet pumy czy niedźwiedzie, jak i na wiewiórki oraz szopy. Sprawdzają się również w niektórych sportach, szczególnie konkursach posłuszeństwa, obronności, a nawet agility.

Catahoula leopard dog – galeria zdjęć

Catahoula leopard dog – hodowla polska czy zagraniczna?

W Polsce rasa ta jest bardzo rzadko spotykana. Na terenie kraju istnieje wyłącznie jedna hodowla tej rasy. Z racji braku oficjalnego wzorca ZKwP należy uważać na brak genetycznych obciążeń u psów i wszelkiego rodzaju pseudohodowle. Można także zdecydować się na sprowadzenie szczeniaka z USA, jednak trzeba liczyć się przy tym z wysokimi kosztami.

Catahoula leopard dog to wybitne psy pracujące w wielu dziedzinach. Dzięki odpowiedniemu ułożeniu mogą stać się wybitnymi towarzyszami pasterzy czy myśliwych.

Bibliografia

Wzorzec rasy: http://res.ukcdogs.com/pdf/breedstandards/Louisiana%20Catahoula%20Leopard%20Dog.pdf, revised January 1, 2008.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)