Amerykański spaniel dowodny to rasa pochodząca ze Stanów Zjednoczonych. Jej rozwój przypada przede wszystkim na XX wiek. Do Ameryki sprowadzono irlandzkiego spaniela dowodnego oraz curly coated retrievery, które następnie krzyżowano. Wyszedł z tego american water spaniel, czyli pies o doskonałych predyspozycjach do pracy aportera. Poznaj go bliżej!

Amerykański spaniel dowodny – podstawowe informacje

? Rozmiarwysokość w kłębie: od 38 do 48 cm
masa ciała: samice – od 11 do 18 kg, samce od 13 do 20 kg
Szatasierść: od pofalowanej do skręconej, na głowie krótki i gładki włos, gęsty, odporny na wodę podszerstek
maść: jednolita wątrobiana, ciemnoczekoladowa, brązowa
❤️ Długość życia13–15 lat
? Charakterprzyjazny, inteligentny, chętny do pracy, energiczny

Amerykański spaniel dowodny – wygląd rasy

To pies średniej wielkości, którego sylwetkę wzorzec rasy określa jako nieprzesadnie zwartą i harmonijnie zbudowaną. Głowa jest średniej długości, dająca wyraz inteligencji i pewności siebie. Uszy są osadzone lekko powyżej linii oczu, sięgają nosa, a do tego są długie i zaokrąglone. Szyja jest umięśniona, bez podgardla. Amerykański spaniel dowodny ma krępy, ale niezbyt zwarty tułów i prostą linię górną zakończoną mocnymi lędźwiami i średniej długości ogonem zakrzywionym ku górze, ale noszonym poniżej lub nieco powyżej linii grzbietowej.

Umaszczenie spaniela

Pies ten ma bardzo ciekawą, rzucającą się w oczy, kędzierzawą sierść. Może mieć ona różny wygląd, od lekko pofalowanej aż po silnie skręconą. Zawsze pod włosem okrywowym znajduje się gęsty, nieprzepuszczający wody podszerstek. Te psy myśliwskie mają uszy owłosione przede wszystkim z zewnątrz. Na głowie włos powinien być krótki, natomiast na szyi i tylnej części tułowia – bardzo obfity. Cały ogon jest owłosiony. Zarówno na nim, jak i na tylnych kończynach mogą znajdować się charakterystyczne pióra.

Szata u amerykańskiego spaniela dowodnego ma zawsze maść jednolitą. Może być:

  • brązowa;
  • ciemnoczekoladowa;
  • wątrobiana.

Dopuszczalne są niewielkie znaczenia na klatce piersiowej, ewentualnie palcach.

Rozmiar amerykańskiego spaniela wodnego

Co nie zdarza się często, w przypadku amerykańskiego spaniela dowodnego wzrost jest taki sam dla psów i suk. Wynosi on od 38 do 48 cm. Inaczej jest z wagą:

  • psy ważą w przedziale od 13 do 20 kg;
  • suki ważą od 11 do 18 kg.

To jedna z niewielu ras psów, w przypadku których ważniejsze od rozmiaru dla danej płci są predyspozycje do pracy.

Amerykański spaniel dowodny – wady i zalety charakteru

Ten pies sprawdzi się jako towarzysz osoby aktywnej, a najlepiej – myśliwego. Został stworzony do pracy w szuwarach i lasach, a także aportowania postrzałków, zwykle kaczek. To płochacz, który świetnie sprawdzi się do polowań. Jeśli nie może pracować zgodnie z przeznaczeniem, zawsze musi mieć alternatywę. W przeciwnym razie jego potrzeba pracy i aportowania może zaznaczyć się w zwiększonej frustracji i np. niszczeniu domowych sprzętów czy ucieczkach.

Amerykański spaniel dowodny ma przyjacielskie usposobienie, nawet wobec obcych. Jest przy tym silny i wytrzymały, dlatego będzie idealnym psem dla aktywnej rodziny. Doceni szczególnie mocno aktywny tryb życia, bo sam jest pełen energii.

Pielęgnacja amerykańskiego spaniela dowodnego

Pies tej rasy z uwagi na charakterystyczną sierść jest idealnie przystosowany do pracy w wodzie. Gęsty podszerstek pełni rolę warstwy izolacyjnej, chroniącej przed niekorzystnymi warunkami pracy. Regularna pielęgnacja loków jest zależna od preferencji opiekuna. Może opierać się na czesaniu grzebieniem i szczotką. Jednocześnie szatę można trymować, a uszy nawet golić. To pomaga w utrzymaniu amerykańskiego spaniela dowodnego w dobrym wyglądzie i ułatwia zachowanie higieny. Gdy pies zaczyna linieć, warto częściej go wyczesywać.

W razie potrzeby psy można kąpać, ale o wiele lepiej jest je po prostu spłukać czystą wodą po wizycie w stawie czy kałuży. Dzięki temu skórze łatwiej jest natłuścić włos, co utrzymuje jego ochronną funkcję. Warto też usuwać umiarkowanej długości włos z wnętrza ucha. Poprawia to wentylację i chroni przed infekcjami i stanami zapalnymi.

Amerykański spaniel dowodny – zdrowie i żywienie

Pies, który nie będzie miał dostatecznej dawki ruchu, może mieć skłonności do nadwagi. Warto zatem zadbać o równowagę między aktywnością a żywieniem. Zazwyczaj amerykański spaniel dowodny nie ma skłonności do alergii, jednak wiele zależy od konkretnego psa.

Jest to rasa długowieczna, żyjąca nawet kilkanaście lat, jeśli odpowiednio zadbana. Amerykański spaniel dowodny nie jest też specjalnie chorowity. Nie istnieje wiele schorzeń, które genetycznie dotykają tej rasy. Na pewno trzeba zwrócić uwagę na dysplazję, która zdarza się w przypadku wszystkich aktywnych, większych psów. Drugą rzeczą, o którą warto zadbać, jest higiena uszu. Włos krótki, utrzymany w czystości zagwarantuje niższe ryzyko pojawienia się stanów zapalnych uszu. Psy z niektórych linii mogą również chorować na zaćmę, zwłaszcza gdy są w starszym wieku.

Amerykański spaniel dowodny – hodowla i cena

W Polsce praktycznie nie ma hodowli amerykańskich spanieli dowodnych. To rasa mało popularna, często wypierana przez swojego irlandzkiego kuzyna. Najczęściej sprowadzają ją myśliwi, którzy szukają wybitnych psów do sfory. W związku z tym w koszt zakupu amerykańskiego spaniela dowodnego wchodzą:

  • cena za szczenię, sięgająca kilku tysięcy złotych;
  • koszt transportu z innego kraju;
  • koszt przygotowania szczenięcia do eksportu.

Amerykański spaniel dowodny to rasa o niewielkiej popularności, która ma jednak wiele cennych zalet. Pies tej rasy stanie się doskonałym towarzyszem dla aktywnego opiekuna, jeśli ten zapewni mu pracę zgodną z przeznaczeniem albo ciekawą alternatywę.

Bibliografia

FCI-Standard N° 301 / 22. 01. 1999 /GB, https://www.zkwp.pl/wzorce/301.pdf, wersja polska: kwiecień 2011, data publikacji obowiązującego wzorca: 14.02.1995.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.