Cocker spaniel amerykański świetnie sprawdzi się w domu, w którym są dzieci. Uwielbia wspólne zabawy i kocha spędzać czas na świeżym powietrzu. Jak wygląda pielęgnacja spaniela amerykańskiego? Czy ta rasa narażona jest na jakieś choroby? Jaka jest historia rasy cocker spaniela amerykańskiego? Na te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedź w dalszej części artykułu.

Podstawowe informacje

? Rozmiarwysokość w kłębie: suki od 34,2 do 36,8 cm, psy od 36,8 do 39,4 cm;
masa ciała: do 7 do 14 kg
Szatasierść: prosta lub lekko falista, dłuższa na klatce piersiowej, brzuchu i nogach; z podszerstkiem
maść: jednolita czarna lub czarna podpalana; jednolita w odcieniach kremu aż do czekolady i czekolady z podpalaniem; łaciata lub przesiana z bielą
❤️ Długość życia12–14 lat
? Charakteropanowany, przyjazny, żywy, pogodny

Spaniel amerykański – wygląd

cocker spaniel amerykański wygląd

Jak wygląda spaniel amerykański? Od razu można powiedzieć, że praktycznie na każdym robi ogromne wrażenie. To wspaniały pies o długiej sierści, która jednak wymaga regularnej pielęgnacji. Jeśli chodzi o wielkość, spaniele typu amerykańskiego osiągają od 34 do 39 cm, a ich waga waha się od 7 do 14 kg. Sierść jest dłuższa na tułowiu, a krótsza na głowie; delikatna i miękka w dotyku. Dodatkowo lekko faluje, co daje piękny efekt. Jakie jest umaszczenie spaniela amerykańskiego? Dopuszczalne barwy to:

  • jednolicie czarna lub czarna z podpalaniem;
  • jednolita inna niż czarna: od bardzo jasnej kremowej po najciemniejszą czerwoną, także czekoladowa i czekoladowa z podpalaniem;
  • łaciata: dwa lub więcej jednolitych, równomiernie rozłożonych kolorów, z których jednym jest biel: czarny z białym, rudy z białym;
  • podpalanie: jego intensywność waha się od bardzo jasno kremowego po bardzo ciemny czerwony; powinno obejmować nie więcej, jak 10% powierzchni ciała.

Spaniel amerykański – charakter pupila

Przy wyborze konkretnej rasy bardzo duże znaczenie mają cechy charakteru jej przypisywane. Cocker spaniel amerykański uznawany jest za najmniejszego z psów myśliwskich. Każdy opiekun może powiedzieć, że to niezwykle pogodne i przyjaźnie nastawione do ludzi psy. Uwielbiają się bawić i są wesołe. Mają niespożyte pokłady energii i chętnie spędzają czas na świeżym powietrzu. Długie spacery to ich ulubione zajęcie. 

Spaniel amerykański – stosunek do ludzi i zwierząt

Oprócz swojego pięknego wyglądu psy te wyróżniają się także inteligencją. Trzeba pamiętać o tym, że spaniel amerykański bardzo przywiązuje się do swojego właściciela, dlatego też nie jest to rasa dla zapracowanych osób, które przez większą część dnia przebywają poza domem. Już od pierwszych dni w nowym domu bardzo ważne jest odpowiednie szkolenie pupila. Codzienne treningi pozwolą zbudować między psem i właścicielem więź, która oparta będzie na zaufaniu. Pamiętaj jednak, że treningi powinny być dla psa zabawą i przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem. 

Jeśli chodzi o kontakty z innymi zwierzętami w domu, spaniel amerykański jest pozytywnie nastawiony do innych domowników i dobrze się z nimi dogaduje. Zdecydowanie jest to cudowny pies, który nadaje się dla rodzin z dziećmi, a także innymi czworonogami.

Cocker spaniel amerykański – poziom aktywności

cocker spaniel amerykański szczeniak leży na trawie

Wybierając tę rasę, musisz pamiętać o tym, że spaniel amerykański wymaga dużej dawki ruchu. To energiczne psy, które są zainteresowane wszystkim, co je otacza. Potrzebują uwagi człowieka, zabawy i czułości. Co więcej, nie są agresywne i nie mają skłonności do niszczenia mebli i innych rzeczy w domu. Można by powiedzieć, że to rasa idealna!

Cocker spaniel amerykański – zdrowie psów tej rasy

Kolejnym ważnym czynnikiem, który powinien cię zainteresować, gdy szukasz pupila do swojego domu, jest zdrowie rasy. Czy spaniel amerykański cocker jest podatny na różne choroby? Psy te żyją około 12-14 lat, ale są narażone na liczne schorzenia. Należą do nich:

  • choroby oczu;
  • alergie;
  • padaczka;
  • wady serca;
  • dysplazja stawów biodrowych.

Oczywiście, jeśli zaniedbasz codzienną pielęgnację, mogą pojawić się także problemy z zapaleniem uszu i kamień nazębny. 

Z racji tego, że u spaniela amerykańskiego dosyć często pojawiają się alergie skórne i pokarmowe, niezbędna jest odpowiednia dieta. Unikaj produktów, które mogą pupila uczulać, wybieraj karmy wysokiej jakości, które dostarczą mu wszystkich niezbędnych składników odżywczych. 

Cocker spaniel amerykański – jak go pielęgnować?

cocker spaniel amerykański podczas mycia zębów

Nie da się ukryć, że w przypadku tej rasy niezbędna jest codzienna i bardzo dokładna pielęgnacja psa. Cocker spaniel amerykański jest pięknym psem o cudownej pofalowanej sierści. Niestety, aby wyglądał czysto i dostojnie, musisz regularnie o niego dbać. 

Spaniel amerykański cocker – czesanie i kąpiele

Do pielęgnacji zacznij przyzwyczajać psa już od pierwszych dni w nowym domu. W ten sposób znacznie ułatwisz sobie to zadanie w przyszłości, a regularne czynności kosmetyczne nie będą problemem, zaś mogą stać się przyjemnością dla psa. 

Podstawą są regularne kąpiele, jednak nie przesadzaj z częstotliwością. Rób to wtedy, gdy naprawdę jest już potrzebne. Codziennie jednak trzeba wyczesywać sierść, nie omijając pachwin czy uszu, gdyż to właśnie tam najczęściej tworzą się kołtuny. Po spacerze konieczne jest także obejrzenie cocker spaniela amerykańskiego i wyciągnięcie z sierści gałązek, listków i innych niespodzianek. 

Cocker spaniel amerykański – pielęgnacja oczu, uszu, zębów i pazurów

Nie można zapominać o przemywaniu oczu i o pielęgnacji uszu. U spaniela amerykańskiego uszy są oklapnięte i znajduje się na nich dużo włosów, dlatego regularnie należy je czyścić, aby nie zadomowiły się tam żadne bakterie. Gdy tylko poczujesz nieprzyjemny zapach z uszu pupila, konieczna będzie wizyta u weterynarza i stosowanie się do jego wskazówek.

Inne elementy pielęgnacji cocker spaniela amerykańskiego to obcinanie paznokci i czyszczenie zębów, aby zapobiec osadzaniu się kamienia nazębnego. Nie da się ukryć, że taka staranna pielęgnacja może pochłaniać sporo czasu, jednak jest bardzo ważna. Właśnie dlatego powinieneś dokładnie przemyśleć swoją decyzję. Rasa ta nie nadaje się dla osób, które nie mają czasu w ciągu dnia na to, aby opiekować się zwierzakiem. 

Hodowla spaniela amerykańskiego

Cocker spaniel amerykański to bardzo inteligentny pies, który wymaga odpowiedniego szkolenia już od pierwszych tygodni życia. Treningi będą też ciekawą formą rozrywki dla szczeniaka. To psy, które bardzo chętnie podporządkowują się właścicielowi, jeśli ten jest stanowczy i cierpliwy. 

Decydując się na tę rasę, poszukaj sprawdzonej hodowli, gdyż jedynie wtedy możesz być pewny, że otrzymasz zwierzaka zdrowego i dobrze przygotowanego do dalszego rozwoju. Dodatkowo dobry hodowca będzie w stanie udzielić ci cennych wskazówek, jeśli chodzi o dalsze wychowanie pupila. 

Cocker spaniel amerykański – cena pupila

cocker spaniel amerykański czekoladowy na trawie

Jaka jest cena cocker spaniela amerykańskiego? Oczywiście może ona różnić się w zależności od danej hodowli. Jednak koszt psa z rodowodem zaczyna się od około 3000 zł. Zdecydowanie nie warto oszczędzać na zakupie czworonoga. Wybieraj sprawdzone miejsca, aby mieć pewność, że twój pupil był dobrze traktowany i miał zapewnione wszystko, co najlepsze w pierwszych tygodniach życia. 

Cocker spaniel amerykański opis rasy

Spaniel amerykański zaliczany jest do psów myśliwskich. Dawniej pomagał w polowaniach na ptactwo. W 1943 roku opracowano i przyjęto wzorzec cocker spaniela amerykańskiego. W Polsce spaniel amerykański pojawił się dopiero w 1977 roku. Jako kraj pochodzenia tej rasy najczęściej wskazuje się Hiszpanię. 

Spaniel amerykański – dla kogo będzie idealny?

Cocker spaniel amerykański to idealna rasa dla aktywnych rodzin z dziećmi! Ten pies może być wspaniałym przyjacielem, kompanem do zabawy. Jest przyjaźnie nastawiony do dorosłych, dzieci i zwierząt. Energiczny, wesoły i chętny do zabawy. Jeśli marzysz o psie, który będzie wspaniałym towarzyszem codzienności, wybierz cocker spaniela amerykańskiego!

Cocker spaniel amerykański – zdjęcia

Wiesz już lepiej, jak wygląda i zachowuje się cocker spaniel amerykański. Opis rasy powinien pomóc ci odkryć, czy to zwierzę dla ciebie. To psy, które świetnie sprawdzą się dla ludzi aktywnych fizycznie. Ten przyjazny i radosny pupil z pewnością wniesie wiele radości i miłości do twojego domu. Musisz jednak mieć na uwadze, że to rasa, która wymaga regularnej pielęgnacji, a także dużo uwagi. Zdecydowanie nie nadaje się dla osób, które na co dzień są bardzo zapracowane i nie będą miały czasu na staranną opiekę nad psem. Spaniel amerykański wymaga troski, gdyż nie lubi zostawać sam w domu – jest bardzo towarzyski.

Bibliografia

FCI-Standard N° 167 / 22. 01. 1999 / GB, https://www.zkwp.pl/wzorce/167.pdf, wersja polska: kwiecień 2011, data publikacji obowiązującego wzorca: 17.05.1993.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)