Z pewnością są to psy wierne, lojalne i oddane swoim właścicielom. Świetnie dogadują się także z dziećmi. Bardzo mocno przywiązują się do właścicieli. Jak pielęgnować manchester terriera? Jakimi chorobami obciążona jest ta rasa? Jaka jest jej historia? Odpowiedź na te i wiele innych pytań poznasz w dalszej części artykułu. 

Decyzja o kupnie lub adopcji psa to ogromna odpowiedzialność. Rozważ wszystkie możliwości i podejmij przemyślaną decyzję. Pies to nie zabawka, a żywe stworzenie, które potrzebuje twojej troski, miłości i przede wszystkim – uwagi. 

Podstawowe informacje

Rozmiarwysokość w kłębie: suki ok. 38 cm, psy ok. 41 cm;
masa ciała: od 7 do 10 kg
Szatasierść: błyszcząca, krótka, przylegająca;
maść: intensywnie czarna z mahoniowym podpalaniem na kufie, policzkach, nad oczami, na żuchwie i podgardlu, kończynach przednich poniżej nadgarstków, wewnętrznej części tylnych łap, spodzie ogona
Długość życia14–16 lat
Charakterczujny, wesoły, łowny, zrównoważony, oddany, bystry

Manchester terrier – charakterystyka rasy

Jak w kilku słowach można opisać manchester terriera? To pies średniej wielkości. Jego wysokość w kłębie to około 40 cm, a waga wynosi od 7 do 10 kg. Sierść jest bardzo krótka, gładka i lśniąca. Można powiedzieć, że to elegancki pies o zwartej budowie. Jeśli chodzi o umaszczenie, dopuszczalna jest czerń oraz mahoniowe podpalanie. 

Ten pies może przypominać z wyglądu miniaturowego dobermana. Jednak niech cię to nie zmyli – może on być wspaniałym przyjacielem. Ciemne oczy w kształcie migdała z pewnością zahipnotyzują niejednego wielbiciela czworonogów. Z kolei małe uszy w kształcie litery „V” dodają mu jeszcze więcej elegancji i charakteru. Bez wątpienia wygląd psa jest jednym z elementów, który wpływa na naszą decyzję o wyborze konkretnej rasy. 

Manchester terrier – charakter

Kolejnym czynnikiem, na który z pewnością powinieneś zwrócić uwagę, jeśli szukasz pupila, który dołączy do twojej rodziny, jest charakter. Oczywiście, każdy pies jest inny, ale można ogólnie przypisać kilka cech, które charakteryzują daną rasę. 

Jakie cechy są charakterystyczne, jeśli chodzi o manchester terriera? Przede wszystkim są to bardzo inteligentne psy, które szybko się uczą. Dodatkowo są niezwykle czujne i bardzo zmotywowane, dlatego uwielbiają wspólne zabawy i aktywność ze swoim właścicielem. Warto podkreślić, że mają one dużo energii i ogromną potrzebę ruchu. Wymagają także stymulacji umysłowej. 

Właśnie dlatego, jeśli zdecydujesz się na manchester terriera, musisz mieć czas na zabawę z nim, a także na szkolenie. W ten sposób możesz zbudować z psem świetną więź opartą na zaufaniu i bezgranicznej miłości. Manchester terrier, podobnie jak inne psy, jeśli nie doczeka się uwagi ze strony właściciela, zacznie niszczyć meble i inne przedmioty w domu. Jest bardzo kreatywny, jeśli chodzi o umilanie sobie czasu, gdy nikt się nim nie zajmuje. O ile zostaną spełnione jego wymagania, jest on świetnym psem do towarzystwa.

Można powiedzieć, że to typowy terrier – jest uparty, energiczny i głośny. Manchester terrier uwielbia spędzać czas z ludźmi, bywa tak, że nie chce odstąpić swojego właściciela nawet na krok. Dobrze dogaduje się z dziećmi, jednak tymi nieco starszymi; wśród maluchów warto go pilnować. To pies, który może żyć w mieszkaniu, o ile ma zaspokojoną potrzebę ruchu. Codziennością powinny być długie spacery. Rasa ta idealnie nadaje się też do psich sportów, na przykład agility. 

Manchester terrier – zdrowie

Manchester terrier to zazwyczaj pies, który cieszy się dobrym zdrowiem. Długość jego życia wynosi około 15 lat. Zdarzają się mu jednak dosyć powszechne u psów małych ras choroby, takie jak:

  • zwichnięcie rzepki;
  • problemy skórne;
  • problemy z tarczycą;
  • alergie.

Jednak zdecydowanie nie są to dolegliwości zagrażające życiu czworonoga. Ciężkie choroby genetyczne praktycznie nie występują. 

Manchester terrier – pielęgnacja

Pielęgnacja manchester terriera nie jest skomplikowana i nie wymaga wiele czasu. Ważne, aby dbać o higienę oczu, uszu i zębów tak jak właściwie przy każdej innej rasie. Dodatkowo nie można zapominać o czesaniu psa przynajmniej 1-2 razy w tygodniu, a w okresie linienia – częściej.

Z racji tego, że rasa ta nie ma podszerstka, pies jest mniej odporny na niskie temperatury. Jeśli planujesz dłuższe spacery w chłodne dni, pamiętaj o dobraniu odpowiedniego ubrania dla swojego czworonoga.

Hodowla psów rasy manchester terrier

Nie da się ukryć, że terriery to psy, które potrzebują pewnego siebie i konsekwentnego właściciela. Do codzienności takiego pupila konieczne jest wprowadzenie sztywnych zasad, których oboje będziecie się trzymać już od szczeniaka. Warto pamiętać, że jest to pies, który ma silny instynkt łowiecki i trzeba go socjalizować już od pierwszych tygodni życia. Nie powinien też zostawać sam na sam z małymi zwierzętami czy kotami, gdyż może wykazywać się chęcią polowania.

Decydując się na zakup manchester terriera, wybieraj wyłącznie sprawdzone i legalne hodowle, dzięki temu będziesz miał pewność, że pupil będzie zdrowy. Od doświadczonego i kompetentnego hodowcy powinieneś otrzymać wszystkie niezbędny informacje, jeśli chodzi życie z nowym członkiem rodziny po przybyciu do domu.

Manchester terrier – cena malucha

manchester terrier dorosły ze szczeniakiem

Cena manchester terriera waha się od 3000 do 5000 zł. Jest zależna od wybranej hodowli, konkretnych rodziców i ich osiągnięć, a także przeznaczenia szczeniąt, ich płci i liczebności miotu. Może zmieniać się dynamicznie, również w zależności od pogłowia rasy w kraju. 

Historia rasy – manchester terrier

Jaka jest historia tej rasy? Jej początki sięgają nawet XV wieku. Nazwę oczywiście nadano na cześć miasta Manchester. Rasa stała się bardzo popularna dzięki polowaniom na szczury w czasach średniowiecznych. W połowie XIX wieku skrzyżowano ją z przodkami whippetów, a celem tego działania było uzyskanie psa, który będzie jeszcze bardziej elegancki i dostojny. W ten sposób powstała dzisiejsza odmiana manchester terrierów.

Aż do 1920 roku rasa była bardzo zróżnicowana, jeśli chodzi o rozmiary. Wówczas doszło do rozpadu na dwa różne wzorce. Większe psy określone zostały właśnie jako opisywane w tym artykule. Z kolei mniejsze, zwane wówczas manchester terrier toyami, obecnie znane są jako english toy terrier.

Rasa ta mogła całkowicie wyginąć podczas II Wojny Światowej, jednak przetrwała dzięki kilku miłośnikom. Dziś nie jest bardzo popularna, a pula genetyczna w Polsce jest niewielka. Większe pogłowie znajduje się na przykład w Belgii czy w Niemczech, gdzie zaczyna się szkolić tego psa do ratownictwa. Czasami – aczkolwiek niepoprawnie – nazywany jest on terierem belgijskim.

Kto będzie idealnym właścicielem manchester terriera?

manchester terrier skacze przez przeszkodę

Manchester terrier to świetny pies dla rodziny i osób aktywnych, które szukają wiernego towarzysza na co dzień. Jest aktywny i uwielbia zabawy ze swoją ludzką rodziną. Jeśli odpowiednio przyłożysz się do jego szkolenia i poświęcisz mu wystarczająco dużo uwagi, możesz być pewny, że będzie on twoim najlepszym przyjacielem!

Manchester terrier to bardzo elegancki i niezwykle żywiołowy pies. Jest prawdziwym terrierem – upartym, z silnym charakterem, ale jednocześnie mocno przywiązującym się do swojego właściciela i bardzo lojalnym. Świetnie pokazuje, że wszystko działa w dwie strony i tyle, ile dajesz od siebie, tyle do ciebie wraca. Psy kochają bezwarunkowo i są cudownymi towarzyszami życia.

Manchester terrier – zdjęcia

Wszystkie opinie o manchester terrierze są pozytywne. Jeśli zapewnisz mu odpowiednio dużo ruchu i szkolenia, to może być kolejny członek twojej rodziny. Wiesz już, jakie cechy charakteryzują tę rasę, a także jak pielęgnować psy i jak się z nimi obchodzić. Z pewnością te informacje pomogą Ci przy wyborze pupila.

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 71 /10.01.2011/GB, https://www.zkwp.pl/wzorce/71.pdf, data publikacji obowiązującego wzorca: 13.10.2010.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)