W artykule przedstawimy wzorzec rasy Podenco canario i opowiemy o charakterze tych niesamowitych psów. Dowiesz się także, skąd pochodzą oraz jak należy dbać o ich zdrowie. Przeczytaj poradnik i poznaj lepiej tę nieznaną, ale wyjątkową rasę.

Podstawowe informacje

Rozmiarwysokość w kłębie: suki od 53 do 60 cm, psy od 55 do 64 cm;
masa ciała: suki od 22 do 32 kg, psy od 30 do 40 kg
Szatasierść: gęsty, gładki, krótki;
maść: rudo-biała, przy czym rudy może być w odcieniach od pomarańczowego do ciemnego
Długość życiado 12 lat
Charakterodważny, pobudliwy, pozbawiony agresji, oddany opiekunowi, wytrzymały

Podenco canario – pochodzenie rasy

Rasa psów Podenco kanaryjski została sprowadzona na Wyspy Kanaryjskie przez Egipcjan, Greków, Fenicjan i Kartagińczyków kilka tysięcy lat temu. Istnieje wiele dowodów potwierdzających to, że te czworonogi towarzyszyły ludziom już w starożytności. Należą do nich między innymi ryciny, posągi i płaskorzeźby z ich wizerunkiem znajdowane w grobowcach egipskich faraonów. Podenco canario to jedna z najstarszych, żyjących obecnie ras, która do dziś jest mocno rozpowszechniona na wyspach hiszpańskich.

Podenco kanaryjski – klasyfikacja FCI i wzorzec rasy

Podenco canario został zaklasyfikowany do grupy szpiców i psów typie pierwotnym, a także do sekcji pierwotnych psów myśliwskich przez Federation Cynologique Internationale. Według wzorca rasy jest to pies średniej wielkości o szczupłej i wydłużonej sylwetce. Samce osiągają od 55 do 64 cm w kłębie. Brak tkanki tłuszczowej i dobrze rozwinięta muskulatura sprawiają, że kręgosłup, kości biodrowe oraz mięśnie są wyraźnie widoczne przez skórę. Brzuch podciągnięty o wyraźnie zaznaczonych słabiznach. Kończyny proste i równoległe.

Stop jest słabo zaznaczony, a ogon dosyć nisko osadzony, nawet w ruchu nie jest noszony zbyt wysoko i stanowi przedłużenie zadu. Nie powinien być zwinięty, pożądany jest sierpowato uniesiony, sięgający niewiele poniżej stawu skokowego.

Szyja jest długa, elastyczna i zaokrąglona. Osie mózgoczaszki i twarzoczaszki równoległe, a duża i wydatna kufa nieco dłuższa od niej jest mniej więcej ciemnocielistego koloru. Nozdrza powinny być umiarkowanie rozwarte, a uszy szerokie u nasady, spiczasto zakończone i opadające do tyłu. Oczy psów tej rasy są skośne, wargi delikatne i napięte, a zęby doskonale dopasowane. Sierść zwykle jest maści rudo-białej, a pożądane odcienie wahają się od pomarańczowego do mahoniowego. Osobniki poruszają się zwinnym kłusem, a krzyżowanie przednich i tylnych kończyn jest nieakceptowalne.

Pies kanaryjski – temperament i charakter

Podenco kanaryjski to pies odważny, o silnym instynkcie łowieckim oraz imponująco dobrym węchu, wzroku i słuchu. Przywiązany jest do swojego opiekuna, ale jednocześnie lubi być niezależny. Charakteryzuje go niezwykła żywiołowość, w związku z czym wymaga odpowiedniej dawki aktywności fizycznej i zabaw. Nadzwyczajna wytrzymałość Podenco canario jest uwarunkowana jego naturalnymi predyspozycjami. To osobnik zdolny do polowań od świtu do zmierzchu, a dzięki dobrze rozwiniętym zmysłom z łatwością wyczuwa obecność królików głęboko w naturalnych szczelinach, kanałach wulkanicznych czy pęknięciach ścian. Po ujrzeniu ofiary pies jest podekscytowany i szczeka, by wezwać myśliwego.

Zdrowie i pielęgnacja psa kanaryjskiego Podenco

Podenco canario na ogół uznawane są za zdrowe i nie mają skłonności do zapadania na konkretne choroby. Zwykle żyją około 12- 15 lat, a na starość cieszą się dobrą kondycją. Pamiętaj jednak, że jak każdy inny pies wymagają odpowiedniej dawki aktywności fizycznej, dobrej jakości karmy wysokomięsnej oraz profilaktycznych wizyt w gabinecie weterynaryjnym. Szczepienia, odrobaczenia i preparaty przeciwkleszczowe to podstawa niezależnie od tego, jakiej rasy jest pies. Podenco kanaryjskie są niezwykle wytrzymałe, niestraszne im upały, mrozy ani deszcze.

Włos jest krótki i gęsty, więc jego pielęgnacja nie nastręcza problemów. Wystarczy sporadyczne szczotkowanie w okresie linienia.

Podenco canario – idealny towarzysz polowań

Podenco canario to doskonały towarzysz dla myśliwego, ale również dla osoby lubiącej aktywnie spędzać czas. Nie powinien żyć w mieście ze względu na silne instynkty łowieckie. Wśród osobników tej rasy zdarzają się osobniki agresywne i nerwowe, w związku z czym nie zaleca się ich zakupu rodzinom z małymi dziećmi. Chociaż są wyjątkowo inteligentne i podatne na szkolenie wymagają pracy z doświadczonymi opiekunami, ponieważ z powodu wysokiego poziomu wrażliwości łatwo je skrzywdzić.

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 329 /03.11.1999/, wersja angielska, https://www.zkwp.pl/wzorce/329.pdf, tłumaczenie: Olga Jakubiel, data publikacji obowiązującego wzorca: 24.06.1987.

Fot. ilustracyjne: Marianne Perdomo via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.