Decyzja o przygarnięciu zwierzaka powinna być dokładnie przemyślana, gdyż wyzwanie to wymaga ogromnej odpowiedzialności. Amerykański terier bezwłosy nazywany jest również nagim terierem. W wielu przypadkach może być on wspaniałym towarzyszem człowieka w codziennym życiu. Przed podjęciem decyzji o wzięciu go na wychowanie trzeba jednak uważnie zapoznać się z potrzebami tej rasy. Ważne jest również to, aby przeanalizować swoje indywidualne możliwości dotyczące poświęcania podopiecznemu czasu. Istnieje tu szereg czynników, które należy brać pod uwagę. Poznaj ciekawe informacje o amerykańskim terierze bezwłosym!

Amerykański terier bezwłosy – podstawowe informacje

? Rozmiarwysokość w kłębie: od 25 do 45 cm;
masa ciała: od 4 do 6,5 kg
Szatasierść: brak; szczenięta rodzą się z puchem, który się wyciera
maść: łaciata skóra
❤️ Długość życia13–15 lat
? Charakterprzyjazny, energiczny, radosny, ciekawski, inteligentny

Status rasy

American Hairless Terrier to rasa uznana przez United Kennel Club, natomiast w FCI ma status nieuznanej. Pierwsza suczka przyszła na świat w 1972 roku. Nazwa omawianych psów związana jest z faktem, że nie mają one sierści lub też jest ona bardzo delikatna i krótka. Ze względu na fakt, że jest to rzadka rasa, może być trudno znaleźć miot na sprzedaż. Psy te efektownie się prezentują i są uroczymi kompanami, dlatego też warto rozwinąć swoją wiedzę na ich temat.

Amerykański terier bezwłosy – jak wygląda i co warto wiedzieć na ten temat?

amerykański terier bezwłosy na wystawie
Canarian via Wikimedia, CC BY-SA 4.0

Jak już zostało to wspomniane wcześniej, omawiana rasa charakteryzuje się brakiem sierści lub też jej niewielką ilością. Szczeniaki są urocze, a ich obserwacja potrafi być naprawdę wzruszającym doświadczeniem. Na jasnej skórze psów widnieją różnego rodzaju plamy, co jest swego rodzaju urozmaiceniem wizualnym. American Hairless Terrier jest średnich rozmiarów.

Amerykański terrier bezwłosy a charakter – o czym warto wiedzieć?

Amerykański terrier bezwłosy to zwierzę wesołe i bardzo energiczne. Uwielbia ono aktywnie spędzać czas, a także polować. Takie psy są przyjazne i cenią sobie zabawę. Ponadto są one inteligentne, dzięki czemu szybko się uczą. Nie ulega wątpliwości, że podopieczni tej rasy mogą być wspaniałymi towarzyszami dla człowieka. Są one przywiązane do właściciela oraz ciekawskie. Dodatkowo omawiane czworonogi mogą się dobrze dogadywać z innymi zwierzętami, co dla wielu osób nie pozostaje bez znaczenia.

Opieka nad amerykańskim terierem bezwłosym – o czym pamiętać?

Trzeba pamiętać o stosowaniu kremów z filtrem, podczas gdy na dworze wszechobecne są promienie słoneczne. Z kolei w zimie konieczne jest zakładanie tym zwierzakom ubranek, aby było im ciepło. Psy tej rasy powinny być kąpane mniej więcej raz na dwa tygodnie. Musisz mieć to na uwadze, gdyż brak sierści wcale nie oznacza nieobecności potu i brudu. Jak więc widać, należy uważnie analizować potrzeby swojego podopiecznego oraz monitorować warunki atmosferyczne.

Dla kogo amerykański bezwłosy terier może być ciekawym rozwiązaniem?

Omawiane psiaki mogą być ciekawym rozwiązaniem dla żywiołowych osób, które szukają energicznego, czworonożnego towarzysza i mają czas na zabawę z nim. Rasa ta potrzebuje dużo ćwiczeń, a zatem należy troszczyć się o urozmaicone aktywności. Trzeba wiedzieć o tym, że zwierzak ten potrafi głośno szczekać, gdy jest znudzony, dlatego też trzeba zapewniać mu rozrywkę oraz dawać mu swoją uwagę. Jest to oddany przyjaciel człowieka, który potrafi dostarczać mnóstwo radości. Brak sierści nie oznacza, że amerykański terier bezwłosy nadaje się dla alergików, ponieważ uczulać może również naskórek czy ślina. Z pewnością jednak warto zapoznać się dokładnie z tą rasą.

Decyzja o wzięciu do siebie psa musi być naprawdę solidnie przemyślana, a także bardzo świadoma. Nie należy się z nią spieszyć, ponieważ do tego tematu trzeba podchodzić odpowiedzialnie i rozsądnie. Niezbędna jest tutaj kompleksowa analiza swoich indywidualnych możliwości czasowych. Podopieczny musi mieć odpowiednie warunki do egzystencji oraz rozwoju. Czworonogowi należy zapewnić właściwą opiekę i poświęcać mu dużo uwagi. Trzeba wykazać się tutaj zaangażowaniem, a także wnikliwie monitorować potrzeby zwierzaka. Istnieje więc szereg istotnych czynników, o których nie można zapominać.

Bibliografia

Wzorzec rasy: https://www.akc.org/dog-breeds/american-hairless-terrier/

Fot. Ilustracyjne: Canarian via Wikimedia, CC BY-SA 4.0

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.