Jak wiadomo, nie wszystkie rasy psów myśliwskich sprawdzają się jednocześnie w roli zwierząt do towarzystwa. Wyżły kontynentalne, a przede wszystkim niemieckie, wypadają na tym polu wyjątkowo dobrze. Stabilny charakter i bez wątpienia piękny wygląd sprawiają, że wyżeł niemiecki to rasa dosyć popularna nie tylko wśród myśliwych. Co warto wiedzieć przed zakupem tego psa z hodowli? Przedstawiamy najważniejsze porady i informacje!

Podstawowe informacje

Rozmiarwysokość w kłębie: suki od 58 do 66 cm, psy od 60 do 70 cm;
masa ciała: ok. 30 kg
Szatasierść: ok. 3,5 cm długości na grzbiecie i bokach ciała; gęsta i długa na brzuchu, z frędzlami na uszach i łapach przednich, portkami na tylnych, puszystym ogonem; krótka na głowie; z gęstym podszerstkiem;
maść: jednolite brązowe; brązowe z łatami i cętkami; jasne lub ciemne dereszowate; nakrapiane; jednolite białe lub z plamami brązowymi
Długość życia12–14 lat
Charakterstabilny, zrównoważony, łatwy w tresurze, przyjazny, miły

Wyżeł niemiecki długowłosy – wygląd i wzorzec rasy

Wygląd niemieckich wyżłów długowłosych dokładnie określony jest we wzorcu, który ustalony został przez Związek Kynologiczny w Polsce. FCI klasyfikuje rasę do grupy VI, sekcji II, czyli wyżłów kontynentalnych. Rasa podlega próbom pracy. 

Wyżeł niemiecki długowłosy – budowa ciała

Wyżeł długowłosy to duży pies o pięknej sylwetce i proporcjonalnej budowie ciała. Wysokość w kłębie tylko odrobinę ustępuje długości tułowia. Sam grzbiet jest prosty, z szeroką klatką piersiową i nisko noszonym ogonem. Wielkość głowy powinna być proporcjonalna do budowy ciała psa. Uszy dobrze przylegają do ciała, a oczy są ciemne i średniej wielkości. 

Wysokość w kłębie u psów powinna wynosić od 62 do 66 centymetrów, a u suk – od 58 do 63 centymetrów. Waga waha się od 20 do 30 kilogramów i zależy od cech osobniczych i płci. 

Wyżeł niemiecki długowłosy – szata i umaszczenie 

Tym, co wyróżnia tę odmianę wyżła niemieckiego, jest jego szata. Wbrew nazwie włos jest jedynie średnio długi. Na piersi, dolnej stronie karku oraz na brzuchu może przekraczać 3,5 centymetra. Na pozostałych obszarach ciała powinien być krótszy. Sierść dobrze przylega do skóry i może być odrobinę falująca. 

Dopuszczalne umaszczenia to: 

  • jednolite brązowe;
  • brązowe z białymi łatami;
  • brązowe z białymi cętkami;
  • nakrapiane;
  • dereszowate ciemne;
  • dereszowate jasne;
  • brązowo-białe.

W sporadycznych przypadkach dopuszczalne jest znaczenie podpalane, które wynika z atawizmu wyżłów. 

Wyżeł długowłosy – charakter i temperament

Wyżeł niemiecki długowłosy, tak samo jak jego kuzyni o innym rodzaju szaty, jest psem bardzo o stabilnym usposobienie i dosyć łagodnym temperamencie. Na polowaniach nieustępliwy, w domu staje się przyjacielskim i skłonnym do zabaw towarzyszem. 

Wyżeł niemiecki długowłosy – pojętny, choć niezależny

Ze względu na bardzo dużą inteligencję i przywiązanie do człowieka psy tej rasy są dosyć przyjemne w szkoleniu, chociaż w wielu przypadkach konieczna będzie pomoc profesjonalnego szkoleniowca. 

Największy nacisk trzeba położyć na naukę posłuszeństwa i przywołania. Bardzo silny instynkt myśliwski sprawia, że wyżły niemieckie długowłose mają niestety skłonność do ucieczek. Zwykle odnajdują drogę powrotną do domu, jednak każda ucieczka jest sytuacją zagrożenia życia psa i trzeba minimalizować to ryzyko. 

Wyżeł niemiecki długowłosy – towarzyski i lekko nieśmiały 

Wyżeł niemiecki długowłosy to wyjątkowo towarzyski zwierzak, który mocno przywiązuje się do swojego opiekuna. Potencjalnym problemem behawioralnym może być dosyć typowa w rasie nieśmiałość i skłonność do wycofywania się. W przypadku odpowiedniej socjalizacji, która zaczyna się już w hodowli, zazwyczaj nie stanowi to większego problemu. Wyżeł może jedynie zachowywać lekką rezerwę w stosunku do obcych. Jeżeli socjalizacja zostanie jednak zaniedbana, możliwe, że w dorosłości konieczna będzie praca z behawiorystą. 

Wyżeł niemiecki długowłosy – miłośnik aktywności

W naturę wyżła wpisana jest miłość do ruchu. Nawet jeżeli zwierzak nie poluje, konieczne będzie zapewnienie mu długich spacerów w urozmaiconych lokalizacjach. Warto włączyć także różnego rodzaju aktywności intelektualne – zabawy węchowe czy naukę sztuczek. Wyżły niemieckie długowłose to bowiem bardzo inteligentne zwierzęta, których zapotrzebowanie na aktywność nie kończy się na ruchu.

Wyżeł niemiecki długowłosy – zdrowie i długość życia

Podobnie jak większość ras myśliwskich, wyżeł niemiecki długowłosy przez dziesiątki lat podlegał bardzo selektywnych pracom hodowlanym. Dzięki temu udało się zachować imponującą stabilność genetyczną. Psy tej rasy uchodzą za bardzo zdrowe i długowieczne. Wielu jej przedstawicieli w dobrym zdrowiu dożywa nawet dwunastego roku życia co, jak wiadomo, wcale nie jest regułą w przypadku tak dużych psów. 

Wyżeł niemiecki długowłosy – choroby

Trzeba jednak mieć świadomość, że duży wzrost naraża wyżły na choroby, które są typowe dla większych psów. Mowa tu przede wszystkim o dysplazji stawów biodrowych, która zdarza się stosunkowo rzadko, jednak może stanowić pewnego rodzaju problem. Warto wybierać hodowle, które regularnie wykonują swoim psom prześwietlenia. 

W rasie sporadycznie zdarzają się także problemy z uzębieniem i oczami. Warto przynajmniej raz w roku przeprowadzić u weterynarza kontrolę stomatologiczną. W ten sposób upewnisz się, że nie jest konieczne zdejmowanie kamienia nazębnego pod narkozą. 

Wyżeł niemiecki długowłosy – pielęgnacja 

Pielęgnacja sierści wyżła niemieckiego długowłosego nie powinna przysporzyć ci zbyt wielu problemów. Psy tej rasy mają delikatną, przylegającą do ciała szatę, która raczej nie ma skłonności do kołtunienia się. Sierści nie trzeba przycinać, chociaż konieczne jest regularne wyczesywanie, by zachować ją w dobrym stanie. 

Jako element stałej pielęgnacji warto traktować także regularną kontrolę stanu uszu. Obecność naturalnej wydzieliny jest stanem fizjologicznie normalnym i nie wymaga interwencji. Jeżeli jednak jest jej sporo, ma ciemny kolor i nieprzyjemnie pachnie, zdecydowanie będzie to pretekst do wizyty u weterynarza. 

Wyżeł niemiecki długowłosy – żywienie 

Żywienie wyżła niemieckiego powinno być dobrze przemyślane i odpowiednio przystosowane do jego stylu życia. Psy, które polują, potrzebują większej podaży kalorii, jednak wszystkie zwierzęta powinny być żywione karmami wysokiej jakości. Trzeba jedynie dostosować wielkość porcji do poziomu aktywności. 

Jak planować posiłki wyżła długowłosego?

Tak jak większość dużych ras, wyżeł długowłosy narażony jest na bardzo niebezpieczny skręt żołądka. Sposób karmienia pozwala jednak zminimalizować ryzyko wystąpienia tego schorzenia. Dzienną porcję karmy warto podzielić na kilka mniejszych porcji – idealnie dwie lub trzy. Koniecznie zadbaj także o to, aby po posiłku pies unikał intensywnej aktywności fizycznej. Podawaj mu jedzenie zawsze po spacerze lub treningu. 

Wyżeł długowłosy – hodowla i szczeniaki

Wyżeł niemiecki długowłosy jest skutecznym myśliwym, ale to również ceniony pies do towarzystwa. Dzięki temu, w przeciwieństwie do wielu ras polujących, szczeniaki nie przychodzą na świat wyłącznie w hodowlach funkcjonujących w zamkniętym kręgu myśliwych. 

Gdzie i jak szukać szczeniąt wyżła długowłosego?

Krótko mówiąc – zakup wyżła niemieckiego o dłuższej sierści nie powinien być żadnym problemem. Rasa nie jest może szczególnie popularna w naszym kraju, jednak funkcjonuje tu wiele hodowli, w których regularnie przychodzą na świat szczeniaki ze świetnych linii. 

Tak jak w przypadku każdego psa rasowego, warto zadbać o to, aby pies trafił do nas z pewnej hodowli. To taka, która jest zarejestrowana w ZKwP i wydaje zwierzęta po próbach pracy z rodowodem FCI. 

Wyżeł niemiecki długowłosy – cena

Szczeniaki długowłosego wyżła niemieckiego to obecnie wydatek, który oscyluje w granicach 5 tysięcy złotych. Ostateczna kwota jest jednak zawsze ustalana indywidualnie przez hodowcę i zależy od bardzo wielu czynników:

  • renomy hodowli;
  • umaszczenia;
  • przodków szczeniaka;
  • zgodności ze wzorcem rasy.

Wyżeł niemiecki długowłosy – historia rasy

Historia wyżłów niemieckich sięga jeszcze średniowiecza. Wówczas to na terenie Europy Środkowej polowano na ptactwo w towarzystwie psów, których zadaniem było lokalizowanie zdobyczy i wystawanie jej aż do momentu, kiedy myśliwy zarzucił sieć. Dopiero po wynalezieniu broni palnej wyżły oprócz wystawania musiały także znajdować ustrzelone ptaki i przynosić je do myśliwego. 

Nowsze dzieje wyżłów niemieckich długowłosych

Nowa historia niemieckich wyżłów długowłosych rozpoczyna się jednak oficjalnie dopiero w XIX wieku. Wówczas to (a dokładnie w roku 1879) na wystawie w Hanowerze po raz pierwszy zaprezentowano tę rasę – razem z wyżłem niemieckim krótkowłosym – jako dwie rdzennie niemieckie. Ostateczny wzorzec powstał w roku 1897. 

Wyżeł niemiecki i jego popularność

Obecnie zdecydowanie bardziej popularna jest rasa wyżłów niemieckich krótkowłosych. Nie da się jednak ukryć, że psy o dłuższej szacie zachwycają urodą i mają wielu miłośników. To jedne z najpopularniejszych wyżłów kontynentalnych, które w Polsce cieszą się umiarkowaną, ale niesłabnącą popularnością. 

Wyżeł niemiecki długowłosy – dla kogo jest ten pies?

Każdy, kto chce przyjąć pod swój dach długowłosego wyżła niemieckiego, powinien mieć świadomość wszystkich wad i zalet, które wynikają z posiadania psa myśliwskiego. Wyżły niemieckie są rzeczywiście polecane jako dobre psy do towarzystwa, jednak trzeba wziąć pod uwagę pewne kwestie.

Przede wszystkim, trzeba zaznaczyć, że wyżeł niemiecki długowłosy ma bardzo silny instynkt myśliwski. To sprawia, że: 

  • nie zawsze są w stanie dogadać się z mniejszymi zwierzętami w taki sposób, aby nie traktować ich jako potencjalnej zdobyczy. Mowa tu nie tylko o gryzoniach i zajęczakach, lecz także o kotach. 
  • przy odwołaniu i przywołaniu zawsze musisz stosować zasadę ograniczonego zaufania. 

Wyżeł to nie owczarek. Chociaż jest niezwykle inteligentny i kochający, nie będzie w stanie wyłączyć swojego instynktu łowieckiego. Nawet doskonale wyszkolony wyżeł podejmie trop. Właśnie dlatego wyżły niemieckie długowłose mają skłonność do ucieczek i zawsze powinny być prowadzone na smyczy. 

Wyżeł długowłosy i bezpieczeństwo na spacerze

Zasada ta powinna być przestrzegana szczególnie w lesie. Chociaż poniekąd jest to dla wyżła środowisko naturalne, to w las powinien być puszczany luzem tylko na polowaniu. Inaczej stanowi zagrożenie dla jego mieszkańców, a sam także narażony jest na niebezpieczeństwo. Oczywiście, spacery po łąkach i lasach są wskazane, jednak warto wówczas korzystać z linki. 

Czy wyżeł niemiecki długowłosy to pies domowy?

Wbrew pozorom wyżeł niemiecki długowłosy może mieszkać w mieszkaniu. Warunkiem jest jednak to, że będzie miał dostęp do bezpiecznych wybiegów i okazję do codziennych spacerów po terenach zielonych – najlepiej połączonych z pracą węchową. 

Jaki powinien być opiekun wyżła długowłosego i o czym musi wiedzieć?

Idealny opiekun psa tej rasy jest osobą stabilną, aktywną i rozumiejącą, że w wyżłach myśliwskich zawsze pozostaje pierwiastek łowcy. 

Wyżły niemieckie miewają skłonności do pilnowania zasobów – jedzenia, zabawek i właściwie wszystkich przedmiotów, które w danym momencie uznają za swoje. To poważny problem, który wymaga pracy – najlepiej pod okiem behawiorysty. Zdecydowanie nie warto przechodzić nad nim do porządku dziennego. 

Wyżeł niemiecki długowłosy to pies zdrowy, długowieczny i towarzyski, w którym tkwi jednak silny instynkt łowcy. Musisz więc zapewnić mu odpowiednią dawkę aktywności i pracować nad jego charakterem. Pamiętaj też, że mając takiego psa, trzeba być czujnym tak, jak on sam!

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 117, https://www.zkwp.pl/wzorce/117.pdf, data publikacji obowiązującego wzorca: 16.03.2001.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.