Gryfon Korthalsa jest uważany za rasę francuską. Ich twórca był jednak Holendrem, któremu przyświecała idea stworzenia rasy wyżłów idealnych. Dwie dekady pracy hodowlanej zaowocowały stabilną linią psów, które były bardzo oddane i chętne do pracy z przewodnikiem, a jednocześnie niezwykle odporne. W 1916 roku powstał pierwszy klub miłośników Wirehaired Pointing Griffona. Obecnie ich popularność jest umiarkowana. W Polsce rasa występuje niezwykle rzadko. Dowiedz się więcej o tej wyjątkowej rasie.

Podstawowe informacje

? Rozmiarwysokość w kłębie: suki od 54 do 60 cm, psy od 56 do 62 cm;
masa ciała: od 24 do 32 kg
Szatasierść: gruba, szorstka, szczeciniasta, ze zwartym podszyciem;
maść: szaro-stalowe z brązowymi łatami; jednokolorowe brązowe; srokate; dereszowate; biało-brązowe; biało-pomarańczowe
❤️ Długość życia10–13 lat
? Charakterprzyjacielski, energiczny, niezależny, łatwy w ułożeniu, oddany

Wirehaired Pointing Griffon – jak wygląda?

gryfon korthalsa głowa

Na pierwszy rzut oka gryfon Korthalsa to rasa bliźniaczo podobna do szorstkowłosych wyżłów niemieckich. Zwierzęta te wyróżniają się jednak zdecydowanie dłuższą i bardziej miękką sierścią, która na pysku tworzy wąsy, brodę i brwi.

Przedstawiciele tej rasy ważą od 18 do 27 kg w zależności od płci i cech osobniczych. Dominuje maść stalowoszara z łatami lub dereszowata, chociaż dopuszczalne są także umaszczenia brązowo białe i pomarańczowe.

Gryfon Korthalsa – charakter

gryfon korthalsa leży

Gryfon Korthalsa to pies myśliwski. Świetnie sprawdza się zarówno w polu, jak i podczas łowów w gęstych zaroślach. Ma doskonały węch i silny instynkt łowiecki. Tak jak wszystkie wyżły pracuje w zasięgu strzelby. Czy przedstawiciel tej rasy musi koniecznie polować? Nie. Tak jak większość innych wyżłów kontynentalnych może pełnić funkcję towarzysza rodziny. Trzeba jednak mieć możliwość zaspokojenia jego specyficznych potrzeb.

Jakie wymagania mają gryfony Korthalsa?

gryfon Korthalsa siedzi

Pies tej rasy najlepiej czuje na wsi położonej w okolicach łąk i lasów. Ma bardzo dużą potrzebę ruchu, dlatego nie będzie odpowiednim towarzyszem dla domatora. Bardzo kocha swojego człowieka i zdecydowanie nie nadaje się na psa mieszkającego w kojcu. Przedstawiciel rasy gryfon Korthalsa z reguły dosyć dobrze dogaduje się z dziećmi. Odpowiednia socjalizacja sprawi, że będzie także sympatycznym towarzyszem dla innych psów. Może mieszkać z kotami, jeżeli wychował się w ich towarzystwie. Silny instynkt myśliwski sprawia, że mniejsze zwierzęta może uznać za zwierzynę łowną.

Gryfon Korthalsa – zdrowie

Gryfon Korthalsa siedzący

Korthals pointing griffon to pies zdrowy i bardzo odporny na trudne warunki atmosferyczne. Gęsty podszerstek chroni go przed wilgocią, dlatego przedstawiciele rasy świetnie odnajdują się podczas pracy na terenach podmokłych. Nie ma informacji o chorobach, które byłyby specyficzne właśnie dla tej rasy. Tak jak większość dużych psów gryfon Korthalsa może cierpieć na dysplazje stawów biodrowych i łokciowych. Przed zakupem szczeniaka trzeba więc skrupulatnie wypytać hodowcę o badania, które przeszli rodzice pieska.

Korthals pointing griffon – dla kogo jest ten pies?

Korthals pointing griffon siedzący

Historia rasy oraz profil hodowlany bardzo wyraźnie wskazują, że gryfon Korthalsa jest psem, który świetnie sprawdza się w pracy na polowaniu. Z powodzeniem będzie mógł towarzyszyć także bardzo aktywnej rodzinie, która na co dzień nie ma nic wspólnego z myślistwem. Jeżeli zastanawiasz się nad kupnem tego psa, dobrym pomysłem będzie rozważenie profesjonalnego szkolenia pod okiem specjalisty, który zna się na pracy z psami łowieckimi. Zaleca się socjalizację w psim przedszkolu i przynajmniej podstawowy trening posłuszeństwa.

Wirehaired Pointing Griffon – hodowla i cena

gryfon korthalsa z profilu

Niestety, psy tej rasy nie są szczególnie popularne w naszym kraju. Chociaż jest ona oficjalnie uznawana przez FCI to nie ma informacji o zrzeszonych w ZKwP aktywnych hodowlach, w których regularnie przychodzą na świat szczeniaki. Jeżeli informacje o rasie sprawiły, że stałeś się jej miłośnikiem, dobrym pomysłem może okazać się znalezienie hodowli we Francji. To właśnie tam mieszka najwięcej gryfonów Korthalsa z najlepszych linii.

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 107, https://www.zkwp.pl/wzorce/107.pdf, data publikacji obowiązującego wzorca: 06.05.1964.

Archiwum: marzec 2023
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.