Australian bulldog to świeża rasa, która powstała w konkretnym celu. Miłośnicy buldogów chcieli je ulepszyć pod względem zdrowotnym, zachowując jednocześnie wszystkie ich zalety. Nie było to łatwe zadanie. Nie miało prawa się udać bez domieszki krwi innych ras.

Podstawowe informacje

? Rozmiarwysokość w kłębie: od 46 do 51 cm
masa ciała: od 28 do 35 kg
Szatasierść: krótka, przylegająca
maść: dopuszczalne różne barwy i pręgowanie
❤️ Długość życia12–15 lat
? Charakterzrównoważony, zorientowany na człowieka, łagodny dla dzieci, wierny, lojalny

Gdzie powstał australian bulldog?

Pomysł na wyhodowanie lepszej wersji buldoga powstał w Australii. Zamiarem był pies, który nie straci nic z uroku buldoga, zachowa świetny temperament, a jednocześnie będzie się cieszył lepszym zdrowiem.

Pierwowzorem był angielski buldog, jeden z najstarszych ras buldogów, który niestety ma obszerną listę problemów zdrowotnych. Podstawowym celem było jednak dążenie do psa, który doskonale odnajduje się w klimacie Australii.

Dodanie innej krwi

Założeniem było wyhodowanie psa, który będzie się wykazywał lepszym zdrowiem niż większość buldogów. W tym celu zaczęto krzyżować buldogi z innymi rasami.

Przodkami australijskiego buldoga są zatem. boksery, bulmastiffy, a także twarde australijskie psy myśliwskie na świnie. Australian bulldog jest dużo wyższy, dochodzi do 51 cm wysokości. Waży do 35 kg. W swojej ojczyźnie nazywany jest także aussie bulldog.

Czy rasa została uznana na świecie?

Miłośnicy australian bulldog zrzeszeni są w organizacji ABCA – Aussie Bulldog Club of Australia. Od początku swojego istnienia, czyli od 2007 roku, organizacja ABCA stara się o uznanie nowej rasy przez australijski narodowy klub kynologiczny ANKC. Do dzisiaj się to nie udało. Nowy bulldog powstał jednak stosunkowo niedawno, więc hodowcy nie zniechęcają się i kontynuują pracę nad tym wspaniałym psem.

Australian bulldog – zalety

australian bulldog leży na trawie

Trzeba przyznać, że twórcom nowej rasy udało się zachować cudowne cechy buldogów. Australian bulldog jest przyjacielski i nastawiony na kontakt z człowiekiem. Ma pozytywny stosunek do dzieci i innych zwierząt w domu. Jest średniej wielkości muskularnym czworonogiem z krótką sierścią. Nie jest żywiołowy, ale uwielbia się bawić i chętnie korzysta z codziennego ruchu. 

Australian bulldog dużo lepiej znosi ciepły klimat niż jego angielski kuzyn. Żyje też dłużej – od 12 do 15 lat. Świetnie odnajduje się zarówno w domu na wsi, jak i w mieszkaniu w mieście. Aussie bulldog jest doskonałym psem rodzinnym!

Wady nowego buldoga

Naprawiając starszą wersję buldoga, udało się pozbyć wielu charakterystycznych dla tych psów chorób i dolegliwości. Niestety nadal nie wyeliminowano problemów z oczami, takich jak suche oko i trzecia powieka. Pozostały też trudności związane ze skróconą kufą, choć są zwykle dużo mniejsze niż u innych buldogów. 

Warto pamiętać, że buldogi bywają bardzo uparte, więc ich szkolenie wymaga cierpliwości i konsekwencji. Te cechy znajdziemy również u buldoga australijskiego.

Strona internetowa prowadzona przez członków ABCA jest fantastycznym źródłem wiedzy na temat historii powstania nowej rasy i prawidłowej opieki, jaką należy jej zapewnić. Decydując się na szczeniaka australian bulldog warto się z nią zapoznać i tam szukać hodowców oraz informacji o dostępnych szczeniakach. Musisz zdawać sobie sprawę, że na chwilę obecną, zakup psa tej rasy możliwy jest praktycznie tylko w Australii.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.