Ariégeois jest energicznym psem, co pozwala mu utrzymać szczupłą sylwetkę. Czworonogi tej rasy są często wykorzystywane do polowań, w szczególności na zające. Wszystko dzięki lekkiej budowie ciała i doskonałemu węchowi.

Podstawowe informacje

? Rozmiarwysokość w kłębie: samice od 50 do 56 cm, samce od 52 do 58 cm
masa ciała: od 28 do 30 kg
Szatasierść: krótka, gęsta
maść: biała z czarnymi znaczeniami, czasem marmurkowa, z lekkimi podpalaniami na policzkach i nad oczami
❤️ Długość życia11–14 lat
? Charakterwesoły, socjalny, łatwy w szkoleniu, zaangażowany w pracę

Ariégeois – opis

Jak większość psów gończych ariégeois jest psem pracującym. Najczęściej towarzyszy w polowaniach z bronią palną. Jest energiczny, szybki i wytrzymały, co czyni z niego idealnego towarzysza podczas polowań. 

Ariégeois to elegancki pies średniej wielkości. Dorosłe osobniki osiągają do 58 cm wzrostu oraz 30 kg wagi. Mają krótką białą sierść z widocznymi czarnymi plamkami. Charakterystycznymi cechami są czarny pyszczek, długie, cienkie uszy, zwisające wzdłuż pyska, a także brązowe oczy o łagodnym wyrazie.

Historia rasy

Rasa ariégeois pochodzi z Ariége, czyli rejonu Francji położonego w Pirenejach. Najprawdopodobniej powstała przez połączenie dwóch innych psów, czyli dużego gończego gaskońskiego oraz miejscowego psa gończego. Dzięki tej mieszance powstała rasa o znacznie lepszych umiejętnościach myśliwskich od swoich poprzedników.

Charakter ariégeois

Ariégeois to przede wszystkim urodzony łowca. Jest szybki i świetnie radzi sobie w trudnych warunkach terenowych. Wykorzystuje się go głównie podczas polowania na dziki oraz zające. Jest bardzo inteligentny i niezależny, przez co czasem może być uparty. Szybko przywiązuje się do właścicieli, z którymi lubi spędzać czas, jednak nie ma problemu, by żyć na zewnątrz, o ile wcześniej zadba się o jego potrzeby.

Wymagania ariégeois

Rasa ariégeois nie jest stworzona do życia w mieście, szczególnie w ciasnym mieszkaniu. Pies tej rasy potrzebuje dużo swobody i aktywności na świeżym powietrzu, dlatego najlepiej będzie się czuł, mieszkając w domu z ogrodem. Opiekun ariégeois powinien pozwolić mu jak najczęściej biegać. 

Polecanymi dyscyplinami dla tej rasy są canicross oraz tropienie. Jeśli chodzi o współżycie z innymi domownikami, ariégeois lubi inne psy, a dzięki łagodnemu usposobieniu może mieszkać w domu z dziećmi. Instynkt łowiecki psa może utrudniać mu dogadanie się z kotami, jeśli razem nie dorastali.

Wychowanie ariégeois

Ariégeois jest posłuszny, inteligentny i pojętny, dzięki czemu nie powinien sprawiać większych problemów, jeśli chodzi o wychowanie. Łatwo się uczy, a dodatkowo lubi zadowalać swojego opiekuna, więc nauka nowych komend będzie dla niego świetną rozrywką. Szkolenie warto zacząć już od pierwszych dni pobytu pupila w domu.

Pielęgnacja i żywienie

Ariégeois należy do ras krótkowłosych, dzięki czemu jego pielęgnacja nie jest skomplikowana. W zupełności wystarczy regularne szczotkowanie raz na miesiąc. Żywienie również nie jest skomplikowane, ponieważ rasa nie jest narażona na nietolerancje pokarmowe. Ważne, by dieta była zbilansowana, oparta na produktach wysokiej jakości. Porcje powinny być dostosowane do poziomu aktywności pupila. Warto pamiętać, by nie podawać obfitego posiłku tuż przed wyjściem, by pies nie pracował z pełnym żołądkiem.

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 20 /02.02.1998/F, https://www.zkwp.pl/wzorce/20.pdf, data publikacji oryginalnego wzorca: 24.01.1996.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.