Malamuty zachwycają już na pierwszy rzut oka. Ich wygląd jest majestatyczny i ma w sobie coś bardzo pierwotnego. Raczej nie jest to rasa polecana niedoświadczonym opiekunom. Trzeba znać techniki szkolenia i być konsekwentnym, ale jednocześnie zachowywać się łagodnie. Psy malamut alaskan będą fantastycznymi przyjaciółmi, jeśli zostaną odpowiednio wyszkolone. Przekonaj się, czy alaskan malamute to rasa, która jest warta uwagi!
Podstawowe informacje
? Rozmiar | wysokość w kłębie: samice – ok. 58,5 cm, samce – ok. 63,5 cm masa ciała: samice – ok. 34 kg, samce – ok. 38 kg |
⭐ Szata | sierść: gęsty, gruby włos okrywowy, gęsty, wełnisty podszerstek maść: jednolita biała; płaszczowa w odcieniach od szarości, przez rudy, śniady po czarny |
❤️ Długość życia | 10–12 lat |
? Charakter | czuły, przyjacielski, wierny, oddany |
Alaskan malamute – opis

Alaskan malamute jest jedną ze starszych ras psów zaprzęgowych. Czworonogi już na pierwszy rzut oka sprawiają wrażenie silnych i dobrze umięśnionych. Swoją postawą dają znać, że są psami dumnymi, ale i ciekawskimi i przyjacielskimi jednocześnie.
Malamut – waga

Psy owej rasy posiadają 63,5 cm w kłębie i ważą ok. 38 kg. Suki są nieco niższe, mają bowiem 58,5 cm i ważą ok. 34 kg.
Głowa psa malamute
Czaszka alaskan malamute jest szeroka i głęboka, proporcjonalna w stosunku do reszty ciała psa. Kolor nosa u malamutów jest taki sam, jak barwa ich sierści (z wyjątkiem rudej, u której dopuszczalny kolor nosa to brązowy). Oczy są osadzone ukośnie. Mają brązową barwę i kształt migdała. Kolor oczu pokazuje znaczącą różnicę między siberian husky a malamutem – u tych pierwszych niebieskie oczy są normalne, u tych drugich stanowią dyskwalifikującą wadę. Uszy malamutów są średniej wielkości, o trójkątnym kształcie.
Budowa psa rasy alaskan malamute
Psy rasy alaskan malamute mają:
- dobrze rozwiniętą klatkę piersiową;
- umięśniony i prosty tułów;
- łagodnie opadający ku biodrom grzbiet.
Ogony malamutów są osadzone na umiarkowanej wysokości, są noszone nad grzbietem, a włosy na nim przypominają powiewające pióra.
Wzorzec rasy malamute – sierść i umaszczenie
Włos okrywowy tej rasy jest gruby i bardzo gęsty. Podobnie podszerstek, który ma ok. 2,5-5,1 cm. Jest wełnisty i niezwykle bujny. Wzorzec rasy dopuszcza umaszczenie psów, które waha się od jasnoszarego aż po całkiem czarne. Może występować także w kolorze śniadym i rudym. Dopuszczalną jednobarwną maścią jest biała.
Alaskan malamute – charakter i temperament

Psy alaskan malamute są niezwykle sympatyczne. Czułość okazują nie tylko swojej najbliższej rodzinie, ponieważ w stosunku do obcych sobie osób również zachowują się przyjaźnie i serdecznie. Z tego powodu raczej nie nadają się na psy stróżujące, mimo że niektórych odstraszają już samą swoją posturą. Nie bywają natomiast agresywne ani nieprzewidywalne, wręcz przeciwnie. Szczeniaki są dosyć energiczne, lubią zabawę i potrzebują dużo ruchu. Dorosłe osobniki są jednak bardzo opanowane i spokojne.
Malamut alaskan – charakter psa bywa trudny
Podobnie jak wiele psów ras zaprzęgowych, malamuty charakteryzuje duża doza niezależności. Może to powodować pewne problemy podczas szkolenia czworonogów, bowiem, mimo swojej inteligencji i przyjazności, bywają uparte i nie da się zmusić ich do pełnego posłuszeństwa. Niezależność nie oznacza jednak, że psy malamute dobrze znoszą samotne chwile – wręcz przeciwnie, zbyt długie pozostawianie psa samemu sobie będzie skutkowało stresem i frustracją. Pies ma wówczas skłonność do niszczenia mebli i wycia. Malamuty bowiem, w odróżnieniu od większości psów, nie szczekają, lecz wyją jak wilki.
Alaskan malamute jako uciekający łowca
Chociaż psy alaskan malamute kochają ludzi, mają dość przykrą skłonność do ucieczek. Wynika to w dużej mierze z faktu, że te psy wykazują silny instynkt łowiecki. Jeśli wyczują jakieś zwierzę, puszczają się za nim pędem, nie oglądając się za siebie.
Alaskan malamute – wychowanie poprzez sport

Jak już wspomnieliśmy, psy rasy malamute należą do raczej spokojnych i opanowanych czworonogów. Nie oznacza to jednak, że nie potrzebują aktywności fizycznej. Rasa była w końcu wykorzystywana do ciągnięcia psich zaprzęgów. Można się zatem spodziewać, że malamuty nadal mają bardzo duże zapotrzebowanie na ruch i wysiłek. Warto zaangażować psy w takie aktywności, jak:
- dog dancing;
- agility;
- sporty związane z tropieniem oraz zaprzęgami.
Malamute – zdrowie

Psy rasy alaskan malamute należą do czworonogów nad wyraz odpornych i wytrzymałych. Długość ich życia wynosi od 10 do 13 lat. W tym czasie, niestety, psy mają tendencję do zapadania na różnego rodzaju schorzenia, o których powinni wiedzieć potencjalni właściciele.
Choroby psów malamute
Do najczęstszych chorób malamutów należy dysplazja stawu biodrowego, na którą nierzadko cierpią psy dużych ras. Malamuty mogą być podatne także na schorzenie neurologiczne, którym jest polineuropatia. Często zdarza się lipoma, czyli łagodny guz tkanki tłuszczowej. Schorzeniem, które nierzadko dotyka malamutów, jest chondrodysplazja, która polega na zahamowaniu wzrostu kości i kończyn i kręgosłupa, przy jednoczesnym normalnym wzroście czaszki i tułowia. Czasami u czworonogów zdarzają się choroby układu pokarmowego, m.in. skręt żołądka. Dość często psy te zapadają na genetyczne choroby oczy, do których należą katarakta lub postępujący zanik siatkówki.
Alaskan malamute – pielęgnacja

W przypadku malamutów nie obejdzie się bez częstego i intensywnego szczotkowania. Psy mają bardzo gęstą i grubą sierść. Należy poświęcać jej dużo czasu, aby lśniła i nie pozostawała na meblach. Linienie to szczególnie trudny okres dla opiekunów czworonoga alaskan malamute – w tym czasie psy tracą bardzo dużo sierści i trzeba codziennie ją wyczesywać. Jeśli masz malamuta, użyj wtedy szczotki, która zbierze nie tylko wierzchnią warstwę włosia, lecz również podszerstek.
Alaskan malamute – dieta
Malamuty potrzebują jedzenia dostosowanego do wieku i poziomu ich aktywności. Sprawdzą się zarówno karmy kupne, jak i te przygotowywane w domu. Większość opiekunów malamutów ceni sobie dietę BARF. Jeśli będzie odpowiednio suplementowana, dostarczy pupilom wszelkich potrzebnych składników odżywczych, które są potrzebne do prawidłowego rozwoju i zachowania zdrowia. Przeważnie dorosłe psy potrzebują dwóch posiłków dziennie:
- jednego lżejszego (o poranku);
- nieco bardziej obfitego (wieczorem).
W razie wątpliwości można skonsultować się z dietetykiem w kwestii żywienia malamuta.
Alaskan malamute a skrajne temperatury
Alaskan malamute należą do psów wyjątkowo odpornych i silnych. Zima, nawet najmroźniejsza, jest im niestraszna, dzięki grubej sierści i gęstemu podszerstkowi. Znacznie gorzej znoszą natomiast letnią porę – w tym czasie powinieneś zapewnić psom chłodne, zacienione miejsce oraz dużo czystej wody.
Malamute alaskan – hodowla

W latach 50. XX w. ujednolicono typ rasy alaskan malamute. Została również oficjalnie uznana przez AKC. Rasa została wpisana do rejestru FCI w 1960 r. W Polsce malamuty pojawiły się dopiero w 1985 r. za sprawą Zbigniewa Grabkowskiego, który sprowadził suczkę z czeskiej hodowli.
Gdzie kupić szczenięta alaskan malamute w Polsce
Obecnie w Polsce działa kilka hodowli malamutów. Na co musisz zwrócić uwagę, gdy szukasz psa alaskan malamute? Oto nasze porady:
- szukaj miejsca, które jest zarejestrowane w ZKwP i wydaje psy z rodowodem;
- nie daj się skusić niskim cenom w pseudohodowlach.
Dlaczego ta ostatnia kwestia jest istotna? Psy nie są bowiem w takich miejscach traktowane odpowiednio, często są zaniedbane i obciążone chorobami genetycznymi.
Malamut alaskan – cena
Średnia cena za szczenię rasy alaskan malamute to ok. 3000 zł, jednak zdarza się, że za wyjątkowe osobniki trzeba zapłacić nawet 4500 zł. Wszystko zależy od hodowli, z której pochodzi pies. Swoją rolę gra także jego wiek oraz płeć.
Alaskan malamute – historia rasy psów zaprzęgowych
Malamute to jedna z najstarszych ras arktycznych i należy do ras pierwotnych. Ich nazwa pochodzi od ludu z Alaski, zwanego Mahlamutes. Psów używano głównie do transportowania towarów. Z czasem wzrosło zapotrzebowanie na ich „usługi”, co było spowodowane głównie przez gorączkę złota w XIX wieku. Wówczas zaczęto krzyżować czworonogi z większymi psami. W efekcie powstały psy duże i bardzo odporne, zdolne do ciągnięcia nawet bardzo dużych ładunków. Chociaż pierwotne alaskany malamute niemal wyginęły, w latach 20. XX wieku skutecznie podjęto się prób uratowania rasy. W latach 60. XX wieku alaskan malamute został zarejestrowany przez FCI.
Co ciekawe, psy rasy alaskan malamute wykorzystywano podczas II wojny światowej do noszenia broni oraz poszukiwań min. Świetnie sprawdzały się również jako psy ratownicze.
Alaskan malamut – dla kogo?
Alaskan malamut nie jest odpowiednim psem dla każdego, mimo tego, co sugeruje jego sympatyczny na pierwszy rzut oka charakter. Przede wszystkim:
- uparta natura psa połączona z jego duża siłą fizyczną może sprawiać, że nie wszyscy poradzą sobie z jego wychowaniem;
- malamuty potrzebują dużej dawki ruchu, której nie da się zaspokoić krótkimi spacerami.
Alaskan malamute to pies dla ludzi aktywnych i z dużą przestrzenią
Nie każdy będzie miał siłę ani czas, aby aktywnie spędzać czas z psem. Potrzeba zatem opiekuna zarówno sprawnego, jak i chętnego do codziennych treningów z czworonogiem. Malamuty dostosowują się do warunków mieszkalnych, ale ich rozmiary oraz zapotrzebowanie na ruch sprawiają, że zdecydowanie lepiej czują się one w domu z dużym ogrodem niż w ciasnej kawalerce.
Alaskan malamute a koty, małe zwierzaki i psy
Niestety, ze względu na niezwykle silny instynkt łowiecki, malamuty rzadko kiedy mogą pokojowo współistnieć z małymi zwierzętami. W sytuacji, kiedy pies i kot wychowują się razem od wczesnych miesięcy życia, a alaskan malamut przejdzie właściwe szkolenie, istnieje cień szansy, że będą się tolerować. Większość opiekunów tej rasy woli jednak dmuchać na zimne i trzymać psy z dala od innych niedużych stworzeń.
Alaskan malamute dość dobrze toleruje obecność innych psów. Nie można jednak liczyć na wielką przyjaźń, a co najwyżej pokojowe współistnienie. Malamuty mają bowiem silny charakter i może im być trudno dogadać się z psami.
Malamut szczeniak a dzieci i seniorzy
Alaskan malamute i dzieci mogą mieszkać pod jednym dachem, pod kilkoma warunkami. Przede wszystkim, należy poddać psa odpowiedniemu szkoleniu oraz socjalizować go w kontaktach z najmłodszymi już od szczeniaka. Dzieci natomiast powinny zostać nauczone odnoszenia się do malamuta z szacunkiem i taktem, aby nie wystawiać na próbę jego cierpliwości. Rasa nie jest jednak odpowiednia dla osób starszych – alaskany malamute to psy silne oraz charakterne. Mają bardzo mocny temperament, przez co ujarzmienie ich będzie stanowić dla seniorów nie lada wyzwanie.
Wiele osób staje przed pytaniem – husky czy malamut? Te dwie rasy wiele łączy, jednak różnice są tak znaczne, że nie warto rozpatrywać ich w jednej kategorii. Jeżeli po przeczytaniu opisu malamuta nadal jesteś zdania, że to pies dla ciebie, warto skontaktować się z lokalnym oddziałem ZKwP i zapytać o najbliższą polecaną hodowlę alaskan malamute.
Alaskan malamute – galeria zdjęć






Popularne imiona dla psa rasy alaskan malamute
Popularne imiona dla psa rasy alaskan malamute to:
- Luna;
- Lexi;
- Bella;
- Max;
- Leo.
Najczęściej zadawane pytania
Jak wychować alaskana malamute?
Do wychowania alaskana malamute należy podejść z konsekwencją, ale i łagodnością. Psy tej rasy dość szybko się nudzą, treningi nie powinny trwać więc dłużej niż 15 minut.
Jak długo rośnie alaskan malamute?
Jak wszystkie psy większych ras, alaskan malamute zazwyczaj osiąga pełną dojrzałość po 18. miesiącu życia.
Co to znaczy malamute?
„Malamute” to nazwa pochodząca od plemienia zamieszkujących Alaskę Malimuitów, którzy zajmowali się hodowlą tych psów.
Bibliografia
Wzorzec FCI nr 243 /09. 06.1999/, wersja angielska, https://www.zkwp.pl/wzorce/243.pdf, tłumaczenie: Olga Jakubiel, data publikacji obowiązującego wzorca: 14.08.1996.