Podstawowe informacje o owczarku australijskim

Rozmiarwysokość w kłębie: suki od 46 do 53 cm, psy od 51 do 58 cm;
Wagasuki od 16 do 25 kg, psy od 25 do 32 kg
SzataŚrednio twarda, prosta lub falista, średniej długości
Długość życiaok. 12-15 lat
CharakterInteligentny, łagodny, chętny do współpracy, opanowany
PochodzenieUSA
Klasyfikacja FCIGrupa I Psy pasterskie i zaganiające,
Sekcja 1 Psy pasterskie
CenaCena może się różnić w zależności od hodowcy i linii krwi
ChorobyDysplazja stawów, epilepsja
UmaszczenieRóżnorodne umaszczenie, w tym niebieska marmurkowa, czarna, czekoladowa marmurkowa, czekoladowa z podpalaniem i białymi znaczeniami lub bez

Atletyczna budowa ciała psa tej rasy przywodzi na myśl typowego psa pasterskiego. W kłębie dorosłe czworonogi tej rasy mają od 51 do 58 cm w przypadku samców. Samice są nieco mniejsze – suszki mają w kłębie od 46 do 53 cm. Waga owczarka australijskiego wynosi około 22 kg, dlatego zaliczany jest do ras średnich. Charakterystyka owczarka australijskiego obejmuje:

  • proporcjonalną sylwetkę;
  • lekko zaokrągloną lub spłaszczoną głowę;
  • zgryz nożycowy;
  • trójkątne uszy, które są osadzone wysoko na głowie. 

Psy mają naturalnie występujący, szczątkowy ogon.

Jaki charakter mają owczarki australijskie?

Owczarek australijski pies ziewa

Psy tej rasy są przyjazne, pracowite i inteligentne. Mają żywiołowe usposobienie i dużą wytrzymałość, dlatego są niezmordowane na spacerach. W charakter owczarka australisjkiego wpisana jest potrzeba wykonywania użytecznej pracy. Nawet domowy pupil nadal będzie przejawiał zachowania właściwe dla znakomitego stróża. Obdarzony wrodzoną inteligencją aussie będzie chętnie angażował się w stawiane przed nim zadania.

Jaki temperament mają psy rasy owczarek australijski?

Pies aussie ma bardzo dobrze wykształcony zmysł obserwacji. To jednak może okazać się dla właściciela niezbyt korzystną sytuacją przy niekonsekwentnym wychowywaniu owczarka australijskiego. Szczeniak łatwo nabywa złych nawyków, jeśli opiekun mu na to pozwoli. Wie, jak dalece może się posunąć i gdzie są granice cierpliwości człowieka. Czasami zwierzak może pokazywać swoją niezależność i przestanie cię słuchać. Charakter owczarka australijskiego i jego wychowanie będzie wymagało sporych pokładów cierpliwości i empatii, ale też utrzymywania pewnej dyscypliny.

Cechy idealnego właściciela dla owczarka australijskiego

Idealny właściciel dla owczarka australijskiego powinien być aktywny, energiczny i zaangażowany w zapewnienie psu regularnej aktywności fizycznej i umysłowej. Ze względu na ich wysoki poziom energii i potrzebę pracy, właściciel powinien mieć czas i zasoby na długie spacery, zabawy, treningi i ewentualnie uprawianie sportów z psem, takich jak agility czy frisbee.

Osoba cierpliwa, gotowa na długotrwałe zaangażowanie i zdolna do zapewnienia psu stabilnego, kochającego domu, będzie idealna dla tej rasy. Właściciel powinien również być świadomy potrzeby wczesnej socjalizacji i treningu posłuszeństwa, aby zrównoważyć naturalną ostrożność owczarków wobec obcych i innych zwierząt. 

Owczarek australijski – poziom aktywności i potrzeby ćwiczeń

Wysoki poziom aktywności owczarka australijskiego wymaga dużej ilości ćwiczeń każdego dnia. Te psy potrzebują regularnej i intensywnej aktywności fizycznej, włączając w to długie spacery, bieganie, a także zajęcia wymagające wysiłku umysłowego jak trening posłuszeństwa, agility czy frisbee.

Jak trenować psa rasy owczarek australijski? Psy tej rasy cieszą się z zadań, które stymulują zarówno ich ciało, jak i umysł, i mogą wykazywać frustrację lub zachowania destrukcyjne, jeśli nie są odpowiednio angażowane.

Owczarek australijski – interakcja z ludźmi i innymi zwierzętami

Owczarek australijski strzyżenie psa

Owczarki australijskie, choć lojalne i oddane swoim właścicielom, mogą wykazywać pewną ostrożność lub nieufność wobec obcych, co jest cechą typową dla ras pasterskich. Ich naturalna nieśmiałość wobec nowych ludzi wymaga wczesnej i regularnej socjalizacji, aby pomóc im stać się bardziej otwartymi i pewnymi siebie. W kontaktach z innymi zwierzętami psy aussie mogą wykazywać dominujące zachowania, zwłaszcza jeśli nie zostały odpowiednio zsocjalizowane od młodości. 

Jakie są metody treningowe dopasowane do rasy owczarek australijski?

Wielu opiekunów zastanawia się, jak trenować psa rasy owczarek australijski. Metody treningowe dla psów tej rasy powinny koncentrować się na wykorzystaniu ich naturalnej inteligencji i chęci do pracy. Najlepsze efekty przynosi trening oparty na pozytywnym wzmocnieniu, w którym pochwały, smakołyki, i zabawki są używane jako nagrody za dobre zachowanie. Psy aussie są bardzo wrażliwe na ton głosu i reakcje swoich właścicieli, więc miłe i spokojne podejście jest kluczowe. 

Jak dbać o zdrowie owczarka australijskiego?

Owczarek australijski kąpiel psa

Jak dbać o rasę owczarek australijski? Dbanie o zdrowie aussie wymaga zrównoważonej diety, regularnej aktywności fizycznej i psychicznej oraz odpowiedniej opieki weterynaryjnej. Zaleca się karmienie psa wysokiej jakości karmą dostosowaną do jego wieku, wielkości i poziomu aktywności owczarka australijskiego. Regularne ćwiczenia, takie jak długie spacery, bieganie, czy zabawy na świeżym powietrzu, są niezbędne do utrzymania odpowiedniej wagi oraz dobrej kondycji fizycznej i psychicznej. Poniżej przeczytasz o najczęstszych chorobach rasy owczarek australijski.

Jakie są najczęściej występujące choroby u owczarków australijskich?

Czas na słowo o zdrowiu przedstawicieli rasy owczarków australijskich. Hodowle należące do ZKwP nie zgłaszają wielu przypadków poważnych chorób. Jednak nie wszystkie psy, które znajdują się w polskich domach, pochodzą z takich hodowli. Pseudohodowcy, którzy nie znają się na hodowaniu psów tej rasy, przyczyniają się do rosnącej liczby zachorowań.

 Jakie są najczęstsze choroby rasy owczarek australijski? Zaliczają się do nich:

  • dysplazja stawu biodrowego;
  • dysplazja stawu łokciowego;
  • choroby oczu (w tym zaćma i zanik siatkówki);
  • wady zgryzu;
  • epilepsja.

Jeśli sparowane zostaną ze sobą psy o umaszczeniu merle, wówczas niewykluczone, że szczenięta urodzą się głuche lub ślepe.

Dieta i żywienie – jak dopasować do owczarka australijskiego?

Waga owczarka australijskiego jest ważnym wskaźnikiem zdrowia i powinna być regularnie monitorowana, aby zapobiegać nadwadze lub niedowadze. Psa tej rasy powinny zadowolić karmy z przewagą mięsa. Owoców, warzyw czy ziół powinno być w granicach 20–30%. Psy tej rasy w swojej diecie nie potrzebują w ogóle zbóż. Nie mogą też spożywać produktów zawierających cukier.

Owczarek australijski szczeniak

Jak pielęgnować psy rasy owczarek australijski?

Jak dbać o rasę owczarek australijski? Pamiętaj o codziennym szczotkowaniu jego sierści, aby skutecznie usunąć luźne włosy, kołtuny i ewentualny brud. Raz w tygodniu zaplanuj kontrolę stanu uszu, zębów i pazurów swojego zwierzęcia.

Wprowadzenie szczeniaka rasy owczarek australijski do nowego domu

Przed przybyciem szczeniaka, upewnij się, że twój dom jest bezpieczny i przyjazny dla psa, zabezpieczając potencjalnie niebezpieczne przedmioty i substancje. Przygotuj dla szczeniaka wygodne miejsce do spania, miski na wodę i jedzenie oraz odpowiednie zabawki. Wczesna socjalizacja i konsekwentne treningi są kluczowe, aby pomóc szczeniakowi owczarka australijskiego w adaptacji do nowego otoczenia i nauki podstawowych komend. Jasno ustanowione granice i zapewnienie psu zadań do wykonania sprawią, że ta żywiołowa rasa będzie odpowiednia do hodowli domowej.

Futro owczarka aussie jest gęste, a podszerstek chroni go przed niepogodą. U psów grzywa i kryza są zwykle bardziej owłosione niż w przypadku suczek. Warto podkreślić bogactwo umaszczenia. Kolorowy owczarek australijski blue merle może mieć białe znaczenia lub niebieski marmurek na całym futrze. Zdarza się, że pies ten ma podpalania – same lub z białymi znaczeniami.

Historia i pochodzenie rasy owczarek australijski

Wbrew nazwie rasa owczarek australijski wcale nie pochodzi z Australii. Najprawdopodobniej po raz pierwszy rasa ta została wyhodowana na terenie Ameryki Północnej. Jest to jednak tylko jedna z popularnych teorii i informacji o rasie owczarek australijski. Niewykluczone, że przodkiem tej rasy jest owczarek baskijski. Typ amerykański omawianego owczarka to rasa, która ukształtowała się na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych.

owczarek australijski na śniegu

Pochodzenie i rozwój rasy owczarek australijski

Historia owczarka australijskiego zaczęła się w XVII wieku, gdy do Ameryki zaczęli napływać pierwsi osadnicy wraz ze stadami swoich owiec, a to rodziło zapotrzebowanie na psy pasterskie. Hodowla tego czworonoga rozwijała się w XVIII i XIX wieku. 

Na przełomie XIX i XX wieku ugruntowała się nazwa owczarka, co zbiegło się w czasie ze sprowadzaniem do Stanów Zjednoczonych stad merynosów. Owcom i pasterzom towarzyszyły wówczas psy zagrodowe. Po II wojnie światowej wzrosła popularność psów tej rasy. Aussie brały wówczas udział w pokazach rodeo. Warto wspomnieć o Jayu Sislerze, czyli treserze psów, który w latach 50. i 60. XX wieku występował na rodeo z owczarkami australijskimi. Hodowle tych inteligentnych zwierząt w USA cały czas się rozwijały.

Obecność rasy owczarek australijski w Polsce

Owczarek australijski, choć nie jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych ras w Polsce, stopniowo zyskuje na popularności, szczególnie wśród osób ceniących aktywny styl życia i posiadających doświadczenie w pracy z psami. Opinie o owczarku australijskim w Polsce są zazwyczaj bardzo pozytywne. Wzrost popularności tej rasy widoczny jest także w zwiększonej liczbie hodowców, klubów rasowych i wydarzeń związanych z tą rasą w całym kraju.

Ciekawe fakty i rekordy rasy owczarek australijski

W 1993 roku AKC za sprawą stowarzyszenia United States Australian Shepherd Association (USASA) uznała rasę owczarka australijskiego – aussie. Pies ten został też zaakceptowany w 1996 roku wstępnie przez FCI – Międzynarodową Federację Kynologiczną. W 2007 roku rasa zyskała prawo do interchampionatu.

Znane osobistości i historie związane z rasą owczarek australijski

Pierwsza suczka rasy owczarek australijski przybyła do Polski w 1995 roku. Pierwszą przedstawicielkę rasy Związek Kynologiczny w Polsce zarejestrował zaś w 1999 roku. Dwa psy rasy aussie – Shorty i Stub – wystąpiły w produkcjach Disneya: „Stub, the Best Cowdog in the West” oraz „Run, Appaloosa, Run”.

Wśród znanych osobistości, które posiadają lub posiadały owczarka, można wymienić Stevena Spielberga, znanego reżysera filmowego. Inną znaną osobą, która miała psa tej rasy, jest Orlando Bloom, brytyjski aktor. Jego pies, który niestety zaginął, nazywał się Sidi.

Jaką rolę pełnią psy rasy owczarek australijski w pracy i służbie?

Początkowo owczarek australijski był psem pracującym, pasterskim. Z czasem zaczęto go wykorzystywać do pokazywania różnych sztuczek, jako że jest to rasa bardzo inteligentna.

Najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje pies rasy owczarek australijski?

Cena owczarka australijskiego może się znacznie różnić w zależności od wielu czynników, takich jak lokalizacja, renoma hodowcy, linie genetyczne psa, a także jego cechy, takie jak kolor sierści czy potencjał wystawowy. Szczenię owczarka australijskiego może kosztować od 4000 zł do nawet 7500 zł.

Jak długo żyją psy rasy owczarek australijski?

Średnia długość życia owczarka australijskiego wynosi od około 12 do 15 lat. Oczywiście, to, ile żyje owczarek australijski, zależy od czynników takich jak genetyka, dieta, poziom aktywności i ogólna opieka zdrowotna. 

Czy rasa owczarek australijski jest łatwa do szkolenia?

Czego nie wiesz o rasie owczarek australijski? Pies ten jest uważany za jedną z łatwiejszych ras do szkolenia, głównie dzięki swojej naturalnej inteligencji, chęci do współpracy oraz pragnieniu zadowalania swojego właściciela. Ze względu na ich wysoki poziom energii i potrzebę mentalnej stymulacji, ważne jest, aby podejście do treningu było konsekwentne i kreatywne, aby uniknąć nudzenia się psa.

Czy owczarek australijski jest odpowiedni dla osób mieszkających w mieszkaniu?

Owczarek australijski w mieszkaniu może stanowić wyzwanie, ponieważ są to psy o wysokim poziomie energii i wymagającej naturze. Życie owczarka australijskiego w małej przestrzeni, jaką oferuje mieszkanie, wymaga od właściciela zapewnienia psu wystarczającej ilości aktywności fizycznej i mentalnej poza domem. Te psy najlepiej czują się w środowisku, które oferuje dużo przestrzeni do biegania i zabawy, więc mieszkanie w mieszkaniu może być dla nich stresujące, jeśli nie są odpowiednio zajęte.

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 342/05.06.2009, https://www.zkwp.pl/wzorce/342.pdf, data opublikowania obecnej wersji wzorca: 26.03.2009.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)